3 تغییر بزرگ در کنکور سراسری 1402 / دوطلبان گوش به زنگ باشند

کنکور 1401-کاماپرس

تغییرات کنکور سراسری سال 1402 نشان می‌دهد، ماهیت این آزمون مهم قرار است به کلی تغییر کند.
به گزارش کاماپرس، صحبت‌های رئیس سازمان سنجش آموزش کشور بر سه تغییر عمده در کنکور سال آینده تاکید داشت که قرار است تا نیمه تیرماه قطعی شود. دکتر عبدالرسول پورعباس در جمع خبرنگاران این سه تغییر را «اثر قطعی سوابق تحصیلی»، «حذف دروس عمومی» و «حذف زیرگروه ها» عنوان کرد.

چرا کنکور حذف نشد؟

وی درباره مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در سال ۱۳۸۷ قانونی در مجلس تصویب شد که به نام قانون حذف کنکور معروف شد. این قانون تاکید داشت که تا سال ۹۲ کنکور صددرصد حذف شود، یعنی سوابق تحصیلی که توسط آموزش و پرورش تولید می شود به شکل آزمون های سراسری و کشوری جایگزین شود و کنکور برگزار نشود صرفا ثبت نام و پذیرش صورت گیرد.
پورعباس تصریح کرد: علت اینکه حذف کنکور بر اساس قانون فوق اتفاق نیفتاد این بود که سوابق تحصیلی صرفا ۱۰ درصد داوطلبان سال دوازدهم ایجاد شد که البته برای این سوابق نیز بعضا گفته شد که استانداردهای لازم را ندارد و نقدهایی به آن وارد بود. در نهایت این قانون در سال ۱۳۹۲ مصوبه کنکور در مجلس اصلاح و قانون سنجش و پذیرش جدیدی اعلام شد. در آن قانون نسبت به گذشته عقب نشینی کردند. سقفی برای حذف کنکور تعیین نشد و اعلام نمودند به میزانی که می شود سوابق تحصیلی تامین شود.

ملاک پذیرش دانشجو چیست؟

به گفته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، طبق قانون فعلی قرار شد ۸۵ درصد ظرفیت به پذیرش سوابق تحصیلی اختصاص یابد. اکنون با احتساب دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه فنی حرفه ای این میزان ظرفیت تکمیل شده است. بر مبنای نمره دیپلم و سال آخر داوطلب پذیرش صورت می گیرد و ۱۵ درصد ظرفیت باقی مانده طبق قانون به شکل ترکیبی از سوابق تحصیلی و ۱۰ درس سال دوازدهم به همراه آزمون سراسری ملاک پذیرش دانشجو است.
پور عباس اضافه کرد: امسال ۴۰ درصد این نمرات دروس به صورت تاثیر مثبت به همراه ۶۰ درصد تاثیر قطعی نمره آزمون سراسری در پذیرش دانشجو ملاک عمل است.
انتهای پیام

بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

1 دیدگاه برای “3 تغییر بزرگ در کنکور سراسری 1402 / دوطلبان گوش به زنگ باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.