یارانه جدید بنزین ؛ 3 گزینه مجلس برای پرداخت یارانه مشخص شد

یارانه بنزین در سال 1400

اطلاح یارانه بنزین در دستور کار کمیسیون انرژی مجلس قرار دارد و اگرچه روند آن به کندی پیش می رود اما به گفته فریدون عباسی از اعضای این کمیسیون، 3 گزینه در این زمینه مطرح شده است.

به گزارش کاماپرس، مجلس پیگیر اصلاح نظام یارانه بنزین است اما این کار با دقت کافی و بدون پرهیز از تصمیمات عجولانه انجام می شود چرا که موضوع قیمت بنزین و یارانه مرتبط  با این حامل مهم سوختی از جمله موضوعات بسیار حساس جامعه است و کوچکترین غفلت و تصمیم غیرکارشناسی در این زمینه پیامدهای اجتماعی شدیدی به دنبال دارد.

یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس که پیگیر اصلاح نظام یارانه بنزین است در توضیح درک خود از این موضوع می گوید: نباید این گونه به جامعه القا شود که قرار است سوخت گران ‌شود و یا تصمیمی گرفته می شود که مصرف مردم را محدود می‌کند.در واقع  هر طرحی در مجلس بررسی می‌شود حتما باید در راستای مصرف بهینه بوده و قیمت‌ها با زندگی مردم سازگار باشد.

جزئیات 3 گزینه پیش رو برای ساماندهی یارانه بنزین

فریدون عباسی در این باره با تشریح 3 گزینه پیش رو برای ساماندهی یارانه بنزین توضیح می دهد: چند طرح در مجلس درباره یارانه پنهان انرژی مطرح است؛ طرح اول اینکه بنزین به هر نفر اختصاص داده شود. طرح دیگر اینکه چگونه کسی که بنزین بیشتری مصرف می‌کند هزینه بیشتری بپردازد و در مقابل این اضافه پرداخت بین کسانی خودرو نداشته و از سوخت استفاده نمی‌کنند، توزیع شود و دیگری نیز طرح وان(جایگزین سهمیه‌بندی بنزین) است، البته این طرح‌ها خام است و باید اشکالات اجرایی آنها برطرف شود.

بنا به اعلام ایلنا، این نماینده مجلس افزود: ما تمامی طرح‌های مطرح شده در خصوص یارانه سوخت را بررسی اولیه کرده و نظر کارشناسان مختلف و مشاوران کمیسیون را دریافت کرده و پاسخ هم داده‌ایم.

قرار نیست قیمت و میزان سهمیه تغییر کند

عباسی بیان کرد: در هر حال مردم نباید دچار استرس و تب و تاب شوند و این طرح‌ها زندگی‌شان را تحت‌تاثیر قرار دهند، طرح‌ها باید پخته و جامع بوده و دولت هم قبول داشته باشد. نباید شتاب‌زده کار کنیم، با دقت بررسی کنیم تا به یک طرح جامع برسیم.

عباسی گفت: دیدگاه ما بررسی کارشناسی بدون شتاب است حتما درست بررسی کنیم و گردش را کامل در نظر بگیریم یعنی بدانیم اگر احیانا قیمت و میزان مصرف تغییر کند روی چه موارد دیگری تاثیرگذار است، زیرا یک تصمیم کوچک در حامل‌های انرژی روی خیلی از مراکز اقتصاد تاثیر گذاراست، باید حتما نظام حقوق و دستمزد کشور هم در کنار آنها در نظر گرفته شود.

وی تاکید کرد: تغییر در یارانه‌های پنهان سوخت فقط در راستای این است که مردم خود کمک کنند مصرف بهینه شود، قرار نیست قیمت و میزان سوخت تغییر کند.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *