گران شدن بنزین در صورت پرداخت یارانه به افراد به جای خودروها

بر اساس گزارش مشرق نیوز طرح جدید مجلس شورای اسلامی مبنی بر اعطای سهمیه بنزین به هر فرد به جای خودروها، در صورت نهایی شدن می تواند گران شدن بنزین را به همراه داشته باشد.

به گزارش کاماپرس، براساس گزارشی که مشرق نیوز درباره طرح جدید مجلس برای سهمیه‌بندی بنزین نوشته است، با تصویب و اجرای این طرح دولت موظف می‌شود به هر ایرانی دارای کد ملی به‌جز ساکنان خارج کشور، ماهیانه معادل ۳۰ لیتر بنزین به قیمت سال ۱۳۹۷ (هر لیتر هزار تومان) به کارت ملی یا بانکی سرپرست خانوار واریز کند.
در این طرح که به امضای ۳۶ نماینده مجلس رسیده است، قیمت بنزین خارج از این سهمیه بر مبنای ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج فارس (با نرخ تسعیر سامانه نیما) محاسبه می شود و انتظار می رود که با اجرای این طرح قیمت بنزین آزاد، شناور شده و به بالاتر از ۳۰۰۰ تومان برسد.
هدف نمایندگان از طرح جدید سهمیه بندی بنزین، توزیع عادلانه یارانه و سهیم شدن اقشار فاقد خودرو از یارانه بنزین است، بر طبق این طرح افراد فاقد خودرو در پایان هر ماه می توانند سهمیه خود را به قیمت آزاد به فروش برسانند و درآمدی برای این اقشار حاصل شود، اما نکته‌ای که نمایندگان طراح این طرح در نظر نگرفته‌اند، قیمت آزاد بنزین است.
درواقع با اجرای این طرح قیمت بنزین خارج از سهمیه، بر مبنای ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج فارس (با نرخ تسعیر سامانه نیما) محاسبه می شود و همین موضوع می تواند به گران شدن قیمت آزاد بنزین و تبعات تورمی بیانجامد.

اثرات منفی طرح جدید سهمیه بندی

بنا به اعلام مشرق نیوز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی این موضوع را در نظر نگرفته اند که افزایش مجدد قیمت بنزین آزاد، قطعا اثرات تورمی جدیدی بر اقتصاد کشور دارد که اثرات منفی آن بیش از همه دامنگیر اقشار کم‌درآمد و فاقد خودرو می شود.
درست است که اقشار کم در آمد از فروش سهمیه بنزین خود به قیمت آزاد، درآمدی کسب می کنند اما این پول قطعا کمتر از افزایش هزینه‌های ناشی از تبعات تورمی بنزین ۵۰۰۰ تومانی خواهد بود.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم  روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

4 دیدگاه برای “گران شدن بنزین در صورت پرداخت یارانه به افراد به جای خودروها

 1. ایرانی گفته:

  جون مادرتون نخواستیم همین یارانه 45500 تومنی مارو سرویس کرد از 100 جایی دیگه عوضشو در آوردید وای به حال این یکی

 2. مسعود گفته:

  لطف کنید اینقدر بنام محرومین مملکت ،کلاه را گشاد تر نکنید.بسه دیگه !دست از سر مردم بدبخت بردارید،کی جیبتان پر میشود و تا کی به صبر ملت میخندید؟

 3. ناصر گفته:

  طرحهای احمقانه بنام یارانه عدالتی اینها همان سیاست انگلیسی ها که ایرانی جماعت باید گرسنه باشد را پیاده می کنند و گر نه هر آدم عاقلی می داند که گرانی بنزین باز همه چیز را گرانتر می کند تاکی مردم باید در بد بختی زندگی کنند دادرسی هم نیست

 4. امیر گفته:

  پدر مردم به بهانه کمک به اقشار ضعیف در اوردید چقدر ظلم اگه واقعا راست میگید کاری کتید در اند کارگر ساده حداقل طوری باشه بتونه با ده ماه حقوقش حداقل ماشین رو بخره خرج چهار تفر بده شما را جرا اینقدر نامردید خدا ازتون نگذره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *