چطور وام مسکن ۷۵۰ میلیون تومانی و ۱۰۰ میلیون تومانی بگیریم؟

ژیوار

تورم بیش از حد این سال‌ها، باعث کاهش شدید قدرت خرید مسکن شده است. از طرفی با افزایش سرسام آور قیمت مسکن، اجاره بها هم رشد قابل توجهی پیدا کرده است؛ تا جایی که افراد باید تمام درآمد خود را صرف پرداخت آن کنند. در این صورت گرفتن وام مسکن روشی مناسبی برای کم شدن دغدغه خانواده‌ها به خصوص زوج‌های جوان برای داشتن سرپناه است.

به منظور کاهش سردرگمی افراد متقاضی، کاماپرس در ادامه این گزارش به روش‌های مختلف دریافت وام مسکن از بانک‌های مسکن، ملی و سامان می‌پردازد؛

شرایط عمومی دریافت وام خرید مسکن چیست؟

افرادی که قصد خرید مسکن دارند، باید حداقل 18 سال سن داشته باشند. ضمن اینکه سابقه چک برگشتی از هیچ بانکی نباید برای آن‌ها ثبت شده باشد، در غیر این صورت فرصت گرفتن وام را از دست خواهند داد. برای دریافت وام خرید مسکن 1400 در بعضی بانک‌ها نیاز به باز کردن حساب سپرده گذاری است اما در بعضی دیگر امکان خرید اوراق ممتاز برای دریافت این وام وجود دارد.

در حال حاضر سه بانک سامان، ملی و مسکن تسهیلات خرید منزل مسکونی را ارائه می‌دهند. مدارک عمومی جهت دریافت وام در این بانک‌ها شامل ارائه شناسنامه و کپی از تمام صفحات آن، کارت ملی و کپی آن، شناسنامه عکس دار و کارت ملی ضامن‌های وام، گواهی اشتغال به کار با ارائه فیش حقوقی نشان دهنده میزان دریافتی و همچنین کارت ملی و شناسنامه فرد فروشنده ملک و کپی از تمام آن‌هاست.

در صورت وکالتی فروخته شدن ملک، ارائه اصل و کپی وکالتنامه وکیل، ارائه صفحات شاسنامه و کارت ملی موکل، ارائه شناسنامه و کارت ملی وکیل و در نهایت ارائه اصل و کپی از سند ملک با شرایط مدنظر بانک از دیگر مدارک لازم برای دریافت وام خرید مسکن هستند. به علاوه برای دریافت این نوع وام داشتن اصل و کپی پروانه ساخت، برای مشخص شدن تاریخ و قدمت ملک، و ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان الزامی است.

دریان سفر امید

خبرهای مهم و پربازدید را بخوانید:

مدارک لازم برای دریافت وام از بانک مسکن

علاوه بر موارد عمومی ذکر شده، شرایط اختصاصی دریافت این وام از بانک مسکن شامل ارائه کارت حساب بانکی، اوراق حق تقدم و تکمیل فرم درخواست وام مسکن است.

سقف تسهیلات بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم به صورت انفرادی برای ساکنان شهر تهران، 80 میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت، 60 میلیون تومان و در سایر شهرها 40 میلیون تومان است.

دریافت تسهیلات 80 میلیون تومانی بانک مسکن نیازمند سپرده گذاری 13 میلیون و 500 هزار تومانی در این مجموعه است. برای دریافت وام 60 میلیون و 40 میلیون تومانی هم به ترتیب سپرده 10 میلیونی و 6 میلیون و 700 هزار تومانی لازم است. گفتنی است این میزان تسهیلات به افرادی تعلق می‌گیرد که قبل از هشتم آذرماه 1399 اقدام به سپرده گذاری کرده باشند.

البته سقف تسهیلات صندوق پس انداز مسکن حدود 20 میلیون تومان است که به 80 درصد از ملک ارزش گذاری شده تعلق می‌گیرد. برای دریافت این میزان تسهیلات باید یک تا دو سال از زمان سپرده گذاری متقاضی بگذرد و حداقل فرد متقاضی سپرده‌ای به مبلغ 2 میلیون و 900 هزار تومان در این بانک داشته باشد.

همچنین میزان وام بانک مسکن از طریق اوراق ممتاز به صورت انفرادی در شهر تهران، 100 میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت، 80 میلیون تومان و در سایر شهرها 60 میلیون تومان است. برای دریافت وام از این طریق متقاضیان نیاز به سپرده گذاری ندارند و با خرید اوراق ممتاز از سازمان بورس امکان دریافت آن را دارند.

میزان اقساط وام خرید مسکن 1400 در بانک مسکن بستگی به محل ارائه دهنده وام، مبلغ وام و … دارد. حداکثر مبلغ پرداختی وام از طریق اوراق تقدم 100 میلیون تومان است که اقساط این مقدار یا در مدت زمان 12 سال با سود 17.5 درصد یا 15 سال با سود 16 درصد پرداخت می‌شود.

میزان اقساط وام ماهانه خرید مسکن با دوره پرداخت 12 ساله برای 100 میلیون تومان، حدود یک میلیون و 600 هزار تومان، برای مقدار 80 میلیون تومانی تقریبا یک میلیون و 300 هزار تومان و برای مبلغ 60 میلیون تومانی حدود یک میلیون تومان است.

اما قسط‌های این وام با بازپرداخت 15 ساله برای 100 میلیون تومان، ماهانه حدود یک میلیون و 500 هزار تومان، برای مبلغ 80 میلیون تومان، یک میلیون و 200 هزار تومان و برای 60 میلیون تومان، تقریبا هر ماه 900 هزار تومان خواهد بود.

وام خرید مسکن در بانک ملی و مدارک و شرایط لازم

شرایط ویژه بانک ملی هم برای پرداخت این تسهیلات شامل این موارد است:

 • تکمیل فرم درخواست دریافت وام خرید منزل مسکونی در بانک مسکن
 • ارائه مدارک مربوط به افتتاح حساب، قبض آب، برق، تلفن و … برای احراز شرایط کدپستی ملک
 • ارائّ مدرک مربوط به ارزش گذاری بنا

سقف وام مسکن در بانک ملی، فقط 60 میلیون تومان است. افراد واجد شرایط می‌توانند در کنار این وام، وام جعاله مسکن بانک ملی، به مبلغ 10 میلیون تومان، را هم دریافت کنند.

میزان سپرده مورد نیاز جهت دریافت وام خرید منزل مسکونی از بانک ملی، بسته به طرح‌های مختلف این بانک، متفاوت است. در واقع میزان سپرده مورد نیاز در هر یک از طرح‌ها مشخص است، اما مدت زمان خواب سپرده متفاوت است.

معمولا میزان سپرده مورد نیاز برای دریافت وام خرید منزل مسکونی از بانک مسکن 16 میلیون تومان است که در یکی از طرح‌ها این مبلغ باید به مدت یک ماه و در دیگری باید به مدت سه ماه در حساب بماند. بعد از سپری شدن این مدت زمان، افراد امکان دریافت این وام بانک ملی را خواهند داشت.

بازپرداخت این وام با سود 17 درصد و در مدت زمان 10 سال انجام می‌گیرد. اقساط پرداختی متقاضیان برای حداکثر مبلغ تسهیلات حدود یک میلیون تومان است.

وام خرید مسکن بانک سامان چه مدارکی لازم دارد؟

متقاضیان وام خرید مسکن بانک سامان هم باید علاوه بر داشتن شرایط عمومی، سند شش دانگ ملک، مدرک مربوط به ارزیابی آن، وثیقه مشخص شده از طرف بانک، تعداد ضامن‌های مورد نظر و همچنین یک مدرک از محل اشتغال، برای روشن شدن میزان درآمد، را به این مجموعه ارائه کنند.

سقف تسهیلات خرید مسکن از سوی بانک سامان 750 میلیون تومان و حداکثر مقدار اعلام شده از طرف بانک مرکزی است. البته این مبلغ وام به ساکنان کلان شهرها پرداخت می‌شود. سقف تسهیلات خرید مسکن در شهرهای کوچک از سوی بانک سامان 500 میلیون تومان است. این وام به میزان 50 درصد از کل مبلغ خرید مسکن به افراد واجد شرایط تعلق می‌گیرد.

افرادی که قصد دریافت 750 میلیون تومان وام از بانک سامان را دارند، باید در بانک سامان دارای حساب قرض الحسنه باشند. به منظور دریافت این وام، فرد متقاضی باید بین 3 تا 6 ماه در بانک سامان میانگین حساب داشته باشد. لازم به ذکر است که میزان 15 درصد از کل مبلغ وام نزد بانک مسدود خواهد شد.

مدت زمان بازپرداخت حداکثر وام خرید منزل مسکونی بانک سامان 60 ماه یعنی 5 سال است. بنابراین در صورت دریافت حداکثر مبلغ، تسهیلات گیرنده باید هر ماه مقدار یک میلیون و 900 هزار تومان قسط بپردازد.

مرتبط با : بانک سامانبانک مسکنبانک ملی
نهال گشت
تهران آهن
سبیت
روکش مارال
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

5 دیدگاه برای “چطور وام مسکن ۷۵۰ میلیون تومانی و ۱۰۰ میلیون تومانی بگیریم؟

 1. ۱۱۰ گفته:

  اینقدر خان گذاشتید که اگه رستم هم بود نمیتونست بگذره و وام رو بگیره. ۶۰ تومن وام مسکن یکم میدن بعد هم کسر حقوق میگیرن و هم سند رو رهن بانک میگیرن و به پروانه و پایان وووووو عطایش را ۶ سال است که به لقایش بخشیدم

 2. 1102 گفته:

  ۴۸۰ میلیونی رو ماهانه حدودا ۷ میلیون قسط باد داد حالا ۸۵۰ میلیون میشه حدود۱۳ میلیون. خدا پدرتون رو بیامرزه

 3. hhhhhj گفته:

  ترا خدا وام ندهید
  یارانه اضافه نکنید
  باعث تورم میشود
  شما را قسم به باورهایتان فقط قیمتها را کاهش دهید
  قیمتها چهار برابر در عرض بکسال
  و ۲۰ برابر در عرض چهار سال شده
  حقوق فعلی اکثریت مردم با قیمتهای سال ۹۶ کمی همخوانی دارد
  قیمتهای فعلی یعنی نابودی ایران و ایرانی
  خواهشا قیمتها را برگردانید به جای واقعی یعنی سال ۹۶
  یارانه را به شرکتهای تولیدی بدهید
  مردم یارانه نمیخواهند
  وام نمیخواهند
  فقط کاهش قیمتها را مطالبه میکنند
  یا حق

 4. الهام گفته:

  به نظر میاد عددها اشتباه نوشته شده اند. وام ۷۵۰ میلیون تومانی می دهند ماهی یک و نهصد ۶۰ ماهه می شود ۱۱۴ میلیون باید پس بدهند!
  لطفا اعداد را درست کنید ببینیم توانایی پس دادن اقساط را داریم یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز