پالایش یکم و 4 نکته مهم که قبل از پذیره نویسی این صندوق باید بدانید

پالایش یکم صندوقی که بسیاری از بورس بازها در انتظار آمدنش بودند زمانی آمد که با توجه به تخفیف درنظر گرفته شده و قیمت سهام پالایشگاه های موجود در پرتفوی سهام این صندوق، با یک ضرب و تقسیم ساده از نظر سودآوری جذاب است اما وضعیت این روزهای بورس موجب شده این صندوق با استقبال مواجه نشود.

به گزارش کاماپرس، صندوق پلایش یکم برای بورس بدشانسی آورده و سرآغاز سقوط بورس شده یا سقوط بورس به اعتبار این صندوق خسارت زده و ریزش های بورس برای این صندوق بدشانسی آورده است؟ پاسخ هر چه باشد نتیجه ثابت است و آن این که استقبال از دومین صندوق قابل معامله دولتی از حد انتظار بسیار پائین تر است.

بررسی های روزنامه دنیای اقتصاد نشان می دهد این صندوق از نظر سودآوری جذاب است اما این سودآوری روی کاغذ و در حالت منطقی معنا پیدا می کند و این روزها در بورس بیش از منطق، هیجان، ترس و بدبینی حاکم است. سه نکته مهم در گزارش دنیای اقتصاد درباره پذیره نویسی پالایش یکم وجود دارد که سرمایه گذاران بورس باید به آنها توجه کنند. این سه نکته را در ادامه مرور می کنیم.

نکته اول؛ 4 سهم موجود در پالایش یکم از سقوط بورس زیان چندانی ندیده اند

روزنامه دنیای اقتصاد خود در گزارش خود درباره وضعیت پذیره نویسی و افق پیش روی این صندوق نوشته است: بررسی‌ها نشان می‌دهد ۴ سهم موجود در این صندوق، نه تنها متحمل زیان چندانی نشده‌اند، بلکه دو سهم «شبریز» و «شبندر» حتی با صعود قیمت نیز همراه شده‌اند.

به علاوه تعدیل مثبت سود هر سهم پالایشی‌ها برای دوره سه ماهه و همچنین فرصت بازگشایی بدون محدودیت دامنه نوسان می‌تواند تخفیف در نظر گرفته شده را دو‌چندان کند.

نکته دوم: فقط 5 درصد از پالایش یکم فروش رفته است!

به نوشته دنیای اقتصاد طبق آخرین اطلاعات، رقم پذیره نویسی این صندوق تاکنون از مرز ۳۵۰۰ میلیارد تومان گذشته است. البته مبلغ کل پذیره‌نویسی «پالایش یکم» با احتساب تخفیف ۲۰ درصدی، ۶۴ هزار و ۵۵۴ میلیارد تومان است و به عبارتی تاکنون حدود ۵ درصد از سهام دولتی پالایشگاه‌ها به فروش رفته است. اگر برآورد دنیای اقتصاد درست باشد باید گفت جو بورس حداقل تا امروز با این صندوق همراه نبوده و سرمایه گذاران بورسی به سودآوری این صندوق خوش بین نیستند و این نکته مهمی است که متقاضیان باید به آن توجه داشته باشند.

اخبار مهم مرتبط با پالایش یکم را بخوانید:

نکته سوم: سودآوری پالایش یکم بر مبنای قیمت گذاری 4سهم این صندوق

طبق اعلام سازمان خصوصی‌سازی قیمت مبنای سهام پالایشی یکم، قیمت روز قبل از پذیره‌نویسی یعنی ۴ شهریورماه در نظر گرفته شد. این قیمت برای شپنا ۳۵۰۴ تومان، شبندر ۴۰۲۸ تومان، شتران ۳۴۷۵ تومان و شبریز ۴۳۱۶ تومان بود. یعنی با احتساب ۲۰ درصد تخفیف که برای سبد این صندوق در نظر گرفته می‌شود، در واقع هر سهم شپنا ۲۸۰۳، شبندر ۳۲۲۲، شتران ۲۷۸۰ و شبریز ۳۴۵۲ خریداری می‌شود. این در حالی است که در حال حاضر بر مبنای آخرین روز معاملاتی سهام مذکور یعنی ۱۲ شهریورماه، هر سهم شپنا ۳۴۶۱، شبندر ۴۱۸۶، شتران ۳۴۰۲ و شبریز ۴۳۳۰ تومان است.  به عبارتی سهام مذکور از آغاز پذیره‌نویسی تاکنون با تغییر قیمت به ترتیب منفی ۲/ ۱ درصد، مثبت ۹/ ۳ درصد، منفی ۱/ ۲ درصد و مثبت ۳/ ۰ درصد همراه شده‌اند که تا تخفیف اعلام‌شده همچنان فاصله زیادی دارد و با توجه به پتانسیل‌های این شرکت‌ها از جذابیت قابل توجهی برخوردار است.

نکته چهارم: تعدیل های مثبت سود 4 پالایشگاه 

نکته دیگری که از گزارش دنیای اقتصاد به دست می آید و باید به آن توجه کرد این که داوود رزاقی، مدیر صندوق پالایش یکم گفته است: پیش‌بینی می‌شود نماد شرکت‌های پالایشی پس از تعدیل با افزایش قیمت قابل توجهی باز شود که دراین صورت تاثیر زیادی در خرید واحدهای پالایشی یکم خواهد داشت. اما این ادعا تا چه میزان درست است. ۱۵ شهریورماه سامانه کدال میزبان اطلاعاتی مهم و بااهمیت از شرکت‌های پالایشی بود.

در این اطلاعیه‌ها خبر از تغییر نحوه قیمت‌گذاری نفت خام و پنج فرآورده اصلی و سوخت‌های هوایی در سال ۹۹ و اصلاح قیمت خرید نفت خام مرتبط با سه ماه اول سال جاری داده شده بود، تغییراتی که سبب تعدیل مثبت سود سه ماه نخست پالایشگاه‌ها شد. به این ترتیب سود هر سهم شرکت پالایش نفت اصفهان در دوره سه ماهه منتهی به پایان خرداد ۹۹ با تعدیل مثبت ۵/ ۵۷درصدی از ۳۱۵ ریال به ۴۹۶ ریال افزایش یافت.

در شرکت پالایش نفت تهران درصد تعدیل ۶/ ۵۶ درصد بود و نرخ سود سه ماهه از ۱۸۳ ریال به ۳۰۳ ریال رسید.

پالایش نفت بندرعباس نیز اصلاحیه‌ای مبنی بر تعدیل سود ۷۲ درصدی داد و سود هر سهم خود در سه ماه ابتدای سال را از ۳۱۱ ریال به ۵۳۶ ریال رساند. پالایش نفت تبریز بیشترین درصد تعدیل را به نمایش گذاشت و سود هر سهم خود را از ۳۲۳ ریال به ۵۶۱ ریال (معادل ۷/ ۷۳ درصد) رساند. این گزارش‌های مثبت در حالی منتشر شده که توقف نمادهای مذکور به دلیل انتشار اطلاعات بااهمیت گروه الف بوده و در نتیجه در بازگشایی بدون محدودیت دامنه نوسان معامله خواهند شد. موضوعی مهم که بسته به زمان بازگشایی می‌تواند رشد قابل توجه قیمت سهام مذکور را به دنبال داشته باشد.

حالا سوال اینجاست که افزایش سود این پالایشگاه ها به داد پالایش یکم می رسد یا خیر؟

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم  روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

37 دیدگاه برای “پالایش یکم و 4 نکته مهم که قبل از پذیره نویسی این صندوق باید بدانید

 1. ممم گفته:

  در مقایسه با صندوق دارا یکم این صندوق از سهام های بنیان دار تری برخوردار است.فقط خیلی تایم بدی رو واسه پذیره نویسیش انتخاب کردن.

 2. محسن گفته:

  تکذیب واختلاف وزرا در خصوص همین پذیره نویسی عمده مشکلات را بر سر بورس آوزده است.

 3. محمد یاری گفته:

  بنظرم تایم خیلی خوبیه وقتی همچین افتی رو داشتن این میتونه حذابیت بهمراه بیاره سهام این شرکتها دوباره‌ بهمون قیمت قبلی خواهند رسید بنظرم پالایش یکم تا 200 درصد میتونه رشد کنه

 4. هادی گفته:

  ای کاش طوری برنامه ریزی میکردن ک تا آخر ماه و موقع حقوق برسه ک بتونیم برای خودمون و اعضای خانواده خرید کنیم

 5. حمید یوسف نژاد گفته:

  انشالله سود زیاد به این مردم آسیب دیده برسه. چون ملت ما الان ازاین همه تورم در عذاب هستند.

 6. داریوش گفته:

  چرا مانند صندوق دارا یکم به بازنشسته ها وام جهت خرید دارا دوم (پالایش یکم )نمیدهند ما بازنشسته ها از کجا پول برای خرید سهام بیاوریم ، صندوق بازنشستگی باید در این مورد همت کند

 7. علی شاه محمدی گفته:

  پالایشی دوم با استقبال رو به رو نخواهد شد.دولت بخاطر جلوگیری از ریزش بیشتر سهام های صندوق دوم سعی در بسته نگهداشتن اونها تا پایان پذیره نویسی داره و تا سهم ها باز نشوند و ملت به وضوح نبینند در باز گشایی اون هم تو این بازار گرگ و میش چه اتفاقی برای این چهار شرکت می افته ، همچنان استقبال نخواهد شد. قیمت جهانی نفت پایین اومده و این خودش مهمترین عامل منفی شدن این شرکتها در بازگشایی است.

 8. علی گفته:

  علت استقبال کم فقط اینها نیست بلکه سهامداران موجودی ندارندمردم منتظرند سهامشان راسربه سریاباسودبفروشند ودرپذیره نویسی شرکت کنند امیدوارم دوباره مهلتش تمدید بشه تانقدینگی لازم تهیه بشه

 9. امیر گفته:

  خدا کنه، دولت کمک کنه و ضررهامون تا حدود کمی جبران بشه، من دوتا خریدم، انتظار سود 200درصدی دارم

 10. علی گفته:

  کاش طی این چند روز قابل معامله بودن تا ببنید چقدر قیمت هاش پایین می اومدن، البته بعد از بازگشایی مثل سهم های دیگه یه سقوط آزاد باید طبیعتا داشته باشند

 11. آرش کماندار گفته:

  سلام بنظرم حدود 150درصد قطعا سود دهی داره چون پشتش حمایت است نوعی کمک به مردم اگر قدر بدانند.

  • امیررضا گفته:

   این دولت اگه می خواست به مردم کمک کنه که وضع مملکت اینجوری نبود ، بعضی ها یه طوری کامنت میزارن که آدم احساس میکنه کل هیئت دولت مخصوصا جهانگیری و نوبخت پشت این کامنت هان …

 12. احمد گفته:

  ای کاش دوباره تمدید بشه تا با حقوق آخر کارمندان همراه بشه.شاید در این صورت استقبال بیشتری برای پذیره نویسی صورت بگیره.

 13. حمید گفته:

  خداکنه هرچه زودتر وبادرصدبالاباز بشه تا یه دردی ازمابدبخت بیچاره هارو دواکنه
  پولداراکه نمیان دارایکم ودوم بخرن
  افرادنیازمندن که میخرن وچشم وامیدشون به این سهمهای لااقل یکم کمک خرجشون بشه
  توروخدا یه درصدخوب بازکنین لااقل دل مارویکم شادکنین

 14. سیدحسین.پیربازارسرمایه گفته:

  هرکی فریب دولت روخوردبیچاره شد!؟کسی بخره انصافابایدبه عقلش شک کرد!؟نمیخان قبول کنندبورس مرده و ریزش واقعی داشته و خواهدداشت!! ؟فریب نوسان گیری رو دیگه نمی‌خورم!؟ بااین وضع پایداردرریزش که فارس میشه۲۵۰۰یا۲۶۰۰فولادمیشه۱۷۰۰دربهترین شرایط وپالایشهاهم افتضاح عقل سالم میگه برودوباره مالباخته شواسیرم شو!؟پول پالایش روتن ماهی یابرنج بخری ماهه بعدنمیشه دوبرادوبرابر!؟جلوی چشمتم هست وخیالتم راحته…مامردم چرامشتاقیم مالسوزی کنیم بخاطرطمع!؟ازماگفتن بود.صلاح مملکت خویش خسروان دانند.مخلصیم.

 15. محمدکریم طهرانی گفته:

  سلام کارهارا راحتر کنید وقتی کسی سهام دارایکم ویا پالایشی یکم مدیرثروت میگیرد خود به خود درپرتفوی نشان داده شود نه اینکه کارگزاری ناظر بگیره وبعد در پرتفوی نشان میدهید این عذاب آور میباشد با این وضع کرونایی.لطفا تمام سهام ها .دارایکم.مدیر ثروت.پالایشی یکم .حتما درپرتفوی نشان داده شود.باتشکر سهامدارعاجز .ناتوان .پیر مرد ۶۷ساله.

 16. بی نام گفته:

  بازنشسته ها پولی برای خرید پلایش یکم ندارندمگر اینکه صندوق به هر کس وام 3میلیونی برای این سهم در نظر بگیرد.

 17. علی گردنده گفته:

  سلام امروز اکثر کارشناسنان بورس رامثبت پیش بینی می گردند پس چرا تمام نماد ها منفی بریم یک کارشناس خارجی بیاریم شاید درد ومشکل بورس مارا حل نکنه اخه چقدر منفی همه بیچاره شدیم ما ملت شما هستیم از کره ماه نیا مدیم بخدا بس کنید مردم گناه دارند

 18. چلچله گفته:

  سلام .تاکی میخوایم پینوکیوباشیم وبه حرف گربه نره و روباه مکار باشیم که سکه هاتونو بدین براتون بکاریم تا درخت سکه براتون سبز بشه .وضع بورس خرابه اصلاحی در کار نیست وقتی سهماتوی دوماه ۵۰تا۷۰درصدکاهش پیداکرده اسمش ریزشه نه اصلاح.امانکته اینجاست اگه این واقعا اصلاحه پس باید دعاکنیم بورس هیچ وقت نریزه که دراون صورت باید ی چیزیم از جیبمون بهشون بدیم .

 19. چلچله گفته:

  ودونکته کاملا کلیدی ومهم یک هیچ وقت هیچ وقت هیچ وقت با وام و فروش خونه و طلا و ماشین و… توی بورس سرمایه گذاری نکنین .نکته دوم که از اولی مهمتره اینکه هیچ وقت نکته اولو دست کم نگیرو فراموش نکن.

 20. ابراهیم گفته:

  سلام
  دوستان من پالایش یکم می خرم برا ۴ نفر اعضا خانواده کامل ۳ تومان دارا یکم هم گرفتم پیشنهاد میدم شما هم پالایش بگیرید به نظرم پس از باز شدن حتما رشد میکنه پس بخرید

 21. مهدی نساج پور گفته:

  چقدر سهامدارا چشم براه مثبت شدن بازارن مخصوصا آنهائیکه یک سرمایه جزئی داشتن و با تشویق وارد بورس شدن تا یه امیدوازی براشون باشه منحنی های بیشتر از سهم ها مثل پله آب انبارهای کویر شده ترا خدا برید منحنی ها را ببیند. بابا اینکه نشد. بیش از ۵۰٪سرمایه مردم پودرشد. یه فکر واندیشه درست و حسابی اتخاذ کنید و بورس را از این وضعیت نجات دهید.

 22. جواد گفته:

  با سلام
  بنده با ۱۳ سال سابقه در بورس اول پیشنهاد میکنم اگر پول نقد اضافه ای دارید پالایشی اول را بخرید ضرر نخواهید کرد . همانند دارا اول . ولی قبل از انتخابات ۱۴۰۰ ایران در فروردین ماه بفروشید . وسهامداران عزیز هم تا آخر سال ۹۹ سهامدار بمانید حتی اگر الان در زیان ۵۰ الی ۶۰ درصد هستید . تا وقتی که سهمی را نفروختید شما ضرر و زیانی ندیدید . فقط سهام شما ۵۰ الی ۶۰ درصد نوسان منفی دیده همین . مطمعن باشید از ۲۴ و ۲۵ شهریور استارت بازار زده خواهد شد وتا انتخابات آمریکا در ۱۳ آبان به اوج رشد خود خواهد رسید وکاهش قیمت سهامتون کامل جبران خواهد شد . و شاخص کل از دومیلیون یک صد هزار عبور خواهد کرد . انشا الله .

 23. محمد رضا گفته:

  سلام وقت بخیر
  من تازه وارد بورس شدم. کارگزاری مفید.
  متاسفانه نتونستم از طریق کارگزاری سهام پالایش یکم رو بخرم و از آپ سکه سهام رو خریداری کردم.
  آیا خریدم میاد روی کد بورسیم بشینه؟
  اگر میاد چقدر طول میشکه ؟
  🙏

 24. علی گفته:

  کلاه برداری که شاخ و دم نداره اگر دزدی با چراغ آید گزیده تر برد کلا
  دولت کسری مبلغش رو جور کنه بقیه برن به…..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *