پالایش یکم و یک ابهام مهم که ریسک پذیره نویسی را افزایش می‌دهد

بر اساس اطلاعیه های قبلی دولت، مهلت پذیره نویسی دومین صندوق ETF)) سرمایه گذاری قابل معامله دولتی  که ابتدا به دارا دوم معروف بود و بعد پالایش یکم نامیده شد، امروز چهارشنبه 26 شهریورماه 1399 به پایان می رسد و بسیاری از متقاضیان خرید یا انصراف از خرید این صندوق را به دلیل برخی ابهامات به ساعت ها و دقایق پایانی مهلت موکول کرده اند.

به گزارش کاماپرس، حجم پذیره نویسی انجام شده برای این صندوق تا ابتدای هفته جاری رقم قابل توجهی نبود و رسانه ها گزارش کردند که پذیره نویسی پالایش یکم تا ابتدای این هفته رقمی در حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان بوده است. رقم کل پذیره‌نویسی «پالایش یکم» با احتساب تخفیف ۲۰ درصدی، ۶۴ هزار و ۵۵۴ میلیارد تومان است و به عبارت دیگر تا ابتدای این هفته – شنبه 22 شهریورماه 1399 – فقط حدود ۵ درصد از این صندوق پذیره نویسی شده بود.

طی دو روز اخیر وضعیت بورس بهبود نسبی داشته و خوش بینی هایی درباره افق پیش روی بازار سهام ایجاد شده است. برخی گزارش های حکایت از آن دارد که روز گذشته – سه شنبه 25 شهریورماه 1399 – بیش از 137میلیون واحد از یونیت های صندوق پالایش یکم در نماد پالایش ثبت سفارش شده که رقم قابل توجهی به شمار می رود و نشان از استقبال از این صندوق در روزهای آخر مهلت پذیره نویسی است.

امروز چهارشنبه 26 شهریورماه 1399 مهلت پذیره نویسی پالایش یکم به پایان می رسد و تا لحظه تنظیم این خبر، اطلاعی از تمدید مهلت نیز وجود ندارد با این حال متقاضیان درباره خرید یا انصراف از خرید این صندوق با یک ابهام بسیار مهم مواجه اند که در ادامه می خوانید.

آخرین قیمت سهام چهار پالایشگاه موجود در پالایش یکم چقدر است؟

تصمیم برای پذیره نویسی در این صندوق موضوعی نیست که با اطلاعات مبهم و کهنه بتوان درباره آن تصمیم دقیقی گرفت ولی آخرین قیمت سهام چهار پالایشگاه موجود در پالایش یکم مربوط به قبل یعنی زمان پیش از بسته شدن نماد این 4 پالایشگاه است. در واقع اکنون مردم باید در آخرین ساعات مهلت پذیره نویسی پالایش یکم – 12 و 30 دقیقه تا 14 امروز – در حالی برای پذیره نویسی یا انصراف از پذیره نویسی این صندوق تصمیم گیری کنند که 4 سهم پالایشی شبندر،شپنا،شبریز،شتران هنوز بازگشایی نشده اند.

اخبار مهم  بورس را بخوانید:

با این شرایط چگونه با مبهم ماندن قیمت این 4 سهام، متقاضیان از ارزندگی صندوق پالایش یکم ارزیابی دقیقی داشته باشند؟ انتظار می رفت نماد این چهار پالایشگاه پیشتر بازگشایی می شد و بعد از معامله این سهام ها برای متقاضیان شفاف می شد وضعیت آخرین قیمت این سهم ها چگونه است و تعدیل های انجام شده در این 4 سهم با چه واکنشی در بازار مواجه می شود. به هر صورت پذیره نویسی این صندوق با وجود چنین ابهام بزرگی به خرید چشم بسته و پرریسکی شبیه است که این ریسک بدون دلیل موجهی به متقاضیان تحمیل می شود.

شایان ذکر است احتمال تمدید مهلت پالایش یکم و ابهام زدایی از قیمت این 4 سهم همچنان وجود دارد اما این احتمال با نزدیک شدن به ساعت ها و دقایق پایانی مهلت فعلی، در حال کاهش است.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم  روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

 

 

 

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 70
دوست نداشتم: 29
میانگین امتیازات: 2.41

20 دیدگاه در “پالایش یکم و یک ابهام مهم که ریسک پذیره نویسی را افزایش می‌دهد

چقدر بی اطلاع و بی منبع بود این خبر…
همه میدانند که بازم تمدید میشه.. دولت نمیتونه کیسه رو پرکنه ولی… باید تاوان ضررهای مردم تو بازار سرمایه رو بده

کلا ۵ میلیونه. که تو این تورم ۱۰۰۰۰درصد بالاخره میکشه بالا. یه جوری اخبار میدید ریسک داره انگار ملت دارن زنوگیشون رو میزارن رو پذیره نویسی

صد دفعه تکرار میدونی چند می رادوباره ،میدونم تورم این دولت ۱۰۰۰برابرشده آخه این ۵۰ برابربااصل نیست۸

داریم به یکماه نزدیک میشیم حساب کنید سوده ثابتش چقدر میشه این یه چندمیلیارد پول مردم که دست دولت خوابیده

خدایی اصلا خودت فهمیدی چی گفتیریسک چی خودتان الان برای خانواده ت خریدی بشین بابا فقط بلدین صفه راسیاه کنید مردم بیاین تبلیغاتون ببینند مردهستین منتشر کنید

به فرض اصلا نمادها در ساعات پایانی باز بشن ، وقتی شما نمی‌تونی سفارش رو لغو کنی چه فایده ای داره ، فقط بدانی بمیری بهتر از ندانی بمیریست !!!!

به هر حال این غیر منطقی و غیر منصفانه ست که در شرایطی سهام رو به فروش بگذارن که امکان سنجش قیمتش نیست. با این کار دولت عملا مردم رو عادت می ده که کارهاشون مثل قماربازها و بی حساب باشه و البته بعضی مردم هم همین ابهام قیمت رو دلیلی بر تضمین سود این سهام توسط دولت می دونن که ممکنه این نوع توقعات دردسر بزرگی برای خود دولت بشه و دوباره مثل ماجرای صندوقهای اعتباری با پول چاپ کردن و ایجاد تورم خسارت سهامدارها رو از جیب مردم فقیر و کسانی که درآمد ثابت دارند بده.

واقعا با این شرایط تاریخی ایران واین حجم از دشمنی استکبارواین دولت بی تدبیر پر اشتباه خداوند آخر وعاقبت این مملکت را خیرکند.چرا ریش سفیدان وعاقلان ودست پاکان نظام سکوت بی معنا کرده اند وفقط نگاه میکنند.منتطر چی هستید.ماجرای خالی کردن خزانه از ارز وطلاوماجرای بنزین ووحشتناکتراز همه ضرروزیان های مردم دربورس دیگر آبروی نظام ودولت نگذاشته.شما داخل مردم نیستسد؟!آیاصدای بی اعتمادی مردم به گوشتان نمیرید.میخ اهید به همین راحتی ثمره خون هزاران شهید مظلوم وسیدالشهدای انقلاب اسلامی را به باد دهید.چرا درتلویزیون ورسانه ها به مردم امید نمی دهیدچرا مسئولین دزد وبی شرف را اینقدر آزاد گذاشته اید واگرهم بعضی مواقع استثنانامحاکمه میکنیدبا این احکام دزدی وفاسدی نخواهد ترسید.انسان تعجب میکند.خدایا این دولت چه به روز مردم آورد.ده درصد مشکلات به دشمن خارجی وآمریکا ربط ندارد.نود درصد مشکلات به مسئولان دزد بی خاصیت وبی تحرک ربط دارد.که سی سال خدمتشان هم تمام شده ولی بازم هم قدرت را ول نمیکنند.گورتان را گم کنید.کثافتهای دزد وبی شرف.به اسم اسلام ودین وخیریه ها ومداحی و..تیشه به ریشه اسلام زدید.فقط زود گورتان را گم کنید.تا ابد بخورید دارید اینقدر دزدی کردید….

داداش مملکت قانون داره مجلس باید رییس جمهور رو استیضاح کنه، مختارنامه که نیست بریزن بگیرن، بعدم خودت داری میگی تحریم، تحریم فلج کرده سیستم رو کاسبان تحریم باعثش بودن هی گفتن مذاکره غلطه، خب اینم نتیجش، تو دوران پرکامبرین هستیم کلا مذاکره غلطه باید

چرا خبرها دیر میرسه چهار شنبه آخر وقت خبر اومده که تا یکشنبه سی ام تمدید شده مجبور شدم سهامی که تازه شروع کرده بود و روزی پنج درصد مثبت میخورد تا بخشی از ضررهامو جبران کنه رو بفروشم و ای تی آف بخرم لااقل سه روز بعد می‌خریدم ، باز 10 درصد به نفعم بود.

نمیخریدید تا مجبور بشن قیمتها رو باز کنن و مجبور بودن هی تمدید کنن پس تقصیر خودمونه .عقلم خوب چیزیکه خیلیا ندارن

نمیدونیم با این جر و بحث ها منی که یک کارگر ساده هستند و با چند سال کار در بدهی وام و این ور و اون ور تونستم ۲۰ تومن جور کنیم به نظر شما تو بورس سرمایه گذاری کنم بهتره یا برم کاش یه کار دیگه ای بکنم من این پولو با ماهی ۵۰۰ تومن جمع کردم با بدبختی یه جوان ۳۰ ساله هستم نزن دارم نه خونه نه هیچی تورو خدا اگه میپرستید منو راهنمایی کنید انصافاً که بیام تو بورس یا نه ممنون میشم

یه قانون مهم
هیچ وقت پولی را که وام گرفتین یا قرض کردن وارد بورس نکنین
همیشه با پولی وارد بازار سرمایه بشین که حداقل اگر نصف هم شد به شما ضرر سنگین نزده باشه

سلام — مهدی جان ورود به بورس برای دید بلند مدت کار عاقلانه ای به نظر میرسه- ولی یه نکته ای هست – این که بدون داشتن دانش وارد معامله نشو- کار گزاریها تو سایتشون یه سری کلاس های آموزشی در مورد ورود به بورس دارن- بهت پیشنهاد میکنم که تو اون کلاس های رایگان و مجازی شرکت کن – ابتدا با خرید عرضه های اولیه شروع کن و کم کم با مبلغ حد اقل 500 هزار تومان شروع به خرید کن -یه مدت بعد خودت متوجه میشی اوضاع چطوره – ولی حتما تو اون کلاس ها شرکت کن. (التماس دعای فروان وفوری دارم)

الان بورس خطرناکه واصلاتوصیه نمیکنم من نزدیک دوماه فروختم تواین دوماه هیچ صعودنکردبلکه نزول کرد
بهتره فقط عرضه اولیه بگیری
همینکه زنو بچه نداری انگارکل دنیارو داری
پس فعلا میتونی پس اندازکنی ولی فقط عرضه اولیه بخر

نه آقا مهدی از من میپرسی طلا ریسکش کمتر از بورسه چون به خاطر بحران کرونا جهانی در حال افزایشه ……

آقا مهدی ، بورس جایی نیست که کل دارییتو و سرمایه زندگیتو بیاری بلکه قسمتی از پس اندازتو میتونی بیاری که اگر این پول باشه یا نباشه مشکلی برای مخارجت نداشته باشی، چون ممکنه ضرر کنی و همشو از دست بدی، شما که کارگر هستین و حقوق ناچیزی دارین نباید چنین ریسکی بکنید. تازه اون پس انداز اضافه رو هم باید چند قسمت کنی و چند سهم مختلف بخری که لااقل 2تاشو ضرر کردی 2تاشو هم سود کنی.
موفق باشید

دوست عزیز بورس هم سواد بورسی می خواد خواستی بیای تو بورس ‘ فعلا فقط عرضه اولیه بخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *