وام 70 میلیون تومانی به کدام زوج ها داده می‌شود؟

خانوارهای فاقد مسکن که در سال‌های ۹۹ و یا ۱۴۰۰ صاحب فرزند سوم می‌شوند، می توانند ۷۰ میلیون تومان وام ودیعه مسکن دریافت کنند.

به گزارش کاماپرس، وام ۷۰ میلیون تومانی به پیشنهاد معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری و با تغییراتی تصویب و در لایحه بودجه ۱۴۰۰ قرار گرفت.وام ۷۰ میلیونی از طرف دولت قرار است به نرخ زاد و ولد در کشور کمک کند.

در لایحه بودجه ۱۴۰۰ ذکر شده این وام برای حمایت از فرزند آوری است و بانک مرکزی مکلف است به خانوارهایی که خانه ندارند، اما در سال ۹۹ یا سال ۱۴۰۰ صاحب فرزند شده اند یا می شوند، وام ودیعه مسکن بدهد. بازپرداخت این وام هم ۲۰ ساله است.

اخبار مهم مرتبط را بخوانید

البته براساس اعلام معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور چند وام قرض الحسنه دیگر هم در بودجه ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است.
به گفته ابتکار اولویت وام‌های اشتغال سازمان بهزیستی با زنان سرپرست خانوار است، همچنین وام قرض الحسنه دیه زندانیان نیازمند، برای زنان زندانی و زندانیان بدهکار مهریه، اولویت دارد.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور درباره وامهای جدید در بودجه ۱۴۰۰ گفت:« در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به اولویت‌های مهمی نظیر مشکلات اقتصادی مردم، مباحث اشتغال، اقشار آسیب پذیر، رشد اقتصادی در زمینه‌های مختلف و از همه مهم‌تر موضوع کرونا توجه ویژه‌ای شده است. در کنار این مباحث این لایحه به چندین موضوع در ارتباط با زنان نیز توجه ویژه‌ای نشان داده است.»

 

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

 

طرح بیمه درمانی رایگان ۳۰ میلیون نفر در بودجه سال ۱۴۰۰

به گفته ابتکار در تبصره ۱۷ بند الف لایحه نیز موضوع «بیمه درمانی رایگان برای ۳۰ میلیون نفر» که حداقل نیمی از آنان زنان هستند پیش بینی شده است و اینگونه به مباحث بهداشت و سلامت باروری زنان نیز توجه می‌شود. همچنین در تبصره ۱۱ بند الف ۱ ، «تامین کسری اعتبارات دیه محکومان معسر جرایم غیر عمد ناشی از تصادفات با اولویت زنان معسر» نیز پیش بینی شده و رویکرد و توجه خوبی به زنان به ویژه زنان آسیب پذیر شده است.

پرداخت وام ازدواج ۵۰ میلیونی در سال ۱۴۰۰ هم ادامه دارد. معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در ادامه به ایسنا گفت:« در تبصره ۱۶ بند الف این لایحه، بانک مرکزی در جهت حمایت از جوانان موکلف شده است تا به مزدوجین پس از ۹۷.۱.۱ مبلغ ۵۰ میلیون تومان وام پرداخت کند.»