وام 450 میلیونی بانک مسکن چگونه مستاجران را صاحبخانه می‌کند؟

تورهای مسافرتی لحظه آخر

بانک مسکن وام ساخت مسکن را در سال جدید به 450 میلیون تومان افزایش داده است. این وام می تواند مستاجران زیادی را صاحبخانه کند به شرط آن که یک سرمایه حداقلی برای خرید خانه پس‌انداز کرده باشند یا فراهم کنند.

به گزارش کاماپرس، در ظاهر وام 450 میلیونی ساخت مسکن برای انبوه مستاجران مزیت خاصی ایجاد نمی کند و این وام بیشتر به درد کسانی می خورد که خانه ای داشته باشند و بخواهند چند طبقه روی آن بسازند. انبوه سازان هم قطعا از این وام بهره ها خواهند برد و سودها خواهند کرد اما آیا مستاجران هم از این وام سودی می برند؟

احمدرضا نجفی روزنامه نگار اقتصادی که پیش از این گزارش های بورسی جذابی از وی در روزنامه هفت صبح خوانده ایم امروز در یک گزارش خواندنی دیگر نشان داده است که این وام می تواند بسیاری افراد از جمله مستاجران را صاحبخانه کند.

با وام 450 میلیونی مسکن و سرمایه 350 میلیونی هم می توان صاحبخانه شد

نجفی در گزارش خود نوشته است: خرید یک مترمربع آپارتمان در تهران 30 میلیون تومان خرج دارد. این یعنی اگر بخواهید یک واحد 100 متری بخرید، احتمالا سه میلیارد تومان سرمایه نیاز خواهید داشت. شاید باورش سخت باشد اما با سرمایه 350 میلیونی هم می‌توان صاحب یک واحد 100 متری نوساز شد. چاره کار، وام ساخت مسکن است.

راز آسمان پایتخت

اگر هزینه‌های ساخت هر متر خانه را حدود هشت میلیون تومان در نظر بگیریم، بخش عمده هزینه 800 میلیونی ساخت یک واحد 100 متری با وام 450 میلیونی جبران خواهد شد.

انبوه ساز وام را می گیرد و به شما منتقل می کند

برای دریافت چنین وامی لازم نیست به بانک بروید، بلکه انبوه سازها کار را برایتان انجام می دهند. آنها با پیش فروش واحدهایی که قرار است کار ساختش را شروع کنند، از طرف شما وام می گیرند و با جمع کردن وام هر کدام از واحدها، صاحب سرمایه بزرگی می‌شوند که کفاف ساخت یک پروژه انبوه‌سازی بزرگ را می‌دهد. در نهایت این شما هستید که بعد از پایان کار، صاحبخانه شده و وام 450 میلیونی را با سود 18 درصد و بازپرداخت 12 ساله به بانک برمی‌گردانید.

اقساط این وام ماهانه 7 میلیون و 600 هزار تومان است که بعد از 2 سال استراحت، زمان پرداخت اقساط آغاز می شود. تا 2 سال دیگر هم به احتمال فراوان بر اثر تورم مبلغ این قسط از اجاره ماهانه آن واحد مسکونی کمتر است.

محاسبه رابطه هزینه های ساخت یک واحد مسکونی و وام 450 میلیونی

ساخت هرمترمربع واحد مسکونی در سال 1400 بین دو میلیون و 720 هزار تا چهار میلیون و 660 هزار تومان هزینه دارد. این ارقام را سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اعلام کرده و نرخ‌های رسمی برای ساخت مسکن به حساب می آیند. در بخشنامه سازمان نظام مهندسی ساختمان، هزینه های ساخت آپارتمان سه تا پنج طبقه دو میلیون و 720 هزار تومان، ساختمان شش و هفت طبقه متری سه میلیون و 110 هزار تومان اعلام شده.

البته این ارقام تنها مربوط به هزینه های ساخت است و طبیعتا هزینه زمین به آن اضافه می شود. از طرف دیگر بر اساس آخرین برآوردها، هزینه ساخت پروژه های مسکن ملی حدود چهار میلیون تومان به ازای هر مترمربع محاسبه شده است. از آنجاکه عموما نیمی از هزینه ها مربوط به خرید زمین است، می توان گفت ساخت یک واحد مسکونی حدود هشت میلیون تومان به ازای هر مترمربع هزینه دارد.

با یک محاسبه ساده می توان نتیجه گرفت ساخت یک واحد 100 متری احتمالا800 میلیون تومان هزینه دارد. اگر بتوانید در یک پروژه انبوه سازی مشارکت کنید، از همان ابتدا خیالتان بابت 450 میلیون تومان از این هزینه ها راحت خواهد بود و با سرمایه 350 میلیون تومانی می‌توانید صاحب خانه شوید.

در شرایط این روزها،صاحبخانه شدن با چنین سرمایه ای حکم یک پیروزی بزرگ را دارد! برای همین است که می‌توان وام‌ساخت مسکن انبوه سازی را کارآمدترین تسهیلات حوزه مسکن دانست.

اقساط وام 450 میلیونی دردسر ساز است؟

در بخش دیگری از این گزارش آمده است؛ هرچند وام ساخت مسکن به انبوه سازها پرداخت می‌شود اما آنها زیربار پرداخت اقساط آن نمی‌روند. برای همین اغلب پروژه های انبوه سازی قبل از اینکه آغاز به کار کنند، برای واحدها مشتری پیدا می کنند. آنها واحدها را پیش فروش کرده و وام‌ساخت را از طرف خریدار نهایی دریافت می کنند.

بعد از اتمام مراحل ساخت، این خریدار نهایی است که باید اقساط تسهیلات را پرداخت کند. البته این نوع وام یک دوره استراحت دارد که اصطلاحا به آن دوره مشارکت مدنی گفته می شود. این یعنی بانک با انبوه ساز برای مدت یک تا سه سال شریک می شود تا زمانی که پروژه به نتیجه برسد.

این مدت استراحت بسته به تعداد واحدهای هر پروژه متفاوت است. سازنده ها برای پروژه هایی که حداکثر شامل پنج واحد مسکونی می شود، تنها یک سال زمان دارند تا کار ساخت را به پایان برسانند اما عموما انبوه سازها سراغ تعداد واحدهای بیشتر می روند تا فرصت بیشتری برای تکمیل پروژه داشته باشند.

دوره مشارکت مدنی وام ساخت مسکن برای پروژه های بین شش تا 20 واحد 18 ماه، برای 21 تا 50 واحد 24 ماه، برای 51 تا 100 واحد 30 ماه و برای بیشتر از 100 واحد 36 ماه در نظر گرفته می شود. بعد از پایان دوره مشارکت مدنی اقساط وام شروع می شود. اگر انبوه ساز تا آن زمان نتوانسته باشد واحدها را پیش‌فروش کند، شخصا باید زیربار اقساط وام برود اما عموما واحدها پیش فروش شده و مشتری خانه اقساط را به مدت 10 سال با نرخ سود 18 درصد پرداخت خواهند کرد.

برای وام450 میلیونی مبلغ اقساط ماهانه حدود هفت میلیون و 600 هزار تومان خواهد بود. شاید فکر کنید این رقم خیلی بالا است اما باید توجه داشته باشید که بازپرداخت اقساط این تسهیلات بعد از دوره استراحت که عموما دو سال است آغاز می‌شود و آن موقع احتمالا اجاره خانه به همین حدود رسیده باشد.

اخبار مهم و پربازدید را بخوانید:

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

اوج آرام
رایانه کمک
دادپویان
ایده سبز
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

47 دیدگاه برای “وام 450 میلیونی بانک مسکن چگونه مستاجران را صاحبخانه می‌کند؟

 1. امیر گفته:

  وام ساخت مسکن برای اونایی که باباشون خونه ویلایی داره خوبه که چند طبقه بسازن روش و بچه هاش خونه دار بشن. یک طبقه شم پیش فروش کنن بقیه پول ساختش درمیاد. ولی اگه کسی‌ باباش خونه نداشته باشه با این وام خونه دار شدن محاله. انبوه ساز وام رو میگیره و میسازه و خونه رو انقدر گرون میفروشه که دست ماها بهش نمیرسه

 2. بهنام گفته:

  تو ایران هدف دولت فقط پولدار کردن پولدار هاست.
  این وام رو فقط افراد پولدار میگیرند .فقط.چون هم اخذ وام راحته هم توان باز پرداختش راحته.
  چرا فکری به حال افراد ضعیف نمیشه مگه همه دنیا بده بستونه.ایا کور سو امیدی از انسانیت نمونده در دولت

 3. آسا گفته:

  اصلا هیچ کار مثبتی برای مردم بی خانه انجام نمیشه، این وام تا به دست مردم مستاجر برسه، سودش ۵۰ درصد شده. چرا این وام رو به مستاجرین نمی‌دن تا خودشون بتونن یک آلونک بخرند؟ فقط از سرمایه دارها حمایت میشه و بس

 4. میثم گفته:

  چطور وام به انبوه ساز میدید که بسازه سود کنه و گرون بفروشه ولی همزمان مبلغ وام اوراق که مستاجر بدبخت باید پول بده بخره رو ۱ ریال بعد این همه گرونی افزایش نمیدید؟من الان باید وایستم یکی بسازه ۲ سال بعد تموم کنه بعد برم بخرم.الان من خونه نیاز دارم و وقتی دارم پول اوراق میدم چرا نباید وام اوراق افزایش داشته باشه؟ظاهرا دوستان یا خودشون سازنده هستن و انبوه سازن یا بستگانشون

 5. مسعود گفته:

  2 سال استراحت، 10 سال پرداخت اقساط
  پرداخت با سود 18 درصد!
  میشه 10 سال معادل 120 ما
  ماهانه 7.600.000 ت
  جمع کل پرداختی شما میشه 912.000.000 تومان
  یعنی 2 برابر و اندی
  سود زیادی از ما میگیرن ولی ممکنه با تورمی ک در کشور ما هست ارزش داشته باشه
  بنظرم میشه روش فکر کرد

 6. محسن گفته:

  تمام شد.
  من با حقوق 4 تومن و خونه 60 متری که متری 10 تومن هست. سالی هیچی نخورم میشه سالی 48 تومن یعنی تا 15 سال دیگه میتونم 600 تومن جور کنم.
  من و خیلی های دیگه که می شناسم از خرید خانه پشیمان شدند و فقط به فکر شکم هستند. که تازه آن هم سیر نمیشه…

 7. محمد عزیزی زاده گفته:

  هفت میلیون قسط؟برا ادم بی خونه؟هفت میلیون؟کجای کارین مگه چقدر حقوق میگیریم که هفت میلیونش بره برا یه قلم قسط؟چی بخوریم چی بپوشیم چی بگیم؟بابا ایول به اینهمه ذکاوت تون

 8. شهروند ایرانی گفته:

  باسلام جناب وزیر می گویند قیمت مسکن حبابه پس این چه تحلیلیه که این شخص داره میگوید قسط ۷/۵ میلیون تومان از کجا باید بیاره یه کارگر حقوش دوسال دیگر به این مبلغ نمیرسه چه برسد به کارمند این کار دولت عملا رانت مسکنه اگر راست میگن مثل زمان حضرت امام خمینی زمین رایگان بدهید واین وام را بدهید خودشان خانه بسازند مردم اینقدر مار خوردن خودشان افعی شدن دوست عزیز یکی پیدا کن جیبشو با هم لخت کنیم با شور مردم بازی نکنید قیمت مسکن را پایین بیاورید نگید دوساله دیگه خانه شما گران میشور برو واسه خودت برنامه بچین ۷ سال میخواهید مسکن بسازید کشورهای دیگر طی ۸ سال کل کشور را تغیر دادن حالا شما نقشه برای جیب مردم میکشید لطفا این فایل را سانسور نکنید توی سایت بزارید همه بخوانند یا علی مدد

 9. ناشناس گفته:

  بهتر بود تیتر میزدین: وام ۴۵۰ میلیونی بانک مسکن چگونه انبوه سازان را پولدار میکند..
  ای خاک بر سر این … بکنن که با این ایده های مزخرفش گند زد به زندگی ما زیر خط فقرایی که حتی آرزوی اجاره کردن یه خونه ۱۰۰ متری رو هم با خودمون باید به گور ببریم چه برسه به اینکه بخریمش…

 10. ناشناس گفته:

  تحلیل بود یا هدایت بازار؟شما دستی دستی داری خط گرانی میدی و از اون طرف انبوه سازی رو سراغ دارید که در زمان تحویل ملک پای وعده هاش مانده باشه؟وام به انبوه ساز دادن بانک شاید یک درصدی از مردم رو بازور و دوندگی صاحب خانه بکند اما مطمئنا آرزوی حتی اجاره نشینی را به دل بقیه افراد جامعه و فرزندان ما میگذارد.

 11. محمد گفته:

  دوستان،رفقا شما را بخدا سر کار بازار گرمی های دلالهای بازار خاک و ملک نرید.برید تحقیق کنید در دو صورت هست که ملک یک کشور با ارزش میشه یا باید کشور جایی برای ساخت و ساز نداشته باشه که شکر خدا ایران این همه زمین قابل ساخت و ساز داره یا بسته به قدرت اقتصادی رشد ملک معقول هست که از این بابت هم کشور ما موقعیتی برای رشد ارزش ملک رو نداره.این جریانهای انحرافی و خط و سو دادن به ذهن و سرمایه مردم کاملا مهندسی شده هست.خواهر و برادر گرامی شما را بخدا قسم حتی اگر خودتون از بابت سرمایه تامین هستی به فکر نسل بعدی فرزندان خودتان و دیگران باشید.رکود شدید در بازار ملک حتمی هست و فقط بستگی به مقاومت خودکشی ودر مصرف کنندگان این بازار تاب می آورد.روزی خواهد رسی که اشخاصی که به بازار ملک مانند بورس اعتماد تبلیغاتی پیدا کردند خود را از همه در مشکلات گرفتار تر بیابند.برای اثبات گفته هایم یک دلیل کوچک رو بخواهم بیاورم دلسوز نمایی سرمایه داران دلال ملک و یا بی ارزشی ملک نزد بانک ها (درخواست ضامن معتبر برای اطمینان از باز پرداخت اقساط)در صورتی که حتی نیمی از ارزش ظاهری ملک رو هم در حقیقت وام نمیدهند.بزرگترین صاحبان پروژه های ملکی در اصل خود بانکها هستند که خودشان ارزش واقعی داراییشون رو خوب میدونن.لطفا تا میتونید دیگران رو آگاه کنید تا در این عصر فلاکت بار لا اقل کمی از مشکلات همه ما کاسته شود.

 12. نیره سادات گفته:

  به اسم کمک به مستاجر وام با شرایط فوق العاده سخت و سرمایه و…. میدن که یعنی پس از گذشتن از هفت خان شاید مستاجر درمانده بتونه بگیرد اما در اصل این وام میشه مال همون کسانی که خانه دارن و میخوان یا اضافه کنن به طبقات واجاره بدن به همون مستاجر در مونده که به اسمش وام میدن کمک میشه به مالکان که پول رو پولشون بیاد

 13. ایمان گفته:

  عقل کل کدام سازه هشتصد میلیون هزینه می کنه و وقتی آماده شد هشتصد میلیون می فروشه اون وقت همان خانه حداقل دو میلیارد می گذاره برای فروش

 14. جوادی گفته:

  من نمیدونم چه جوری حساب میکنید بتونه هفت میلیون قسط بده .فقط برای خونه . مابقیه قسط ها دیگه نمیگیم .باید ماهیانه چقد درامد داشته باشه.مگه ما چقد حقوق میگیریم

 15. امیر میرزایی گفته:

  قسطش زیاده ، دوبرابر هم باید پس بدیم با درامد ماهی ۴ یا ۵ تومن از کجا بیاریم بدیم اگر فقط هوا بخوریم و هیچ چیزی نخوریم هم نمیتونیم شما اگر بفکر مردم هستید سود وام رو بکنید ۴ درصد بجای ۱۸ درصد 😒😔😔😒

 16. ایرانی گفته:

  سلام کسی که تمام اموالش جمع بکنه ۳۵۰ تومان به زور بشه وام ۴۵۰ت هم بگیره خونه ۱۰۰ متری تحویلش بشه قسط را چگونه پرداخت بکنه شاید به زور دراین سن ۶۵ سالگی خوراک و پوشاک ودارو را تامین بکنه
  اگر هم اجاره بده و قسط ها را پرداخت بکنه خودش با چه پول اجاره و رهن پرداخت بکنه

 17. احمد گفته:

  کار رو حاکمان ما بجایی روساندند.که برای یک آلونک باید مامردم بیچاره حسرت وخون دل بخوریم.انوقت شعارشون هم اینه که برابری وبرادری ورفع تبعیص
  درعمل صفر نه بلکه واقعا نمره منفی میگیرند!!!…

 18. حسین گفته:

  مستقیم به مردم مستاجر بدین البته اگه قصد دارید مشکل مردم حل شود باید اقساط ۲میلیون بیشتر نباشد دوره بازپرداخت رو ۳۰ساله کنید…وگرنه نمک روی زخم مردم نپاشید…این حساب کتاب که شما کردین کاملا مشخصه ساخته ظهن یه شخص میلیاردر می باشد…باید کسی برای خونه دار شدن مردم طرح بده که از جنس مردم باشه از جنس مستاجرین باشه که اقساطی و شرایطی که در نظر میگیره با عقل و درد مستاجر همخوانی داشته باشد

 19. حجت گفته:

  بد بختی این کشور از همین تفکر وطرز فکر امثال تو توی دولت و دلال و زالوهای خونخواره. همش تورم .گرونی. احتکار. ارزون خریدن گرون فروختن. پس تکلیف ملت درمانده چی میشه.؟کارگر.بیکار. کارمند ساده.کاسب. ماهی هفت میلیون قسط؟ تا اون موقع کرایه میشه هفت میلیون؟ پس مستاجر بی مادر اون موقع چی میشه نابغه؟اون موقع گوجه رو هم باید بخری کیلویی ۷۰هزار…

 20. محمد گفته:

  این وامی رو که ماهانه ۷میلیون و ۶۰۰هزارتومان میگیرید +پول اوراق جداگانه خب باید یک میلیارد و نود چهار هزارتومان پس بده خب ببخشید این وام رو فقط مسئولین میتونن بخرند و قسط بدند که حقوق نجومی میگیرند الان یه دکتر هم این قسط رو نمیتونه بده

 21. رضا گفته:

  یه مستاجر با دارایی متوسط بیارید. از اون راه حل بپرسید. با توهم نمیشه برای جیب های خالی تصمیم گرفت. همه دارن از فشار اوضاع اقتصادی از بین میرن

 22. بی نام گفته:

  ما دیگه تو این مملکت،صاحب قبرم نمیتونیم بشیم که جسدمون رو زمین نمونه چه برسه به خونه صد متری
  اجرتون با امام زمان(عج)

 23. کیوان قبادی گفته:

  ایا من که ی کارگر روزد مزد هستم مستاجر حتی عمر حضرت نوح رو داشته باشم نمیتونم صاحب خونه بشم ،،آخه چرا فقط پولدار،،حداقل بفکر قشر ضعیف کم در آمد هم باشید،،

 24. حامی گفته:

  من فقط یه سوال برام پیش اومده…
  اولا اینکه اصلا به فرض اینکه این خونه با این قیمت و شرایطی که گذاشتن رو قبول کنیم و بگیم اوکی خوبه مشکلی نداریم …اصلا همه چیز خوب و خوش و خرم و بگیم من چقدر خوش بختم ..
  فقط یه سوال ،،اونم اینکه تا اونجایی که من میدونم واسه هر ۱۰ میلیون تومن یک ضامن بانک میخواد اونم باید کارمند باشه و چک داشته باشه و نامه کسر از حقوق ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.
  یعنی الان هر کی بخواد این خونه رو بخره باید حداکثر ۴۵ تا ضامن داشته باشه و یا اینکه حداقل ۵ تا ضامن داشته باشع ..
  مگه میشه مگه داریم ….
  مشتی من خودم مشاور املاکم ،،نصف خانواده ها برای همین نداشتن پول و نداشتن ضامن نمیتونن وام ۵۰ میلیونی با ۳ تا ضامن بگیرن اون وقت دارین چی میگین شما..
  با روح و جسم مردم چرا بازی میکنید ،،مردم چه گناهی دارن آخه

 25. saman گفته:

  از کجا بیاریم اینهمه ضامن ؟؟؟ نفست از جای گرمی بالا میاد .. با حقوق ماهی ۴ تومن چجوری ۷تومن قسط بدیم ..اگر واقعا میخاهید مردم صاحب خانه بشن ، ماهی ۲تومن قسط بدن

 26. افشار گفته:

  میگم 2*2=6 کی به کیه؟!!!! آخه کدوم کارگر یا کارمندی میتونه ماهی 7/600/000 هزارتومان قسط پرداخت کنه؟!!!! الهی به حق دل های شکسته شده ماها، ویران بشود دنیا بر سر کسانی که این شرایط را بجود آوردن… خدایا خودت این ظالمین را نیست و نابود بگردان

 27. Jj گفته:

  سلام من موندم کدوم نابغه نشسته کلی فکر کرده
  تا به این راه حل رسیده
  ببین ما با این شدیم ۸۰میلیون
  هیچی نمی گم چون عزیزان گفتن

 28. امید گفته:

  سلام عزیزان
  اینها همش دله دزدیه،برای یه وام ۱۰ ملیونی پدر آدم را درمیارن حالا وام ۴۵۰ ملیونی میخواهند بدهند،آخه یکی نیست بگه آدم نا حسابی اگه راست میگید نفری ۳۰۰ ملیون وام به همه مستاجرا بدید اونم با سود ۱۸ درصد بعد اگه ندیدید همه صاحب خونه بشوند،اینها فقط به طریقی میخواند اون چندر قازی هم که مردم دارند یا در آمدی دارند را ازشون بگیرند،از موسسه ها و قرض الحسنه هایی که پول مردم را خوردند درس بگیرید،اینها تمامشان دزدند و بس ،

 29. مسعود گفته:

  واقعا خجالت داره آقایون هر گزارشی که در باره مسکن می‌نویسن سعی در گرانتر جلو دادن قیمت از قیمت واقعی هست نمی دونم چه مسله پشت این گزارشات هست که انگار مثل دولت دلشان نمی‌خواهد مسکن وارد کانال افت قیمت بشه

 30. تورج گفته:

  واقعا من برا این مسولین بیسواد متاسفم که توی تمام طرحهاشون موندن ،آقا جان چرا توی هر شهرستانی دولت نمیاد مسکن دولتی به شرط تملیک درست کنه ،هرکسی خواست میخره و اقساط مناسب پرداخت میکنه و هر کسی نخواست بعنوان مستأجر اونجا میشینه ،به این راحتی میشه قیمت مسکن رو هم کنترل کرد

 31. نادر گفته:

  خانه دارکردن مستاجرین درمملکتی به این وسعت جمعیت کم ساده ترازآن است که حتی فکرش راکنیدمشکل اصلی همان است که همه مردم میدانندومیگویندوآن اینکه تااین اوضاع واین بساط جمع نشودهیچ چیزدرست نمیشودمسکن دارشدن که اصلا ممکن نیست حتی شکم گرسنه هفتادملیون سیرنخواهدشد.

 32. نادر گفته:

  مردم زیرخط فقرکه نزدیک به ۷۸ملیون نفرهستندبااین شرایط حتما بزودی یک فکروحرکت اساسی خواهندکرد این از بدیهیات جامعه شناختی است مگراینکه معجزه ای شودوچهارپنج ملیونی که همه چیزرا قبضه کردندبرای حفظ خودوامنیتشان یک اقدام جدی وعاجل کنندقبل ازطوفان بزرگی که درراه است وبسیارنزدیک.

 33. فواد گفته:

  Surah Ar-Room, Verse 39:
  وَمَا آتَيْتُم مِّن رِّبًا لِّيَرْبُوَ فِي أَمْوَالِ النَّاسِ فَلَا يَرْبُو عِندَ اللَّهِ وَمَا آتَيْتُم مِّن زَكَاةٍ تُرِيدُونَ وَجْهَ اللَّهِ فَأُولَٰئِكَ هُمُ الْمُضْعِفُونَ

  آنچه بعنوان ربا می‌پردازید تا در اموال مردم فزونی یابد، نزد خدا فزونی نخواهد یافت؛ و آنچه را بعنوان زکات می‌پردازید و تنها رضای خدا را می‌طلبید (مایه برکت است؛ و) کسانی که چنین می‌کنند دارای پاداش مضاعفند.
  (Farsi)

  via iQuran

 34. فرزانه گفته:

  واقعاااا متاسفم واسه اين ديدگاه مضخرف ،و همچنين واسه مسؤولين با اين تورم و گروني. خريد خونه شده جز محالات . خاك بر سرتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز