همه چیز درباره ازدواج سفید و مجازات های آن

وکیل - کاماپرس
تورهای مسافرتی لحظه آخر

معمولاً ازدواج سفید هنگامی اتفاق می‌افتد که طرفین ازدواج، تمایل دارند با یکدیگر مناسبات عاطفی، جنسی، عقلانی و اخلاقی داشته باشند، اما به هر دلیلی نمی‌توانند از پسِ تعهدات اقتصادی و اجتماعی ازدواج دائم برآیند، تصمیم به ازدواج سفید می‌گیرند و در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. اما تا چه حد این موضوع در جامعه ما از نظر عرفی، شرعی و قانونی پذیرفته می شود؟ در این مقاله با راهنمایی بهترین وکیل در تهران به بررسی این مورد می پردازیم.

در سایت حقوقی محمد حاجیلو و همکاران ضمن گردآوری مقالات حقوقی و آگاهی از موارد قانونی همواره می کوشیم مسیر بهره مندی کابران از مشاوره تخصصی با برترین وکلا در تهران را تسهیل نماییم. در صورت نیاز می توانید با مراجعه به سایت مربوطه از دانستنی های حقوقی و راه های ارتباطی با وکلا استفاده نمایید. با ما همراه باشید.

ازدواج سفید

بهترین وکیل کیفری در تهران در توضیح ازدواج سفید و ماهیت آن صراحتا اذعان می دارد که ازدواج سفید، نوعی از ازدواج می باشد که در آن، طرفین، بدون اقدام به انعقاد عقد نکاح، اقدام به شروع زندگی مشترک و رابطه زناشویی می کنند. ازدواج سفید به علت مغایرت با حکم فقهی و عرفی، در ایران به رسمیت شناخته نشده و انجام آن، جرم و بر حسب مورد، تابع مقررات زنا یا رابطه نامشروع می باشد.

شرایط ازدواج سفید به نحوی است که زوجین، بدون هیچ نوع عقدی اعم از موقت یا دائمی، شروع به زندگی در یک خانه می کنند. در چنین شرایطی ممکن است، با گزارش افراد دیگر مانند، همسایگان به جرم رابطه نامشروع متهم شوند.

در همین خصوص افرادی به دفاع یا انتقاد از شرایط این نوع ازدواج پرداخته اند. منتقدان این نوع ازدواج با اشاره به این که در ازدواج سفید، افراد هیچ تعهدی به یکدیگر نداشته و می توانند هر زمان که بخواهند از رابطه خارج شوند یا حتی برای ارتباط با شخص دیگر در حین رابطه با محدودیتی مواجه نیستند، عنوان می کنند، ازدواج سفید باعث سست شدن نظام ارزشی جامعه می شود و به نوعی مروج بی بند و باری اخلاقی در جامعه است.

اما در مقابل این گروه، مدافعین ازدواج سفید، با اشاره به برخی شرایط این ازدواج، مانند عدم تعهد مالی، یا حتی عدم تعهد به رابطه دائمی بین طرفین و قبول این شرایط توسط زوجین، معتقد هستند باید به اراده و انتخاب این افراد احترام گذاشته شود.

تفاوت ازدواج سفید و ازدواج قانونی

آنچه در ادامه می خوانید تفاوت هایی است که برای ازدواج سفید و ازدواج قانونی قائل می شویم.

ثبت رسمی

ازدواج قانونی، ازدواجی است که در دفاتر رسمی ازدواج ثبت می‌شود و از نظر قانونی به رسمیت شناخته می‌شود. این ازدواج در برابر عموم و دستگاه‌های دولتی معتبر است. ازدواج سفید، ازدواجی است که بدون ثبت رسمی در دفاتر ازدواج انجام می‌شود و از نظر قانونی به رسمیت شناخته نمی‌شود. این ازدواج در برابر عموم و دستگاه‌های دولتی معتبر نیست.

تعهدات قانونی

زوجین در ازدواج قانونی، تعهدات قانونی مختلفی نسبت به یکدیگر دارند. این تعهدات شامل تعهد به حسن معاشرت، تعهد به پرداخت نفقه، تعهد به تربیت فرزندان و… می‌شود. در صورت عدم انجام این تعهدات، زوجین می‌توانند از طریق دادگاه برای مطالبه حقوق خود اقدام کنند. زوجین در ازدواج سفید، هیچ تعهد قانونی نسبت به یکدیگر ندارند. در صورت بروز اختلاف، هیچ یک از زوجین نمی‌تواند از دیگری تعهداتی را مطالبه کند. در ازدواج قانونی، زوجین موظف به پرداخت نفقه به یکدیگر هستند. در صورت عدم پرداخت نفقه، زوجین می‌توانند از طریق دادگاه برای مطالبه نفقه اقدام کنند. اما در ازدواج سفید، هیچ یک از زوجین موظف به پرداخت نفقه به دیگری نیست. در صورت بروز اختلاف، هیچ یک از زوجین نمی‌تواند از دیگری نفقه مطالبه کند.

حقوق قانونی

زوجین در ازدواج قانونی، از حقوق قانونی مختلفی برخوردار هستند. این حقوق شامل حق حضانت فرزندان، حق ارث، حق دریافت مهریه و… می‌شود. در صورت بروز اختلاف، زوجین می‌توانند از طریق دادگاه برای اعمال این حقوق اقدام کنند. زوجین در ازدواج سفید، از هیچ حق قانونی برخوردار نیستند. در صورت بروز اختلاف، هیچ یک از زوجین نمی‌تواند از دیگری حقوقی را مطالبه کند. در ازدواج قانونی، فرزندان حاصل از ازدواج، از نظر قانونی فرزند هر دو زوج محسوب می‌شوند و هر دو زوج حق حضانت فرزندان خود را دارند. اما در ازدواج سفید، فرزندان حاصل از ازدواج، از نظر قانونی فرزند هیچ یک از زوجین محسوب نمی‌شوند و هیچ یک از زوجین حق حضانت فرزندان را ندارد.

پذیرش اجتماعی

ازدواج قانونی، در اکثر جوامع مورد پذیرش اجتماعی قرار دارد. این ازدواج نشان‌دهنده تعهد و مسئولیت زوجین نسبت به یکدیگر و فرزندانشان است. ازدواج سفید، در برخی از جوامع مورد پذیرش اجتماعی قرار دارد، اما در برخی دیگر از جوامع، مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد. در جوامعی که ازدواج سفید مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد، زوجین ممکن است از نظر اجتماعی مورد تبعیض قرار گیرند.

وکیل - کاماپرس

پیامدهای حقوقی

در صورت بروز اختلاف در ازدواج قانونی، زوجین می‌توانند از طریق دادگاه برای حل اختلاف خود اقدام کنند. دادگاه در این موارد، بر اساس قوانین و مقررات مربوطه، حکم صادر می‌کند. زوجین در ازدواج سفید، در صورت بروز اختلاف، از هیچ حمایت حقوقی برخوردار نیستند. در این موارد، زوجین باید از طریق سازش و توافق، اختلاف خود را حل کنند. در ازدواج قانونی، در صورت بروز اختلاف، زوجین می‌توانند از دادگاه برای طلاق اقدام کنند. اما در ازدواج سفید، در صورت بروز اختلاف، هیچ یک از زوجین نمی‌تواند از دادگاه برای طلاق اقدام کند. در صورت نیاز می توانید از شماره تلفن وکیل پایه یک دادگستری که در سایت حقوقی محمد حاجیلو و همکاران موجود می باشد به جهت مشاوره فوری با وکلای مربوطه استفاده نمایید.

مضرات ازدواج سفید

بهترین وکیل طلاق توافقی در تهران به عنوان سخن پایانی و بررسی مضرات این نوع ازدواج بر این باور است که بسیاری از افراد با شنیدن نام ازدواج سفید تصور می‌کنند که این نوع ازدواج برای شناخت بیشتر طرفین از یکدیگر مفید است. تصور می‌کنند که به این ترتیب قبل از ثبت ازدواج طرفین به شناخت کامل از یکدیگر می‌رسند‌. در پاسخ به این افراد باید گفت، جالب است بدانید که نداشتن تعهد در این نوع ازدواج سبب شده تا بیش از نود درصد ازدواج‌های سفید به ازدواج رسمی ختم نشود. تمایل‌های جنسی و عاطفی طرفین سبب می‌شود تا بدون کسب شناخت و آگاهی قبلی زندگی مشترک را با یکدیگر آغاز کنند. با گذشت زمان و کسب شناخت بیشتر به واسطه زندگی کردن در یک خانه مشترک طرفین متوجه می‌شوند که هدف مشترک و نقاط مشترکی در زندگی ندارند. از طرفی دیگر نداشتن تعهد و ثبت نشدن ازدواج هم سبب می‌شود تا به آسانی به فکر تمام کردن رابطه و جدایی بیفتند‌.

اکثر افرادی که تمایل به شروع اینگونه زندگی‌های مشترک دارند، اشخاصی هستند که در زندگی دچار کمبود عاطفه هستند، یا اشخاصی که ناهنجاری‌های شخصیتی دارند و به دنبال راه حل‌های موقت برای زندگی خود هستند‌. در اینگونه روابط بیشترین صدمه به دختران وارد می‌شود. علاوه بر آسیب‌های روحی در پایان رابطه بدون پشتوانه مالی و قانونی باید به زندگی ادامه دهند.

انتهای پیام

مرتبط با : دفتر حقوقی حاجیلو
روکش مارال
آهن رویال
آریاپی
رایانه کمک
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز