هر آنچه باید درباره شرکت پالایش نفت شیراز بدانید

پالایشگاه نفت شیراز یا شرکت پالایش نفت شیراز یکی از 10 پالایشگاه کشور است که سال 42 طرح احداث آن آغاز شد و ده سال بعد، در 22 کیلومتری شهر شیراز و حوالی شهر زرقان، شروع به کار کرد. این پالایشگاه در تولید فرآورده‌های نفتی کشور، سهم 3 درصدی دارد.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار داغ نفتی اینستاگرام کاماپرس را دنبال کنید. از اینجا وارد شوید.

به گزارش کاماپرس، ظرفیت اسمی پالایشگاه شیراز، 40 هزار بشکه در روز است و 60 هزار بشکه در روز به صورت عملیاتی تولید می‌کند. نفت خام سنگینی که خوراک این پالایشگاه است از حوزه نفتی گچساران توسط خط لوله‌ای 10 اینچی به طول 230 کیلومتر و میعانات گازی و حوزه آغار و دالان تامین می‌شود. در ادامه این مطلب با فعالیت‌های این شرکت بیشتر آشنا خواهید شد؛

پالایشگاه شیراز در مسیر پیشرفت

در زمان جنگ ایران و عراق، پالایشگاه نفت شیراز هم مورد حملات هوایی قرار می‌گرفت اما با وجود خسارت‌های بسیارِ وارده، همچنان بازسازی می‌شد و به مناطق جنگی کمک‌رسانی می‌کرد. پس از جنگ هم این پالایشگاه، در سال 1380 به عنوان صنعت سبز و برگزیده کشور انتخاب شد. سه سال بعد نیز در سال 83 جایزه ملی ساخت کالا و تجهیزات نفت به این شرکت تعلق گرفت.

افزایش ظرفیت، بهبود و ارتقا کیفیت محصولات نیز همواره در دستور کار این شرکت بوده است به طوری که در حال حاضر، ظرفیت این پالایشگاه به 60 هزار بشکه در روز افزایش یافته است. طرح‌های توسعه‌ای نیز در حال اجرا هستند و پالایشگاه پتروفیلد با ظرفیت فرآوری 120 هزار بشکه در روز میعانات گاری و میان تقطیر در دست احداث است.

افزون بر این موارد، پالایشگاه نفت شیراز در سال 1384 موفق به کسب گواهی‌نامه اهتمام به سرآمدی جایزه ملی کیفیت ایران شد. جایزه اهتمام به کیفیت آی. ان. کیو. ای در سال 88 و عنوان شرکت برتر پالایشی در سال 1390، از دیگر افتخارات این پالایشگاه هستند.

پالایشگاه شیراز همچنین موفق به اجرای گواهینامه‌های سیستم مدیریت کیفیت، سیستم حفاظت از محیط زیست، سیستم مدیریت و ایمنی شغلی شده است.

پالایش نفت شیراز در بورس

شرکت پالایش نفت شیراز در سال 1352 به صورت سهامی خاص تاسیس شد، در سال 1377 براساس سیاست‌های جاری، ساختار اداری آن به نوع شرکتی تغییر داده و با نام شرکت پالایش نفت شیراز متولد شد. در سال 1388 هم این شرکت به شرکت سهامی عام تبدیل و به بازار بورس با نماد «شراز» وارد شد.

54 درصد از سهام این شرکت را شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان در اختیار دارد، موسسه صندوق بازنشستگی کشوری با 19 درصد سهام، دیگر سهامدار این شرکت است. شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران و شرکت سرمایه‌گذاری استان خراسان رضوی نیز از سهام‌داران شراز هستند. ارزش این سهام در بازار 122 هزار و 557 میلیارد ریال است.

محصولات و واحدهای تولیدی شراز

واحد تقطیر در جو، واحد تقطیر در خلأ، واحد غلظت شکن و تصفیه نفتا و تبدیل کاتالیستی -بنزین‌سازی- از واحدهای این پالایشگاه هستند. همچنین واحد تصفیه نفت سفید با هیدروژن، واحد هیدروکراکر، واحد هیدروژن سازی، واحد تولید و تصفیه گاز مایع، واحدهای شیرین سازی و سولفورزدایی نفتای سبک و نفت سفید نیز از واحدهای تولیدی پالایشگاه نفت شیراز به شمار می‌روند. بازیافت گوگرد، تصفیه گاز با آمین و سولفورزدایی آب ترش، واحد تصفیه پساب صنعتی، واحدهای تولید آب صنعتی، برق و بخار هم در حال حاضر واحدهای فعال این پالایشگاه هستند.

محصولات تولیدی در این پالایشگاه شامل گاز مایع، بنزین، بنزین جت، حلال‌ها، نفت سفید، گازوئیل، نفت کوره، وکیوم سلاپس هستند. همچنین ایزوریسایکل، ایزوفید، قیر و گوگرد نیز در پالایشگاه تولید و به بازارهای داخلی عرضه می‌شوند.

گفتنی است که فرآورده‌های تولیدی شرکت پالایش نفت شیراز، برای اطمینان از کیفیت پس از انجام آزمایش‌هایی در آزمایشگاه کنترل کیفیت این شرکت، راهی بازار می‌شوند.

مرتبط با : شرکت پالایش نفت شیراز
بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

2 دیدگاه برای “هر آنچه باید درباره شرکت پالایش نفت شیراز بدانید

  1. یک کارمند گفته:

    آقا در جریان باشید اون پالایشگاه ۱۲۰ هزار بشکه ای که قراره راه اندازی کنن ، موقع کلنگ زنی بود که کلنگ کذائی توی زمین گیر کرد و هنوز نتونستن بیرونش بیارن که کار رو ادامه بدند
    اینجوریاست

  2. محمدعلی ترکان گفته:

    یکی از پالایشگاه‌های خوب آموزشی در کشور است و من هیچگاه فراموش نمیکنم که در سال ۱۳۵۳ کارآموز این پالایشگاه بودم و اموخته های بسیاری از واحدهای عملیاتی نفت فرا گرفتم که در دوران خدمت سی ساله ام درصنایع نفت در نقاط مختلف کشورمورد استفاده ام قرا ر گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *