مهریه بگیرها ۴۰ درصد بیشتر شدند!

سازمان ثبت و اسناد اعلام کرده است که از فروردین تا آبان ماه سال جاری تعداد 93 هزار و 711 فقره پرونده اجرای مهریه ثبت شده است که میزان آن در مقایسه با سال گذشته 40 درصد افزایش یافته است.

به گزارش کاماپرس، سال گذشته تعداد ۶۷ هزار و ۸۱ فقره طلاق در 6 ماهه اول به ثبت رسید که نسبت به آمار امسال 40 درصد کمتر بوده است.

این در حالی است که قوه قضائیه به دنبال این است تا آمار بازداشت شدن به علت مسئله مهریه را کمتر کند و از این رو بخشنامه ای را صادر کرده است، براساس این بخشنامه، مقرر شده تا واحدهای اجرای احکام مدنی در جریان اجرای احکام پرونده­ های مهریه، صرفاً از طریق شناسایی اموال محکوم علیه اقدام کنند و ترتیبی اتخاذ شود که منتهی به جلب و بازداشت محکوم علیه نشود.

همچنین در یک سال گذشته تلاش کرده اند تا میزان آمار طلاق کاهش یابد اما با توجه به فشار های اقتصادی و در نتیجه آن نارضایتی در محیط خانواده بحث طلاق و اجرای مهریه کاهش نبوده است.

به گزارش ایرنا، سید محمد هاشمی مقدم معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به اجرای بند «ب» ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم توسعه افزود: مراجعه ابتدایی برای دادخواست مهریه به دادگاه ها طبق قانون مذکور ممنوع اعلام شده و متقاضیان ابتدا باید برای مطالبه و اجرای مهریه به ادارات ثبت اسناد مراجعه کنند.

وی ادامه داد: در این ماده قانونی آمده است «مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجراء از طریق ادارات اجرای مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجرای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اجرا می‌شوند. ادارات مذکور مکلفند بلافاصله پس از تقاضای اجرائیه نسبت به شناسایی و توقیف اموال مدیون اقدام کنند. چنانچه مرجع مذکور نتواند ظرف مدت دو ماه از تقاضای اجراء، نسبت به شناسایی و توقیف اموال متعهد سند، اقدام کند یا ظرف مدت شش ماه نسبت به اجرای مفاد سند اقدام نماید، متعهدٌله سند می‌تواند با انصراف از اجرای مفاد سند به محاکم دادگستری رجوع نماید.»

بیش از ۱۵ هزار نفر به دلیل اجرای مهریه ممنوع الخروج شدند

معاون امور اسناد سازمان ثبت درباره افرادی که به دلیل اجرای مهریه ممنوع الخروج شده اند افزود: از ابتدای سال جاری تا پایان مهر ماه طبق آمار ثبت شده در سامانه های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تقاضای بستانکاران پرونده های اجرایی ذمه ای، تعداد ۱۵ هزار و ۱۴۳ نفر نیز ممنوع الخروج شده اند.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.