مسکن قسطی برای خانه‌دار کردن مردم در مناطق مرغوب شهری (جزئیات طرح)

مسکن قسطی

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران از طرحی به نام «طرح ملّی مسکن اقساطی» خبر داده است که بر اساس آن خانوارهای فاقد مسکن بر اساس بضاعت مالی خود  با پرداخت اقساط در مناطق مرغوب شهری صاحبخانه می شوند.

به گزارش کاماپرس، نقطه ضعف بزرگ طرح‌هایی از قبیل مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن، دور افتاده بودن و جانمایی این طرح‌ها در مناطق پرت و فاقد امکانات بود و اگر طرحی با همان مختصات در نقاط مرغوب شهری اجرا شود قطعا با استقبال بسیار بالای مستاجران و افراد فاقد مسکن مواجه می شود. حال اگر بر اساس چنین طرحی مسکن به صورت اقساطی به افراد واگذار شود ، استقبال از آن صدچندان می شود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران در اظهارات اخیر خود از چنین طرحی خبر داده و گفته است: در طرح‌هایی مانند مسکن مهر یا اقدام ملی، دولت زمین‌هایی را که در مناطق حاشیه‌ای و بعضاً غیرمرغوب قرار داشت و حتی در تمام موارد فاقد زیرساخت‌های شهری بود، برای اجرای پروژه و تولید انبوه مسکن تخصیص داد. بسیاری از این اراضی حتی تا بعد از اتمام ساخت‌وساز، از ساده‌ترین امکانات مثل انشعاب برق مسکونی یا آب آشامیدنی شهری یا آسفالت باکیفیت هم برخوردار نبوده‌اند، به‌جز این‌ها، سایر امکانات شهری مثل فضاهای تجاری، آموزشی، درمانی و… نیز همیشه در اجرای طرح‌ها مغفول واقع‌شده‌اند.

این کارشناس صنعت ساختمان ضمن ابراز ناخرسندی از عدم تکریم افراد متقاضی مسکن در این طرح‌ها گفت: همین محرومیت‌های تحمیلی که ناشی از عدم کارشناسی و برنامه‌ریزی واقع‌گرایانه طرح‌های دولتی و آمایش دقیق سرزمین به‌لحاظ جمعیت و آب‌وهوا و نزدیکی به مراکز شغلی بوده است، عملاً سبکی خاص و تأسف‌برانگیز از حاشیه‌نشینی را در مناطقی که در آنها چنین پروژه‌هایی احداث شده است، ایجاد نمود و عملاً مسیر نادرستی برای تحقیر و کاهش توقعات و تغییر ذائقه خانواده ایرانی را رقم زده است. کمتر کارشناسی است که افسوس نحوه اجرا و اتلاف منابع و سرمایه افراد در چنین طرح‌های دولتی را نخورده باشد.

جزئیات طرح ملی مسکن اقساطی

باقرپور در ادامه با اشاره به راهکارهای موجود در حل این معضل گفت: اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران ابتدای امسال طرح موسوم به «طرح ملی مسکن اقساطی» را رونمایی کرد که تأمین مسکن برای متقاضیان با سطح درآمد متوسط و سرمایه‌های خرد هدف اصلی می‌باشد.

وی ادامه داد: در این طرح متقاضیان مسکن بعد از ثبت‌نام فارغ از سرمایه و اندوخته‌ای که دارند خواهند توانست در مناطق مرغوب شهری صاحب مسکن بشوند. این ویژگی بزرگ‌ترین وجه تمایز آن با «طرح مسکن مهر»، «طرح احیای بافت فرسوده» و «طرح اقدام ملی مسکن» در دولت‌های دکتر احمدی‌نژاد و دکتر روحانی خواهد بود، حال‌آنکه در «طرح ملی مسکن اقساطی»، اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران ابتدا نسبت به انعقاد قراردادهای خرید یا مشارکت مدنی در مناطق مرغوب و باکیفیت داخل شهر و مناطق از پیش مسکونی که تمامی زیرساخت‌های رفاهی در آن‌ها وجود دارد، اقدام می‌کند و سپس آن را در سبد عرضه به متقاضیان قرار می‌دهد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران ضمن تأکید بر اینکه با توجه به گستردگی اجرای این طرح، به‌ترتیب تمام مناطق اعم از سطوح بالا، متوسط و پایین‌شهر متناسب با بضاعت مالی مخاطبان در دستور کار قرار می‌گیرد، گفت: استراتژی طراحی و ساخت متناسب با شأن هم‌وطنان ایرانی، حداقل یک پله بالاتر از عرف منطقه پیش‌بینی شده است تا علاوه بر رضایت متقاضیان، سطح کیفی مناطق نیز ارتقاء پیدا کند، یعنی هر کس با هر استطاعت مالی و سلیقه‌ای، امکان انتخاب اولویت مطلوب خود را خواهد داشت.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

1 دیدگاه برای “مسکن قسطی برای خانه‌دار کردن مردم در مناطق مرغوب شهری (جزئیات طرح)

  1. M.gh گفته:

    واقعا این طرح ملی است. گلی به جمال طراحان ان چگونه مستاجری میتواند ماهانه تا 4 سال ناهی 10 تومان پرداخت کنند ونقدگی برای 60 متر بنا در برج 16 طبقه که 14 طبقه اعلام شده .290 ضمن قرارداد و150 در 5 ماه تنفس بعد ماهانه 10.م.
    فکر کنم مسئولین به حقوق نجومی خود تصمیم به این امر ملی گرفته اند .
    در واقع اون شخص باید حداقل تا تحوبل ماللک که بر اورد ان 4.5 سال که عمرا تحویل نمیشه ماهی حداقل 30.م در امد داشته باشه .که 10.م قسط.و10میلیون هم اجاره وخورد وخوراک وپوشاک وبنزین ودیگر اقلام زندگی خود را بتواند تنظیم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.