قیمت لاستیک و 6 تصمیم مهم سازمان حمایت درباره آن

تورهای مسافرتی لحظه آخر

در حالی که گران شدن بی رویه قیمت لاستیک در بازار از مدتی پیش آغاز شده و گله و شکایت متقاضیان این کالا را به دنبال داشته، سازمان حمایت برای متعادل کردن قیمت این کالا تصیمات مهمی در این زمینه در 6 محور اتخاذ کرده است.

به گزارش کاماپرس ، بازار لاستیک اندکی پیش از خارج شدن این کالا  از شمول ارز دولتی دچار نوسان های شدید قیمتی شد و بعد از آزاد اعلام شدن ارز واردات‌لاستیک قیمت انواع تایر در بازار جهش کرد. در گام بعد وزارت صنعت و سازمان حمایت مجوز افزایش قیمت 30 درصدی را به تولیدکنندگان به صورت علی الحساب اعطا کردند.

متقاضیان لاستیک بعد از اعلام رسمی صدور مجور افزایش قیمت 30 درصدی برای تولیدکنندگان تایر در انتظار اقدامات بیشتر وزارت صنعت برای ساماندهی بازار لاستیک بودند چرا که این مصوبه صرفا گرانی لاستیک را شکل رسمی و قانونی داد و حتی برخی از واحدهای صنفی این مجوز را چراغ سبزی برای گرانی های بیشتر قلمداد کردند.

بنا به اعلام وزارت صنعت، اکنون خبر رسیده است که ستاد تنظیم بازار به منظور متعادل کردن قیمت‌لاستیک در بازار، 6 تصمیم  مهم به شرح ذیل اتخاذ کرده  است:

۱- تمام کارخانجات تولیدی و واردکنندگان تایر علی الخصوص نمایندگان توزیع و خرده‌فروشی‌ها مکلف شده‌اند تا نسبت به ثبت اطلاعات تولید، واردات و فروش انواع لاستیک سبک و سنگین با ارز نیمایی در سامانه جامع تجارت داخلی به تفکیک خودرو و خریدار اقدام کنند.

راز آسمان پایتخت

۲- عدم ثبت اطلاعات تولید، واردات و فروش انواع لاستیک‌سبک و سنگین به معنای عرضه خارج از شبکه بوده و حوزه‎های نظارتی مکلف هستند تا نسبت به اعمال قانون ظرف ۱۵ روز اقدام کنند.

۳- واحد‌های تولیدی و واردکنندگان مکلف هستند از تحویل و فروش لاستیک به نمایندگان و واحد‌های متخلف که اقدام به ثبت اطلاعات ننموده‌اند، خودداری کنند.

۴- ثبت سفارش واردات مواد اولیه تولید‌لاستیک و لاستیک‌وارداتی، منوط به ثبت اطلاعات تولید و عرضه انواع لاستیک سبک و سنگین در سامانه جامع تجارت خواهد بود.

۵- موجودی لاستیک سنگین وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومان و لاستیک تولید داخلی با مواد اولیه وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی، همچنان بر اساس روال موجود، صرفا بر اساس حواله صادره از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در قالب سامانه جامع تجارت عرضه و توزیع خواهد شد.

۶- اجازه تعدیل نرخ‌لاستیک منوط به ثبت کل مقادیر تولید، توزیع و فروش واحد‌های تولیدی، واردکنندگان و نمایندگان و واحد‌های صنفی خرده‌فروشی تحت پوشش ایشان در سامانه جامع تجارت و سامانه انبار‌ها خواهد بود.

انتهای پیام

رایانه کمک
اوج آرام
دادپویان
ایده سبز
آهن رویال
آریاپی
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

1 دیدگاه برای “قیمت لاستیک و 6 تصمیم مهم سازمان حمایت درباره آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز