قیمت روز آهن 8 مهر 1402/ خاموت چیست و چه کاربردی دارد؟

خاموت-کاماپرس

به منظور مستحکم کردن ساختمان‌ها و بناهای مختلف معمولا از خاموت در شناژ استفاده می‌کنند. خاموت میلگرد عرضی است که بر نوع طولی عمود می‌شود و این محصول در سایزهای مختلفی به فروش می‌رسد.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار داغ روز، تلگرام و توییتر کاماپرس را دنبال کنید

به گزارش کاماپرس، تاریخ استفاده از خاموت به سال 1971 برمی‌گردد، زمانی که زلزله ژاپن خسارات زیادی به بار آورد و مهندسان ساختمان سازی را با چالش جدیدی مواجه کرد. این گروه از مهندسان بعد از بررسی‌های بسیار متوجه شدند استفاده از خاموت چاره افزایش استقامت ساختمان‌ها و بناهای مختلف و جلوگیری از تخریب عمده آن‌ها در زمان وقوع زلزله است.

خاموت به دلیل خمیدگی که دارد از المان‌های طویل و قائم اطراف خود محافظت می‌کند. در واقع به کارگیری خاموت، منجر به افزایش استحکام سازه‌ها در مقابل نیروهای پیچشی و برشی می‌شود. این نوع میلگردها با توجه به ابعاد و نوع سازه، اندازه و کاربرد مختلفی دارند و در انواع گوناگونی تولید می‌شوند.

انواع خاموت را بشناسید

خاموت انواع مختلفی دارد که یکی از آن‌ها نوع دستی است. خاموت دستی با دست و به کمک اهرم تولید و به بازار عرضه می‌شود. این نوع خاموت‌ها مربعی شکل بوده و در سازه‌های ایرانی کاربرد زیادی دارند. نوع دیگر خاموت، معمولی است که مانند مدل سنتی با دست ایجاد می‌شود و در سازه‌های مختلفی به کار برده می‌شوند. اندازه و قالب این نوع خاموت به سفارش مشتری قابل تغییر است.

اجاره خودرو در تهران

خاموت‌های مارپیچ به کمک دستگاه‌های سی ان سی تولید می‌شوند و اندازه آن‌ها در صورت نیاز می‌تواند تغییر پیدا کند. خاموت ربات نیز با دستگاه سی ان سی تولید شده و از لحاظ شکل ظاهری با مدل مارپیچ متفاوت است. نوع دیگر خاموت سلولار نام دارد که به فرم حلقه‌های بسته است و کاربرد آن در سازه باعث افزایش بیش از حد استحکامش خواهد شد. معمولا برای تولید این نوع خاموت‌ها از تکنولوژی جدیدی به نام پی سیستم استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که این نوع خاموت‌ها جدیدترین نوع خاموت عرضه شده به بازار هستند.

مزایای کاربرد خاموت در فرآیند ساخت‌وساز چیست؟

علاوه بر اینکه خاموت‌ها در افزایش استحکام بنا کاربرد دارند، مانع از خم شدن میلگرد در برابر نیروهای برشی می‌شود. در واقع مقاومت میلگردها را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد. استفاده از خاموت‌ها باعث افزایش انعطاف پذیری ستون‌های ساختمان خواهد شد و مانع از شکستگی احتمالی آن‌ها می‌شود. گذشته از موارد مذکور، با استفاده از خاموت در ساختن بناهای مختلف، به راحتی می‌توان از حرکت میلگردهای اصلی در هنگام بتن ریزی جلوگیری کرد و مانع از بروز حادثه شد.

قیمت این نوع میلگرد پرمصرف با توجه به ابعاد، اندازه و قیمت جهانی آهن، وزن، شیوه تولید و دیگر موارد مرتبط متفاوت است. جدول زیر از وبسایت آهن ملل تهیه شده و قیمت روز خاموت را نشان می‌دهد؛

https://ahanmelal.com/rebar/stirrup-rebar-price

انتهای پیام

مرتبط با : آهن ملل اصفهان
نرم افزار حسابداری
پستکس
لوازم آرایشی سفیر
دیجی آب کالا-کاماپرس
الو ویزا
سیم آخر-کاماپرس
تور اروپا نوروز 1403
قیمت روز تیرآهن
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز