قیمت بنزین در سال 99 ارزان می شود؟

با سقوط شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی، قیمت بنزین در کشورهایی که قیمت این محصول به صورت تابعی از قیمت نفت خام  محاسبه می شود، کاهش قابل توجهی یافته است اما آیا بنزین در ایران نیز ارزان خواهد شد؟

به گزارش کاماپرس، قیمت بنزین در اغلب کشورهای جهان تحت تاثیر عواملی همچون قیمت نفت خام، مالیات و عوارض تعیین شده توسط دولت ها بر مصرف سوخت، ارزش پول ملی در برابر نرخ ارزهای معتبر جهان و … تعیین می شود و بر این اساس در مقاطعی که همچون هفته های اخیر قیمت نفت خام به شدت سقوط می کند قیمت بنزین نیز در این کشورها با کاهش شدید مواجه  و دنیا به کام مصرف کنندگان می شود!

سقوط فاحش قیمت بنزین در آمریکا

برای مثال قیمت بنزین در ایالت های مختلف آمریکا با تاثیر از هزینه نفت خام(حدود 60 درصد)، هزینه تصفیه (حدود 14 درصد)  و هزینه مالیات و بازاریابی (حدود 26 درصد) محاسبه می شود. در سال 2012 در آمریکا متوسط قیمت بنزین در ایالت های مختلف حدود 84 سنت بوده اما در حال حاضر با سقوط قیمت نفت خام به کانال 20 دلاری، قیمت بنزین نیز به حدود 26 سنت رسیده و در برخی ایالت ها همچون کنتاکی، قیمت بنزین به زیر 26 سنت سقوط کرده است.

قیمت بنزین در اروپا نیز بیشترین تاثیر را از قیمت نفت خام می پذیرد با این حال قیمت بنزین در اروپا به دلیل مالیات سنگین دولت های اروپایی بر سوخت، به طور متوسط  دو برابر قیمت این محصول در آمریکا است. با این وجود سقوط قیمت نفت در هفته های اخیر قیمت بنزین در اروپا را نیز با کاهش قابل توجه مواجه کرده است.

انتقادات دنباله دار از افزایش 3 برابری قیمت بنزین در ایران

قیمت بنزین در ایران پیش از آغاز سال، در لایحه بودجه توسط دولت به مجلس پیشنهاد می شود و پس از بحث و بررسی در مجلس، قیمت نهایی برای سال آینده به تصویب می رسد. این روند طی چند سال‌ گذشته متوقف بود و قیمت بنزین در 3 سال متوالی در مبلغ 1000 تومان به ازای هر لیتر ثابت مانده بود. سرانجام بعد از بحث های گسترده در مورد لزوم واقعی سازی قیمت بنزین و درحالی که هر از چندی شایعات مختلفی راجع به افزایش قیمت بنزین منتشر می شد، در آبان ماه سال 98 همزمان با سهمیه بندی بنزین ( تعیین سهمیه 60 لیتر برای خودروهای سواری در هر ماه) ، قیمت این محصول به صورت آزاد با افزایش 3 برابری به لیتری 3 هزار تومان رسید.

مطالب مهم را از دست ندهید 

• پیش‌فروش خودروهای دونفره شروع شد

• کرونا کی تمام می‌شود؟

• گران‌ترین کالاهای دیجی‌کالا؛ از ساعت مچی ۱۲۶ میلیونی تا خودنویس ۳۵ میلیونی

تصمیم گیری و اجرای افزایش یکباره و 3 برابری قیمت بنزین در آبان ماه 1398 خارج از روال های معمول بود و انتقادات فراوان و حتی تنش ها و درگیری هایی با خسارات جانی و مالی در سطح جامعه  به دنبال داشت. با وجود فروکش کردن این تنش ها، انتقاد از افزایش غیرمعمول قیمت بنزین و آثار تورمی آن خصوصا بر اقشار کم درآمد و حقوق بگیر ادامه دارد.

اکنون با سقوط  قیمت نفت خام در بازارهای جهانی و حتی مطرح شدن این احتمال که قیمت نفت به کانال 10 دلاری و کمتر از آن سقوط کند( مدیرعامل بانک سرمایه گذاری ژاپنی «میزوهو» از به صفر رسیدن قیمت نفت بر اساس برخی فرضیه ها سخن گفته است) این سوال مطرح شده که آیا قیمت بنزین در ایران، کشوری که عنوان  یکی از باسابقه ترین تولید کنندگان نفت خام را یدک می‌کشد و در یکسال اخیر در تولید بنزین به خودکفایی رسیده است، ارزان خواهد شد یا خیر؟

تمایل به کاهش قیمت بنزین در میان برخی مسئولان

برخی نمایندگان مجلس تمایل خود را به کاهش قیمت این کالای استراتژیک را پنهان نمی کنند. به عنوان مثال در دی ماه سال 1398 ، قره خانی عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با ایسنا با بیان این‌که تعدادی از نمایندگان به دنبال تغییر نرخ بنزین هستند، گفت: نمایندگان طرح‌های مختلفی برای تغییر نرخ بنزین یا تک‌نرخی کردن آن دارند؛ برخی‌ها بنزین ۲۰۰۰ تومانی و برخی‌ها با نرخ ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ را مطرح می‌کنند و همگی هم تاکید بر تک نرخی شدن بنزین دارند. البته عده‌ای می‌گویند چون تعیین قیمت بنزین تصمیم سران قوا بوده نمی‌توان در قیمت و مقدار سهمیه تجدیدنظر کرد. پیشنهاد بنده آن است که ماهانه ۵۰ لیتر مازاد به عنوان هدیه به مردم داده شود.

پارسایی نماینده شیراز در مجلس نیز در این باره با ارائه پیشنهاد قیمت تک نرخی 1500 تومانی برای بنزین گفت: بعد از اجرای مصوبه سران قوا مبنی بر اصلاح قیمت سوخت، برخی نمایندگان مجلس به دنبال اصلاح این مصوبه بودند و طرح‌هایی برای کاهش قیمت مطرح شد اما متوقف شد. از سویی آنچه رهبری بر آن تاکید داشتند از جمله جلوگیری از تورم و گرانی و حتی کمک معیشتی به ۶٠ میلیون نفر محقق نشد و بالعکس تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین شوکی را به بازار وارد کرد که هنوز هم ادامه دارد، همین موضوع نشان می‌دهد جوانب امر در نحوه اجرای این تصمیم رعایت نشده است.
وی با بیان اینکه برخی نمایندگان دیگر هم پیشنهادهایی مثل قیمت ۱۸۰۰، ۱۷۰۰ و ۲۰۰۰ تومان را برای بنزین مطرح کرده‌اند، ادامه داد: در صورت حمایت از تک‌نرخی کردن، سایر گزینه‌ها(غیر از بنزین 1500 تومانی) می‌تواند مجددا باعث نارضایتی گروه زیادی مثل راننده‌های تاکسی شود و قابل تصویب نیست.

به هر حال شیوع کرونا در ایام پایانی سال، موضوع نرخ بنزین را نیز مانند بسیاری از مسائل دیگر به حاشیه برد . اکنون با سقوط دنباله دار قیمت نفت و همچنین ضرورت حمایت از اقشار کم درآمد و کسب وکارها در برابر رکود کرونا، زمزمه احتمال کاهش نرخ بنزین نیز دوباره به گوش می رسد. البته کاهش قیمت بنزین همانگونه که در ارکان تصمیم گیری کشور طرفدارانی دارد مخالفان آن هم کم‌شمار نیستند. باید منتظر تحولات آینده ماند و دید در روزهای آینده شاهد تحولی در حوزه قیمت بنزین خواهیم بود یا خیر.

بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

20 دیدگاه برای “قیمت بنزین در سال 99 ارزان می شود؟

 1. ممد گفته:

  هیچگاه قیمت بنزین در ایران ربطی به قیمت جهانی نفت ندارد چون ما نفت داریم.این قیمت برای درامد و کسری بودجه دولت است و بی اینکه کارشناسی بشود پدر ما رو در اوردن.سالی که گذشت برا منه راننده اسنب..قیمت پراید و لوازم یدکی شد سه برابر..طرح الودگی هوا جاشو به زوجو فرد داد و بعدش بنزین شد سه برابر تا اومدیم عادت کنیم2درصد در امدمونو شهرداری گرفت کمیسیون اسنپ دو درصد بالا رفت هیچ کرایه اسنپم گران نشد و از اسفندتا فروردینم بیکار شدیم برا کرونا…واقعا ممنونم از دولت و شهرداری و اسنپ که الان بیکاریم. اینهمه پول ازمون گرفتن یه وام پنج میلیونی امدن بما بدن که کرونا امده گشنگی نمیریم فقط برا کمیسیون عوارض مالیات خوب عمل کردند

 2. جعفر گفته:

  وقتی می خواهند گرون کنند می گویند فوب خلیج فارس ولی اصلا بحث ارزانی نیست و فوب خلیج فارس معنا ندارد ارزش ریال را پایین می آورند بعد میگن قیمت بنزین در ایران خیلی کم است

 3. امیرعلی گفته:

  روزی میادکه خیلی چیزا ارزون میشه مطمن باش ماشین موبایل خوراکی طلا دلار و….فقط قیمت زمین وخونه میره به حدنهایت وگرون میشه

 4. ره گذر گفته:

  در این مملکت ، به بهانه گران بودن سوخت در کشورهای دیگر، پدر مردم را آورید واسنارت گرانی انجام گسخته را رقم زدید،مگر کشور دیگه وارده کننده نبودند ،لذا باید بنزین گران باشد. مگر درامد سرانه آنها مثل ترکیه چند برابر ایران نیست،پس باید بنزین در آنها گران باشد.
  مصرف سوخت خودروی آنها خیلی پایین تر است پس هزینه بنزین ما به مراتب بالاتر به صرفه مصرف بالاتر از انهاست، خیابانهای آنها حداقل دو برابر خیابانهای ماست ،پس مصرف بنزین ما بیشتر از آنهاست و…با این اوصاف در مقایسه با قیمت بنزین با انها ،ما هزینه بنزین را چند برابر آنها را در ایران که تولید کننده هستیم ، درایو پرداخت میکنیم.

 5. حسین گفته:

  تو کشور ما که غنی از انواع معادن و منابع و ذخایره
  با این همه تورم و اینهمه امار زیر خط فقر

  شتر در خواب بیند پنبه دانه

 6. هموطن گفته:

  برادرجان دولتمردای مملکت کارشونو خوب بلدن. با این روندی که داره قیمتا بالا میره دولت و نظام بهانه کافی برای بالا بردن قیمت بنزین داره.اینجا ایرانه.باید تا جا داره مردم رو دوشید.نباید به آنها فرصت فکر کردن داد.

 7. كمال گفته:

  بايد قيمت بنزين به همان ١٠٠٠ تومان قبلى برگردد چون درايران باتوجه به دارا بودن نفت وتوليد بنزين دركشور ١٠٠٠ تومان قيمت معقولى بيشتر از آن اجحاف به ملت است .

 8. زیاد گفته:

  بنزین باید قیمت ان پایین بیاید تا از افزایش روزانه قیمتها کاسته شود اگر این کار صورت نگیرد ظلم وخیانت به این کشور ادامه دارد

 9. حسین گفته:

  خوش بحالتان حقوق تون 3 تومان است
  ماچی بگیم که حقوقمون 1800 هست اونم اگر سی روز ماه سر کار باشیم اگر یک جمعه نباشیم 60 تومانش کم میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.