قیمت اوراق وام مسکن چقدر گران شده است؟

اوراق تسهیلات مسکن باز هم گران شد، آخرین قیمت هر کدام از اوراق تسه نسبت به قیمت قبلی حدود 2 هزار تومان گران تر شد.

به گزارش کاماپس، قیمت هر کدام از اوراق تسه در حال حاضر 79 هزار تومان است، رقمی که در روز گذشته نیز مجدد 2 هزار و 500 تومان گران شده بود.

بازار مسکن در ایران در یک سال گذشته با افزایش قیمت چند برابری مواجه بوده است، تا جایی که افزایش وام های مسکن و طرح هایی همچون مسکن ملی هم نتوانست آشفته بازار مسکن را سر وسامان دهد.

گرانی مصالح و افزایش قیمت مسکن از یک سو و وام های با درصد سود بالا از سوی دیگر از جدی ترین موانع برای خریداران مسکن هستند. هرچند پس از نتایج انتخابات آمریکا قیمت مسکن کمی کاهش یافت و آگهی های فروش زیاد شد، اما گران شدن اوراق تسه باز هم ادامه دارد و عامل گرانی و مانع همیشگی دریافت وام مسکن و در نتیجه آن خرید مسکن است.

اقتصاد نیوز نوشت: اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند.

‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می شود.

حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین 240 میلیون تومان است. مجردها نیز 140 میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

هزینه خریداوراق مسکن

هر ورق از اوراق تسه در روز 21 آبان قیمتی معادل با 79 هزار تومان داشت. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین  240 میلیون تومان اعلام شده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بنابراین در بیست ویکم آبان ماه مجردها برای اخذ وام مسکن بایستی 22 میلیون و 124 هزار تومان و متاهلین 37 میلیون و 920 هزار تومان اوراق تهیه می کردند.

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجردها در روز  21 آبان ماه از 17.5 درصد به 22.17 درصد و برای متاهلین به 22.06 درصد افزایش یافت.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده اند را بایستی به بانک برگردانند.

در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که بیست و یکم آبان ماه برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با 182 میلیون و 233 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 337 میلیون و 852 هزار تومان برآورد شد.

پس از تداوم کاهش در نرخ سود بازار اوراق در روز 21 آبان ماه  نسبت به روز گذشته خود شاهد 536 هزار تومان دیگر افزایش در هزینه وام مجردین بودیم. این اختلاف برای متاهلین نیز نسبت به روز گذشته 919 هزار تومان محاسبه شد.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

 

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *