قبل از خرید خانه چه استعلاماتی باید گرفت؟

ژیوار

قبل از اینکه برای عقد قرارداد خرید خانه یا ملک دیگری گامی را بردارید، بهتر است برای اطمینان بیشتر چند استعلام از سازمان‌ها و نهادها مربوطه بگیرید تا به یقین برسید که معامله از طرق قانونی در حال انجام است و مانع بزرگی در آینده وجود نخواهد داشت.

کاماپرس در این گزارش استعاملات ضروری برای خرید ملک در هر کجای کشور را بررسی می‌کند.

بدون شک هیچ کسی دوست ندارد که محتمل ضررهای بزرگ مالی غیرقابل جبران شود؛ ضررهای که می‌تواند افراد را با چالش‌های بیشماری مواجه کند. بنابراین پیش از عقد قرارداد نهایی این استعلامات را تهیه کنید:

استعلام سند ملک: برای اطمینان از اینکه فروشنده مالک واقعی ملک است و اسناد مالکیت او جعلی نیست، باید سند را استعلام کنید. این استعلام نشان می‌دهد که آیا ملک در حال حاضر در دسترس فروش است یا خیر؛ و اگر چند مالک برای ملک وجود داشت، این امر نیز از طریق استعلام سند محرز می‌شود.

استعلام ثبت و توقیف سند ملک: این استعلام هم بررسی اینکه آیا سند ملک توقیف شده است یا خیر، انجام می‌شود. این اطلاعات حیاتی است، زیرا اگر سند ملک یا خانه در رهن بانک باشد، این موضوع باید قبل از انجام معامله شناسایی شود.

دریان سفر امید

استعلام آخرین وضعیت سند ملک: برای اطمینان از اینکه هیچ تغییر قانونی یا قضایی اخیری روی ملک اعمال نشده است،‌ گرفتن استعلام آخرین وضعیت سند الزامی است.؛ زیرا ممکن است بر ارزش یا قابلیت فروش آن تاثیر بگذارد.

استعلام مطابقت ملک با پلاک ثبتی: این استعلام نیز برای تأیید اینکه ملک با پلاک ثبتی موجود مطابقت دارد و هیچ اختلال یا مشکل قانونی در رابطه با آن وجود ندارد، اخذ می‌شود.

 مشاوره قبل از خرید ملک: با استفاده از خدمات مشاوره‌ای، می‌توانید از تجربیات و دانش متخصصان در این زمینه بهره ببرید تا از انتخابی اشتباه یا نادانی در روند خرید ملک جلوگیری کنید.

این استعلام‌ها و مشاوره‌های حرفه‌ای می‌توانند به شما کمک کنند تا معامله‌ای مطمئن و بدون خطر انجام دهید و از مشکلات قانونی یا کلاهبرداری پیش از خرید ملک جلوگیری کنید.

چگونه می‌توانم استعلام سند ملک را بگیرم؟

برای گرفتن استعلام سند ملک، ابتدا نیاز به داشتن اطلاعات مربوط به ملک و مالک آن دارید. این اطلاعات شامل کد ملی مالک، پلاک اصلی ملک، واحد ثبتی ملک، و شماره دفتر املاک الکترونیکی است. با داشتن این اطلاعات، می‌توانید از طریق سامانه‌های آنلاین مرتبط با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یا دفاتر رسمی املاک و مستغلات، اقدام به استعلام سند ملک کنید.

 اگر ملکی مشاع باشد و شما به دنبال اطلاعات خاصی در مورد آن هستید، ممکن است نیاز به مراجعه به دفاتر رسمی املاک و مستغلات یا بخشداری محل وقوع ملک داشته باشید. در برخی موارد، ممکن است بتوانید با ارائه کد ملی و سایر اطلاعات مربوطه، اطلاعات کلی در مورد ملک را دریافت کنید.

همچنین اگر ملکی که به دنبال اطلاعات آن هستید در گذشته به نام شخص دیگری بوده و اکنون به نام شما ثبت شده، ممکن است نیاز به ارائه اطلاعات بیشتری مانند نام و نام خانوادگی متوفی و اطلاعات مربوط به سند قدیمی‌تر داشته باشید.

در صورتی که با سامانه‌های آنلاین و یا روش‌های سنتی مواجه با مشکلاتی شدید، توصیه می‌شود با مراجعه به دفاتر رسمی املاک و مستغلات یا بخشداری محل ملک، از طریق مشاوره با کارشناسان این حوزه، راهنمایی و پشتیبانی بیشتر دریافت کنید.

آیا هزینه‌ای برای گرفتن استعلام سند ملک وجود دارد؟

هزینه‌ای برای گرفتن استعلام سند ملک به صورت آنلاین و برای سند تک‌برگی وجود ندارد. شما می‌توانید از طریق درگاه یکپارچه خدمات الکترونیکی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به صورت آنلاین و بدون هزینه استعلام اصالت سند را بگیرید. برای این کار، نیاز به داشتن اطلاعات کامل مندرج در سند تک‌برگی دارید که بتوانید آن را سیستم وارد کنید.

با این حال، اگر استعلام سند ملک از طریق دفترخانه انجام شود، هزینه‌ای برای آن وجود دارد؛ این هزینه بابت اعلام آخرین وضعیت مالکیت و همچنین وضعیت بازداشتی یا هرگونه منع معامله سند است. نقل و انتقال سند، استعلام ثبتی سند که باید از طریق دفترخانه انجام شود، مستلزم هزینه‌ای است که کمتر از ۲۰۰ هزار تومان است.

بنابراین، اگر به دنبال استعلام سند ملک به صورت آنلاین و بدون هزینه هستید، می‌توانید از طریق سامانه «ثبت من» اقدام کنید. در صورتی که نیاز به استعلام از طریق دفترخانه دارید، باید هزینه مربوطه را بپردازید.

انتهای پیام

مرتبط با : پست ملکدیوارملک رادار
نهال گشت
روکش مارال
سبیت
تهران آهن
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز