فردین سه بار مانع خودکشی تختی شد

تختی و فردین1

فرزند محمدعلی فردین، بازیگر فقید سینما به تازگی در اظهاراتی از رابطه دوستانه این شخصیت محبوب سینما و جهان پهلوان تختی گفت و برخی مسائل ناگفته در باره خودکشی تختی را بازگو کرد.
به گزارش کاماپرس سیاوش فردین پسر محمدعلی فردین بازیگر نامدار سینمای ایران، که در دنیای کشتی نیز سابقه‌ای درخشان – نایب قهرمانی جهان – داشت، طی مصاحبه‌ای با خبرنگار ایرنا از ارتباط صمیمانه فردین و جهان پهلوان تختی سخن گفت و زوایای پنهان از خودکشی تختی را روشن کرد. بخش‌هایی از این گفتگوی طولانی که به رابطه فردین و تختی مربوط است را در ادامه می‌خوانید.

مادرم سنگ صبور تختی شده بود
سیاوش فردین درباره ارتباط دوستانه و نزدیک تختی و فردین گفت: پدرم فردین و تختی دوست صمیمی بودند و تختی بیش‌تر با مادرم هم صحبت می‌کرد و بیش‌تر هم در مورد زندگی خانوادگی تختی و مشکلاتی که در منزلش داشت صحبت می‌کردند. مادرم سنگ صبور تختی شده بود و او بارها درباره مشکلات زندگی‌اش با مادرم صحبت کرده بود. بیش‌ترین مشکلات تختی به زندگی شخصی‌اش ربط داشت و تختی بارها درباره‌ این مشکلات صحبت کرده بود و ارتباط صمیمی بین مادرم و تختی و همچنین خانواده‌ او به وجود آمده بود. وقتی هم که تختی خودکشی کرد، مادرم به شدت ناراحت شد و دچار افسردگی شد.

تختیفردین و همسرش در جریان تصمیم تختی به خودکشی بودند
پدر و مادرم تا حدود زیادی در جریان ریز زندگی تختی بودند. تختی قبل از این‌که ماجرای فوتش پیش بیاید، دو، سه بار تصمیم گرفته بود که خودکشی کند اما پدرم او را منصرف کرده بود. بله پدرم و مادرم تقریبا در جریان تصمیم تختی (تصمیم به خودکشی) بودند. پدرم بارها به تختی گفت که بین مردم خیلی محبوب هستی و این‌کار روی مردم خیلی تاثیر می‌گذارد. مردم دچار مشکل می‌شوند و این کار تو تاثیر بدی روی آن‌ها می‌گذارد. به همین شکل هم دو، سه باری تختی را از تصمیمش منصرف کرده بود و متاسفانه تختی کاری را کرد که نباید می‌کرد. پدرم و تختی رابطه‌ای بسیار گرم و صمیمی با هم داشتند و از هم حرف‌شنوی داشتند.

مخالفت فردین با ورود تختی به سیاست
سیاوش فردین در جواب به سوال «به طور کلی فردین نگاهش به تختی چگونه بود؟» گفت: دو چیز درباره‌ تختی پدرم را خیلی اذیت می‌کرد؛ این‌که نباید به سیاست ورود می‌کرد و دیگری مشکلاتی بود که در زندگی شخصی او به وجود آمد. پدرم اعتقاد داشت که تختی نباید به توده‌ای‌ها نزدیک می‌شد.

تختی مشکلی با شاهپور غلامرضا نداشت
همچنین او درباره حرف و حدیث‌هایی درباره کشته شدن تختی این‌گونه جواب داد: به‌هیچ‌وجه این‌طور نبود که در آن زمان بخواهند با تختی دشمنی کنند. مشکلاتی که گفته می‌شد او با شاهپور غلامرضا داشته یا از این دست موارد، به‌راستی وجود نداشت. تختی شخصیت ویژه و محبوبی بود و این محبوبیت او باعث شده بود همه مسئولین سیاسی به او احترام بگذارند.

انتهای پیام

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

8 دیدگاه برای “فردین سه بار مانع خودکشی تختی شد

 1. مهتا گفته:

  سلام
  از یکی از خوانندگان مشهور عکسی داشتم که در حال انجام کاری بودند که در اجتماع شغلی معمولی است… خواستم برای برنامه ای که عکس های قدیمی را پخش میکرد بفرستم….
  عزیز دانا و فهمیده ای مرا با یک جمله از جهل خارج کرد
  … «چطور دلت میاد….»
  پهلوان تختی در ذهن ها سالیان سال اسطوره بوده و اسطوره میماند….
  روی سخنم با شما و فرزند فردین است…. چطور دلتان آمد؟

  • سعید مسعونیا گفته:

   یعنی شما ترجیح می دهیم با یک خیال خام و یک تصور اشتباه، دلخوش باشید یا واقعیت را بدانید؟ جهان پهلوان تختی، ویژگی های مثبت بسیار زیادی داشته و محبوب بسیاری از مردم ایران است اما باید بپذیریم که او در زندگی شخصی اش دچار مشکلاتی بوده و متاسفانه در مقابل این مشکلات مقهور شده است.

 2. ساسان گفته:

  تختي و حزب توده؟ اقا جان شما كه سواد تاريخي نداري لطفا در مورد اقا تختي اظهار نظر نكن. شما به همان شغل شريف مانتو فروشي ادامه بده . تاريخ را به تاريخ شناس واگذار كن. حالا اين اقا هم مي خواهد با اظهار نظرهاي عجيب و غريب و بي محتوا خودش را در صدر مطبوعات قرار دهد. هر كسي از راه مي رسد مي گه من چند بار جلوي خودكشي تختي را گرفتم!!! اين كشتي گيرهاي قديمي همه زير نام و محبوبيت تختي گم شده بودند. خيلي حسادت مي كردند چشم ديدن تختي را نداشتند. دچار عقده و سرخوردگي شده بودند. در مورد غلامرضا هم همين بس كه مردم شعار دادند غلامرضا يكي غلامرضا تختي. همين شعار در سالن براي دشمني غلامرضا و تختي كافي بود. به هرحال خدا تختي را بيامرزه كه به ما درس شرف و جوانمردي داد. ساسان روشن محقق تاريخ زنديه و قاجار و دوران معاصر

  • یاس گفته:

   دو کلمه تاریخ بخونی و مستندات تاریخی را ببینی میفهمی از روی احساساتت نظر ندی، تختی به مصدق و حزب توده به این دلیل که شعارشون (شعار توخالی) حمایت از خلق بود نزدیک بود ولی مستقیم وارد سیاست نشد و اینقدر درگیر مشکلات شخصی و خونوادگیش بود که دیگه جایی برای ورود به سیاست واسش نذاشت و متاسفانه این پهلوان بزرگ نتونست سختیها را تحمل کنه

 3. میثم گفته:

  رستم دستان کیه غلامرضاتختیه شیر دلیران کیه غلامرضاتختیه ……..غلامرضا تختی همیشه درقلب ما ایرانیان زنده است واخلاق ومنش پهلوانی این مردنازنین تا ابد در سینه ورزش ایران و دنیا همچون ستاره ای بی فروغ می درخشد…..شما را به خدا دست به زندگی این پهلوان دراز نکنیدزندگی او فقط به خودش مربوط است…….فقط از خضوع ونوعدوستی واخلاق جوانمردانه این تک گل کشتی ایران وجهان بگویید وبنویسید تا همگان رسم جوانمردی و مردانگی رابدانند

 4. حماسه ایرانی گفته:

  به نظر می رسد شما خیلی از مرحله پرتید آقا یا خانم یاس. تختی دوست بسیار نزدیک فردین بود و بدون هیچ تردیدی حرفهای پسر فردین بی پایه نیست. تختی بعد از کودتای آمریکا و انگلیس و شاه و کاشانی و هم پالگی هایشان، به عضویت کمیته مرکزی حزب جبهه ملی انتخاب شده بود و گرایشهایی به حزب توده هم داشت. بدون شک منظور فردین این گرایشها بوده است چون خود فردین مصدقی بوده و به گفته خودش از کمونیسم بدش می آمده است چنانکه خروجش از گروه نوشین که مشغول آموزش بازیگری بوده است هم همین بوده چون مهمترین دست اندرکاران آن تآتر تحصیل کرده ی شوروی بوده اند و بدون شک گرایشات کمونیستی داشته اند که البته در آن تاریخ نه تنها اشکالی نداشته بلکه خیلی هم خوب بوده است. در ضمن عقاید خودتان را جای عقاید دیگران قالب نزنید. تختی مانند هر وطنپرستی در آن زمان به دکتر مصدق عشق می ورزیده است. بدون تردید تاریخ ایران سیاستمداری بزرگتر، وطنپرست تر و حامی تر از مصدق برای مردم نمی شناسد. مصدق چون خورشیدی است که در تاریخ تاریک ایران می درخشد و با عوعوی سگان از درخشش باز نخواهد ایستاد.

 5. حماسه ایرانی گفته:

  آقای یا خانم یاس، خود شما که دیگران را به تاریخ حواله می دهی، تاریخ را نخوانده ای یا اگر هم خوانده ای، تاریخ نویست بادمجان دور قاب چینیهایی بوده اند که امروز هم تاریخ وارونه را می نویسند. تاریخ را تاریخ دانان و واقع نگاران می نویسند نه مواجب بگیران رانتخواران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *