عیدی بیمه بیکاری چقدر است؟

بر اساس آمار رسمی، بیماری کرونا در سال ۹۹ بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر را از کار بیکار کرد، که از این تعداد یک میلیون و ۱۶۹ هزار و ۵۳۴ نفر در لیست دریافت بیمه بیکاری قرار گرفتند.

به گزارش کاماپرس، از اسفند ماه سال گذشته خیلی از کسب و کارهای کوچک و بزرگ تعطیل شدند و تعداد زیادی از کارگران شغل خود را از دست دادند. با اینکه بسیاری از کارگران بیکار در لیست دریافت بیمه بیکاری کرونا قرار گرفتند، اما همچنان خیلی از آنها از دریافت بیمه بیکاری محروم هستند.

بر اساس اعلام مدیرکل امور بیمه شدگان تامین اجتماعی حدود یک میلیون و ۱۶۹ هزار و ۵۳۴ نفر در حال دریافت بیمه بیکاری هستند، ‌این در حالی است که گفته می شود تعداد کارگرهایی که به دلیل شیوع بیماری کرونا شغل خود را از دست داده اند بیشتر از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر است، یعنی بیشتر از ۴۰۰ هزار نفر هنوز نتوانسته اند بیمه بیکاری بگیرند.

با این اوصاف و با توجه به نزدیکی روزهای آخر سال سوال بیشتر کسانی که بیمه بیکاری می گیرند این است که به آنها عیدی بیمه بیکاری تعلق می گیرد یا نه؟

مبلغ بیمه بیکاری چقدر است؟

آریاک سفر

طبق قانون کار مبلغ بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است، که بر اساس تعداد افراد تحت تکفل، تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد افزایش پیدا می کند. مشروط بر آنکه از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود کمتر نباشد و این رقم از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده نیز بیشتر نشود.

آیا به مشمولان بیمه بیکاری عیدی تعلق می گیرد؟

مقرری بیمه بیکاری از طرف سازمان تامین اجتماعی در قبال پرداخت حق بیمه اعطا می‌شود. این در حالی است که براساس قانون کار مصوب سال 1370 مزایایی مثل عیدی، یک پاداش از طرف کارفرماست که باید به کارمند یا کارگر پرداخت شود.

اما پرداخت بیمه بیکاری از طرف سازمان تامین اجتماعی یک نوع حمایت اجتماعی محسوب می شود و فاقد عیدی یا پاداش است. به همین دلیل در دوران دریافت بیمه بیکاری به شخص عیدی تعلق نمی‌گیرد.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

مرتبط با : سازمان تامین اجتماعی
نرم افزار حسابداری
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

8 دیدگاه برای “عیدی بیمه بیکاری چقدر است؟

 1. سعید گفته:

  اره کارفرمایی که اخراج کرده زنگ میزنه میگه عزیزه دلم بیا دم کارگاه برات فرش زرد انداختم عیدیتو بدم برو حال کن 😜😜😜🤣🤣🤣🤣

 2. غلامرضا اقامیرزایی گفته:

  سلام نمیدونم الان باید چی کار کرد این دولت فکر نمیکنه با بیمه بیکاری که میریزند شب عید بایدجلوی زن بچه سرخ سفید بشم بعدش بردارم وسیله منزل بفروشم برای شب عید اخ چرا باید این طوری باشه.شبعه بیمه میریم میخندن بهم میگن عیدی میخواد برید پیش رئیس و همین طوری پاس میدن بهم تا خسته.بشیم.من پدرام جانباز 65درصد هست ولی بیکار هستم

 3. تاج گفته:

  دعا کنید همین مقرری اندک بیکاری حمایتی هم سر موقع بدن!!! کارمندای خود ادا ه تامین اجتماعی شاکی هستن که سه ماها حقوق نگرفتن و بوجه نیست!……

 4. پونه گفته:

  اجاره خانه
  مواد غذایی
  دارو و درمان
  پوشاک
  چجوری با چهار میلیون تومان این هزینه هارو بدیم با این گرونی سرسام آور!
  آقایون اختلاس میکنن ما باید بدبختی شو بکشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز