شرایط واردات کامیون‌های دست دوم اعلام شد

شرایط واردات کامیونهای سه سال کارکرده و دست دوم به گمرک ابلاغ شد.

به گزارش کاماپرس هیات وزیران دو سال پیش برای نوسازی ناوگان حمل نقل عمومی واردات کامیون را مجاز اعلام کرد. مهرداد ارونقی معاون فنی گمرک ایران با اشاره به مصوبه هیات وزیران در مهرماه ۱۳۹۷ و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و امکان واردات کامیون گفت:« شرایط واردات کامیون‌های حداکثر سه سال کارکرده تعیین و از سوی دفتر مقررات صادرات وزارت صمت به گمرک ابلاغ شد که طبق آن واردات کامیون‌های حداکثر سه سال کارکرده صرفا از طریق کارت بازرگانی معتبر امکان پذیر است. مسئول تایید شناسه کالای این کامیون‌ها برای کلیه وارد کنندگان با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور بوده و از طریق رابط کاربری سامانه یکپارچه مجوزها یا ارسال سیستمی انجام می شود.»
اما تعیین نرخ تعرفه واردات کامیون چگونه انجام می شود؟ معاون فنی گمرک ایران در این باره به ایسنا گفت:« نرخ تعرفه تعهد ارائه خدمات پس از فروش توسط ارائه دهندگان تامین قطعات یدکی برای کامیون‌های وارداتی به میزان سه درصد ارزش سیف کامیون در سامانه TSC گمرک ایران از همان مارک و مدل تعیین می‌شود. باید توجه داشت که نرخ تسعیر ارز جهت محاسبه ریالی تعرفه تعهد ارائه‌ خدمات پس از فروش معادل نوع آن در ثبت سفارش خواهد بود.»

ارونقی درباره دیگر شرایط خدمات پس از فروش توضیح داد:« در صورتی که وارد کننده همان ارائه دهندگان رسمی خدمات پس از فروش باشد، هیچ گونه وجهی دال بر تعهد ارائه خدمات پس از فروش از خریداران کامیون اخذ نمی‌شود. این در حالی است که ارائه دهندگان خدمات پس از فروش مجاز به دریافت مبالغ جداگانه‌ای تحت عنوان تعهد ارائه خدمات پس از فروش به صورت جداگانه از متقاضیان نخواهد بود. قرارداد رسمی ارائه خدمات پس از فروش نیز باید توسط وارد کننده در سامانه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بارگذاری و توسط ارائه دهندگان رسمی خدمات پس از فروش تایید شود.»
بر اساس این خبر ارائه دهندگان قرارداد رسمی خدمات پس از فروش باید در نهایت تا ۲۰ مهرماه سال جاری نسبت به ارسال لیست قیمت کامیون‌های نو به همراه مارک و مدل مجاز وارداتی به دفتر مقرارت صادرات و واردات اقدام کنند.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم بازار ، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.