سهام پالایش یکم حبابی شده است؟

امروز سه شنبه 6 بهمن ماه 99 بورس بعد از چند روز نوسان مثبت دوباره وارد فاز نزولی شد و سهم پر ماجرای پالایش نیز به عنوان یکی از خبرسازترین سهام های بازار با وجود رشد قیمت در چهارمین روز متوالی این هفته، دچار حباب قیمت شد.

به گزارش کاماپرس، امروز شاخص کل بازار سهام حدود 21 هزار واحد از دست داد و ترس شروع دور جدیدی از ریزش ها به جان سهامداران افتاد. با این وجود برخی سهم های خبرساز مثل پالایشی یکم از ریزش بازار دور ماندند و به رشد خود ادامه دادند.

این رشد متوالی چند روز پی درپی حواشی و شایعاتی نیز درباره این سهم ایجاد کرده است به نحوی که برخی زمزمه ها در مورد حمایت از این سهام به منظور جلوگیری از بالاگرفتن انتقادها و تجمعات معترضان شنیده می شود.

پالایش چگونه با وجود قرار داشتن در زیان حبابی شده است؟

نکته مهم و قابل تامل دیگر درباره این صندوق این که سایت فرارو امروز در ساعت های ابتدای معاملات با ارائه تحلیلی از حبابی شدن سهام پالایش خبر داد و نوشت ؛ قیمت امروز هر واحد صندوق پالایش یکم باز هم در ادامه رشد قیمت این سهام در روز‌های گذشته با افزایش ۱۰ درصدی روبرو شده و به تشکیل صف خرید در قیمت هشت هزار و ۷۷۸ تومان انجامیده است. (شایان ذکر است در ادامه بازار با افزایش عرضه ها، قیمت پالایش یکم هم کمی افت کرد و این سهام نهایتا با قیمت 8499 تومان و 6/41 درصد افزایش به کار خود خاتمه داد)

این که سهام پالایش با وجود قرار داشتن در محدوده زیان دارای حباب باشد عجیب است اما بنا به تحلیل سایت فرارو، قیمت واحد‌های پالایشی یکم در دوره نزولی فرسایشی طولانی گذشته تا پنج هزار و ۵۰ تومان کاهش یافته بود. از آخرین روز معاملاتی هفته گذشته تا امروز شاهد رشد پی در پی و قابل توجه قیمت این سهام طی پنج روز بوده ایم که این رویداد موجب ایجاد حباب ۲۷ درصدی در قیمت سهام پالایش شده است.

این سایت در توضیح علت حبابی دانستن سهام خبرساز بورسی نیز نوشته است؛ NAV ابطال یا به عبارت دیگر ارزش واقعی هر سهام پالایش (هر واحد از صندوق پالایشی یکم) در حال حاضر 6 هزار و ۹۱۷ تومان است، اما سهام امروز با قیمت 8 هزار و499 تومان معامله شده است.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم بورس، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.