زمین مسکونی در تهران چند درصد گران شده است؟

بر اساس گزارش های منتشر شده توسط مرکز ملی آمار ایران هر متر مربع زمین مسکونی در شهر تهران در بهار امسال نسبت به فصل مشابه سال گذشته ، 43 درصد افزایش قیمت داشته است.

به گزارش کاماپرس، زمین اصلی ترین بخش هزینه های ساختمان مسکونی را به خود اختصاص می‌دهد و در کلان شهر تهران نسبت قیمت زمین به قیمت کل ساختمان همیشه رقمی قابل توجه است.

معمولا نوسانات قیمت زمین مسکونی در تهران با کمی تاخیر به دیگر شهرهای کشور نیز سرایت می کند و به همین دلیل فعالان بازار مسکن تحولات قیمت زمین در تهران را به دقت رصد می کنند.

جزئیات تغییرات قیمت زمین مسکونی در پایتخت

بنا به اعلام صدا و سیما به نقل از مرکز آمار ایران؛ متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۲۰۸ ميليون و ۱۵۰ هزار ریال با میانگین مساحت ۲۳۵ مترمربع بوده است که نسبت به فصل قبل ۱۱،۱ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴۳.۱ درصد افزایش داشته است.

بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظف هستند مشخصات همه معاملات خرید و فروش و اجاره را در سامانه‎ی اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت کنند.

با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در مناطق شهر تهران باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح کل شهر می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) که در آن، وزن با استفاده از سهم واحد‌های مسکونی دارای سکنه محاسبه می‌شود، استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۵۳ ميليون و ۳۴۱ هزار ریال با میانگین مساحت ۸۸ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۱ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۱۲،۷ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴۳.۷ درصد، افزایش داشته است.

انتهای پیام

برای دسترسی سریعتر به اخبار مسکن عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.