رمز دوم پویا هم ناامن است؟

رمز دوم پویا که یکی از اصلی‌ترین موارد امنیتی برای جلوگیری از جرائم اینترنتی بود، حالا در معرض خطر کلاهبرداری های اینترنتی قرار گرفته است.

به گزارش کاماپرس، کلاه‌برداری اینترنتی و خالی شدن حساب مشتریان بانکها توسط سارقان و هکرها، باعث شد نظام بانکی به رمز یک بار مصرف اینترنتی یا همان رمز پویا روی بیاورد. رمز پویا رمزی است که فقط برای یک بار در تراکنش استفاده می شود و زمان استفاده از آن هم به شکلی است که جلوی کلاهبرداری های اینترنتی را می گیرد. اما حالا خبرهایی از نا امن بودن این رمز شنیده می شود.

نوروزی کارشناس بانکی درباره کلاهبرداری اینترنتی از رمز پویا می گوید:« چندی پیش برای من این اتفاق رخ داد که از طریق یک سایت معتبر پیامک واریز وجه دریافت کردم و با لینکی به درگاه بانکی متصل شدم و برای پرداخت اقدام کردم و جالب آنجا بود که برای من از طریق این درگاه که تشخیص داده بودم نامعتبر است پیامک دریافت رمز دوم پویا نیز ارسال شد و آنجا متوجه شدم در سیستم بانکی نیز حفره‌ای ایجاد شده است که فرد متقلب حتی به سیستم پیامک بانکی هم نفوذ برده است. فیشینگ در نظام بانکی یک حمله مهندسی اجتماعی است و ارائه دهنده خدمت نمی‌تواند جلوی فیشینگ را بگیرد.»

اخبار مهم مرتبط را بخوانید

بانکها مقصر نیستند

این کارشناس بانکی در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا فیشینگ یک حمله مهندسی اجتماعی تلقی می شود؟ به باشگاه خبرنگاران جوان می گوید:« اینکه یک کلاهبردار رمز کارت بانکی شما را حدس بزند آیا مقصر اصلی بانک است؟ بانک مسئول آن نیست و به موارد مختلفی بستگی دارد.

رمز دوم پویا در ابتدای ورود به شبکه بانکی تاثیر به سزایی در کاهش جرایم فیشینگ داشت، اما همینطور که به جلو می‌رویم سطح تخلفات هم در حال افزایش است و کسانی که می‌خواهند جرمی را مرتکب شوند یاد گرفته اند چگونه باید عمل کنند.»

نوروزی در ادامه می گوید:« اگر من در یک سایت فیک بتوانم درخواست صدور رمز دوم را بزنم و این رمز دوم پویا به تلفن همراه من ارسال شود، قطعا این کلاهبردار به سیستم بانکی نفوذ کرده است و کافی است با ارسال رمز دوم به مدت یک دقیقه کلاهبردار سوء استفاده خود را از این اجازه انجام دهد.

رمز دوم یک بار مصرف طرحی درستی است که با رفع حفره‌های موجود در سیستم بانکی نتیجه‌های بهتری خواهد داشت. روز‌های اول راه اندازی این روند تعداد پرونده‌های تخلف فیشینگ بشدت کاهش پیدا کرد، اما به گذر زمان سوء استفاده گران با انگیزه و دانش کافی به کلاهبرداری از این مسیر هم ورود پیدا کردند.»

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.