آیت الله رئیسی گره دستمزد کارگران را باز می‌کند؟

بعد از فراز و فرودهای فراوان درباره تعیین حداقل دستمزد 99 ، اکنون به نظر می رسد دولت این پرونده را تمام شده می داند اما چشم امید کارگران به مداخله آیت الله رئیسی ، رئیس قوه قضائیه  است.

به گزارش کاماپرس؛ این روزها نحوه تعیین حداقل دستمزد 99 در شورای عالی کار، مورد اعتراض گسترده جامعه کارگری قرارگرفته است. شبکه‌های اجتماعی پر شده از درخواست‌ها و نامه‌هایی که از سوی تشکل‌های مختلف و برخی فعالان کارگری خطاب به مسولین و نمایندگان مجلس در ارتباط با لغو مصوبه حداقل دستمزد نوشته شده است. برخی از این نامه‌ها، سران قوا را هم مورد خطاب قرار داده است. از جمله ریس قوه قضاییه که به زعم برخی از تشکل‌های دولت ساخته کارگری همچون شوراهای اسلامی کار، می‌تواند در جهت لغو و بازنگری مصوبه حداقل دستمزد که به باور کارگران غیرعادلانه و مغایر با اصول قانونی است، اقداماتی انجام دهد.
تعیین حداقل دستمزد امسال باعث شد اعضای شوراهای اسلامی کار از ریس قوه قضاییه بخواهند در بازنگری این مصوبه، مداخله کند. در همین رابطه، علیرضا فتحی عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران با ارسال نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه، خواستار حمایت وی برای بازنگری در حداقل دستمزد سال 99 شد.
در بخشی از این نامه که در ایلنا منتشر شده، از آیت الله رییسی خواسته شده :« در راستای تامین منافع و احقاق حق کارگران که در تعیین سرنوشت حداقل دستمزد شورایعالی کار مظلوم واقع شدند و بدون رضایت و امضای نماینده‌هایشان؛ افزایش دستمزد را خارج از ماده ۴۱ قانون کار مصوب نمودند؛ این قشر ضعیف جامعه را یاری نموده و از حقوق قانونی‌شان صیانت کنید.»

کارگران تخلفات دستمزد را به ادارات کار گزارش کنند

آریاک سفر

اگرچه کارگران هنوز به افزایش مجدد دستمزدها و نتایج بررسی‌های دیوان عدالت اداری در پاسخ به شکایت اعضای کارگری شورایعالی کار امید دارند؛ اما طبق مصوبه‌ای که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آن را ابلاغ کرد، دستمزد فروردین ماه کارگران پرداخت شد.
آنچنان که گزارشها نشان می‌دهد، پرداخت دستمزدهای سال جدید کارگران در برخی از کارگاه‌ها عدم رضایت آنها را به همراه داشته است. در مورادی نیز تخلفاتی صورت گرفته و برخی از کارگاهها نیز افزایش دستمزد را در فروردین ماه اعمال نکردند. حال پرسش اینجاست در مواردی که همین حداقل دستمزد پرحاشیه و مصوب شورایعالی کار هم در بسیاری از کارگاهها اعمال نشده ، کارگران این اقدام غیرقانونی را چطور باید پیگیری کنند.
علیرضا حیدری (نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در این رابطه به ایلنا گفته است؛ که در چنین شرایطی کارگران به صورت جمعی و از طریق نمایندگان‌شان باید مراتب را به ادارات کار اطلاع دهند. به گفته او هر کارگری به صورت جداگانه هم می‌تواند این کار را انجام دهد.

انتهای پیام

نرم افزار حسابداری
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

12 دیدگاه برای “آیت الله رئیسی گره دستمزد کارگران را باز می‌کند؟

 1. ناشناس گفته:

  مگر رئیس قوه قضاییه به داد کارگرها برسد رئیس دولت تدبیر و امید که با این تدیبر و امیدی که توی این 7 سال ازش دیدم سال کارگرارو فلج کرده سال دیگه هم راهی قبرستون میشیم
  آی روحانی در این 7 سالی که گذشت برای کارگرها چه کردی
  وزیر مسکنت با افتخار میگه حتی ی مسکن نساختم. آهای از خدا بی خبرها مگر زن و بچه های کارگرها دل ندارند؟؟؟؟
  خدا ازت نگذره
  از تو از نوبخت از آخوندی از شریعت مداری و از شکم سیرهای دیگر

 2. 123 گفته:

  بیخودی منتظر دخالت آقای رئیسی نمونین..شما توقع دارین اقای رئیسی بیاد چیکار کنه برامون؟ گیریم بر فرض محال اومدن تصمیم گرفتن گفتن کمه بکنین مثلا n تومن..کدوم کارفرمایی میده؟همین الان که قانون!قانون!توجه کنین قانون کار! پایه حقوق 1800 تومنه خیلی جاها 1تومن به زور میدن..یکی هم مثل من باید با ماهی 1200 زندگی کنه حرفم بزنم جوابش میشه گمشو برو برات دعوت نامه نفرستادم چیزی که زیاده ادم بیکار!!! اونم حاجی! مکه رفته! حلال حروم دون.نصف حرفاش قیامت حق الناس اخرت این حرفاست..
  مملکت متظاهرین ریا کار برده داری اینه

 3. دکتر حامد پویان گفته:

  جهش تولید با آزردن روح و روان کارگران و مستمری بگیران تأمین اجتماعی که حتی وضع بدتری از کارگران دارند میسر نمیشود. بازنشستگان کشوری و لشکری تافته جدا بافته نیستند و بدنه ملت در میان کارگران و تامین اجتماعی نهفته است. از سپاه ، قوه قضاییه، مجلس و نمایندگان کارگری عاجزانه درخواست یاری رساندن به این قشر مظلبوم هستیم.

 4. کاظم گفته:

  منتظریم عدالت علی وار را با چشمانمان ببینیم وبه حقوق قانونی خودمان که به صورت غیرقانونی از ما کارگران گرفته شده برسیم.

 5. حسن حسنپور گفته:

  هروقت که که فقرا وکارگران زحمتکش میرسه میگویند وضع خراب وتمام صندوقها در حال ورشکستی است یا اخر زمان نزدیک است خسته کردید ملتی را

 6. ابوالی گفته:

  عجب .برید اداره کار شکایت کنید همین کارو من بارها کردم ولی هیچ ثمرهای نداشت اداره کار پشت کارگر نیست اداره کار اینقدر این اطاق واون اطاق میبردد که خودت خسته بشی ولن کنی بری

 7. ابی دلان گفته:

  حالا که هم روی اوردن به سهام عدالت که میخان مردم بکشن پا صندق رای

  سهام عدالت همش کشک
  سالی ۷۰ هزارتومان به هر نفر میدن
  بری سر چهار راه گدای کنی روزی ۱۰۰ تومن در میاری

  من هم حودم کارگرم دارم به زور هزینه زندگی رو میدم

 8. سجاد گفته:

  واقعا خدا حق تمام این زحمت کشا رو از این افراد به ظاهر مسلمان وشیعه که بوی از انسانیت نبردن رو بگیر خودشون با حقوق نجومی سیر نمیشن اونوقت دویست یا سیصد هزار به حقوق ماها اضافه میکنن انگار شاهکار کردن واسه کارمندای دولت ۵۰درصد اضافه کردن همشون زیر ۶وهفت میلیون نمیگیرن ما با کارمندا چه فرقی داریم خدا لعنت کند اون کسی که مخالف افزایش دستمزد کارگر است الهی نیست ونابود بشه حالا هرکی میخواد باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز