دولت درخواستی برای عرضه صندوق ETF جدید نداده است!

ژیوار

بعد از آنکه چند روز پیش اعلام شد که دومین عرضه صندوق ETF به تعویق افتاده است، حالا رئیس سازمان بورس هم گفته که دولت درخواست ‌ای تی اف جدید نکرده است و این درحالیست که فعالان بازار سرمایه با توجه به سوددهی دارا یکم مشتاقانه در انتظار صندوق های قابل معامله بعدی هستند.

به گزارش کاماپرس؛ قرار است چهارم تیر ماه امسال اولین صندوق ETF با نماد دارا یکم در بازار سهام قابل معامله شود. طبق اعلام مسوولان این نماد در چند وقت اخیر حدود ۱۰۰ درصد رشد ارزش داشته است.با این حال چنانکه چند روز پیش از قول وزیراقتصاد در خبرگزاریها نقل شد؛ زمان عرضه دومین صندوق ETF به تاخیر افتاده است.طبق گزارش تسنیم، بر اساس اعلام وزیر اقتصاد عرضه صندوق ETF پالایشی به یک تا دو ماه آینده موکول شد و مجامع شرکت‌های پالایشی تا ۳۱ تیرماه برگزار می‌شود.

50هزارمیلیارد نقدینگی فقط در سه ماه

حسن قالیباف اصل در نخستین نشست خبری که امروز برگزار شد با اشاره به اینکه محدودیتی در زمینه صدور مجوز‌ها در بازار سرمایه وجود ندارد، درباره عرضه ‌ای تی اف‌های جدید گفت: عرضه ‌ای تی اف در حوزه بازار سرمایه نیست و ‌ای تی اف مالی از طرف دولت به سازمان بورس درخواست شده بود که ما مجوز این صندوق را دادیم و دولت درخواست ‌ای تی اف جدید نکرده است.

به گفته رئیس سازمان بورس: سال گذشته ۳۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی وارد بازار شد، اما در سه ماه امسال حجم نقدینگی، بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان است.

دریان سفر امید

صندوق دوم ای اف تی جذاب‌تر است؟!

گفتنی است بر اساس اعلام قبلی مسئولان وزارت اقتصاد و همچنین اطلاع رسانی های انجام شده از سوی این وزارت خانه قرار بود هر دو صندوق قابل معامله باقی مانده تا پایان سال به عموم عرضه شوند.

به نقل از تسنیم؛ در این بین سوالاتی در بین کارشناسان بازار سرمایه درخصوص سود تقسیمی سال 98 شرکتهای بزرگ پالایشی مطرح است.

در همین رابطه شریعتی، تحلیلگر ارشد بازارهای مالی معتقد  است، اگر در صندوق دوم ETF دولتی که شامل سهام شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی و 2.5 برابر بزرگ‌تر از صندوق یکم است، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، سبدگردان‌ها و صندوق‌ها اجازه خرید همراه با تخفیف را داشته باشند اما مجاز به فروش این سهم‌ها در بازه زمانی مشخصی نباشند، صندوق دوم جذابیت بالاتری خواهد داشت.

لازم به ذکر است بر خلاف پیش بینی دولت حدود 3.5 میلیون نفر در ثبت نام خرید صندوق دارا یکم شرکت کردند. به این ترتیب رقمی نزدیک به 6 هزار میلیارد تومان به خزانه دولت واریز شد که این رقم با براوردهای اولیه فاصله داشت.

انتهای پیام

نهال گشت
روکش مارال
آژانس هرمس 724
تهران آهن
سبیت
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز