خودرو در سال ۱۴۰۱ ارزان می شود؟

تورهای مسافرتی لحظه آخر

پس از موافقت وزیر صمت با واردات خودرو‌های خارجی، ۵۰ تا ۷۰ هزار خودرو خارجی وارد بازار خواهد شد؛ موضوعی که ممکن است کاهش قیمت در بازار خودروی ایران را به دنبال داشته باشد.

به گزارش کاماپرس، وزیر صمت موافقت خود را برای آزادسازی واردات خودرو اعلام کرده است اما فرصتی ۶ ماهه برای ایجاد زیرساخت‌های لازم خواسته است. در حال حاضر اجرای طرح آزادسازی خودرو وابسته به نظر اعضای شورای نگهبان است. در صورت تصویب این مصوبه، حدود ۵۰ تا ۷۰ هزار خودرو خارجی در سال ۱۴۰۱ به کشور وارد می‌شود که می‌تواند بر قیمت خودرو در بازار ایران تاثیرگذار باشد.

به نقل از تجارت‌نیوز، فربد زاوه، کارشناس بازار خودرو در این باره گفت: موافقت وزیر صمت با آزادسازی واردات خودرو، باعث کاهش قیمت خودرو می‌شود. حتی اگر قیمت دلار نوسان داشته باشد. او می‌گوید پیش‌بینی می‌شود که قیمت خودروهای خارجی ریزش شدیدی داشته باشد. اما میزان ریزش قیمت خودرو به آیین‌نامه‌ها و اما و اگرهای دولت که قرار است در روزهای آینده اعلام شود، بستگی دارد.

نظر فعالان درباره واردات خودروهای خارجی چیست؟

سه رویکرد کلی نسبت به طرح آزادسازی واردات خودرو وجود دارد. گروهی از فعالان بازار خودرو معتقدند که اجرای این طرح تاثیری بر بازار خودروی کشور و به دنبال آن قیمت خودرو ندارد. اما در مقابل واردکنندگان باور دارند که این طرح تاثیر مستقبمی بر قیمت خودرو دارد. بطوریکه علاوه بر قیمت خودروهای خارجی، خودروهای تولید داخل نیز با کاهش قیمت روبرو خواهند شد.

اخبار مرتبط را دنبال کنید:

راز آسمان پایتخت

پیش از این کمیسیون صنایع مجلس از ریزش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت خودروهای داخلی در پی طرح ساماندهی صنعت خودرو خبر داده بود. به گفته علی جدی، نائب رئیس کمیسیون صنایع مجلس، در صورت اجرای طرح مجلس، هیچگونه انحصاری در واردات خودو به وجود نمی‌آید و با واقعی شدن قیمت خودروهای خارجی، داخلی‌ها نیز کاهش قیمت را تجربه خواهند کرد.

در پایان فروشندگان خودرو می‌گویند که دولت با تاخیر در اجرای این طرح به دنیال افزایش تولید خودروی داخلی است تا قیمت خودرو در بازار ایران به تعادل برسد. همچنین ممکن است که دولت نهایتا این طرح را اجرا نکرده و خواسته خود مبنی بر ممنوعیت واردات خودرو را عملی کند.

پیش‌تر وزیر صمت گفته بود که در فرصت ۶ ماهه، میزان تولید خودروی داخلی افزایش پیدا خواهد کرد تا شاهد تعدیل قیمت‌های بازار باشیم. به گفته وزیر صمت قرار است که هزینه تولید خودرو تا ۲۰ درصد کاهش داشته باشد که این امر می‌تواند در کاهش قیمت خودروهای خارجی نیز موثر باشد. باید منتظر ماند و دید که در نهایت کدام یک از پیش‌بینی‌های بالا برای بازار خودروی ایران اتفاق می‌افتد.

دادپویان
اوج آرام
ایده سبز
آهن رویال
رایانه کمک
آریاپی
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

1 دیدگاه برای “خودرو در سال ۱۴۰۱ ارزان می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز