بیکاری گسترده در کمین نیروهای نخبه صنعت نفت

ژیوار

رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اشاره به از دست رفتن یک فصل سال بدون انجام تعهدات از سوی سازندگان و بدون دریافتی از کارفرمایان- به دلیل تعطیلی ناشی از شیوع کرونا- از تعدیل نیرو و  بیکاری نیروهای نخبه صنعت نفت در صورت استمرار این وضعیت ابزار نگرانی کرد.

به گزارش کاماپرس، صنایع مرتبط با صنعت نفت بر محوریت فناوری فعالیت می کنند و خصوصیت بارز صنایع تکنولوژی محور، اتکا به نیروی انسانی نخبه است. بر این اساس، بخش مهمی از سرمایه گذاری شرکت های سازنده تجهیزات نفتی بر جذب و پرورش نیروهای متخصص متمرکز می شود و این نیروها ضمن ایجاد ارزش افزوده برای این شرکت ها، به دلیل مهارت و تخصص حقوق و مزایای بالایی دریافت می کنند و بخش قابل توجهی از هزینه های این شرکت ها را به خود اختصاص می‌دهند. اکنون در شرایطی که کرونا موجب تعطیلی موقت شرکت های سازنده تجهیزات نفتی شده ، و دریافتی از کارفرمایان صنعت نفت نیز به دلیل انجام نشدن تعهدات فعلا متوقف است، هزینه حفظ نیروهای نخبه بر آنها سنگینی می کند.

در صورت عدم حمایت دولت قطعا شاهد تعدیل نیرو هستیم

دریان سفر امید

مجید محمدپور رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در مصاحبه با ایلنا با بیان اینکه با شیوع کرونا ما تاکنون عملا یک فصل از سال را از دست داده و تعهدات قرارداد بین شرکت‌ها و کارفرمایان تحت‌الشعاع قرار گرفته است، افزود: هیچگونه فروش و دریافتی از کارفرمایان نداشته‌ایم اما مجبور به پرداخت حقوق و مزایای پرسنل هستیم.

وی با ابزار نگرانی از وقوع بیکاری در میان نیروهای نخبه صنعت نفت گفت: قطعا با توجه به حاشیه سود پایین تولید در کشور، حفظ اشتغال نیروی انسانی دانش آموخته و نخبه سازنده تجهیزات نفتی در این شرایط فشار مالی زیادی به شرکت‌ها وارد کرده و در صورت عدم حمایت دولت، قطعا شاهد تعدیل و کاهش نیروی انسانی در شرکت‌ها خواهیم بود.

محمدپور گفت: به طور میانگین هر شرکت سازنده تجهیزات نفتی 100 نفر نیرو دارد و ماهانه باید حدود 6 میلیون تومان برای هر پرسنل خود در قالب حقوق، مزایا، بیمه و… هزینه کند. در واقع شرکت‌ها باید 600 میلیون تومان در ماه یعنی حدود 2.4 میلیارد تومان برای مدت 4 ماهه تعطیلی پرداخت کنند که این رویه شرکت‌ها را ناگزیر به تعدیل و بیکاری پرسنل فرهیخته و نخبه‌ می‌کند.

مرتبط با : انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت
نهال گشت
روکش مارال
سبیت
تهران آهن
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

1 دیدگاه برای “بیکاری گسترده در کمین نیروهای نخبه صنعت نفت

 1. سوخته گفته:

  ای کاش برای جذب و استخدام نخبگان دانش آموخته دکتری در دانشگاه ها و دستگاههای اجرایی کشور تدبیری صحیح و راهکاری منطقی سنجیده شود.
  مگر چند درصد کل جامعه بعنوان نخبگان شناسایی شده اند که دولت از استخدام آنها عاجز و ناتوان است یا تعمدا اجتناب میکند؟ و یا به قول نانخبگان مسئول بایستی نخبه رها شود تا شکوفا شود! واقعا در کجای دنیا چنین می کنند؟ جز این است که هدفی شوم پشت این افکار و نصایح است؟

  آیا واقعا با آزمونی به نام استخدام دستگاههای اجرایی و ارائه سوالات ریاضی و زبان و … در استاندارد دوره کارشناسی می توان یک نخبه دانش آموخته دکتری را سنجش نمود؟

  کجای دنیا برای جذب نخبگان خود در تخصص های خاص آزمون ورودی اینچنینی به صورت بی هدف و در سطحی غیر منطقی برگزار می کنند؟

  آیا نخبه دانش آموخته دکتری در رشته ای تخصصی اگر چند سوال ریاضی و … را پاسخ ندهد ناتوان است؟

  مقایسه یک نخبه متخصص در مقطع دکتری با یک فرد لیسانس که بتازگی دروس عمومی را گذرانده را در کدام ترازوی عدل و کدام ظرف عقل میتوان گنجاند!؟

  واقعا این روند جذب نخبگان در واقع نابود کردن و بیرون کردن نخبگان واقعی از سیستم اجرایی کشور است.

  که اگر از روی جهل است و نه از روی عمد و خیانت از متولیان امر خواهشمندیم نخبگان را بر اساس تخصص خود و توانایی لازم در هر رشته بررسی و جذب نمایید.

  تصدیق نخبگان برای جذب در دستگاههای اجرایی و دانشگاه به جای اینکه معیاری باشد فقط بر روی کاغذ سبب بازی با نخبگان شده است.

  ادامه این روند که نشانه نانخبگی متولیان امور نخبگان و امور استخدامی کشور است نشان دهنده بی توجهی و بی هدفی در جذب نخبگان دانش آموخته دکتری و بلاتکلیفی بنیاد نخبگان و عدم هیچگونه ظرفیت برای جذب نخبگان در سالهای آینده سبب نابودی نخبگان و اجبار آنها به ترک کشور می شود که اکنون نیز در جریان است و همه خود را به رغم توصیه های رهبر انقلاب به خواب زده اند.

  به امید روزی که دیگر نخبگان داخل کشور را که بخش مهمی از بیت المال این کشورند براحتی و به عمد از کشور نرانیم و بجای انها با پول بیت المال به دنبال برگشت کسانی باشیم که با فکر غرب زده و بیگانه رشد کرده اند و قطعا آینده انقلاب را به جایی می برند که دیگر هیچ انقلابی نباشد که بخواهد صادر شود…

  انشالله تفکر و عمل انقلابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز