بورس تهران بعد از انتخابات آمریکا صف خرید می‌شود

تحلیل های مختلفی درباره آینده بورس وجود دارد که برخی خوش بینانه و بعضی دیگر بدبینانه اند اما تحلیلی از سوی یک کارشناس بازار سرمایه در روزنامه شرق امروز ارائه شده که وضعیت بازار سرمایه را به صورت خوش بینانه ای به بعد از انتخابات آمریکا و مشخص شدن عملکرد 6 ماهه اول سال 99 شرکت ها گره زده است.

به گزارش کاماپرس، تعداد قابل توجهی از سرمایه گذاران بورس طی ریزش های یک ماه اخیر بازار سرمایه، از این بازار خارج شده اند اما وسوسه بازگشت به بورس همیشه با برخی از آنها خواهد بود. ضمنا بعضی دیگر از سرمایه گذاران کماکان به سهامداری ادامه می دهند و روزهای بهتر را انتظار می کشند. برای هر دو گروه آینده بازار حائز اهمیت است و پیش بینی هایی که بتواند به شفافیت افق پیش روی بورس کمک کند برای علاقه مندان سرمایه گذاری در بورس مفید است.

روزنامه شرق امروز در گفتگو با مصطفی صفاری به وضعیت بورس پرداخته و دیدگاه های جالب توجه این کارشناس را در مصاحبه ای تحت عنوان بورس در انتظار انتخاب پریزیدنت منعکس کرده است.

اصلاح 30 درصدی بورس بعد از رشد 300 درصدی طبیعی است

صفاری در این مصاحبه به شرق گفته است: با توجه به اینکه در بورس300 درصد رشد داشتیم، 30 درصد اصلاح طبیعی است اما واقعیت ما باید منتظر اعلام سودهای شش‌ماهه 99 باشیم. در‌حال‌حاضر مردم دارند قیمت روز را با EPS سال 98 مقایسه می‌کنند. ما در اقتصاد دو رویکرد داریم. یکی نگاه به گذشته و دیگری نگاه به آینده است. نفس بازار بورس نگاه به آینده است. سود سال 98 در خرداد و تیر تقسیم شد و باید ببینیم در سال 99 چه اتفاقی افتاده است. مخصوصا اینکه شش‌ماهه پرتورم و افزایش نرخ ارز را داشتیم.

بعد از انتخابات آمریکا در بورس تهران سهم گیر نمی آید!

به گفته وی، مردم عادی در‌حال‌حاضر دچار خلأ اطلاعاتی هستند. از 31 شهریور که اطلاعات شش‌ماهه بیاید، مردم می‌فهمند که شش‌ماهه اول سال 99 نسبت به شش‌ماهه اول سال 98 چقدر رشد داشته است. پیش‌بینی می‌کنم بیش از 30 درصد رشد فروش و EPS داشتیم. سال گذشته در شهریور‌ دلار 12 هزار تومان بود و الان قیمت آن بیش از 24 هزار تومان است. رشد نرخ دلار بیش از صددرصد است. مردم این را نمی‌بینند و دچار خلأ اطلاعاتی هستند. همین‌که اطلاعات ساختاری افشا شود که زمان آن بعد از 31 شهریور است، بازار به شرایط قبلی باز‌می‌گردد. اگرچه کارشناسان اقتصادی شرایط را از آمار صادرات و… برآورد می‌کنند یا آماری که در بورس کالا هست اما مردم عادی نمی‌دانند و دچار فروش هیجانی شده‌اند. به نظر من بعد از انتخابات آمریکا دیگر در بازار سهم گیر نمی‌آید زیرا شوک سیاسی خیلی در اقتصاد اثر دارد و بازار تبدیل به صف خرید می‌شود. سال گذشته رشد بازار از آبان‌ به بعد رخ داد. امسال هم همین اتفاق می‌افتد.

در بورس اصلا حباب نیست

وی در پاسخ به این که عده ای پیش بینی کرده اند که بورس حباب داشته است و اکنون این حباب تخلیه شده و اقتصاد کشور را به بحران کشانده است، می گوی؛ این پیش‌بینی حتما غلط است و نشان می‌دهد کسی که اقتصاد نخوانده و نمی‌داند، این را می‌گوید.

ما بازار پول و بازار سرمایه‌ داریم. بازار پول اوراق است و بانک، وقتی شما 18 درصد سود می‌دهید با تورم 40 درصد، یعنی منفی، پس هر کس پول نقد نگه دارد، بازنده است. پس وارد بازار سرمایه می‌شود. در بازار سرمایه چند امکان وجود دارد که یکی سهام است. سهام خودش بازار اولیه و ثانویه دارد. بازار اولیه یعنی سرمایه‌گذاری کنیم، برای راه‌اندازی یک تجارت. با توجه به شرایط کرونا راه‌اندازی شغل‌ها هزینه‌اش بالاتر است. بنابراین بهتر است با کارآفرین‌های قبلی و شرکت‌های قبلی در بورس شریک شویم. یعنی باید وارد بازار ثانویه شویم. یک حالت دیگر این است که ملک، طلا یا خودرو بخریم که مازاد تقاضا دارد. فرض کنید من ملک بخرم. اگر P به E ملک را بخواهیم نسبت به اجاره‌ای که سالانه می‌دهیم، حساب کنیم، P به E آن حدود 50 تا 60 است. در‌حالی‌که P به E بازار ما 30 هست، تازه اگر EPS‌ شرکت‌ها جدید شود، از دید من P به E بازار 20 هست و نه 30 و عملا جذابیت بازار سرمایه حتما از مسکن بالاتر است.

نکته بعدی هم این است که برای اولین بار حاکمیت، مقام معظم رهبری و دولت بورس را تقویت می‌کنند و به سایر منابع سرمایه‌ای مالیات می‌بندند. بورس ما از دید من نه‌تنها حباب ندارد بلکه قیمت‌های آن نسبت به سایر کشورها پایین است. اگر قیمت خانه و ماشین و سهم بورس ایران را با تورنتوی کانادا مقایسه کنید، متوجه تفاوت‌ها می‌شوید. هیچ سهم ما به یک دلار نمی‌رسد؛ در‌حالی‌که آنجا زیر یک دلار سهم نداریم. خانه‌های ما چند‌برابر قیمت تورنتو است. بهای ماشین‌ها چند برابر تورنتو است. پس بنابراین حباب در بخش مسکن و خودرو زیاد است. در بورس ما اصلا حباب نیست و کسانی که این حرف را می‌زنند، از عمد و با اطلاع و آگاهی‌شان این حرف را می‌زنند.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم  روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 148
دوست نداشتم: 27
میانگین امتیازات: 5.48

 

 

27 دیدگاه در “بورس تهران بعد از انتخابات آمریکا صف خرید می‌شود

خوشحالم یک کارشناس برخلاف تمام کارشناس های تجارت نیوز یک حرف منطقی بزند، از کاما پرس سپاسگزارم.

مشکل از حقوقی ها شروع شد که موقع تقضا اگه با فروش سهام از صعود کاذب قیمت جلوگیری میکردند این اتفاق نمی افتاد که هیچ بلکه کمک کردند تا قیمت بالا بره و گوش تازه کارا رو ببرند که هیچ تازه حالا هم از این طرف حمایت نمی کنند تا سهم رو نصف قیمت واقعی خودش غارت کنند

بعضی سهم ها تا ۷۰ درصد ریزش داشته و تازه واردها را بدبخت کرد
کی ۳۰۰ درصد سود کرده حالا ۳۰ درصد کم شده

بزک نمیر بهار میاد خربزه با خیار میاد
مردم وایسین تا بعد از انتخابات آمریکا تا حقوقی ها اصل پولتون رو بخورن

بورس برج ۸ به سه میلیون و در برج ۹ به ۴ میلیون میرسه ، اونایی که فروختن بازی رو باختن ، چقدر بعضیا ساده ان که سهامشون رو فروختن ، ببینید حقوقیا دارن مفت مفت توی کف قیمت میخرن

اینهایی که به عنوان کارشناس آمدن وگفتند بورس حباب دارد اگر یگ نهاد ی تحقیقی بگند معلوم میشود که با دشمن ما همکار کرده تا موتور اقتصاد گشور را نابود کنند کاری که امریگا میخواست بگند توسط عاملین خود در داخل بدست آمد کویا این کارشناسان بسیار خبره برایشان فیمت دلار ومسکن وخانه ومایحتاج عمومی حباب ندارد تنها جایی گه مهم وارزشمند است ‌که باید آسیب ببیند جز تمام شرگتهای گشور نمیتواند باشد گه اربانشان را رازی کنند

اینم بگید که خیلیا در اوج قیمتا سهام خریدن و بقول شما بازار اصلاح شد!!! و متضرر شدن
آیا ساز و کاری وجود داره قیمت سهام به قبل بازگرده و سهام دار به اصل پولش برسه.!؟
پس شعار الکی ندین و حرف از ۶ ماه نزنید

قیمت سهام شاخص ساز دارای حبابه. بشین حساب کن. دولت نزاشت بریزه تا بورس نابود نشه. آشغال ترین سهما از پارسال۴۰۰ درصد رشد داشته برخی تا ۱۲۰۰ درصد علارغم اصلاح ولی بقیه بازارها حداکثر ۱۵۰ درصد بوده بعد میگید بورس حباب نداره؟! چی میزنی! الان قیمت فولاد باید ۶۰۰ فملی ۸۰۰ و…باید باشه. این جهش فضایی در هیچ بازاری نبوده و نشدنی هست.فکن اگه دلار ۴۰۰درصد رشد میکرد چی میشد؟مملکت میرفت هوا ولی در بورس بالا رفته با وجود اصلاح ها.

اون بدبخت هایی که توی اوج قیمت وارد شدن و اون سیصد درصد سود رو ندیدن و فقط اون 30 درصد ضرر بهشون رسید مثل خود من چیکار کنیم که پولمون برگرده؟

آخه این چه دیدگاه عوام مآبانه است که قیمت سهم تو ایران زیر یک دلاره اونجا …
دوست عزیز، کارشناس
شرکتهایی مثل ایران خودرو بارها به دلیل افزایش سرمایه حاصل از تجدید ارزیابیها (که خود معلول کاهش ارزش پول ملی است و نه سود آنها) قیمت سهمهای خودشون و به یک دهم هم حتی تقلیل میدن و در عوض تعداد سهمهاشونو زیاد میکنن.
یعنی ایران خودرو مثلا ۱۰ درصد شرکتشو الان با ۵۰ میلیارد سهم عرضه کرده ولی فورد ممکنه ۴۰ درصد داراییشو با ۵۰ میلیون سهم عرضه کنه.
لطفا دست از این مقایسه های غیر کارشناسی بردارین. بازار سهام ایران به اندازه کافی جذابیت برای اهلش داره و نیاز به دروغ پردازی نیست.

تازه با سایتتون آشنا شدم، تحلیل هاتون کاملا کارشناسی و آگاهی بخشه بدور از هیجان و شایعه پراکنی. ممنونم ازتون که اینقدر خوب دارین تلاش میکنین، دمتون گرم

بابا دخالت نکنید باز از فردا بازار میریزه سیاست و با بازار قاطی کردین اوضاع اینه
بعد انتخابات منفی شد چی چرا الکی یک چیزی میگین

بورس امسال تمام شد . امثال روزنامه شرق و دار و دستشون با خوش خیالی مملکت رو به این روز انداختن ‌ . دست از جیب خالی ملت بردارید . چه شده توی اقتصادمون که صف خرید باید برای شرکت های ورشکشته تشکیل بشه . پالایشگاهی که سه ماه است حقوق کارکنان نداده و( یک قطره فراورده نفتی صادر نکرده بقول دکتر نوبخت) ؛چرا باید ظرف دو ماه ۵۰۰ درصد رشد کنه و عده ای بموقع در بروند و عده ای زیر آوار ریزش بورس له بشن . سیگنال فروش ها داغ مکیدن دوباره خون ملت رو به گور خواهند برد . کاما پرس لطفا درج بفرمایید . ممنون

با این سیاست ها به خیال خودتون سقوط را برای مردم قابل تحمل میکنید وعده‌های پوچی را که از اول شهریور می دادید کم کم دارید میکشونید به بعد از آبان ماه واقعا جای تأسف داره این حجم دروغ و دغل کاری…

این درصد های کیلویی نصیب حقوقیای مال مردم خور شده منظورم همون ۳۰۰٪ سود ماها که ضرر دادیم

هم رشد ۳۰۰ درصدی غیر طبیعی بود هم افت ۳۰ درصدی غیر طبیعیه
یک بورس و اینهمه کارشناس مجرب خخخخ
اخه اگه چهارتا کارشناس خوب تو بورس بود باید کنترل میکردن که ۳۰۰ درصد رشد نکنه که الان بخواد ۳۰ درصد افت کنه
کارشناس خخخخخخخ
خخخخخ
خخخخخخخخخخخخ

شما نوک قله اومدی… یعنی وقتی رسیدی ک تهدیگشو هم خوردیم…. بنده خودم اول اسفند اومدم تو بورس… الان با این همه ضرر هنوز بیش از ۱۲۰ در صد تو سودم

همش دروغه شما تا اونموقع قیمت سهمتون اندازه پشکل شده. هر جا تونستید خروج کنید ایتا شما رد نگه میدارن خودشون سهماشونو میفروشن

دیگه با این بهانه بعد از انتخابات بورس خوب میشه اصل پول مردم رو بالا میکشند و مردم رو به سهامداری بلند مدت تشویق میکنند و تا زمانی که سهامدار سهامداری کنه و به اصل پولش برسه باز پولش بی ارزشتر از الان میشه.خدا واسه باعث و بانیش نسازه.

مردم خارج بشید وضع خیلی خرابتر اون چیزی هست که مردم فکر میکنند یکی راست میگفت پتروشیمی ویا پالایشگاهی که نمی تونه صادرات کنه چطوری سهامش سود کرده..الکی بورس را دستکاری کردند مردم را گول زدند ودرباتلاق وسیاهچال بورس گرفتار کردندخودشان سود کردند وبموقع خارج شدند.مردم بنده پول لازم هستم سهام بسامان ودیران وکاسپین بنده ازموقع خرید یک ریال سود نکردم والباقی بابیش از پنحاه درصد ضرر را هم نمی تونم بفروشم.فقط مال خودشان را نیفروشند.کار مملکت تمام است.دزد به هر جا بزنه اونجا ویران میشه.این بدبختیها به آمریکا واسراییل وغیره ربطی نداره.چطور سه ماه پیش سود کردتد همین که ملت ریختند توی بورس ضرر وزیان شروع شد.مگر چه اتفاقی افتاده است.کشوری حمله کرده یا زلزله ده ریشتری آمده.نخیر هیچ اتفاقی نیافتده است.بورس را مثل دلار وسکه دولتمردان واقوامشان با رانت دستکاری کردند سودشان را برداشتندومروم بدبخت وبیچاره را گرفتار کردتد.تا از این بدبختر نشدیم سریع باید از زورس خارج شویم.مردم مسئولان حیله کردند مواظب باشید.الباقی سرمایه تون را نحات دهید.

الان ۶۰درصد از سرمایمون رفت ب امید حرف های مجلس و دولت که حمایت میکنیم ۴۰درصد بقیه هم تا انتخابات ازبین میره
بعد انتخاباتم که دیگه دولت میگه الان ب فکر سود نباشید همین که جنگ نمیشه خدارو شکر کنید چون رئیس جمهور جدید ب کمک اسرائیل و امارات بیخ گوشمون پایگاه زدن و میخوان حمله کنن
این بود اینده کل بازار سهام
کوتاه مفید مختصر ن دنبال گشایش باشید نه معجزه ای که شمارو ب سرمایه اصلیتون برگردونه هر روزم ی منفی نوش جون میکنید ولی ادم نمیشید حقتونه تا شما باشید اعتماد کنید ب سران قوا

بنظر شما این رشد ها حبابیه ؟اگه اینجوره چرا قیمت دلار و طلا و مسکن و … حباب نیست همه چیز در ایران از عید تا الان بالای ۳۰۰ درصد رشد کرده بعد شما به بورس گیر میدی یکم مطالعه و واقع بینانه نگاه کردن بد نیست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *