بازار سکه در انتظار صفر شدن حباب

تورهای مسافرتی لحظه آخر

انتظارات از بازار سکه حالا با شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به سمت ارزان شدن و ترکیدن حباب آن و حتی رسیدن به مرز صفر شدن است.

بازار سکه برخی اوقات زودتر از دلار بازار تحولات را درک  و تغییر قیمت پیدا می کند، البته تغییر قیمتی که بیشتر افزایشی است. همین امر باعث شده تا از نظر برخی سرمایه گذاران بازار قابل اعتماد تری برای سرمایه گذاری باشد.

به گزارش کاماپرس، در واقع سکه در هفته های قبل از انتخابات آمریکا مرز گرانی را از دلار ربود و پیش از آنکه دلار به 30 هزارتومان برسد، سکه قیمت خود را با دلار 30 هزار تومانی در بازار تنظیم کرد؛ به عبارتی دیگر بازار سکه، دلاری را در محاسباتش می‌دید که بازار ارز هیچگاه به آن نرسید.

اقتصاد نیوز دراین باره نوشت: این قصه تا جایی ادامه یافت که سکه از قیمت ذاتی اش فاصله ای 2 میلیون تومانی گرفت. اما دیگر دلار توان حرکت، پابه‌پای سکه را نداشت. تنها چیزی که سکه را بالا نگه میداشت، انتظارات منفی از آینده بود. شاکله این انتظارات منفی را تداوم ریاست جمهوری ترامپ شکل می‌داد.

طبیعی بود که با عدم تمدید ریاست جمهوری ترامپ، بازار سکه نیز از ادامه راه باز بماند. با اولین سیگنال های کاهشی در بازار ارز و خروج دلار از کانال 30 هزار تومان، سکه درجه حباب را تا زیر یک میلیون تومان پایین کشید. در گام بعدی با افزایش شانس انتخاب بایدن، حباب به سطح 500 هزار تومان رسید. اکنون که پایان دوران زمامداری ترامپ رسمی شد، سکه پایان کار خود را می‌بیند و به سمت تخلیه حباب حرکت می‌کند.

راز آسمان پایتخت

قیمت احتمالی

اولین قیمت سکه امروز در اتحادیه طلا و جواهر، 11 میلیون و 700 هزار تومان گزارش شده است. سکه دلار را در این قیمت 25,500 تومان می‌بیند، قیمتی که دیروز در بازار ارز مبادله می‌شد. اما به نظر می‌آید قیمت ارز امروز کف 24 هزار تومان را هم ببیند. در این شرایط، باید منتظر سکه 11 میلیون تومانی در دومین روز هفته بود. البته این اتفاق در حالی رخ خواهد داد که حباب سکه به مرز صفر برسد.

عامل افزایشی بهای سکه

اما همچنان یک عامل برای رشد قیمت سکه وجود دارد: اونس جهانی. انتخاب بایدن به معنای تزریق نقدینگی بیشتر به بازارها خواهد بود و این مسئله می‌تواند اونس طلا را بار دیگر به مرز 2 هزار رساند. کمااینکه در هفته گذشته با افزایش شانس نامزد دموکرات‌ها برای پیروزی در انتخابات، قیمت هر اونس طلا وارد کانال 1900 دلاری شد و تا 1950 دلار نیز پیش رفت. اگر فرض شود که اونس به 2 هزار دلار برسد و دلار نیز تا 22 هزار تومان عقب‌نشینی کند، باز هم سکه می‌تواند وارد کانال 10 میلیون تومانی شود. در نتیجه آنچه که آینده کوتاه‌مدت سکه را رقم می‌زند، را باید در بازار ارز جست‌وجو کرد.

برای دسترسی سریعتر به اخبار و گزارش های مهم بازارها و کسب وکارها، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

مرتبط با : اتحادیه طلا، جواهر، نقره و سکه تهران
رایانه کمک
اوج آرام
دادپویان
ایده سبز
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز