احتمال سقوط سنگین قیمت مسکن

بررسی وضعیت بازار مسکن حاکی از افزایش قابل توجه متقاضیان فروش آپارتمان های مسکونی است به نحوی که متقاضیان فروش خانه تا 4 برابر افزایش یافته اند و خریداران از بازار مسکن عقب نشینی کرده اند. این وضعیت می تواند سقوط سنگین قیمت مسکن را در پی داشته باشد.

به گزارش کاماپرس، بازار مسکن در هفته های اخیر در حال حس کردن تغییراتی است که در انتظارات تورمی مردم ایجاد شده است. انتظارات تورمی بعد از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا کاهش پیدا کرده و این امر در بازار بورس، طلا و ارز خود را تا حدی نشان داده است و در بازار مسکن نیز تلاطم و نوسان کاهشی قیمت ها در حال اتفاق افتادن است.

شاید برخی دلالان ملک بر این نکته اصرار کنند که خانه ارزان نشده اما واقعیت این است که به تعداد فروشندگان ملک – چه املاک ویلایی و چه آپارتمان – در هفته های اخیر به شدت افزوده شده و قیمت های پیشنهادی نیز کاهش پیدا کرده است.

روزنامه دنیای اقتصاد در این باره نوشته است؛ تحقیقات و بررسی های میدانی نشان می‌دهد در روزهای اخیر در برخی بنگاه‌های‌مسکن فعال در بعضی از مناطق و محلات شهر تهران حجم فایل‌های فروش مسکن تا ۴ برابر نیز افزایش یافته است.

گام اول سقوط با کاهش 15 درصدی قیمت‌مسکن

در بخش دیگری از این گزارش آمده است؛ تحقیقات میدانی حکایت از شکل‌گیری ترافیک در خروجی بازار‌مسکن از سوی فروشنده‌های آپارتمان دارد. عمده  متقاضیان فروش، سرمایه‌گذارانی هستند که پیش‌تر و به دنبال انتظارات تورمی وارد بازار مسکن شده بودند اما هم‌اکنون با کاهش ریسک‌های غیراقتصادی، کاهش انتظارات تورمی، مشاهده سقوط و ریزش نرخ در سایر بازارها و… به صف متقاضیان فروش واحدهای مسکونی پیوسته‌اند.

بر اساس این گزارش مهم‌ترین تغییر رصد شده در ۱۵ روز اول آبان ماه در بازار معاملات مسکن، کاهش متوسط ۱۵ درصدی قیمت‌های پیشنهادی فروش مسکن اعلام شده از سوی مالکان بوده است. ضمنا حجم تقاضای خرید مسکن در این بازه زمانی از سوی متقاضیان سرمایه‌ای که پیش‌تر عمده خریدهای مسکن از سوی آنها انجام می‌شد کاهش یافته است.

با این شرایط به نظر می رسد احتمال سقوط قیمت‌مسکن در هفته ها و ماه های آتی جدی شده باشد و این در حالیست که برخی واسطه‌ها و فعالان بازار مسکن، ایجاد شرایط رکود تورمی برای ماه‌های پیش‌رو را در این بازار پیش‌بینی می کنند.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار بازار مسکن، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

2 دیدگاه برای “احتمال سقوط سنگین قیمت مسکن

  1. امید گفته:

    با توجه به نرخ بسیار بسیار بسیار بالای تورم در همه اقلام موجود در جامعه و بالا تر رفتن شدید قیمت مصالح ساختمانی و دستمزدها و از طرفی افت شدید نرخ ساخت وساز و انباشته شدن تقاضا در سالهای اخیر بخصوص سال جاری بخاطر کرونا و اینکه در ایران هیچ وقت ملک پایین نیامده و نخواهد آمد پس این دیدگاه شما اشتباه است، من متوجه شدم که افرادی که خانه ندارند خیلی دوست دارند این مسئله را تکرار کنند که خانه شدیدا افت خواهد کرد ولی این غیر واقعی است چرا دوست دارید مردم را به اشتباه بیاندازید؟ با نرخ تورم بالای ۵۰٪ در سال چگونه باید خانه ارزان شود؟ وقتی دلار از ۱۱ هزار به ۳۲ هزار رسید مگر ملک انقدر رشد کرد،؟ خیر ملک حد اکثر ۲۰ تا ۴۰ ٪ رشد داشت و الان که دلار روی ۲۶ آمده ملک همچنان جا دارد تا بالا برود، یک آپارتمان در دهه هشتاد قیمتش به دلار ۳۰۰ هزار دلار بود ولی الان همان آپارتمان به ۱۳۰ هزار دلار رسیده در صورتی که طلا و ماشین و خوراک و پوشاک نسبت به آنروز چند ده برابر شده، پس خواب دیدید خیر است.

  2. آرش گفته:

    اتفاقا تحلیل این مقاله درست هست. و من فکر میکنم شما از مشاورین املاک یا دلالانی هستید که ملک خریده ای و آرزوی خود را در قالب تحلیل بیان میکنی. اولا دلار 11 تا 32 ( به قول شما) یعنی 3 برابر. درصورتی که از دلار 11 تا 32 در برخی مناطق رشد 5 یا 6 برابری داشتیم. نکته دوم اینکه ما در شهریور 87 و انتهای 91 کاهش قیمت اساسی داشتیم. این هم بگم بنده حدود 5 آپارتمان دارم و ابدا منتظر خرید یا گرانی و ارزانی نیستم. اما در سال 81 آپارتمان 130 تومانی من به 95 تومان رسید. ضمنا مسکن یک کالای سرمایه گذاری مصرفی اساسی است و متقاضی آن واقعا قدرت خریدش از بین رفته و بالاخره وجود متقاضی و تعداد آن ( کسانی که پول خرید و نه فقط قصد خرید را دارند) بسیار تعیین کننده است. ضمنا رشد مصالح نکته رستی است اما قبل از رشد مصالح، خانه بعنوان کالای مصرفی جهشش شروع شده بود چرا که خانه 20 ساله که مصالح نمی‌خواهد و فقط به واسطه تورم است که قیمتش بالا می‌رود و اگر این شامل خانه های نوساز یا درحال ساخت باشد بیشتر مصداق دارد. بعد هم دوست عزیز که روی حرف خود پافشاری داری. همه دیدیم که بورس که 4 سال کسی سراغش نمی‌رفت بدون دلیل خاص و بدون رشد تولید یک دفعه 10 برابر شد و شاخص به دومیلیون رسید و وقتی همه بدلیل گرانی و تورم دلیلی بر افت آن نداشتند یکدفعه و بدون دلیل خاص 50 درصد ریزش کرد. اینجا ایران است. ممکن است خانه همین الان گران شود یا ارزان. بحث اصلی این است که دولت فقط از مردم نوسان بگیرد. وگرنه همه میدانیم که در دراز مدت همه چیز گران می‌شود. و مردم باید بهای ریخت و پاش دولت و فرزندانشان را بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.