آیا مهرداد میناوند و ‌نیوشا ضیغمی فالوور اینستاگرام می‌خرند؟

ژیوار

برخی چهره‌های ورزشی و هنری این روزها تلاش زیادی می‌کنند تا با بالا بردن تعداد فالوورهای خود در اینستاگرام، سهم خودشان را از درآمدهای تبلیغاتی در این شبکه اجتماعی بالا ببرند.

به گزارش کاما پرس، الگوهای مختلفی برای افزایش تعداد فالوورهای صفحه‌های اینستاگرام وجود دارد و برخی چهره‌های ورزشی و سینمایی سعی می‌کنند با بهره‌گیری از این تکنیک‌ها شمار دنبال‌کننده‌هایشان را بالا و بالاتر ببرند تا بتوانند بابت پست‌ها و استوری‌های تبلیغاتی از برندها پول بیشتری دریافت کنند. اخیرا کمپین‌هایی راه‌اندازی شده که با طرح ادعای افزایش سریع 70 تا 160 هزار فالوور، از صاحبان صفحه‌های اینستاگرام مبالغی بین 19 تا 39 میلیون تومان دریافت می‌کنند. در حال حاضر دوازدهمین سری این کمپین‌ها در حال اجرا است و کاربران برای شرکت در قرعه‌کشی باید 116 صفحه اینستاگرامی را دنبال کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

شرکت‌ها و اشخاصی که می‌خواهند تعداد کاربران خود را یک‌شبه بالا ببرند برای ورود به این کمپین، باید حداقل 19 میلیون تومان پرداخت کنند. با بررسی این 115 صفحه علاوه بر برخی فروشگاه‌های پوشاک، جواهرآلات، ساعت، اسباب‌بازی، مواد ضدعفونی‌کننده، کیف و کفش، لوازم خودرو، مبلمان، مشاور حقوقی و دفتر معماری با اسامی آشنایی مواجه می‌شویم که به نظر می‌رسد برای افزایش فالوورهای صفحه اینستاگرام خود حاضر به مشارکت در این کمپین شده‌اند. نام‌هایی نظیر مهرداد میناوند، بازیکن سابق پرسپولیس، محسن ربیع‌خواه، وحید امیری، محمد انصاری و علی علیپور که همگی از بازیکنان فعلی پرسپولیس هستند و همچنین شقایق فراهانی، نیوشا ضیغمی، منوچهر هادی، نیما شاهرخ‌شاهی، نسرین مقانلو و ارسلان قاسمی در این کمپین وجود دارد.

به نقل از ایسنا، یکی از سئوال‌ها این است که آیا مهرداد میناوند و سایر بازیکنان پرسپولیس و هنرپیشه‌های تلویزیون نیز برای حضور در این کمپین و افزایش تعداد کاربران صفحه اینستاگرام خود هر کدام 19 میلیون تومان پول پرداخت کرده‌اند یا رابطۀ کاری با مجریان آن دارد؟

دریان سفر امید

 فالو کن تا شاید برنده شوی

مجری این کمپین، در هر سری با ترکیبی از جوایز نقدی و غیرنقدی سعی می‌کند کاربران اینستاگرام را به دنبال کردن صفحه‌های بیشتری تشویق کند. در سری فعلی این کمپین فقط 10 نفر شانس برنده شدن دارند. جوایز نیز شامل یک جایزه نقدی 110 میلیون تومانی، سه جایزه نقدی 10 میلیون تومانی، سه جایزه غیرنقدی به ارزش 10 میلیون تومان و سه پلی‌استیشن 7 تا 8 میلیون تومانی است. البته هر شب حدود 5 میلیون تومان نیز در قالب جوایز 200 تا 500 هزار تومانی بین کاربرانی که لایو کمپین را مشاهده کنند و یا پای پست‌های اسپانسرها کامنت بگذارند، توزیع می‌شود؛ به بیان دیگر مجری وعده داده که حدود 200 میلیون تومان جایزه بدهد.

در مقابل از هر یک از صفحه‌هایی که قرار است توسط کاربران دنبال شوند، مبلغ 19 میلیون تومان دریافت شده است. برای محاسبه درآمد این کمپین کافی است تعداد صفحه‌هایی که باید دنبال شوند را در عدد 19 میلیون تومان ضرب کرد اما چون برخی از این 116 صفحه متعلق به دست‌اندرکاران کمپین و شرکای کلیدی مجری است، در بدبینانه‌ترین حالت نیمی از این تعداد، ملاک محاسبه قرار داده می‌شود. با این حساب، مجریان کمپین که اتفاقا یکی از آنها برادر کوچکتر یکی از بازیگران تلویزیون است، بیش از یک میلیارد و 100 میلیون تومان به دست می‌آورند. با بررسی نحوه تبلیغات و همچنین برگزاری مراسم قرعه‌کشی می‌توان برآورد کرد که در گشاده‌دستانه‌ترین حالت 400 میلیون تومان دیگر نیز بابت این موارد هزینه می‌شود. در نتیجه، کمپین حاضر در بدترین حالت 500 میلیون تومان سود برای مجری در پی دارد.

یکی دیگر از سئوال‌ها این است که آیا مجریان این کمپین‌ها که تاکنون دوازده بار به اجرا درآمده، بابت این درآمد خود مالیاتی پرداخت می‌کنند؟

 خالی از محتوا

تکنیک اصلی این کمپین‌ها استفاده از شخصیت‌هایی است که به عنوان «شاخ‌های اینستاگرام» شناخته می‌شوند. در هر کمپین یکی از این افراد به عنوان پارتنر اصلیِ مجری انتخاب می‌شود. این شخص، فالوورهای خود و سایر صفحه‌های همکارِ مجری را به حضور در کمپین‌ دعوت می‌کند. ویژگی مشترک این شاخ‌های اینستاگرام سابقه درخشان در تولید محتواهای بی‌ارزش با استفاده از شوخی‌های جنسی، قومی، لوده‌بازی و توهین‌آمیز است.

در هر کمپین به مدت چند شب در استودیویی واقع در غرب تهران، با حضور برخی چهره‌های ورزشی و تلویزیونی و سینمایی مراسم قرعه‌کشی همراه با پخش موسیقی زنده اجرا و از طریق لایو اینستاگرام پخش می‌شود. تاکنون چهره‌هایی مانند مهران غفوریان، حسن تفتیان (ورزشکار دو و میدانی)، محمدرضا حیانی (گوینده اخبار)، مهران رجبی، محمدرضا هدایتی، حمید لولایی، الیکا عبدالرزاقی و امین زندگانی، خواهران منصوری (ورزشکاران ووشو)، کمند و سپند امیرسلیمانی به عنوان مهمان در این برنامه‌ها حاضر شده‌اند و در فرایند قرعه‌کشی مشارکت داشته‌اند.

 تجارت اعداد

برخی از صاحبان کسب و کارها که وسوسه دارند صفحه اینستاگرام خود را پرکاربر نشان دهند، طعمه خوبی برای این کمپین‌ها هستند. اغلب مشتریان این کمپین در تولید محتوای کاربرپسند عملکرد درخشانی نداشته‌اند و برای جبران این ضعف خود حاضر هستند مبالغ بالایی پرداخت کنند تا یک‌شبه ده‌ها هزار کاربر به صفحه اینستاگرام خود اضافه کنند.

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که در الگوریتم‌های جدید اینستاگرام، تعداد کاربران یک صفحه ارزش چندانی ندارد. بلکه این شبکه اجتماعی، تعامل کاربران با محتوای صفحه‌ها را به عنوان شاخص اصلی کیفیت در نظر می‌گیرد. به بیان دیگر، تعداد لایک، کامنت، ذخیره‌سازی و به اشتراک‌گذاری پست‌ها و استوری‌های یک صفحه توسط کاربرانش نشان‌دهنده کیفیت آن است.

مجریان این کمپین از اطلاعات اندک صاحبان کسب و کارها استفاده می‌کنند و به بهانه اینکه افزایش تعداد فالوورها، بر فروش آنها تاثیر می‌گذارد، مشارکت آنها را جلب می‌کنند. غافل از اینکه اینستاگرام، محتوای صفحه‌هایی که تعامل چندانی با کاربرانشان ندارند را از اولویت نمایش خارج می‌کند. به بیان ساده‌تر اگر یک پست یا استوری اینستاگرام در دقایق اولیۀ پس از انتشار نتواند با درصد مشخصی از کاربرانش ارتباط برقرار کند و از آنها لایک و کامنت بگیرد، به سایر فالوورها نشان داده نمی‌شود.

به همین دلیل نمی‌توان انتظار داشت که این ده‌ها هزار فالووری که به امید برنده شدن در قرعه‌کشی، یک‌شبه وارد صفحه‌های اینستاگرام می‌شوند بر موفقیت آن صفحه‌ها تاثیری داشته باشند. با بررسی صفحه برخی از کسب و کارهایی که در این کمپین‌ها شرکت کرده‌اند می‌توان به سادگی سطح پایین تعامل کاربران با محتوای صفحه‌ها را مشاهده کرد. در برخی صفحه‌ها، هرچند تعداد فالوورها بیش از 100 هزار کاربر است اما تعداد لایک‌ها و کامنت‌ها به زحمت به 200 مورد می‌رسد؛ یعنی تعاملی در حد دو دهم درصد؛ دو مورد تعامل به ازای هر هزار کاربر.

در این کمپین فقط با عددها و رقم‌ها بازی می‌شود؛ مجری کمپین با درآمد میلیاردی، ده‌ها هزار کاربرِ بی‌اثر را به صفحه کسب و کارها یا شخصیت‌ها راهی می‌کند. این وسط خیلی از جیب‌ها خالی می‌شود و برخی از جیب‌ها پر.

 به شانس، اعتماد داشته باش

علی صبوری یکی از شاخ‌های اینستاگرام و از پارتنرهای این کمپین است. او که بخش زیادی از اعتبار خود را در استند‌آپ‌کمدی‌های برنامه خندوانه تلویزیون به دست آورده در بخش پایانی سری نهم این کمپین، پس از اهدای چک صد میلیونی به شخص برنده، چندین بار با تاکید رو به کاربران گفت: امید داشته باشید که روزی شما هم شانس می‌آورید. ادامه دهید و در کمپین‌ها شرکت کنید چون بالاخره یک روز شما هم برنده می‌شوید.

این جمله صبوری به خوبی روح حاکم بر چنین برنامه‌هایی را نشان می‌دهد. این قبیل کمپین‌ها که بنابه ادعای گردانندگانش در هر سری بیش از 100 هزار نفر را درگیر می‌کند، مروج فرهنگ غلطی هستند که هیچ ارزشی برای کار کردن قائل نیستند. آنها رویای یک‌شبه پولدار شدن را به شدت تبلیغ می‌کنند. در بخشی از این برنامه چالشی وجود دارد که مهمان برنامه باید 6 قطعه بیسکوییت را در عرض 60 تا 90 ثانیه بخورد. جایزه این عمل غیرمنطقی که به هیچ مهارت، دانش، تجربه و بینشی نیاز ندارد، 50 میلیون تومان بود. وقتی در چنین برنامه‌هایی نشان داده می‌شود که می‌توان در 90 ثانیه با خوردن 6 بیسکوییت معادل حقوق دو سال یک کارگر را به دست آورد، چگونه می‌توان ارزش کار کردن را به جوانان فهماند؟

 طعمه جدید: باشگاه پرطرفدار پایتخت

سری دوازدهم این کمپین روز دوم تیرماه تمام می‌شود. سود حاصل از این کمپین چنان زیاد است که گردانندگانش از چند روز پیش مقدمات سری سیزدهم را چیده‌اند. مجریان کمپین مدعی هستند سری سیزدهم را با همکاری یکی از دو باشگاه فوتبال پرطرفدار پایتخت برگزار می‌کنند.

آنها که حالا سراغ یک لقمه بسیار بزرگ رفته‌اند، با تکیه به اعتبار این باشگاه بزرگ و قدیمی، از هر اسپانسر 35 میلیون تومان دریافت می‌کنند و بنابه ادعای خودشان «گارانتی» می‌دهند 100 هزار فالوور به صفحه هر اسپانسر اضافه شود. آنها حساب ویژه‌ای روی 3.9 میلیون فالوور صفحه اینستاگرام آن باشگاه فوتبال باز کرده‌اند و با اختصاص جوایزی مانند پژو 206 و گوشی آیفون SE به رنگ پیراهن آن باشگاه، سعی دارند هوش از سر هواداران باشگاه ببرند و سود مضاعفی به جیب بزنند.

سئوال پایانی این است که به چه قیمتی اعتبار یک باشگاه فوتبال که سابقه چندین دوره قهرمانی در کشور را دارد، در کمپین‌هایی چنین نازل و سطحی به حراج گذاشته می‌شود؟

انتهای پیام

نهال گشت
سبیت
آژانس هرمس 724
تهران آهن
روکش مارال
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

1 دیدگاه برای “آیا مهرداد میناوند و ‌نیوشا ضیغمی فالوور اینستاگرام می‌خرند؟

  1. توماس ادیسون گفته:

    واقعا این عزیزان هشتگ مدیا مردم را چی فرض می کنند؟ اکثر برنده های قرعه کشی آدمهای بیچاره و درمانده هستند که برای رسیدن به یک پول مفت در این بازی های مسخره اینستاگرام شرکت می‌کنند. حالا آیا همین برنده ها حاضر هستند از برندهایی که فالو می‌کنند خرید کنند؟ قطعا نه. چرا؟ چون پول ندارند که خرج این بریز و بپاش‌های غیرضروری بکنند.

    حالا این هشتگ مدیایی ها، چند تا کاسب را گیر می‌آورند و با وعده های تو خالی، رقم‌های درشت درشت از آنها پول می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز