10 سهام سودده برتر بورس تهران در نیمه اول بهمن 99

خرید و فروش سهام در بورس بدون رصد و تحلیل روند سهم های سودده بازار احتمال سودآوری در این بازار را کاهش می دهد بنابراین بورس بازان – چه حرفه ای ها و چه تازه کارها – به بررسی و تحلیل سهام های سودده در مقاطع زمانی مختلف نیاز دارند.

به گزارش کاماپرس، 10 سهامی که در نیمه اول بهمن ماه 1399 بیشترین بازدهی را برای سهامداران خود به ارمغان آوردند از گروه سهام های صنایع فلزی بانکی، پالایشی ، سرمایه گذاری و پتروشیمی بودند. این سهام ها غالبا نام آشنا بودند و شاهد درخشش سهام خاصی که بتوان آن را پدیده نیمه نخست بهمن ماه لقب دهیم، نبودیم.

روزنامه هفت صبح در گزارشی به قلم احمدرضا نجفی به معرفی این سهام ها پرداخته است که در ادامه این گزارش را می خوانید.

چه سهامی بخریم؟ هیچ کس به جز کارشناسان بورس نمی تواند پاسخ این سوال را بدهد. حتی در خیلی از موارد پیش‌بینی کارشناسان هم ممکن است اشتباه از آب در بیاید اما وقتی تعداد زیادی کارشناس روی یک سبد سهام اتفاق نظر داشته باشند خیالمان بابت بازدهی آن راحت تر خواهد بود. در نظرسنجی که بورسان از 172 کارشناس که عمدتاً مدیران شرکت‌های سرمایه گذاری بودند برگزار کرده اسم ۱۴۵ نماد به عنوان سهام‌های برتر در ماه بهمن به میان آمده که در بین آنها ۱۵ نماد بیشترین اتفاق نظر را داشتند.

1. وبملت ؛ بانک ملت بازدهی از ابتدای بهمن ماه 10 درصد

اغلب کارشناسان در نظرسنجی انجام شده روی سهام بانک ملت به عنوان یکی از بهترین سهام ها برای بهمن ماه اتفاق نظر داشتند. در دو هفته ای که از این ماه گذشته پیش بینی آنها تا حدودی درست از آب درآمده چرا که وبملت توانسته دو برابر شاخص کل بازدهی داشته باشد. روز سه شنبه 14 بهمن ماه بانک ملت به مقاومت مهمی برخورد کرد اگر امروز چهار شنبه ۱۵ بهمن وبملت به روند صعودی برگردد می‌تواند در ادامه بهمن ماه هم به ادامه دار بودن روند صعودی آن امید داشت در غیر اینصورت احتمالاً باید شاهد روند نزولی وبملت تا چند روز دیگر باشیم.

2. شستا ؛ شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی بازدهی از ابتدای بهمن ماه ۱۷/64 درصد

هلدینگ شستا با معدن طلایی که در ابتدای ماه کشف کرد توانست بازدهی چشمگیری از خود به جا بگذارد. شستا در رتبه دوم بهترین سهام از نگاه کارشناسان بورسی بود و آنها را با بازدهی ۱۷.۶4درصدی نیمه اول ماه رو سفید کرد. با توجه به ادامه دار بودن روند صعودی زیرمجموعه های شستا از جمله تاصیکو می توان به ادامه روند صعودی این سهام تا آخر ماه هم امیدوار بود.

3. فولاد ؛ فولاد مبارکه اصفهان بازدهی از ابتدای بهمن ماه ۱۰/۱ درصد

لیدرهای گروه فلزات اساسی با حواشی پیش بینی سود سالانه و قیمت‌گذاری دستوری شرایط بدی را سپری می‌کنند. روز سه‌شنبه هم با وجود جمع آوری صف فروش فملی فولاد همچنان در صفحه فروش باقی ماند. به خصوص که فولاد به اندیکاتورهای ایچیموکو و بولینگر واکنش نشان داده است. فولاد از ابتدای ماه تا حالا بازدهی دو برابری نسبت به شاخص کل داشته و از این نظر می‌توان گفت پیش‌بینی کارشناسان بورس درباره این سهم درست بوده اما در ادامه باید ببینی فولاد تا پایان ماه چه سرنوشتی خواهد داشت.

4. شپنا ؛ پالایش نفت اصفهان بازدهی ماهانه ۲۸/۰4 درصد

پالایشگاه ها شگفتی سازهای بورس در دو هفته گذشته بودند. شپنا به عنوان لیدر گروه فرآورده‌های نفتی در رتبه پنجم بهترین سهام از نظر کارشناس بوسی قرار داشت و با بازدهی چشمگیر ۲۸ درصدی آنها را روسفید کرد. تلاش ها برای جبران ضرر صندوق پالایش و شنیده ها راجع به تخفیف قیمت مواد اولیه پالایشگاه ها در این روند بی‌تأثیر نبودند. در ادامه بعید است شپنا بتواند همچنان در مواد مدار صعودی باقی بماند چراکه پالایش به کلی به روند نزولی افتاده و به طور کلی نمادهای گروه فرآورده های نفتی بعد از هر صعود به سرعت کاهشی می شوند.

5. وغدیر ؛ سرمایه گذاری غدیر بازدهی از ابتدای ماه 19/07 درصد

شرکت سرمایه گذاری غدیر در نیمه اول بهمن‌ماه بازدهی چشمگیری از خود به جا گذاشته که حدود ۴ برابر بازدهی شاخص کل است. وغدیر در این مدت ۱۹.۱۰ بازدهی داشته و کارشناسانی را که از وغدیر به عنوان بهترین سهام بهمن ماه اسم برده بودند رو سفید شده اند.

6. شیراز ؛ پتروشیمی شیراز بازدهی نیمه اول بهمن ماه 13/85 درصد

پتروشیمی شیراز در نیمه اول اول بهمن‌ماه درست مطابق پیش بینی کارشناسان در نظرسنجی‌ها بازدهی قابل قبولی از خود به جا گذاشته و حدود ۳ برابر شاخص کل رشد کرده است. با این حساب می توان گفت پیش‌بینی ۱۰ کارشناسی که شیراز را به عنوان بهترین سهام بهمن ماه معرفی کرده بودند درست از آب در آمده است. نکته مهم درباره سهام شیراز حجم پایین معاملات آن است و به همین خاطر این سهم روزانه دچار نوسانات زیادی می‌شود تا جایی که ممکن است در یک روز از صف خرید به فروش برود و این مورد ریسک سرمایه‌گذاری را در این سهم را بالا میبرد.

7. شپدیس ؛ شرکت پتروشیمی پردیس بازدهی نیمه اول بهمن ماه 10/34 درصد

سهام شرکت پتروشیمی پردیس یکی از آرام‌ترین سهام موجود در گروه محصولات شیمیایی است. به این معنا که کمتر پیش می‌آید شاهد تشکیل صف خرید یا فروش سنگین برای آن باشیم. در نظرسنجی از کارشناسان بورسی شپدیس رتبه دوازدهم بهترین سهام بهمن‌ماه را داشت و در نیمه اول ماه بازدهی ۱۰ ماه بازده 10/34 درصدی یعنی دوبرابر شاخص‌کل از خود به جا گذاشت. از نظر تحلیل تکنیکال هر سه اندیکاتور مهم نشان از روند صعودی شپدیس دارند به طوری که از این منظر می توان برای حداقل دو هفته دیگر روی سودآوری این سهم حساب باز کرد.

8. شبریز ؛ پالایش نفت تبریز بازدهی نیمه اول بهمن ماه 17/96 درصد

شرکت پالایش نفت تبریز در کنار دیگر نمادهای پالایشی توانسته در نیمه اول بهمن ماه بازدهی چشمگیری از خود به جا بگذارد طوری که بازدهی آن به ۱۷.۴ شاخص کل رسیده است. با این وجود شبریز آینده چندان روشنی پیش رو ندارد پالایشیها عموماً رفتار مشابه هم دارند و با صف فروش سنگین که برای صندوق پالایش و دیگر نمادهای پالایشی ایجاد شده احتمالاً برای چند روز دیگر هم مشاهده رنگ قرمز برای نماد شبریز در تابلو بورس باشیم.

این گزارش در حال تکمیل است …

 

 

 

مرتبط با : بانک ملتپالایش نفت تبریزپتروشیمی پردیسپتروشیمی شیرازسرمایه گذاری غدیرشستا
بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *