وام ۳۰۰ میلیونی مسکن برای یک گروه خاص!

با اینکه سقف وام مسکن ۱۰۰ میلیون تومان است، اما یک گروه خاص می توانند ۳۰۰ میلیون وام بگیرند.
به گزارش کاماپرس، گویا به افراد یک گروه خاص به نام نخبگان ۳۰۰ میلیون تومان وام مسکن تعلق می گیرد، در حالی که این رقم برای افراد عادی جامعه ۲۰۰ میلیون تومان کمتر است.

البته گفته می شود این وام به لحاظ ارزش ریالی، نرخ سود و طول دوره بازپرداخت شرایط مناسبی نسبت به وام‌های عادی خرید مسکن دارد. البته با توجه به میانگین قیمت مسکن در تهران و شهرهای‌بزرگ، تسهیلات خرید مسکن‌۳۰۰‌میلیون تومانی هم کافی نیست، اما این اختلاف رقم در پرداخت وام مسکن نوعی برخورد تبعیض‌آمیز از سوی شبکه بانکی در میان متقاضیان وام است.

وام ۳۰۰ میلیونی هم چاره ساز نیست

به گزارش دنیای اقتصاد در خبر‌ها اعلام شده است این تصمیم در شورای پول و اعتبار گرفته و مصوب شده است و به‌رغم آنکه این موضوع در شبکه بانکی نیز تایید شده است، اما به دلایل نامشخص، متن این مصوبه هنوز در سایت بانک مرکزی در قسمتی که مصوبات و تصمیمات شورای پول و اعتبار در آن منعکس می‌شود، درج نشده است.

اخبار مهم مرتبط را بخوانید

محاسبات نشان می‌دهد با توجه به آنکه هم‌اکنون در شهر تهران و در شهر‌های کشور واحد‌های مسکونی با مساحت کمتر از ۶۰ مترمربع تقریبا جزو واحد‌های مسکونی نایاب یا حداقل کمیاب هستند برای خرید یک مسکن حداقلی ۶۰ مترمربعی، با میانگین قیمت هر مترمربع ۲۶ میلیون تومان در شهر تهران باید رقمی حدود یک میلیارد و ۵۶۰ میلیون تومان پرداخت شود.

در حالی‌که میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در کشور نیز هم‌اکنون حول و حوش ۸ میلیون تومان برآورد می‌شود برای خرید یک آپارتمان ۶۰ مترمربعی در کشور نیز بودجه ۴۸۰ میلیون تومانی مورد نیاز است. از سوی دیگر وام تازه تصویب شده برای یک گروه خاص در همین شرایط در شهر تهران هزینه خرید ۱۲ مترمربع و در کشور هزینه خرید ۵/ ۳۷ مترمربع از یک واحد مسکونی را تامین می‌کند.

به گزارش دنیای اقتصاد تحقیقات میدانی از بازار سیاه یا بازار آزاد خرید و فروش امتیاز وام مسکن نشان می‌دهد هم‌اکنون امتیاز انواع وام‌های مربوط به خرید مسکن گروه‌های خاص با بهایی معادل ۱۵ تا ۳۰ درصد مبلغ کل وام بین دارندگان امتیاز وام و متقاضیان خرید مسکن با استفاده از این وام‌ها خرید و فروش می‌شود.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم  ، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

4 دیدگاه برای “وام ۳۰۰ میلیونی مسکن برای یک گروه خاص!

 1. محمد گفته:

  دولت لطف کنه برای امسال ما که معلولیت شدید داریم وام ۳۰۰میلیون برای خرید منزل بزاره قسط وام رو هم پرداخت میکنیم نمی‌خواهیم ترحم کنه برای ما .
  همینجور یه وام برای خرید خودرو برای ما بزارید به دلیل اینکه ما معلولین شدید ماشین دنده اتومات سوار شیم مثل آقایون مجلسی یه خودرو به ما بدید با ان شرایط.

 2. کامران گفته:

  دولت که الان من نه خونه دارم نه کار دارم نه اقتصاد درست دارم با پنج نفر و سه نفر تو به خونه 80متری مستاجر هستیم یه فکری بکنه مافیای انبوه سازان را پیدا کنه خونه به مردم بی خونه بده کشوری که تو این همه سرمایه ثروت خوابیده نباید مردمانش برا وام 50میلیونی یا 100میلبونی سگ دو بزنه باید به هر سرپرست خانوار بی خانمان یه خونه بده آبروی ما رفته تا کجا میخواهید مارو ببرید

 3. ناشناس گفته:

  سلام من سه تا بچه دارم دوتا بچه مدرسه ای دارم مستاجرم خدا ازتون نگذره هر روز مصالح وزمین وخونه رو میبرین بالا آخه ما باید تا کی مستاجر بمونیم چرا به داد مردم نمیرسین بچه هاهر روز بزرگتر میشن آخه با حقوق کارگری با این وضعی که شما درست کردین ما تا آخر عمر خانه دار نمیشیم یه فکری به حال ما بکنین از مستا جری خسته شدیم یه خونه بدین بابا ما چکار کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *