وام ۳۰۰ میلیونی مسکن برای یک گروه خاص!

با اینکه سقف وام مسکن ۱۰۰ میلیون تومان است، اما یک گروه خاص می توانند ۳۰۰ میلیون وام بگیرند.
به گزارش کاماپرس، گویا به افراد یک گروه خاص به نام نخبگان ۳۰۰ میلیون تومان وام مسکن تعلق می گیرد، در حالی که این رقم برای افراد عادی جامعه ۲۰۰ میلیون تومان کمتر است.

البته گفته می شود این وام به لحاظ ارزش ریالی، نرخ سود و طول دوره بازپرداخت شرایط مناسبی نسبت به وام‌های عادی خرید مسکن دارد. البته با توجه به میانگین قیمت مسکن در تهران و شهرهای‌بزرگ، تسهیلات خرید مسکن‌۳۰۰‌میلیون تومانی هم کافی نیست، اما این اختلاف رقم در پرداخت وام مسکن نوعی برخورد تبعیض‌آمیز از سوی شبکه بانکی در میان متقاضیان وام است.

وام ۳۰۰ میلیونی هم چاره ساز نیست

به گزارش دنیای اقتصاد در خبر‌ها اعلام شده است این تصمیم در شورای پول و اعتبار گرفته و مصوب شده است و به‌رغم آنکه این موضوع در شبکه بانکی نیز تایید شده است، اما به دلایل نامشخص، متن این مصوبه هنوز در سایت بانک مرکزی در قسمتی که مصوبات و تصمیمات شورای پول و اعتبار در آن منعکس می‌شود، درج نشده است.

اخبار مهم مرتبط را بخوانید

محاسبات نشان می‌دهد با توجه به آنکه هم‌اکنون در شهر تهران و در شهر‌های کشور واحد‌های مسکونی با مساحت کمتر از ۶۰ مترمربع تقریبا جزو واحد‌های مسکونی نایاب یا حداقل کمیاب هستند برای خرید یک مسکن حداقلی ۶۰ مترمربعی، با میانگین قیمت هر مترمربع ۲۶ میلیون تومان در شهر تهران باید رقمی حدود یک میلیارد و ۵۶۰ میلیون تومان پرداخت شود.

در حالی‌که میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در کشور نیز هم‌اکنون حول و حوش ۸ میلیون تومان برآورد می‌شود برای خرید یک آپارتمان ۶۰ مترمربعی در کشور نیز بودجه ۴۸۰ میلیون تومانی مورد نیاز است. از سوی دیگر وام تازه تصویب شده برای یک گروه خاص در همین شرایط در شهر تهران هزینه خرید ۱۲ مترمربع و در کشور هزینه خرید ۵/ ۳۷ مترمربع از یک واحد مسکونی را تامین می‌کند.

به گزارش دنیای اقتصاد تحقیقات میدانی از بازار سیاه یا بازار آزاد خرید و فروش امتیاز وام مسکن نشان می‌دهد هم‌اکنون امتیاز انواع وام‌های مربوط به خرید مسکن گروه‌های خاص با بهایی معادل ۱۵ تا ۳۰ درصد مبلغ کل وام بین دارندگان امتیاز وام و متقاضیان خرید مسکن با استفاده از این وام‌ها خرید و فروش می‌شود.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم  ، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.