عرضه اولیه رکورد‌شکن با 600 هزار متقاضی جا مانده!

ژیوار

درصد قابل توجهی از متقاضیان خرید سهام در عرضه اولیه رکورد شکن شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین (سیتا) با وجود ثبت سفارش در زمان قانونی و دارا بودن موجودی کافی در حسابشان، موفق به خرید سهام نشده اند و خواستار پاسخگویی مسئولان بورس و جبران عدم النفع خود هستند.

به گزارش کاماپرس، در حالی که مشکلات زیرساختی هسته معاملاتی سازمان بورس و سامانه های معاملاتی کارگزاری های بورسی هر از چندی گریبان گیر تعدادی از سهامداران و سرمایه گذاران بازار می شود، دولت و سازمان بورس در این زمینه پاسخگو نیستند و این مشکلات را با سیاست سکوت ، توجیه یا انکار به دست فراموشی می سپارند.

بعد از ماجرای سامانه معاملاتی معیوب کارگزاری آگاه – که ابهامات این موضوع نیز کماکان به درستی رفع نشده است – و خسارت سنگین به تعدادی از سرمایه گذاران بورسی این بار اختلال در سامانه معاملات سازمان بورس در روز عرضه اولیه سیتا صدای اعتراض سهامداران را بلند کرده است.

فعالان بورس در پیام ها ، تماس ها و کامنت های متعدد به کاماپرس از ثبت سفارش و طی شدن مراحل اولیه خرید سهام سیتا در ساعات مختلف عرضه اولیه سیتا – خصوصا زمان تمدید شده برای این عرضه اولیه – سخن می گویند و به انجام نشدن سفارش خرید خود اعتراض دارند.

انعکاس گسترده مشکل عرضه اولیه سیتا در شبکه های اجتماعی و کانال های بورسی

دریان سفر امید

در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و کانال های بورسی نیز این اعتراضات دامنه گسترده ای دارد به گونه ای که یکی از شناخته شده ترین کانال های بورسی – کانال عرضه اولیه – با برگزاری یک نظرسنجی درباره تعداد افرادی که موفق به خرید سهام در عرضه اولیه سیتا نشده اند، به نتایج قابل تاملی دست یافته است.

نظرسنجی های این کانال نشان از تخصیص نیافتن عرضه اولیه به تعداد زیادی از  متقاضیان که موجودی کافی داشتند و قیمت سهم را نیز  مبلغ 15750 ریال در زمان مقرر اعلام شده  به درستی ثبت سفارش کردند ، دارد. حدود 14 تا 15درصد از متقاضیان در نظر سنجی این کانال اعلام کردند که با توجه به ثبت سفارش درست، اما سهم به دلایل مختلف به آنها تخصیص داده نشده است.

با فرض مشارکت حدود 4.5 میلیون نفری در این عرضه اولیه – که رکورد جدیدی از تعداد مشارکت کننده محسوب می شود –  و عدم تخصیص سهام به حدود 14 تا 15درصد متقاضیان به نظر می رسد بیش از 600 هزار نفر با وجود ثبت سفارش درست و در زمان مقرر ، دست خالی از این عرضه اولیه خارج شده اند!

انگشت اشاره کارگزاری ها به سوی سازمان بورس

کامنت های افرادی که سهام به آنها تخصیص داده نشده نشان می دهد کارگزاری ها در پاسخ به تماس های آنها ، نوک پیکان تقصیر را متوجه هسته معاملاتی سازمان بورس کرده اظهار کرده اند در عدم تخصیص سهام سیتا کوتاهی متوجه آنها نبوده است.

مسئولان سازمان بورس این بار هم تاکنون سیاست سکوت و انکار را به صورت متوالی دنبال کرده اند به نحوی که ابتدا در این باره سکوت پیشه کردند و بعد منکر اشکال در سامانه معاملات بورس شدند.

تاکنون رسم نبوده و دیده نشده مسئولان سازمان بورس بابت اختلال سامانه معاملات این سازمان عذرخواهی کنند یا سخنی از جبران خسارت یا عدم النفع فعالان بازار بزنند اما  بد نیست مسئولان محترم این سازمان بدانند که  انتظار پاسخگویی و عذرخواهی آنها از سوی سهامداران به رسانه ها منعکس می شود و برآورده نشدن این انتظارات نهایتا بی اعتمادی گسترده فعالان بورس به ساز و کارها و دست اندرکاران این بازار را به دنبال خواهد داشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

 

انتهای پیام

مرتبط با : سیمان تامین
نهال گشت
تهران آهن
روکش مارال
سبیت
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

9 دیدگاه برای “عرضه اولیه رکورد‌شکن با 600 هزار متقاضی جا مانده!

 1. امین گفته:

  همین اتفاق برای من در عرضه اولیه وپویا افتاد با توجه به موجودی کافی و ثبت آفلاین سفارش
  کارگزاری مبین سرمایه خرید نکرد و فقط گفت تقصیر ما نبوده…همین!!!!

 2. شهروند گفته:

  اگرلازم باشد جهت اعتراض به سیاستهای بازدارنده ازخرید سهامداران دست به تجمع درمقابل بورس خواهیم زد

 3. بهروز گفته:

  واقعا نمیدونم چرا منم الان سومین عرضه اولیه هست که ثبت سفارش میزنم اما روز عرضه کارگزاری آگاه برای من خرید نمیکنه واقعا دلیلش چیه حالا ببینیم روز چهارشنبه چی میشه ! خواهشن پیگیری کنید یا اینکه مجبور به تعغیر کارگزاری باشیم

 4. احمد منصوری گفته:

  در عرضه اولیه در نماد آریا و سیتا تقاضای من را بدون
  دلیل حذف کردن کسی هم جوابگو نیست .

 5. احمد گفته:

  در عرضه اولیه در نماد آریا و سیتا تقاضای من را بدون
  دلیل حذف کردن کسی هم جوابگو نیست .

 6. کلانتری ناصر گفته:

  متاسقانه باوجودی مجودی قبلی ودرخواست سهام‌کارگزاری مفید نیز سهام اولبه وپویا را برای من منظور نکرد واعلان حذف کرد درحالی که بنده بهیچ وجه درخواست را حذف نکردم

 7. ایمان گفته:

  کارگزاری بانک انصار هستم
  با وجود داشتن موجودی 10 میلیون تومانی و ثبت در دقایق اولیه وپویا و سیتا خرید نشده …
  هیچ کس هم پاسخگو نیست

 8. سید رحیم سادات گفته:

  من هم در عرضه اولیه سیتا و عرضه اولیه قبلی با وجودی موجودی سفارش من را حذف کردند
  اینهم از کارگزاری مفید با خدمات افتضاحش
  یا نرم افزار باز نمیشه
  یا سایتش باز نمیشه
  واقعا کی باید پاسخگو باشه

 9. کریم گفته:

  بر پدر مادر طراح هسته معاملاتی و عامل عدم خرید سیتا برای من و دو نفر دیگه اعضای تحت پوششم لعنت….چرا جوابگو نیستن خدا لعنت کنه هر کسی وسازمانی رو که باعث عدم خرید سیتا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز