شرایط دریافت بلو کارت اروپا چیست؟

سال ۲۰۲۱ اتحادیه اروپا ۲۹ هزار بلوکارت برای شهروندان غیراروپایی صادر کرد. نگاهی به اعداد و ارقام صدور این کارت از سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد به جز سال ۲۰۲۰ و اوج همه‌گیری کرونا در سایر سال‌ها روند صدور این کارت صعوده بوده.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار داغ، اینستاگرام کاماپرس را دنبال کنید. از اینجا وارد شوید.

به گزارش کاماپرس، اتحادیه اروپا هر ساله تصمیم های مهمی برای بهبود وضعیت اقتصادی و رشد اجتماعی کشورهای عضو اتخاذ می‌کند. شاید یکی از مهم‌ترین‌هایش سال ۲۰۰۹ بود که تلاش کرد با اجازه صدور کارت آبی یا بلو کارت مسئله هجوم مهاجران به کشورهای این اتحادیه را مدیریت کرده و آن را وارد فاز اثربخشی کند. بلو کارت چیزی است شبیه به گرین کارت امریکایی‌ها. کارتی است که اتحادیه اروپا آن را برای شهروندان غیر عضو صادر می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد در کشورهای اروپایی زندگی و کار کنند. آنها برای صدور چنین کارتی تمرکز را روی مهارت بالای مهاجران گذاشته‌اند. در واقع بلوکارت در یک فرایند رقابتی به مهاجرانی داده می‌شود که در سطح بالایی از تخصص و مهارت باشند. در این گزارش به کمک داده‌های وب‌سایت الست گروپ سعی داریم نگاهی داشته باشیم به بلو کارت اروپا و نحوه دریافت آن.

در حال حاضر کارت آبی در ۲۵ کشور از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا صادر می‌شود. کشورهایی از جمله دانمارک، ایرلند و انگلستان از این قاعده مستثنی هستند. طبق آخرین برآوردها برای نمونه دارندگان بلوکارت در آلمان می‌توانند در مشاغلی مشغول به کار شوند که بین ۳۴۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو در ماه درآمد دارد. همچنین داشتن بلوکارت در آلمان و اشتغال در این کشور می‌تواند در یک بازه ۲۱ ماهه شما را به اقامت دائم در این کشور برساند. دارندگان بلوکارت همچنین می‌توانند خانواده خود را هم با خود به کشور مقصد ببرند که شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می‌شود.

شرایط دریافت بلوکارت:

مهم‌ترین مسئله برای دریافت بلوکارت داشتن مهارت و تخصص بالاست. در واقع فرایند دریافت بلوکارت بسیار رقابتی است و در آن کسانی که مهارت‌ها و تخصص‌های بیشتری داشته باشند و به جامعه کشور مقصد نفع بیشتری برسانند می‌توانند موفق‌تر باشند. با یان حال شرایط ۱۰ گانه زیر هم برای اخذ بلوکارت لازم است:

۱. داشتن پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار از زمان درخواست.

۲. اثبات این موضوع به اعضای هیئت بررسی بلو کارت که شما تهدید سیاسی، امنیتی یا اجتماعی برای جامعه کشور مقصد نیستید.

۳. در صورتی که در سفرهای قبلی‌تان بیشتر از زمان ویزا در اروپا مانده‌اید شاید نتوانید این کارت را دریافت کنید.

۴. ارائه مدرک تحصیلی (هرچقدر مدرک بالاتر و معتبرتری داشته باشید شانس بیشتری برای دریافت کارت دارید.)

۵. وقتی برای کارت اقدام می‌کنید باید حتما حقوق‌بگیر باشید. کارت اتحادیه اروپا به کسانی که خویش فرما هستند و یا کارآفرین هستند تعلق نمی‌گیرد.

۶. مبلغ حقوق هم اهمیت زیادی در صدور کارت دارد. حقوق شما باید حداقل یک و نیم برابر حقوق ملی باشد.

۷. باید قرارداد کار یا پیشنهاد کاری از یک کشور اتحادیه اروپا به مدت زمان حداقل یک سال ارائه دهید.

۸. باید دارای مدارک کاری لازمه باشید. و همچنین بیمه سلامت برای خودتان و یا بستگانی که قرار است با شما به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا بیایند داشته باشید.

۹.  باید اثبات کنید که برای انجام حرفه ی خود الزامات قانونی را انجام می دهید.

۱۰. چنانچه با ویزای جاب آفر اقدام کنید، می توانید با مدرک زبان آیلتس عمومی برای آلمان اقدام کنید.

برای دریافت کارت آبی باید ابتدا یک جاب آفر داشته باشید. وقتی پیشنهاد کاری داشته باشید خودتان یا کارفرمای‌تان می‌تواند برای دریافت این کارت درخواست بدهد.

کارفرمایان اروپایی از ابزار خدماتی و ارتباطی متنوعی برای اعلام شغل‌های در دسترس استفاده می‌کنند. ممکن است درخواست نیرو را مستقیما در سایت خود ثبت کنند و یا از کانال های دیگری مانند خدمات کاریابی عمومی، آژانس‌های کاریابی خصوصی و آژانس‌های استخدامی به خصوص وب سایت‌ها، مطبوعات، دانشگاه ها و غیره استفاده کنند.

انتهای پیام

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *