سهام عدالت 500 هزار تومانی با آزادسازی کامل ارزان می‌شود؟

با وجود آن که تاریخ دقیقی برای مرحله نهایی آزادسازی سهام عدالت اعلام نشده اما گمانه زنی های درباره آزادسازی 30 درصد باقیمانده از سهام عدالت در ایام دهه فجر و مشخصا در روز 22 بهمن وجود دارد و این موضوع دغدغه های سهامداران عدالت را درباره آینده پیش روی این سهام به دنبال داشته است.

به گزارش کاماپرس، امروز دوشنبه 13 بهمن ماه بورس کم رمق بود و شاخص کل اندکی عقب نشینی کرد با این حال وضعیت بازار سهام در 10 روز معاملاتی اخیر تا حدودی امیدوار کننده بوده و افزایش نرخ ارز نیز به امیدواری سهامداران نسبت به آینده بازار انجامیده است.

این شرایط موجب شده است که احتمال آزادسازی 30 درصد دیگر از سهام عدالت در روزهای پیش رو – ایام دهه فجر – جدی تر از قبل مطرح شود چرا که یکی از شرایط آزادسازی کامل سهام عدالت مطلوب بودن وضعیت بازار سهام است تا بورس بتواند جو روانی ناشی از آزادسازی این سهام را هضم کند.

ارزش روز سهام عدالت 500 هزار تومانی – 532 هزار تومانی – اکنون در حدود 9 میلیون و 280 هزار تومان است و برخی کارشناسان معتقدند اگر دولت 30 درصد دیگر سهام عدالت را آزادسازی کند ، این سهام با موج دیگری از فروش و کاهش ارزش مواجه خواهد شد.

آزادسازی سهام به روش دولت در هیچ مقطعی درست نیست

آریاک سفر

مهدی سوری کارشناس بازار سرمایه نیز در این باره به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است؛ این اقدام نه در مقطع کنونی و نه در هیچ مقطع زمانی دیگر کار درستی نیست چرا که سهام عدالت از روز اول تعریف اش، نحوه آزادسازی و مدیریت اش اشتباه بوده است.

وی با بیان این که تنها راهکار مطلوب برای سهام عدالت جمع آوری آن توسط دولت و فروش این سهام به صورت بلوکی به متقاضیان است، اظهار کرد:اگر آزادسازی کامل سهام عدالت در ۲۲ بهمن انجام شود پیامدهای آن در بازار سهام قابل پیش بینی نیست، ولی تنها چیزی که  قابل پیش بینی خواهد بود، این است که افراد هر زمانی که بتوانند چیزی را بفروشند به این کار اقدام می‌کنند.

سوری این را هم گفته است که دولت همیشه  از آزادسازی سهام عدالت صحبت می کند ولی در عمل هزاران مانع بر سر راه مردم می‌گذارد.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم بورس، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام
نرم افزار حسابداری
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز