سقوط 20 تا 40 درصدی قیمت مسکن قطعی است

یک کارشناس و پژوهش‌گر صاحبنام اقتصادی با ارائه تحلیل و نمودار از سقوط حتمی 20 تا 40 درصدی قیمت مسکن با تخلیه حباب دلار خبر داد.

به گزارش کاماپرس، کاهش متقاضیان خرید و افزایش متقاضیان فروش، واقعیت این روزهای بازار مسکن است که حکایت از آینده رکودی برای این بخش دارد. سرمایه گذارانی که تا چند هفته پیش پول خود را بی محابا برای خرید ملک و زمین و آپارتمان هزینه می کردند و مطمئن بودند این پول به زودی بر اثر تورم و افزایش نرخ دلار و در واقع سقوط قیمت ریال در برابر دلار چند برابر می شود، اکنون چنین اطمینانی ندارند و ترجیح می دهند هر چه زودتر املاک گران قیمتی را که طی چند سال اخیر 4 تا 5 برابر گران تر شده است را به فروش برسانند و دارایی نقد شونده تری را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند.

در این شرایط احسان سلطانی کارشناس و پژوهش گر مطرح اقتصادی با ارئه تحلیل و نموداری در کانال شبکه اجتماعی خود ضمن بررسی آینده بازار مسکن ، سقوط قیمت مسکن را پیش بینی کرده و محدوده این سقوط را 20 تا 40 درصد اعلام کرده است.

نمودارها از تشکیل حباب بزرگ در قیمت مسکن می گویند

احسانی نوشته است؛  در دور قبلی تحریم ها، میانگین قیمت مسکن در شهر تهران نزدیک به ۳ برابر شد، اما در دوره پسابرجام یعنی سال های ۹۵-۱۳۹۲ قیمت مسکن ثابت بود و تقریبا تغییر نکرد.

نکته در اینجاست که میانگین قیمت دلاری مسکن تهران در کل دوره ۹۵-۱۳۸۸ کاهش پیدا کرد، اما در  دوره  ۹۵-۱۳۹۰ ثابت باقی ماند. کاهش قیمت دلاری مسکن در سالهای ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ به علت تشکیل حباب قیمت مسکن بود.

وی در ادامه نوشته است؛ باید به خاطر داشت قیمت مداخله ای دلار بیش از دو برابر قیمت واقعی است و نیمی از آن حباب قیمتی است. با وجود این که قیمت دلار در دهه هشتاد تقریبا ثابت ماند، اما در تحریمهای قبلی حدود ۳ برابر شد، اما در ۳ سال گذشته بیش از ۶ برابر و در ۷ سال گذشته بیش از ۸ برابر شده که غیر واقعی است. بنابراین قیمت دلار کاهش خواهد یافت که تاثیر مستقیم بر روی قیمت مسکن دارد.

حداقل سقوط قیمت 20 درصدی مسکن حتمی است

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: هر چند که در تحریم های قبلی میانگین قیمت مسکن تهران نزدیک به ۳ برابر گردید، اما در دوره ۹۵-۱۳۸۸ قیمت حقیقی آن کاهش یافت و در دوره ۹۵-۱۳۹۲ تقریبا تغییر نکرد. قیمت دلاری مسکن  در دوره ۹۵-۱۳۸۸ کاهش پیدا کرد و در دوره  ۹۵-۱۳۹۰ ثابت باقی ماند.

سلطانی با پیش بینی سقوط قطعی قیمت مسکن ، تاکید کرد: محدوده ریزش قیمت مسکن بستگی به قیمت دلار دارد، اما سقوط حداقل ۲۰ درصدی قیمت مسکن حتمی است و باید گفت قیمت های کنونی مسکن ظرفیت ریزش تا ۴۰ درصد را هم دارد.

به گفته وی ، چنانچه قیمت مسکن به میزان قابل توجهی کاهش پیدا نکند، رکود بخش مسکن بین ۳ تا ۵ سال طول خواهد کشید.

این کارشناس اقتصادی در پایان خاطرنشان کرد: نظر به تجربه تحریم های قبلی (۹۶-۱۳۹۲) اگر خریداران به جای خرید مسکن، سپرده گذاری کنند، حدود ۴ سال دیگر با اصل پول و سپرده می توانند دو برابر امروز، خرید کنند.

اخبار مهم حوزه مسکن را بخوانید:

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار بازارها، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

9 دیدگاه برای “سقوط 20 تا 40 درصدی قیمت مسکن قطعی است

 1. ایرانی گفته:

  تجربه نشون میده این تحلیل کشکه !!! بعد از تورم ملایم چند ساله دوباره جهش قیمتی اتفاق می افته !!! کاهش قیمت ؟!!!!!! زرشک !!! تا زمانی که عرضه زیاد نشه اتفاقی در جهت کاهش یا حداقل ثبات قیمتی اتفاق نمی افته !! دوکلام اقتصاد بخونید و نه بر مبنای بخار معده تحلیل کنید !!!

 2. بی نام گفته:

  همین چرت و پرتها باعث که ما مسکن نخریدیم شد5برابر قیمت مسکن از محالات پایین بیاداحتمال بالا رفتن بله احتمال پایین خیر من خودم مستاجرم بازنشسته ام خریدار

 3. مهدی گفته:

  قیمت سیمان چند برابر شده ، قیمت اهن چند برابر، قیمت شیر الات چند برابر شده، کابینت سه برابر پارسال شده ، از چی بگم دیگه برات ؟ کجایی کاری با دوتا نمودار واسه مردم قصه نبافین.

 4. احمد گفته:

  به نظر من مسکن ریزش 30 تا 50 درصد حتما دارد در یکسال اینده چون تجربه نشان داده اگه غیر ازین باشه دیگه هیچ معامله سراسر ایران نمیشه اینایم که همه دارن خلاف این سایت صحبت میکنن قطعاهر کدام 20 الی 30 واحد برای فروش دارن وگر نه املاکی اگه قیمت بیاد پاین بیشتر سود میبره برای اینکه معامله بیشتر میشه وسلام

 5. نام گفته:

  مثل هر کالای دیگری تابع عرضه و تقاضا است. واقعیت این است که قدرت خرید وقتی برای یک کالا نباشد یا باید پایین بیایید یا راکد شود. شما صاحبنظران صاحب دیدگاه هی نظر در وَ کنید از خودتون.

 6. علی گفته:

  قطعا تا شصت درصد میره پایین و تو رکود میمونه چون دوتا آجر انقدر نمی ارزه اگرم دولت قانون مستحکم تصویب کنه که بهترم میشه مثلا هر کدملی یک خانه و هرکسی که ی خانه خرید تا ده سال نشه دوباره سند جدید براش زد یا هرکسی که ی خانه خرید تا ده سال نباید فروخته بشه و یا هرکسی بیش از یه ملک داره باید نصف قیمت ملکشو مالیات بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.