سرمایه‌گذاری جدید شستا سودآور است؟

شستا در حالی 1000 میلیارد تومان در دامداری صنعتی و تولید شیر سرمایه گذاری می کند که صنایع لبنی و دامداری های کشور با افزایش قیمت نهاده ها، کاهش قیمت شیر، کاهش مصرف مصرف سرانه  دست و پنجه نرم می کنند و سودآوری این سرمایه گذاری محل بحث است.

به گزارش کاماپرس، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا) قصد دارد تا در رشد 2 برابری تولید شیر، سرمایه گذاری کند.برهمین اساس شستا برنامه ای برای سرمایه گذاری 1000 میلیارد تومانی در پروژه های دامداری صنعتی دارد و قرار است که با کمک سایر نهادها، 9 میلیون تن شیر تولید شده درکشور را حداقل به دو برابر افزایش دهد.

این درحالیست که در حال حاضر افزایش قیمت نهاده های دامی از یک سو و کاهش تقاضای شیر از سوی دیگر دامداری های فراوانی  را در خطر ورشکستگی قرار داده و توجیه پذیری سرمایه گذاری در صنعت شیر با این شرایط محل بحث است.
محمد شریعتمداری که در آیین کلنگ زنی بزرگترین گاوداری شمال شرق کشور در شهرستان شیروان حضور داشت با اعلام حضور شستا در افزایش تولید شیر، گفت: با توجه به سرانه پایین مصرف شیر در ایران که بین حدود 90 تا 100 کیلوگرم است، باید برای جلوگیری از بیماری‌ها، هزینه‌های درمانی آتی و همچنین ایجاد عدالت، قدم های موثری در این مسیر برداشت.
او با اشاره به مگاپروژه گاوداری در شهرستان شیروان، ادامه داد: این پروژه بخشی از زنجیره تولید شیر در کشور است که به صورت رسمی و نمادین کلنگ زنی می‌شود .

افزایش سهم اشتغال روستایی در سبد اشتغال

بنا به اعلام فارس شریعتمداری با اشاره به طرح اعطای وام اشتغال مولد و پایدار روستایی برای ایجاد اشتغال در نقاط محروم و همه روستاهای کشور اضافه کرد: سهم اشتغال روستایی از کل سبد اشتغال کشور از سه درصد به حدود 25 درصد افزایش پیدا کرده است که این نشان می‌دهد، این طرح در سطح کشور موفق بوده است.

انتهای پیام

مرتبط با : شستا
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 60
دوست نداشتم: 25
میانگین امتیازات: 2.4

8 دیدگاه در “سرمایه‌گذاری جدید شستا سودآور است؟

🌷🌷کندی بازار بورس رانتی ظالمانه🌷🌷

شاید شما هم بارها شاهد بوده اید; با وجود اینکه ساعت بازگشایی بازار برای نماد خاصی پیشتر اعلام شده ولی میبینید این اتفاق با چند دقیقه تاخیر رخ میدهد و چون اولویت زمانی در ثبت و ارسال سفارشات مهم است لذا این مساله خیلی اهمیت دارد.
🌷
این تاخیر که عمدتا ارادی نیز است برای کسانی که نفوذ دارند رانتی ایجاد میکند تا بتوانند در نمادهای پر طرفدار ,سفارش خرید خود را زودتر ثبت و ارسال کنند و چون اولویت زمانی در فروش ملحوظ است وقتی فروش محدود باشد این تاخیر حتی چند ثانیه هم خیلی تاثیر گذار است.
👈به زبان ساده :
میگن هر کی زودتر سفارش خرید بزاره اولویت با اونه بخاطر همین بعضی وقتها در نمادهای پرطرفدار بازار رو دیرتر باز میکنن تا بتونن سفارشهای خودشونو اول بفرستن بعد واسه بقیه مردم باز میشه این یه رانت خیلی ظالمانه هستش که در اینجا میخواهیم راهکار خنثی کردن اونو براتون توضیح بدیم.
🌷
⭐باید اولویت زمانی سفارش گیری حذف بشه;به این صورت که بصورت پیش گشایش و بدون اینکه معامله ای انجام بشه به مردم فرصت بدهند تا همه سفارش خرید یا فروششون رو ثبت و ارسال کنند.
بعد درست مثل نحوه توزیع عرضه اولیه, تعداد کل فروش بصورت مساوی بین هر کد بورسی که سفارش خرید داده ,تخصیص داده بشه.
🌷
این کار بسیار عادلانه است و باعث میشه همه افرادی که سفارش خرید داده اند بصورت کاملا مساوی موفق به خرید سهام بشن.
🌷
اما اگر برخی تعداد کمتری سفارش داده باشند قطعا فروش, مازاد خواهد داشت و میتوان مقدار مازاد را بصورت حراج پیوسته و بازار باز, در اختیار کسانی که هنوز متقاضی خرید بیشتر هستند قرار داد.
🍃🌷🍃
👈نکته مهم:قطعا اگر تعداد سهام به فروش گذاشته شده تکافوی حداقلی خریداران را نکند درست مثل مواقعی که هیچ فروشنده ای وجود ندارد عمل خواهد شد و هیچ فروشی اتفاق نخواهد افتاد.
یعنی تا زمانی که تعداد فروش به حدی نرسد که به هر کدبورسی خریدار ,حداقل یک سهم تخصیص یابد;هیچگونه معامله ای انجام نخواهد شد.
🌷
☘نکته 2:
اکنون کف سفارش در بازار 500هزار تومن است و کمتر از آن مجاز نیست و این روند باید همچنان ادامه پیدا کند و پس از سفارش خرید و بلوکه شدن مبلغ 500هزار تومن, درست مثل فروش عرضه اولیه, اگر سهم کمتری به خریدار تخصیص یافت باید مازاد پول, عودت داده شود.
و اگر سهام به فروش گذاشته شده مازاد بماند خریداران بتوانند در سفارش دوم هر چقدر میخواهند خرید کنند.
🍃🌸☘
عباس ایزدی راد

خیلی پیشنهاد و راهکار خوبیه و به نظر قابل اجرا و عادلانه است. امیدوارم اراده لازم برای تحقق اش باشه.

مدیران بورس همه ی این موارد رو می دونند ولی چون در سود این رانت های موجود در ابتدای صف ها شریک هستند حاضر به تغییرش نیستند.

شستاو صبا تامین.وغدیر بنظر سهام خوبی هستند نظر شما چیه بخریم یا نه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *