دورخیز لوازم خانگی برای گرانی دوباره

با اینکه قیمت لوازم خانگی روز به روز بیشتر می شود، اما گویا تولیدکنندگان برای گرانی دوباره دورخیز کرده اند.

به گزارش کاماپرس خرداد ماه گذشته و بعد از افزایش قیمت لوازم خانگی ،سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد که در قیمت‌های لوازم خانگی بازنگری شده و همه تولیدکنندگان و عرضه کنندگان لوازم خانگی باید قیمت‌های خود را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند. با این حال با افزایش نرخ دلار و یورو در چند روز گذشته باز هم زمزمه هایی درباره گران شدن لوازم خانگی شنیده می شود.
تولیدکنندگان معتقدند طبق اسناد و مدارکی که به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ارائه داده اند باید افزایش قیمت لوازم خانگی به زودی لحاظ شود.
عباس هاشمی دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران معتقد است مولفه‌های تولید نسبت به سال گذشته حدود ۱۳۰ درصد افزایش داشته است. او با بیان این مطلب می گوید:« طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار در سال ۱۳۹۷ صرفا ۲۵ قلم محصولی که از ارز دولتی استفاده می‌کنند مشمول قیمت گذاری هستند؛ بنابراین تولیدکنندگان معتقدند طبق مستنداتی که به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ارائه داده اند باید افزایش قیمت داشته باشند. به طور متوسط آلومینیوم ۱۵۴، درصد فولاد ۲۱۲ درصد، برنج ۱۳۱ درصد و مس ۱۱۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته و این در حالی است که تولیدکنندگان لوازم خانگی در خرداد ماه امسال مجاز شدند قیمت‌های خود را حدود ۲۵ درصد افزایش دهند. همچنین با در نظر گرفتن یورو، میانگین نرخ ارز در این صنعت در مهرماه امسال نسبت به سال گذشته ۱۶۳ درصد افزایش داشته است.»

گرانی ها چقدر است؟
هاشمی برای حرفهایش مصداق هم دارد. او توضیح می دهد:« در بخش آبگرمکن و پکیج اگر براساس افزایش قیمت مواد اولیه قیمت گذاری می‌کردیم باید در مهر ماه امسال در آبگرمکن ۱۳۴ درصد و در پکیج ۱۵۸ افزایش قیمت می‌داشتیم؛ یعنی نرخ برخی از کالاها پنج تا شش برابر قیمتی است که سازمان حمایت تعیین کرده است.»
دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران مدعی است با در نظر گرفتن این شرایط قیمت گذاری برای محصولات لوازم خانگی امکان‌پذیر نیست و ورود سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار به بازار لوازم خانگی بلاموضوع است. او در این باره به ایسنا می گوید:« با استناد به مستندات حقوقی و قانونی که به وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) ارائه کردیم، می‌توانیم بگوییم که ورود ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت به قیمت‌گذاری لوازم خانگی موضوعیت ندارد و اگر هم بخواهند در این بازار نظارت کنند، باید واحدهای تولیدی بر اساس قیمت نهاده‌های تولید خوداظهاری کنند و در صورت بروز تخلف سازمان حمایت ورود کند؛ اما اعلام تکلیف قیمت‌ها از این سازمان حمایت در بازار لوازم خانگی راه حل نیست و امکان ادامه تولید لوازم خانگی در این شرایط وجود ندارد.»

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم بازار ارز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.