دستمزد کارگران در سال 1400 و 4 نقطه نظر مهم نماینده کارفرمایان

تورهای مسافرتی لحظه آخر

تاکنون در مورد حداقل دستمزد کارگران در سال 1400 بیشتر نظر نمایندگان کارگران را شنیده ایم و آنها به حق از ناچیز بودن دستمزد فعلی در برابر هزینه های معیشت سخن گفته اند اما این بار نماینده کارفرمایان در این باره نقطه نظرات خود را مطرح کرده است.

به گزارش کاماپرس، مذاکرات اولیه برای تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال آینده مدتیست در جلسات شورای عالی کار آغاز شده و این در حالیست که موضوع تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال 1400 به دلایل متعدد از حساسیت خاصی برخوردار است.

دلیل اصلی افزایش حساسیت این مذاکرات اتفاقی است که سال گذشته افتاد و مصوبه شورای عالی کار درباره حداقل مزد کارگران بدون امضای نمایندگان کارگران اجرایی شد. این موضوع نارضایتی شدیدی در اقشار کارگر ایجاد کرد و پیگیری هایی نیز توسط نمایندگان کارگران برای ابطال این مصوبه انجام شد که تا حدودی هم نتیجه بخش  بوده است.

اصغر آهنی ‌ها امسال هم به عنوان نماینده اصلی کارفرمایان در جلسات تعیین حدقل دستمزد کارگران حضور دارد. وی در یادداشتی که روزنامه دنیای اقتصاد آن را منتشر کرده نقطه نظرات خود را درباره موضوع حداقل حقوق بیان کرده است. در ادامه فشرده نقطه نظرات او را مرور می کنیم.

1. وضعیت اقتصادی کسب وکارها خوب نیست

راز آسمان پایتخت

آهنی ها با اشاره به برخی آمارها وضعیت اقتصادی کسب وکارها را نامطلوب توصیف کرده است. بنا به اظهارات وی حدود ۹۰‌در‌صد اشتغالزایی در کشور را واحدهای خرد، کوچک و متوسط به خود اختصاص داده اند. بیشتر این اشتغال نیز در کارگاه های زیر 10 نفر است.

طبق آمارهای منتشر شده توسط بانک‌ مرکزی، در سال ۹۸ از مجموع ۹۷۴ هزار میلیارد تومان وام اعطا‌شده در سیستم بانکی تنها ۵۴‌هزار میلیارد تومان (کمتر از ۶ درصد‌) در اختیار کارگاه ها و شرکت های کوچک و متوسط قرار گرفته است. این رقم، عدم‌تناسب حمایت‌ها با سهم در بازار کار را نشان می‌دهد.

به گفته وی، بررسی وضعیت ظرفیت فعال واحدهای صنعتی در پایان سال ۱۳۹۸ نیز روند کاهشی داشته به‌طوری‌که سهم واحدهای صنعتی فعال به ۸۰ درصد تقلیل پیدا کرد. در سوی دیگر سهم واحدهای صنعتی غیرفعال هم به ۲۰‌درصد رسیده است.

آهنی ها با استناد به این آمارها تصریح می کند که کسب و کارهای کشور وضعیت نامناسبی قرار دارند.

2. کارفرما به تنهایی مسئول رسیدگی به وضعیت نامناسب معیشت کارگر نیست

آهنی ها قرار دادن بار بهبود معیشت کارگران بر دوش کارفرمایان و فقط مسئول دانستن آنها در این حوزه را غیر منطقی می داند و در یادداشت خود می نویسد: واقعیت این است که تولید و صنعت به ‌دلایل مختلف داخلی و خارجی حال و روز خوشی ندارند. از طرفی یکی از عوامل مهم و اثرگذار این مشاغل که نیروی انسانی است، به همان دلایل وضعیت نامناسبی در اداره زندگی دارند. حالا این سوال مطرح می‌شود که چگونه و توسط چه‌کسی باید به این وضعیت رسیدگی شود؟

آیا این وظیفه کارفرما است یا نظام حاکم باید بر اساس وظیفه‌های اجتماعی تعریف شده در اسناد بالا‌دستی (قانون‌اساسی و …) از معیشت کارگر حمایت کنند؟

وی پاسخ پرسش خود را این گونه می دهد که بدون کمک دولت و مجلس نمی‌توان شرایط مناسب‌تری برای اقشار کارگر ایجاد کرد.

3. مجلس برای حمایت از معیشت کارگران بودجه تصویب کند

نماینده کارفرمایان بر این باور است که موضوع معیشت کارگران نباید فقط در شواری عالی کار و با تعیین دستمزد حل و فصل شود و ارکان دیگر حاکمیت هم باید به این موضوع ورود کنند. آهنی ها در این باره نوشته است: صرفا با رشد حقوق و دستمزد قطعا نخواهیم توانست شرایط مطلوب‌تری برای کارگران عزیز ایجاد کنیم و این موضوعی است که سال‌هاست مغفول مانده. امیدواریم امسال مجلس محترم با تخصیص بودجه مناسب و اجرای دقیق توسط دولت به این موضوع توجه عملی کند.

4. احتمال تعطیلی کسب وکارها و افزایش بیکاری با افزایش نامناسب دستمزد

آهنی ها در ادامه یادداشت خود به صورت تلویحی اظهار کرده است که اگر به این موضوع توجه نشود – یعنی مجلس بودجه ای برای بهبود معیشت کارگران تصویب نکند و دولت هم در این مسیر کمک نکند – و برخورد نامناسبی در افزایش دستمزد صورت گیرد، با ادامه این بیماری – منظور وی احتمالا کرونا است –  قطعا باید شاهد ریزش بیشتر نیروی کار و نابودی کسب‌وکار‌های کوچک باشیم.

وی در آخرین جملات یادداشت خود منظور نهایی کارفرمایان را این گونه خلاصه کرده است؛ توقعی که از جلسات شورای‌عالی کار می رود این است که دولت به‌ عنوان متعادل کننده نقطه نظرات کارگران و کارفرمایان‌ و نمایندگان کارگران به‌عنوان حامی صنف خود، در کنار کارفرما بتوانند شرایطی ایجاد کنند تا ضمن کنترل تورم و جبران بخشی از عقب‌ماندگی دستمزد کارگران از معیشت، نهایتا بار اضافه به کارفرما و بخش تولید کشور تحمیل نشود و نیروی کار هم به دلیل  تعیین دستمزد نامتعارف بیکار نشود.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم مرتبط با کارگران، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

 انتهای پیام

اوج آرام
آریاپی
ایده سبز
آهن رویال
رایانه کمک
دادپویان
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

24 دیدگاه برای “دستمزد کارگران در سال 1400 و 4 نقطه نظر مهم نماینده کارفرمایان

 1. حسین گفته:

  سلام راست میگه من نانوا هستم در آمد امسال وسال بعد ما یکسان است و۴ تا کارگر هم دارم پول بیمه رو هم کامل خودم میدم مالیات حقوق کارگر روهم میدم حالا اگه سال بعد حقوق بره بالا حق بیمه هم میره بالا ناچارم یه نفر رو کم کنم .باید دولت کمک کنه تا بیکاری بیشتر نشه

  • asad گفته:

   خواسته تمام کارگران افزایش حداقل سه برابری حقوق ماهیانه بدون مالیات هست با توجه به تورم ۵ برابری ،وزیر کار و تمام کسانی که عضو شورای کار هستند که حداقل حقوق کارگر را تصویب میکنند خودشان کارمند دولت هستند و حداقل حقوق خودشان بالای بیست میلیون تومان در ماه هست پس اصلا هیچ حقی و صلاحیتی برای تصمیم گیری در این زمینه ندارند خود وزیر کار بدون مزایا حداقل ۵۰ میلیون حقوق در ماه دریافت میکنه اگر راست میگویند فیش حقوقی تمامی کسانی که عضو این شورا هستند را برای تمام مردم در اینترنت بگذارند ، این خواسته تمام کارگران ایران هست ، سال ۹۸ که هنوز کرونا اینقدر رواج پیدا نکرده بود و تورم بسیار کمتر از آخر سال ۹۹ بود بیست درصد حقوق پایه را اضافه کردن که نماینده کارگران این حگم را امضا و تایید نکردند و جلسه را ترک کردند اما امسال در شرایط تحریم و کرونا و تورم حداقل ۵ برابری و اینکه خود آمار های دولت میگه که خط فقر ۱۰ میلیونه چطور افزایش حقوق را ۳۵ درصد مشخص کرده اندسه میلیون و پانصد هزار تومن ، با این شرایط حقوق کارگر باید حداقل سه برابر شود هیچ کارگری در این شرایط با این پیشنهاد دولت و شورای عالی کار موافق نیست ۲۵ درصد یا ۳۵ درصد افزایش و از اون طرف ۱۰ تا ۱۵ درصد مالیات خب بفرمایید هیچ افزایشی در کار نیست به نظر من دولت دیگه اصلا خودش رو تو زحمت نندازه اصلا حقوق کارگر رو اضافه نکنه و خودش و کارگران رو علاف نکنه فقط شیر لبنی در امسال دوبار ۳۰ درصد در خردادو ۴۰ درصداوایل بهمن ماه ۹۹ افزایش قیمت داشته خودرو و تمام خوراکی ها و …‌ همه افزایش نزدیک به حداقل سه برابری داشتن ،اجاره مسکن که پیش کش تمام کارگران خواستار سه برابر شدن حقوق حداقلی ماهیانه خود بدون مالیات هستند و به کمتر از این رضایت نمیدهند اگر دولت، دولت مردمی هست که باید به خواسته اقشار کم درآمد مردم ارج بگذاره ولی اگر دولت سرمایه داری و استکباری هست که مثل پارسال همونی که وزیر کار با تهدید و ارعاب به زور تصویب کرد و اجرا کرد و به کارگر بینوا و مشکلات انها توجه نکرد ،که متاسفانه همیشه ظالم سالم کی گفته تورم 30 درصد هست تورم الان 300 درصد هست چون تمام اقلام بهداشتی و مصرفی و لوازم خانگی حداقل سه 3 تا 5 برابر پارسال و سال های قبل شده

  • alfa گفته:

   خواسته تمام کارگران با توجه به تورم ۴ برابری افزایش اجاره بها و مایحتاج روزمره زندگی افزایش حداقل سه برابری حقوق بدون اخذ مالیات هست و به کمتر از این راضی نیستند نمایندگان مجلس که خودشون رو از تبار مردم میدونند چطور با این جنایت همراه شدتد و به ضرر کار گر بینوا این مصوبه شورای عالی کار رو برای افزایش ۲۵ درصدی حقوق بدون توجه به وضع تورم و معیشت کارگر تایید کردند تورم نقطه به نقطه طبق اعلام بانک مرکزی ۶۶ درصد و خط فقر برای خانواده دو نفری ۱۰ میلیون هست طبق کدام کارشناسی افزایش حقوق ۲۵ درصد شده کارگر که نمیتونه کاسه ی گدایی دست بگیره یکم از بودجه آیات عظام بزنند و به کارگری که با زحمت و مشقت با حداقل حقوق چرخ تولید رو میچرخونه ، بودجه نهتد های غیر دولتی را کاهش بدهند وحقوق کارگر رو برای ارتقا سطح زندگی مردم در جامعه ۳ برابر کنن تا قدرت خرید کارگر بالا بره و یک مقدار کارگر بینوا طعم رفاه رو بفهمه و اگر راست میگویید فیش حقوق تمام نمایندگان مجلس و وزیر کار و تمامی کسانی که عضو شورای عالی کار هستند وافزایش حقوق ۲۵ درصد روبرای کارگران امسال در نطر گرفتن بگذارید تو اینترنت تا همگان مطلع بشوند بدانند که وزیر کار حداقل حقوق از وزرات کار در ماه حدود ۷۰ میلیون بدون مزایا هست و چند شغل دیگه ای که دارند پیشکش ،بدانند که تمامی کسانی که عضو شورای عالی کار هستند حداقل در ماه ۳۰ میلیون حقوق دریافت میکنند همش نمیشه به نفع دولت باشه در بودجه ۱۴۰۰ سهم کارگر هیچ در نظر گرفته شده باید تصحیح کنند دولت میگه اگر حقوق کارگر سه برابر بشه حقوق کارمندان رو هم باید دوبرابر بکنه بودجه که نداره دولت میگه کارفرما زیر بار نمیره و خیلی از کارگران بیکار میشوند والا بیکاری صد تا شرف داره به این حقوق که حتی ۵ روز ماه رو پوشش نمیده باید فکر اساسی کرد پول و سرمایه ایرانی صرف خود ایران و ایرانی بشه

 2. * گفته:

  کارگران قشرزحمت کش جامعه می‌باشند حق انهاخیلی بیشترازاون حرفهاست قشری که باسیلی صورت خودراسرخ میکنن خواهش درمورد حق کارگران باانصاف رای بدهید دراوضاعی که واقعازیرفشاراقصادی هستند

  • asad گفته:

   خواسته تمام کارگران افزایش حداقل سه برابری حقوق ماهیانه بدون مالیات هست با توجه به تورم ۵ برابری ،وزیر کار و تمام کسانی که عضو شورای کار هستند که حداقل حقوق کارگر را تصویب میکنند خودشان کارمند دولت هستند و حداقل حقوق خودشان بالای بیست میلیون تومان در ماه هست پس اصلا هیچ حقی و صلاحیتی برای تصمیم گیری در این زمینه ندارند خود وزیر کار بدون مزایا حداقل ۵۰ میلیون حقوق در ماه دریافت میکنه اگر راست میگویند فیش حقوقی تمامی کسانی که عضو این شورا هستند را برای تمام مردم در اینترنت بگذارند ، این خواسته تمام کارگران ایران هست ، سال ۹۸ که هنوز کرونا اینقدر رواج پیدا نکرده بود و تورم بسیار کمتر از آخر سال ۹۹ بود بیست درصد حقوق پایه را اضافه کردن که نماینده کارگران این حگم را امضا و تایید نکردند و جلسه را ترک کردند اما امسال در شرایط تحریم و کرونا و تورم حداقل ۵ برابری و اینکه خود آمار های دولت میگه که خط فقر ۱۰ میلیونه چطور افزایش حقوق را ۳۵ درصد مشخص کرده اندسه میلیون و پانصد هزار تومن ، با این شرایط حقوق کارگر باید حداقل سه برابر شود هیچ کارگری در این شرایط با این پیشنهاد دولت و شورای عالی کار موافق نیست ۲۵ درصد یا ۳۵ درصد افزایش و از اون طرف ۱۰ تا ۱۵ درصد مالیات خب بفرمایید هیچ افزایشی در کار نیست به نظر من دولت دیگه اصلا خودش رو تو زحمت نندازه اصلا حقوق کارگر رو اضافه نکنه و خودش و کارگران رو علاف نکنه فقط شیر لبنی در امسال دوبار ۳۰ درصد در خردادو ۴۰ درصداوایل بهمن ماه ۹۹ افزایش قیمت داشته خودرو و تمام خوراکی ها و …‌ همه افزایش نزدیک به حداقل سه برابری داشتن ،اجاره مسکن که پیش کش تمام کارگران خواستار سه برابر شدن حقوق حداقلی ماهیانه خود بدون مالیات هستند و به کمتر از این رضایت نمیدهند اگر دولت، دولت مردمی هست که باید به خواسته اقشار کم درآمد مردم ارج بگذاره ولی اگر دولت سرمایه داری و استکباری هست که مثل پارسال همونی که وزیر کار با تهدید و ارعاب به زور تصویب کرد و اجرا کرد و به کارگر بینوا و مشکلات انها توجه نکرد ،که متاسفانه همیشه ظالم سالم ،خدا از سر تقصیراتتون نگذره تورم بالای ۳۰۰ درصده نه ۳۰ درصد

 3. یک هموطن گفته:

  حداقل دستمزد باید طبق سبد معیشت اصلاح شود زیرا الان حداقل حقوق با سبدمعیشت فاصله زیادی دارد چون سالها بر اساس نرخ تورم واقعی و سبد معیشت حداقل حقوق زیاد نشده.در مورد شاغلین هم بهترین راهکار حذف شرکتهای واسطه پیمانکاری تامین نیروی انسانی است زیرا وجود این شرکتها باعث و بانی معضلات و مشکلات عدیده ای است از جمله فساد اداری گسترده و ناعدالتی حقوق و عدم امنیت شغلی وتبعیض و بی تکلیفی وعقب ماندگی تاسیسات ونیروها و مافیابازی و ظلم وستم و…

 4. کارگران واحد رنگسازی ارکو گفته:

  کارفرما حالا تولید کننده نیست بلکه به عنوان نمونه رنگسازی ارکو اذرشهر با تخلیه کارخانه وانباشت ضایعات ودستگاههای مستهلک بصورت عمدی کارخانه رو اتش زدند وبا همدستی عوامل استانداری وبیمه اسیا دراستانداری تبریز که در سایت استانداری نیز تصاویر موجود است ۲۰میلیارد پول مردم رو ازبیمه اسیاگرفتند ونکته جالب توجه اینکه باشکایت مهندس شعوری از مهندسین مجموعه ولو رفتن مواد دزدی نیترو درانبار مخفی کارخانه وعمدی بودن اتشسوزی استاندار محترمچگونه بالابی گری واطلاع ندادن مواد خطرناک نیترو به پارچین وقوه قضاییه سرپوش گذاشته وبطور یک جانبه دستور وصول مبلغ فوق رو صادرکردند

 5. ح ن گفته:

  آقای آهنی ها شما و نمایندگان ما و دولت ۴۲ سال است سر کارگر بدبخت را بریده اید و حتی وقتی که ثانیه به ثانیه نرخ ها چند برابر میشوند باز میگویید این بالا بردن دستمزد تورم را بالا میبرد آخر انسان مثلا شریف مملکتی که در طول یک سال ۴۰۰ مررتبه اجناسی از نظر نرخ فزونی می یابد و حتی یک بار به فکر فزونی دستمزد کارگر نیستن میشود به نام مملکت داری و قانون نام برو وجدانا کمتر جوک بگوئید در ضمن خدا مملکت را تعطیل کرده است شما نا تحت دستمزد ما نباش بی وجدان…‌..دیگر کار از این حرفا گذشته است اگر ۱۰ سال پیش می گفتی شاید کسی گوش می کرد ولی الان حرفایت شده است شبیه جوک مس ساکت باش بی وجدان

 6. هادی گفته:

  من یه شرکت توی شهرستان دارم و دو تا کارمند بیمه که می‌خواستیم بیشترش هم بکنیم … واقعاً با وضعیتی که داریم اگه حقوق سال بعد بیشتر از ۳.۵ – ۴ تومان بشه … حداقل سه تا خونوار داغان میشن و شرکتمون هم تعطیل … دولت و مجلس باید از کارفرماهای کوچک حمایت ویژه کنه به نظرم … در کل به نفع اقتصاد کشور هم هست واقعاً دولت باعث شده کارفرماهای شرکت های کوچک با کارگران دچار اختلاف بشند و گرنه نه اون کارفرما و نه اون کارگر حرف غیرحقی میزنند … انصافاً دولت نامردی کرده که وضعیت اقتصاد کشور اینجوری شده

 7. محسن گفته:

  دولت به خودرو سازها اجازه داده هر ۳ ماه با افزایش نرخ تورم محصولات خودرو سازها هم افزایش قیمت داشته باشه ولی من نمیدونم چطور برای حقوق و دستمزد کارگر دولت همچین کاری نمیکنه،واقعا این چه مملکتی هست که ما داریم توش زندگی میکنیم

 8. حمید گفته:

  اینا هم حرف هست اقایان کارفرما فقط فکر سود بیشتر هست مگه قرار مشکلات کشوررو کارگر بدبخت به دوش بکشه متاسفانه این مسولین بی کفایت مملکت هم پشت کارفرما هستند چون به سودشون هست واکثرمسولین خودشون کارفرما هستند مثل وزیر کار شریتمداری که از هزار طرف حقوق قانونی وغیرقانونی میگیره نمیاد طرف کارگر و بگیره ۴۰سال گوشمون از این حرفاپرکردند دیگه بس هست فریب بدبخت بیچاره حقوق رو طبق میعشت زیاد کنید

 9. Mohajer گفته:

  یک عمره تمام سود ها رو کارفرما می بره که الان بهترین زندگی رو دارند این کارفرماها سیر کونی ندارند مگر نه به گارگر بدبخت که تمام سرمایه زندگیش جان و بدن اون هست زور نمی‌گفت دولت نامرد تر از خودشون هم تایید نمی‌کرد به کی میگید تمام خود دولت و مجلس هم جزو کارفرما هستند از خداشون هست که کمتر بدن سود بیشتر بره جیبشون

 10. محمد رضا گفته:

  دیگر بس است این همه تهدید .
  کارگر بی کار میشه
  جمع کنین کاسه کوزه هاتونو
  روز به روز فربه میشین با خوردن خون کارگر بدبخت.

 11. رضا گفته:

  دولت خاک برسر میبایست برای اینکه فشاربه کارفرماهم‌ نیاد پول بیمه کارگر رو خودش تقبل کنه اینجوری ن فشاربه کارگر میومد نه کارفرما

 12. پاریا گفته:

  اگر همه ی مسئولین و البته کارفرما ها کلاه به سر هر روز جلوی در کارگاه بایستند ،و وقتی که کارگر ها میخواهند وارد کارگاه بشوند ،بر حسب ادب کلاه از سر بردارند و گردن خم کنند ،و خوش آمد گویی کنند باز هم در مقابل رنج هایی که مسئولین به کارگرها میدهند کم است ،البته سرویس رفت برگشت هم براشون بگیرند ،چون ما کارگرها شما را مسئول کردیم ،البته الان هم میدانم دست و پیش گرفتین که پس نیفتید، الکی از الان تا قرن بعد بگو مگو میکنید آخرشم یه بیست تومن میزارین روی حقوق ها ،از اون طرف هم پول برق و گاز و آب رو میبرین بالا ،اگه درست حساب کنیم ،شما برای جیب خودتون نشستین روی صندلی نرم، به نام کارگر به کام خودتون ،دارین دو ،دوتا ،چهارتا میکنین، ببینین چه جوری براتون میصرفه، با اینکه میدونم این ها نمایشی بیش نیست ،حسن روحانی که رئیس جمهور باشه ،جهانگیری و زیرش،😏و بیست و سه ملیون که خواهان آزادی بودن😏الان باس جواب گو باشند ….khkhkhkh.

 13. محمود گفته:

  اقای اهنی وقتی محصولات تولیدی کارخانه ها با قیمت چند برابر مواجه شده است چرا باید کارگران همچنان به حداقل قانع باشند شما سر کارگر منت می گذارید که میگویید بار زندگی این قشر را کارفرما به دوش میکشد و کسانی که در تولید کشور سهم بزرگی دارند را به مجلس وامی گذارید وقتی کارفرما که کارگر مظلوم باید کار او را بدون چون و چرا جلو ببرد و باعث رونق کسب و کار او شود خود را مسئول این قشر نمی داند پس چرا مجلس باید برای ما حرص بخورد به خدا قسم که ظلم تا ابد نمی ماند کاش ذره ای وجدان داشتید

 14. داودبهنیان گفته:

  قیمت محصولات تولیدی کارخانه ها حداقل 100 درصد افزایش یافته است.
  چطور آقای مهندس آهنی ها از وضعیت بد تولید صحبت میکنه؟
  آقای مهندس آهنی ها کارشو خوب بلده.

 15. امیرحسین گفته:

  خیلی راست میگه ،شده برده داری ، بامصوبات جدید ،دیگه این چندرغاز هم اضافه نمیشه ،کم هم می کنند ،متاسفم برای خود کارگرم ،وقتی کالا ها چندین برابر میشه و کارخانه دار می فروشه و۳۰۰درصد سود می بره ،کارگر با سفره خالی….حق با شماست …..از ماست که برماست

 16. محمد۵۰ گفته:

  دولت بیمه را از کارفرما نگیره خودش بده
  یا …..ولش کن ….از این دولت و مجلس برا کارگرا آبی گرم نمیشه……نهایتا ۵۰۰ ۶۰۰ میزارن رو حقوقا و سر و تهش را هم میارن

 17. محمدقدوس گفته:

  سلام . بهترین راه برای کارگران زحمتکش همسان سازی حقوق آنها با سایر کارمندان دولت هست.چرا باید کارگری که‌ چرخ اقتصاد کشور را می‌چرخاند از همه کمتر حقوق میگیرد درحالی که بیشترین زحمت را می‌کشد.امیدواریم دولت همیشه در جلسه ها و همه جا از کارگر زحمتکش دفاع کند.امنیت شغلی نداریم . حقوق آبرومندانه نداریم .

 18. محمدقدوس گفته:

  سلام . بهترین راه برای کارگران زحمتکش همسان سازی حقوق آنها با سایر کارمندان دولت هست.چرا باید کارگری که‌ چرخ اقتصاد کشور را می‌چرخاند از همه کمتر حقوق میگیرد درحالی که بیشترین زحمت را می‌کشد.امیدواریم دولت همیشه در جلسه ها و همه جا از کارگر زحمتکش دفاع کند.

 19. حسابدار گفته:

  کلاه گذاشتند سر کارگر ماده 41هم پای مال شد رفت..قرا بود بر اساس تورم باشه 9میلیون شد 3700
  جلو جلو میتونم نقشه کارفرما را بخونم چیه
  میاند دست پیش را میگیرند که کارگر ماده 41 را فراموش کنه و شروع به بهانه گرفتن که کارگر اعتراض نکنه این چه حقوقی هست ما انتظار چند برابر داشتیم نه درصد
  نقشه بعد کارفرما برا گرفتن خدمات از دولت تعلیق کردن برا مدتی تا وام و رانت بگیرند بعد که خرشون رد شد
  بعد از گرفتن خدمات و وام، گرون کردن تولید خود
  بعد دوباره بی ارزش شدن پول کارگر و این چرخه ادامه دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز