خطر خالی شدن بازار تره بار و پوشاک ایران توسط دلالان عراقی

با بالا رفتن قیمت دلار و پایین آمدن ارزش ریال، حالا تعداد دلالان عراقی در کشور افزایش یافته و بسیاری از فروشندگان تره بار و پوشاک ترجیح می دهندبا خریداران عراقی معامله کنند.

به گزارش کاماپرس، افت قیمت ریال در برابر دلار و بقیه پولهای منطقه باعث شده خریدارانی از عراق بازار پوشاک و تره بار را قبضه کنندو حتی نیم نگاهی هم به خرید داروهای ارزان قیمت در ایران داشته باشند. خیلی از فروشندگان تره بار و پوشاک مدعی هستند خریداران عراقی برای اجناس آنها پول بیشتری می پردازند و همین باعث شده قاچاق کالا به آن طرف مرز ایران به صرفه تر از همیشه باشد. گفته می شود کالاهایی که برای تامین آن باید از سختی های تحریم عبور کنیم، خیلی راحت راهی کشور همسایه می شود تا بازار با کمبود و اختلال مواجه شود.

کارشناسان درباره این قاچاق گسترده کالا بارها هشدار داده اند. عطاء‌الله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران، در این باره می‌گوید:« اگر قیمت چهار‌هزارتومانی خرید گندم برای سال زراعی آینده تغییر نکند، کشاورزان محصولات خود را به بازار آزاد و به کسانی می‌فروشند که حاضرند هزینه بیشتری برای آن بپردازند.»

دلایل اصلی قاچاق کالا به عراق
علی شریعتی، عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران هم ریشه اصلی قاچاق کالا به خارج را یارانه‌هایی می‌داند که دولت به برخی محصولات می‌دهد و می گوید:« بخش زیادی از مسائل مربوط به قاچاق کالا به ارز چهارهزارو200 تومانی باز‌می‌گردد؛ یارانه‌هایی که دولت می‌دهد، باعث می‌شود قاچاق فقط به عراق رخ ندهد. دو سال قبل هم اعلام کردم که داروخانه‌های مشهد فروشنده عرب دارند و ارزان‌ترین سوغاتی که می‌توان از ایران به عراق برد-صرف‌نظر از تسبیح و سوغات متبرکه دیگر- دارو است. زیرا قیمت استامینوفن در عراق پنج‌برابر ایران است. این تفاوت قیمت، ناشی از تخصیص ارز چهارهزار200 تومانی است.»

به گزارش شرق، شریعتی معتقد است در بررسی پدیده‌ها دنبال معلول‌ها نباید بود. در چابهار، زهک و خاش نان با تریلی به سمت افغانستان و نیمروز خارج می‌شود. تا سال گذشته دوستان کرد عراقی ما به ایران سفر می‌کردند. آنها مثل ما عوارض خروج نمی‌دهند، به‌همین‌دلیل به ایران می‌آمدند، غذا می‌خوردند و با خرید اقلام مورد نیاز منازلشان، به کشورشان باز‌می‌گشتند. در مریوان و مرز شلمچه هم شاهد خرید مرزنشین‌ها از بازارهای ایران بودیم.او می گوید:« شاید این خریدها عددی نباشد اما نشانه است. وقتی صدایش در‌می‌آید که خبر قاچاق 19 تریلی دارو منتشر می‌شود که البته درست و غلطش را مسئولان قضائی باید بگویند.»

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

1 دیدگاه برای “خطر خالی شدن بازار تره بار و پوشاک ایران توسط دلالان عراقی

 1. نقاد گفته:

  تشکر
  واقعا متاسفم که کسی به فکر اصلاح ساختار نیست فقط #سیاسی بازی
  نظام یارانه ای فشل کی باید اصلاح شود ارز 4200 کی باید حذف شود(به جای آن کارت خرید اعتباری به مردم بدهند)
  قاچاق دارو به عراق نمونه یارانه ناصحیح است.(به جای آن کارت خرید ریالی به بیماران خاص بدهند) و مابقی ریال باقی مانده را به همه مردم در قالب همان کارت خرید بدهند.
  ما با ساختار اشتباه فرصت را تبدیل به تهدید میکنیم.
  فرصت صادرات کالا به عراق(با تحریم ایران،ورود دلار) با عدم تدبیر تبدیل به تهدید شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.