ایران مال در خطر ورشکستگی است؟

تورهای مسافرتی لحظه آخر

بر اساس اطلاعات منتشر شده در روزنامه شرق، گزارش حسابرسی یک بانک از تخلفات گسترده در اعطای تسهیلات نجومی به هلدینگ ایران ‌مال خبر می‌دهد و در گزارش این روزنامه حتی احتمال ورشکستگی بزرگترین مال خاورمیانه نیز مطرح شده است.

به گزارش کاماپرس؛ قصه ارائه تسهیلات بانکی پرحرف و حدیث به برخی فعالیت های اقتصادی یا افراد، قصه تازه‌ای نیست. در طول سالهای گذشته بسیار شنیده ایم از کارخانه ها و هلدینگ هایی که بدون اینکه وثیقه معتبری به بانک ارائه کنند، تسهیلات میلیونی و میلیاردی به جیب زده‌اند و این روزها در زمره بدهکاران بزرگ سیتسم بانکی کشور هستند. حالا بر اساس گزارش روزنامه شرق نام ایران مال، هلدینگ بزرگ تجاری که از یک سو یکی از درخشان ترین پروژه های اقتصادی و عمرانی کشور به شمار می رود و از سوی دیگر حرف وحدیث‌های بسیاری پیرامونش شنیده می‌شد هم در این فهرست مجموعه هایی که تسهیلات نجومی شائبه دار دریافت کرده اند، قرار گرفته است.
ماجرا از این قرار است که به نوشته شرق، صورت‌ مالی حسابرسی‌شده سال 1397 ‌یک بانک، پنجشنبه‌شب پس از یک سال تأخیر منتشر شده است. گزارشی که از تخلفات گسترده در اعطای تسهیلات نجومی به هلدینگ ایران‌مال خبر می‌داد. براساس گزارش حسابرسی‌شده، وام 17 هزار میلیارد تومانی‌ای که به شرکت توسعه بین‌الملل ایران‌مال و دو شرکت زیرمجموعه آن داده شده،‏ قرارداد رسمی، زمان‌بندی پرداخت، وثایق معتبر و… ندارد و کمتر از پنج درصد اقساط آن پرداخت شده است. همچنین این گزارش تأکید می‌کند که این بانک 40 برابر بیشتر از سقفی که بانک مرکزی برای تسهیلات کلان تعیین کرده، به این هلدینگ، تسهیلات داده است. ازآنجاکه ‌یک بانک، بالغ بر 40 درصد در هلدینگ ایران‌مال سرمایه‌گذاری کرده است، حالا این نگرانی ایجاد شده که اعتبار این بانک دچار خدشه جدی شده و همین‌طور سهام‌داران این بانک بورسی، با افت جدی ارزش این سهم روبه‌رو شوند.

شرح صورت مالی بانک

به نوشته شرق: بند 5 صورت ‌مالی حسابرسی‌شده ‌یک بانک که مربوط به سرفصل تسهیلات اعطایی این بانک است، به مواردی مهم اشاره دارد. در بند 1-5 نوشته شده: «سرفصل تسهیلات اعطایی گروه و بانک شامل مبلغ 217247 میلیارد ریال تسهیلات اعطایی به شرکت‌های توسعه بین‌الملل ایران‌مال و بهار اقتصاد کامیاران و سرفصل تسهیلات اعطایی بانک شامل مبلغ 52898 میلیارد ریال تسهیلات اعطایی به شرکت ارزش‌آفرینان آینده (شرکت فرعی) است.

در این رابطه در سال 1395 مانده طلب از شرکت‌های مذکور به مبلغ 175142 میلیارد ریال (بالغ بر 17هزار‌و 514 میلیارد تومان) به سرفصل تسهیلات اعطایی منتقل شد و از آن تاریخ تا پایان سال مورد رسیدگی، مبلغ 17199 میلیارد ریال تسهیلات به آن شرکت پرداخت شد و مبلغ 282117 میلیارد ریال سود تسهیلات اعطایی (مبلغ 39845 میلیارد ریال مربوط به سال مورد رسیدگی) شناسایی شده است، درحالی‌که صرفا مبلغ 6296 میلیارد ریال از تسهیلات در سنوات مذکور وصول و بخشی نیز بابت افزایش سرمایه شرکت توسعه بین‌الملل ایران‌مال تهاتر شده و بابت آنها مبلغ 11375 میلیارد ریال، ذخیره مطالبات مشکوک‌الوصول شناسایی شده است.

راز آسمان پایتخت

در این رابطه با توجه به رویه بانک بابت محاسبه سود هر‌ساله تسهیلات و نحوه تمدید آن، عدم ارائه قرارداد کامل، مشخص‌نبودن زمان‌بندی و نحوه وصول تسهیلات و با توجه به نبود وثایق معتبر، امکان اظهارنظر نسبت به صحت طبقه‌بندی تسهیلات اعطایی، امکان شناسایی سود و ارزش بازیافتنی تسهیلات و تعیین تعدیلات احتمالی ناشی از آنها بر صورت‌های مالی مورد رسیدگی برای این مؤسسه فراهم نشده است». به بیانی دیگر این بند، گزارش صورت‌ مالی را مشروط کرده است تا اطلاعات دقیق‌تری ارائه شود.

ایران‌مال، 40 برابر حد مجاز تسهیلات گرفته

مرتضی دلخوش، کارشناس بانکی، در گفت‌وگو با «شرق» در بیان جزئیات «اطلاعات و صورت‌های مالی 12ماهه منتهی به 29/12/1397 (حسابرسی‌شده) ‌یک بانک می‌گوید: «بانک‌ها در اعطای تسهیلات بانکی دارای محدودیت هستند. این گزارش نشان می‌دهد ‌یک بانک قوانین اعطای تسهیلات کلان را رعایت نکرده است، به این معنا که تسهیلات بالغ بر 17 هزار میلیارد‌تومانی، چیزی بیش از 20 درصد سرمایه آن شرکت بوده و به‌این‌ترتیب، تخلف رخ داده است. این گزارش تأکید می‌کند که این بانک، چیزی حدود ۴۰ برابر حد مجاز به این شرکت (ایران‌مال و دو شرکت زیرمجموعه) تسهیلات پرداخت کرده است که وقتی در گزارش حسابرسی در قالب «بند» یا گزارش عدم قبول حسابرسی به آن اشاره می‌شود، می‌تواند بیان‌کننده زیان دوره و زیان انباشته برای سنوات آتی این بانک باشد».‌

دلیل سرمایه‌گذاری بانک چه بود؟

دلخوش با اشاره به پیشینه این بانک در سرمایه‌گذاری در هلدینگ ایران ‌مال تصریح می‌کند: «یک بانک بخش عمده سرمایه‌گذاری خود را در پروژه ایران‌مال قرار داده است که پروژه‌ای بسیار جامع و در خاورمیانه منحصربه‌فرد است. زمانی‌ که این پروژه افتتاح شد، مصادف بود با تحریم‌هایی که بر اقتصاد ایران حاکم شد. همین امر موجب شد این شرکت نتواند سر پا شود. ماجرا آن بود که قرار شده بود واحدهای تجاری این مال بزرگ از سوی یکی از شرکت‌های زیرمجموعه این هلدینگ به برندهای معروف فروخته شود؛ اما این شرکت به سبب تحریم‌ها نتوانست برندها را مجاب به حضور در ایران کند؛ بنابراین وقتی برندهای مطرح از حضور در ایران امتناع کردند‏، شرکت‌های کوچک هم تمایل چندانی برای حضور در ایران‌مال از خود نشان ندادند. عدم راه‌اندازی واحدهای تجاری سبب شد واحدهای دیگر هم با تأخیر راه‌اندازی شوند.»
او ادامه می‌دهد: «از آن‌ سو‏ ایران‌مال نیز تمایل نداشت بدون حضور برندهای مطرح‏، این پروژه را راه بیندازد. گروه هلدینگ ایران‌ مال در سال 1397 بر این موضوع تأکید می‌کرد که اگر نتوانیم در یک تا دو سال آینده، این پروژه و واحدهای تجاری آن را به‌ صورت رسمی راه بیندازیم، احتمال اینکه این پروژه دچار زیان گسترده شود،‏ بسیار زیاد است و ورشکستگی ایران ‌مال را در پی خواهد داشت. این امر می‌تواند آینده ‌یک بانک را زیر سؤال ببرد، زیرا بخش عمده سرمایه این بانک در این پروژه خوابیده و سهام‌داران آن اغلب مردم هستند. این پروژه استهلاک فوق‌العاده بالایی دارد و حتما باید واحدهای تجاری آن به ‌سوددهی برسند تا مشکلی رخ ندهد. زیان انباشته این مال که هر سال نیز متورم می‌شود، می‌تواند آسیب جدی به پروژه و اعتبار آن بزند و سهام واحدهای تجاری این مال عظیم، به‌سختی به فروش برسد».

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات، وظیفه بانک نیست

دلخوش با بیان اینکه اکنون ماهیت ایران‌مال زیر سؤال است، ادامه می‌دهد: یکی از پتانسیل‌هایی که می‌تواند این پروژه بزرگ را نجات دهد، بخش مربوط به ارزش دارایی‌های ایران‌مال است. در چند سال اخیر، ارزش زمین و مستغلات به‌شدت با افزایش روبه‌رو شده و قاعدتا ارزش این پروژه نیز بیشتر شده است و این ارزش می‌تواند موجب شود تا زیان این شرکت، یر به یر شود. بااین‌حال با توجه به اینکه این ملک، در رهن بانک است، امکان فروش آن وجود ندارد و نیازمند آن است که تجدید ارزیابی در این زمینه صورت بگیرد. در این ‌صورت اول باید ایران‌مال به‌عنوان دارایی بانک قلمداد شود».‌ به گفته او‏، اکنون ‌یک بانک نیز توضیحی نداده که وضعیت سرمایه‌گذاری این بانک در این پروژه بزرگ چقدر بوده است. هنوز صورت‌های مالی و تراز تجاری این بانک در این زمینه روشن نشده و از سود و زیان هلدینگ ایران‌مال نیز اطلاعات چندانی در دست نیست.
این کارشناس بانکی با بیان اینکه این پروژه تبدیل به پاشنه‌آشیل ‌یک بانک شده است، ادامه می‌دهد: «سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات جزئی از وظایف بانکی محسوب نمی‌شود و حضور این بانک به ‌این شکل گسترده در ایران‌مال از اساس دچار مشکل بوده است.

بار مالی که به دولت تحمیل می‌شود

او تصریح می‌کند: «‌یک بانک سرمایه‌های خود را از اختصاص سود بیشتر به سپرده‌های مردمی کسب کرده است. حال اگر مشکلی رخ دهد، بار مالی آن باز هم بر دوش دولت خواهد بود تا از طریق بانک مرکزی و چاپ پول، سهام‌داران را تا حدودی راضی کند. اکنون بالغ بر 40 درصد سرمایه ‌یک بانک در پروژه ایران‌مال، خوابیده است؛ بنابراین اگر این پروژه زیان ببیند، این بانک نیز به ‌صورت جدی دچار ضرر می‌شود.
این کارشناس بانکی با رد احتمال ورشکستگی ‌یک بانک می‌گوید: «هرچند نمی‌توان گفت که این اتفاق موجب ورشکستگی این بانک می‌شود؛ اما موجب خواهد شد براساس زیان انباشته، ارزش سهام این بانک در بازار سرمایه، به‌شدت افت کند. به‌هرحال اگر ایران‌مال نتواند اصل و فرع تسهیلاتی را که از طریق شرکت‌های زیرمجموعه از ‌یک بانک دریافت کرده، پرداخت کند، این بدهی در مطالبات مشکوک‌الوصول بانک قرار خواهد گرفت. اگر این مطالبات در چند سال معین پرداخت نشود، به مرور زمان بانک نیز زیان‌ده می‌شود و پیرو آن، ارزش سهام آن نیز با کاهش جدی مواجه خواهد شد».

‌سقوط ارزش سهام ‌یک بانک

او در ادامه می‌افزاید: «در‌این‌صورت بانک مرکزی می‌تواند به این بانک، سخت‌گیری کند و نرخ ذخیره سپرده‌ها را برای این بانک افزایش دهند و همین‌طور بانک‌های دیگر در همکاری خود با این بانک دقت کرده و محدودیت اعتبار برای آن تعیین کنند. از دیگر تبعات این گزارش می‌توان به افزایش ریسک و هزینه‌های این بانک اشاره کرد. در‌این‌صورت بار مالی بالایی برای اعتباردهندگان به این بانک به وجود خواهد آمد؛ اما در جنبه عمومی این موضوع، با کاهش ارزش سهام این بانک روبه‌رو خواهیم شد. وقتی صورت‌های مالی به این شکل رخ می‌دهد، بازار سرمایه می‌تواند ورود کند و به علت عدم شفافیت صورت‌های مالی این بانک، نماد این بانک را از سایر نمادها جدا کند که می‌تواند خطر جدی برای یک شرکت سهامی باشد».

انتهای پیام

مرتبط با : ایران مال
دادپویان
ایده سبز
اوج آرام
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

9 دیدگاه برای “ایران مال در خطر ورشکستگی است؟

 1. حسین ازارومیه گفته:

  پس چراواسه ده میلیون تومان وام بایدازهفت خوان رستم ردبشیم چراوامهای میلیاردی دادن بدونه ضامن پس نتیجه میگیریم کشورمادرست نمیشه امضاهای طلای اخرش میشه این کشوربه تباهی میرودبایدجلوی اینهاگرفته بشه بانکهابایدسقف وام رابیارندپاین معلومه که کسی وام میلیاردی میگیردپسش نمیدهد.باعث این همه طلاتم آقای روحانی است نقدینگی رازیادکردکشوررابه ورشکستگی سوق داد

 2. ali گفته:

  با سلام

  مالکیت 100 % ایران مال همانطور که در صورتهای مالی افشا شده ذکر شده (40 درصد کجا ذکر شده ؟)برای بانک آینده است، ایران مال با میانگین دلار 4000 تومانی ساخته شده و الان دلار 24000 تومان. پس برای بانک از این جیب به اون جیب بوده و سوخت شدن مطرح نیست.

 3. عبدالحسین زندی دره غریبی گفته:

  من برای درمان به ده تومان نیاز دارم بانکها حاظر نیستند با بهره ایکه از ربا وخون سگ حرامتر از از من بگیرند واین وام را بدهند همه شما دزدید وفقط ایران چپا ول میکنید از رئیس جمهو تا تمام قوای دیگر دزدند این مسائل وشرح حوادث ها هم بخاطر اذهان ملت است که روی کول انها سوارید خیلی هم عدالت رعایت نمیشود که به به وچه چه بزنیم کو شفاف سازی برادر رئس جمهور ومعاون اولش بخورید ایران را که ملتی احمق به شما اعتماد کرده .

 4. مسعود گفته:

  لطفا جوابیه بانک هم در سایت قرار بدین، نویسنده و روزنانه مذکور متعلق به جریان اصلاح طلب هست ک دستش جلوی مردم رو شده، بندگان ثروت وقدرت که هیچ خیری برای مردم نداشتن تا به امروز، قیمت هر سهم از 100تومن رسیده به دوهزار تومن و همچنان راه نمیده مشخصا اینا برای اینکه بتونن وارد سهم بشن دارن سم پاشی میکنن و برای ملت هیچ اهمیتی قایل نیستن، اینا میدونن که اهداف قیمتی سهام بانک بالای ده هزار تومنه و دارن میسوزن، میسوزن دقیقا

 5. محمد گفته:

  ارزش گذاری خوده دولت برا این پروژه 85 هزار ملیارده…. با این تورم و گرانی زمین ملک بانک اینده کلی هم. سود کرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز