افزایش حقوق بازنشستگان و انتظار ۱۱ ساله

تورهای مسافرتی لحظه آخر

با وجود آنکه دولت ده درصد بدهی خود به تامین اجتماعی را با واگذاری سهام شرکتهای دولتی پرداخت کرد تا این سهم برای اجرای طرح افزایش حقوق بازنشستگان صرف شود، اما همچنان قابل پیش بینی نیست چه زمانی این طرح اجرا خواهد شد.

به گزارش کاماپرس؛ چندی پیش بود که با واگذاری ۱۰ درصد سهام شرکتهای دولتی به سازمان تامین اجتماعی، بخشی از بدهی ۳۲هزار میلیارد تومانی خود به این سازمان را در قالب تهاتر پرداخت کرد. معامله دولت با سازمان تامین اجتماعی در حالی صورت گرفت که سایر صندوق های بازنشستگی لشگری و کشوری بودجه ترمیم یا همسان سازی حقوق خود را نقدا از خزانه دریافت می کنند و تامین اجتماعی به عنوان متولی بیش از ۳۶ میلیون و ۲۴۸ هزار و ۷۷۳ نفر بیمه شده که ۱۳ میلیون آن بیمه‌شده اصلی و ۲۲ میلیون آن بیمه‌شده تبعی هستند، اندرخم فروش سهام شرکتهای دولتی برای تامین طرح های ضروری خود است. روزنامه شهروند امروز در یادداشتی، به فرازفرودهای ۱۱ ساله طرح همسان سازی پرداخته است.

دولت توپ را در زمین تامین اجتماعی انداخت

به نوشته شهروند:”باید دید که آیا سازمان تأمین اجتماعی قادر خواهد بود در فرصتی کوتاه سهام (کارخانه‌های) واگذار شده از سوی دولت را به پول نقد تبدیل و این پول را در کانال افزایش مستمری بازنشستگانش جاری کند یا خیر؟ اگر پاسخ این پرسش خیر باشد، آنگاه سازمان تأمین اجتماعی ناچار است از منابع داخلی‌اش پول مورد نیاز برای افزایش مستمری بازنشستگانش را تأمین و آن را پرداخت کند.
اینکه چرا دولت سازمان تأمین اجتماعی و بازنشستگانش را بر سر سفره راه نمی‌دهد هم البته در لفافه‌ای ظریف با محتوای «تأمین اجتماعی از منابع دولتی استفاده نمی‌کند» پیچیده شده و از سوی مسئولان اعلام شده است.
دیروز علی ربیعی، سخنگوی دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگان گفت: «سه صندوق مهم ما صندوق بازنشستگی لشکری، کشوری و تأمین اجتماعی هستند. صندوق تأمین اجتماعی از منابع دولت استفاده نمی‌کند. کار ما در آنجا دشوارتر است. در آنجا تلاش کردیم با پرداخت ۳۲‌هزار‌میلیارد تومان از بدهی دولت به تأمین اجتماعی، زمینه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی فراهم شود.»
او هم از همان استدلال ‌استفاده نکردن تأمین اجتماعی از منابع دولتی سود برده و بر پایه این استدلال بحث را پیش برده و بازپرداخت بخشی از بدهی‌های دولت در قالب تهاتر را به‌عنوان اقدام دولت اعلام کرده است.

آیا اجرای قانون همسان‌سازی وظیفه سازمان تأمین اجتماعی است؟‌

راز آسمان پایتخت

دو‌هزار و ٥٠٠‌میلیارد تومان تعهد دولت نهم برای اجرای طرح موسوم به همسان‌سازی بود که فقط ٩٠٠‌میلیارد تومان آن (در قالب سهام مخابرات) به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شد و مابقی ماند که ماند، سهام مخابرات همان موقع فروخته شد و درنهایت این ٩٠٠‌میلیارد تومان هم تبدیل به افزایش ٨٠‌هزار تومانی مستمری بازنشستگان سازمان در‌ سال ١٣٨٨ شد و باقی طلب بودجه همسان‌سازی هم هرگز پرداخت نشد.
اما بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی چشم‌شان برای دریافت حق و حقوق‌شان باز ماند، چراکه می‌دانستند و درست هم می‌دانستند که همسان‌سازی به درستی و به صورت کامل اجرا نشد و هرگز حق و حقوق‌شان کامل پرداخت نشد.

۱۱ سال انتظار برای اجرای همسان سازی

از آن ‌سال تا حالا که ١١‌سال گذشته است، بازنشستگان منتظر و پیگیر در جست‌وجوی احقاق حقوق‌شان هستند که اگرچه به نظر می‌رسد بودجه آن ‌باید از سوی دولت تأمین شود، اما با استفاده از یک راه جایگزین بار مالی بر دوش سازمان تأمین اجتماعی افتاده است.  افزایش حقوق بازنشستگان رشته‌ای است که رازهایی از مخابرات را هم در خود دارد.

مطالب مرتبط را بخوانید:

 

مرتبط با : سازمان تامین اجتماعی
رایانه کمک
ایده سبز
اوج آرام
دادپویان
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

16 دیدگاه برای “افزایش حقوق بازنشستگان و انتظار ۱۱ ساله

 1. علی گفته:

  آقا بس کنید اینقدر صحبت بی خودی همسانسازی رو می کنید اگر دولت و سازمانهای کشوری و لشگری و همچنین تامین اجتماعی نگاه درست در امورپرداخت ها می کردن الان این مشکلات وجود نداشت فقط بلد هستید شلوغ کنید و بپیچونید ملت رو . کاره شق القمر که نمی خواهیدانجام بدید هی درصد می دید اینا بیست و شش درصد اونا پانزده درصد خیلی کاره بی خودی هست بس کنید این بی سوادیتون رو . شما نسبت به تورم هرسال میائید حقوق اضافه می کنید فرض بگیریم یک کارمند تازه استخدام میشه در حدالاقل حقوق قرار میگیره و یک نفر دیگر در حداکثر حقوق به فرض اولی سه میلیون تومان و دومی بخاطر مدرک بالا و مدیریت دوازده میلیون تومان دریافتیش میشه کسر بیمه اولی با احتساب کارفرما و حق خودش که هفت درصد هست نهصدهزار تومان به بیمه پرداخت می کنه ولی در دومی به مبلغ سه میلیون ششصد تومان به بیمه پرداخت می کنه پس اگه در سال به این دو فرد حقوق بخواهند اضافه کنند طبق قانون به مدیریت بیشتر اضافه میشود تا به اون کارمند جز بعد در همسانسازی که دارید انجام می دهید این عمل درست پیاده نمی شود ملاک مبلغ کسر محاسبه بیمه حقوق هست نمی توانید بگوئید اینا بیست و شش درصد و بقیه پانزده درصد . خوب مثال می زنم اگه من سقف حداکثر رو پر کرده باشم باید محاسبات تامین اجتماعی برای سال بعد که سقف تعیین می کند باید مطاقبت و نزدیک به اون مبلغ باشه در صورتی که الان بعد از گذشت پنچ سال این تفاوت زیر چهل درصد پائین تر اعمال می شود وهمچنین برای حدالاقل بگیرها این موضوع یکسان شدن درست عمل نشده تازه فاجعه بزرگتر این است که دولت میاد به بازنشستگان پرداخت فوق العاد خاص به مبلغ بالای دومیلیون تومان از اواخر سال نودوهفت به شاغلین پرداخت می کنه ولی این مبلغ درمحاسبات بازنشسته دیده نشده ضمنا تمام این محاسبات و تفاوت همسانسازی رو باید حدالاقل از فروردین نودوهشت به بازنشسته پرداخت کنید شکی نکنید که باید صورت بگیرد این بی عدالتی که انجام دادید بخشش در کار نیست قصور کردید در حق بازنشستگان خداازتون نگذره که حق رو ناحق کردید از گلوی ما کندید و تو حلقوم خودتون ریختید . باید پاسخگو باشید . یا علی مثل کلاغ خبر چین نباشیم برید دونبال سوال و پرسش و ایراد کار نه اینکه هر چی گفتن دیکته کنیم .

 2. نسترن گفته:

  خدا ازدولت نگذره واقعان درحق بازنشستگانمهر۹۸بزرگترین‌ظلم وجفا نمودندنه رتبه بندی اجرا کرد نه افزایش ۵۰درصدی کارکنان دولت ماوخانواده زجر کشیده فرهنگیان رازیر خط فقر له کرد پاداشی ک اگه ب موقع بهمان داده بودند شاید فرجی میشد والن بعد از یکسال ارزش ان نصف شده وکفاف یک پراید خودرو مرگ نمیده

 3. محمد زمانی گفته:

  ببخشید خواستم بدونم کسی ایا میدونه تکلیف اون شخصی که از کار افتاده شده چی هستش واسه افزایش؟؟؟؟اصلا حرفی ازش نشده هیچ کجا

 4. پری گفته:

  کجا فرهنگیان له شده اند؟ سالی ۸ ماه و روزی ۴ ساعت کار می کنن و برابر با دیگر کارمندان حقوق می گیرند.
  اونی که له شده کارکنان تامین اجتماعیه که با مدرک فوق لیسانس هم حداقل حقوق رو میگیره. بازنشستگان تامین اجتماعی هم که اوضاع اسفناکتری دارند.

 5. مهتاب نیکخواه گفته:

  خوب دروغ پشت دروغ تحویل مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی میدهید، اول گفتید ۲۶درصد افزایش حقوق ، بعد همسان سازی بین ۴۰۰ تا۸۰۰ هزار تومان ، هردو را هم از آخرین دریافتی اسفند ۹۸ محاسبه میکنید،، ما را نفهم فرض کرده اید ، یا خیلی زرنگ هستید؟؟ خودتان بهتر میدانید با این مبالغ بعداز ۳۰سال پرداخت بیمه ، حق یک بیمه گذار نیست، و در وضعیت اسفبار تورم و گرانیهای افسار گسیخته کنونی جوابگوی زندگی نمی باشد. یک خانواده ۴ نفره باکمتر از ده نمی تواند زندگی کند، سرانه هر نفر کمتر از سه میلیون زبر خط فقر میباشد،،

 6. محمد گفته:

  بازنشستگان تأمین اجتماعی گرسنه اند
  خجالت زن و فرزند می کشند
  آهای دولت بیدار شو
  الملک یبقی مع الکفر
  و لا یبقی مع الظلم

  پول ملی را که بی ارزش کردی
  پسرها که بیکارند
  دخترها که توی خانه ماندن
  بعد چهل سال چه کردید برای زندگی مردم

 7. مصطفی گفته:

  با سلام اقایون مسعولین همیشه صف اول نماز جمعه برای دیده شدن نماز ادا میکنن حق ما گارگران را ادا نمی کنن که عمری در سختترین شرایط اب وهوایی جوونیمونو صرف کار راه انداختن چرخ مملکت انجام دادیم واندوخته ای ازحقوقمونو اندوخته تا در زمان بازنشستگی همراه با فرزندان در فلاکت بسر ببریم اما اقایون مسعولای بیسواد بچاب حق مارا این چنین میچابن خداوند بزرگ حق را به حقدار میدهد این همه پول ما رو سرمایه گذاری در سراسر ایران وخرید سهامهای شرکتها نمودن وسود انرا خودشان خوردن ودزدیدن که این فساد متاسفانه همه گیر شده دیگر به هیچ مسلمون سف اول نماز جمعه اطمینان نمیشه کردجوونامون موندن انوقت باید 60 **70 ساله های…بیان راس امور خدا نابودتون بکنه کامل الهی امین یا ربالعالمین

 8. رضا گفته:

  با سلام .خدمت شما عرض شود امثال من زیاد هستن .منی که سی سال حق بیمه پرداخت کردم و حقوقم شده میانگین دوسال اخر و در واقع شده مثل اینهای که پایه شده اند تکلیف ما چیه .به ما تعلق نمیگیره چیزی ..پس کو عدالت .چی از همسان سازی فقط حرف زدین عمل نبوده

 9. بازنشسته مفلس گفته:

  متاسفانه بعضی از مسئولین بی مسئولیت و مفتخور ظاهرا از حال و وضع بازنشسته بیچاره خبر ندارند با این تورم افسار گسیخته و گرانی های سرسام آور با حقوق زیر ۱۰ م اصلا نمیشه زندگی کرد اونم دقیقا زمانی که شخص بازنشسته به اوج مخارج و هزینه های جانبی زندگی رسیده،از فرزندانش که بزرگتر شده اند تا عروس داری و داماد داری و هزار درد بی درمان دیگه که … مسلما مسئولین محترم !!! خودشون حقوق زیر ۲۵ م دریافتی ندارند و اگر مرد عمل بودند فقط یک ماه با حقوق یک بازنشسته زندگی کنند.اونوقته که معلوم میشه یک من دوغ چقدر کره داره؟؟؟

 10. فریبرز گفته:

  با سلام، خدمت مسولینی که اکثرا در دفاع مقدس حضور داشته اند، بخصوص دولتمردان کنونی، بله روی سخنم با شماست مثل اینکه فراموش کرده اید ک این نظام مقدس جایی برای مسئولی که حق الناس را پیشه خود کند را ندارد، مگر سرپوش گذاشتن روی حقیقت و قانون و شرع و عرف چیزی غیر از حق الناس هست؟ پس تا دیر نشده و خداوند باریتعالی که وعده داده از حق خودم میگذرم ولی از حق مردم نخواهم گذشت، حق این سپید مویانی که جرمشان فقط آبرو داری بوده را ادا نمایید، و به ندای رهبر معظم گوش فرا دهید که فرمودند طبقه ضعیف و محروم را رنجیده خاطر نکنید، یا علی مدد.

 11. زمان میرحسینی گفته:

  لطفا مسئولیت را کنار بگذارید تامردم کسانیرا دراین پست ها بنشانند که کاررا بلدند.این گروه ازمسئولین فقط دزدی واختلاس میدانندنه اداره کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز