سود بانکی افزایش نمی یابد

تورهای مسافرتی لحظه آخر

با اینکه گفته می شد نرخ سود بانکی به زودی افزایش پیدا می کند، اما رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد این اتفاق نمی افتد.
به گزارش کاماپرس، بانک مرکزی اعلام کرده بود به طور رسمی افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی را در دستور کار خود قرار داده است، به همین دلیل خیلی از سپرده گذاران منتظر افزایش سود نرخ بانکی بین ۲۰ تا ۲۵ درصد هم بودند.اما با توجه به گفته های عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی افزایش نرخ سود بانکی فعلا در دستور کار نیست.

رئیس بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت:« بانک مرکزی به خوبی واقف است که، با توجه به وجود شوک منفی عرضه، ناترازی بانک‌ها و نیاز مالی دولت، امروز افزایش نرخ سود بانکی سیاستی نیست که توفیق قطعی داشته باشد و بر همین اساس به‌دنبال روش‌های دیگری برای کاهش فشار تورمی در بازارها است. البته با ابزارهای در اختیار، روند نرخ سود بین بانکی نیز تعدیل خواهد شد.»

اخبار مهم مرتبط را بخوانید

  • زمزمه های افزایش نرخ سود بانکی به حدود 22 درصد به زودی
  • سود بانکی چقدر و چگونه افزایش یابد؟
    همتی در ادامه نوشت:« در طول حدود دو سال گذشته، بانک مرکزی تحت فشار فزاینده‌ای بوده است که دلیل اصلی آن، شدت گرفتن تحریم‌ها و شوک منفی عرضه، آن‌هم در شرایطی که نیروی انباشته شده نقدینگی هم در حال تخلیه شدن روی قیمت‌ها بود. مشکلات دیگر، از جمله کرونا و کسری بودجه نیز به تشدید اجتناب‌ناپذیر رشد نقدینگی منجر شده است.
    سیاستگذاری پولی برای مقابله با شوک منفی عرضه حتی در شرایط معمول هم دشوار است تا چه برسد به اقتصاد ایران که با انبوهی از مشکلات ساختاری نیز مواجه است. وظیفه اساسی بانک مرکزی ثبات قیمت‌ها و پس از آن جلوگیری از رکود و کاهش تولید است. واضح است، مطابق نظریه اقتصادی، امکان دستیابی به هدف‌های زیاد با تعداد محدودی ابزار وجود ندارد.

اول باید تورم کنترل شود

راز آسمان پایتخت

همتی در ادامه این یادداشت درباره تورم و آسیب به قشر ضعیف جامعه نوشت:«نظر به خطری که تشدید نگران‌کننده تورم به صورت آسیب‌های جدی به دهک‌های متوسط و پایین جامعه و ایجاد عدم اطمینان و نیز ممانعت از تداوم فعالیت‌های تولیدی دارد، منطقی است که توقع جامعه بر تمرکز بانک مرکزی بر کنترل تورم باشد.
با وجود درد و رنجی که ملت ما از تحریم‌ها دیده است، اقتصاد ایران، آن‌طور که آمریکا تصور می‌کرد دچار فروپاشی نشده و نشانه‌های فاصله گرفتن از عمق رکود را نمایان ساخته است و تمام تلاش بانک مرکزی بایستی معطوف به کنترل تورم به هر طریق ممکن و تداوم وضعیت رو به بهبود بخش حقیقی باشد.»

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم ، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

مرتبط با : بانک مرکزی
ایده سبز
دادپویان
رایانه کمک
اوج آرام
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز