حقوق کارگران 60 درصد افزایش می‌یابد؟

سید سلمان ذاکر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از بی تناسب بودن حقوق کارگران با تورم 60 درصدی موجود، اظهار کرده است که این کمیسیون در هفته پیش رو جلسه ای با اعضای شورای عالی کار برای بررسی میزان افزایش حقوق کارگران در سال۱۴۰۰ برگزار می کند.

به گزارش کاماپرس، وقتی گفته های این نماینده مجلس را در کنار انتقادات شدید علی خدایی عضوکارگری شورای عالی کار درباره ناچیز بودن حقوق کارگران در برابر هزینه های معیشت و بی اعتنایی وزارت کار و دولت به  این موضوع قرار دهیم، این گمانه زنی ایجاد می شود که شاید مجلس تصمیم دارد از موضع انفعال نسبت به حقوق کارگران خارج شود و با مصوبه ای دولت را به ترمیم حقوق کارگران وادار کند.

این درحالیست که بر اساس آنچه از لایحه بودجه سال 1400 تاکنون رسانه ای شده، دولت افزایش حقوق 20 درصدی را برای کارگران در نظر گرفته و مجلس نیز نظر به افزایش 25 تا 30 درصدی دارد.

سید سلمان ذاکر تنها نماینده مجلس نیست که نسبت به نابرابری فاحش دستمزدها و هزینه های معیشت انتقاد دارند و نمایندگان دیگر نیز پیش از این انتقاداتی در این زمینه مطرح کرده اند.

تورم 60 درصد ، افزایش حقوق چقدر؟

ذاکر با تاکید بر این که هفته آینده جلسه‌ای در شورای عالی کار، با حضور اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس برای تعیین میزان افزایش حقوق کاگران در سال آینده برگزار می شود به تسنیم گفته است؛ باید چاره اساسی در مورد وضعیت حقوق و دستمزد کارگران اندیشیده شود چرا که با توجه به تورم 60 درصدی موجود در قیمت کالاهای اساسی، حقوق کارگران در ابتدای سال جاری و طبق بودجه سال 99، نهایتا 35 تا 40 درصد افزایش یافته است.

وی همچنین با بیان این که در موضوع افزایش حقوق کارگران، باید به حق و حقوق کارفرمایان توجه شود، گفته است: اگر افزایش حقوق کارگران متناسب با شرایط تولید نباشد، ممکن است با اخراج کارگران مواجه شویم بنابراین باید چاره‌ای اساسی اندیشیده شود.

 مزد کارگران باید حداقل 60 درصد زیاد شود

ایلنا در گزارشی به دستور جلسه هفته آینده مجلس و شواری عالی کار و این که نمایندگان چگونه در بودجه سال آینده به افزایش 25 تا 30 درصدی حقوق کارگران رضایت می دهند، اشاره کرده و نوشته است؛ تورم سال جاری، بیش از ۴۰ درصد است؛ در سال گذشته نیز حداقل ۲۰ درصد عقب ماندگی مزد از تورم داشته‌ایم؛ برای جبران عقب‌ماندگی‌های همین دو سال – امسال و سال قبل- باید مزد حداقل ۶۰ درصد زیاد شود.

اخبار مهم مرتبط را بخوانید:

از سوی دیگر، ماده ۴۱ قانون کار تصریک کرده است که مزد باید براساس حداقل هزینه‌های زندگی یعنی همان سبد معیشت خانوار افزایش یابد؛ سبد معیشت ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی اسفند سال قبل، اکنون حداقل ۷ میلیون تومان است؛ اگر قرار باشد مزد ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی به ۷ میلیون تومان برسد، چند درصد افزایش لازم است؟ نمایندگان باتوجه به کدام معیار، ۲۵ تا ۳۰ درصد را آورده‌اند؟!

افزایش 30 درصدی حقوق کارگران بحران معیشت آنها را حل نمی کند

علی خدایی عضو کارگری شواری عالی کار نیز با انتقاد از مطرح شدن بحث افزایش 25 تا 30 درصدی حقوق کارگران به ایلنا گفته است؛  افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی مزد بحران معیشت کارگران را حل نمی‌کند. ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش یعنی فقط ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان افزایش ریالی دستمزد که حتی یک سوم افزایش هزینه‌ها در سال جاری را جبران نمی‌کند؛ محاسبات گروه کارگری نشان می‌دهد فقط در سال جاری، هزینه‌های زندگی بیش از دو میلیون تومان افزایش یافته است. پس افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی مزد، حتی عقب‌ماندگی‌های مزدی سال جاری را جبران نمی‌کند چه برسد به اینکه بخواهد فترت‌های گذشته را مرتفع سازد!

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

 

 

 

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 86
دوست نداشتم: 15
میانگین امتیازات: 5.73

10 دیدگاه در “حقوق کارگران 60 درصد افزایش می‌یابد؟

سلام از اسفند 98 تاکنون چه فشارهای به کارگران شریف وارده شده است از یک طرف بیماری کرونا و هزینه های مدوای آن که گریبان ما کارگران گرفته است و از طرف دیگر هزینه های جاری زندگی . هر صبح که بیدار میشویم می بینیم اجناس شکر خدا افزایش یافته است.
مسئولین محترم بفکر روز جـــزا باشید چه خانواده های که در بدبختی زندگی میکنند.

حقوق کارگران باید هر 3 ماه مثله ایرانخودرو و سایپا افزایش پیدا کنه، با این اوضاع گرونی کارگرها نمیتونن زندگی کنن

مسئولین مفت خور چاپلوس در بحرانی که ناشی از سوءمدیریت خودشون بوجود امده مانندخر در گل تپیدن و دست نیاز به همکاری ملی دراز کرده اند

اصلا نگران نباشید اگر چنین اتفاقی بیوفته قیمت کالا اساسی ۱۲۰ درصد افزایش پیدا میکنه . طلا و دلار و مسکن خودرو که دیگه پیش کش

من که بیمه بودم ،هنوز بیمه بیکاری کرونا را برام نریختن،چرا دروغ میگید،آخه این قوانین تشریفاتی به چه دردی میخوره،ها؟

یعنی واقعآ این عدالته که جمهوری اسلامی نسبت به مردم داره منه کارگر نه امنیت شغلی و نه مزد عادلانه ای دارم خدا گواه است که روزی ۱۲۰ تومان میگیرم فقط میتونم با کمترین مواد غذایی شکم خودم و خانواده ام رو به سختی سیر کنم روزهای تعطیل هم هیچ مزدی ندارم امیدوارم تمام کسانیکه مسبب این بی عدالتی هستن خدا ازشون نگذره و دزدی بگیرن که درمان نداشته باشه

آخه خدانشناسها میگید ۱۴۰۰ پس الان ما تا ۱۴۰۰ از این بازار بی سرو سامان مگه خرید نمی کنیم؟

سلام.ضمن سپاس وتشکر از نمایندگان محترم مجلس جناب اقایان ذاکر وخدائی ودیگر نمایندگان محترم حافظ قشر مظلوم کارگر.خواستم خواهش کنم اقایان از حقوق ومزایای کارکنان واستادان دانشگاه آزاد که نزدیک ۶۰۰۰۰ هزار نفرهستیم.وخداشاهد فقط ۲۰درصد افزایش سالیانه تعلق گرفت وحتی حقوق کارکنان واستادان دقیقا یک سوم دانشگاه دولتی وخیلی کمتر از دیگر سازمانهاست ومسیولین دانشگاه خیلی ردحت عنوان میکنند منابع نداریم درصورتیکه دوماه پیش بخش نامه حق مسئولیت روسا ومعاونین ومدیران کل و…دیگر حق مسیولیت به یکباره سه برابر شد به عنوان مثال رئیس دانشگاه به یکباره فقط ده میلیون حق مسئولیتش شد.ویک کارشناس مثل بنده کل حقوق ومزایام بدون هیچ کسوراتی چهار وسیصد هست که نزدیک ۳تومان بیمه ومالیات واقساط کسر میشه ویک ونیم حقوق دریافتی ماست.بخدا دروغ نیست شما محبت کنید اولین واحد دانشگاهی سر راهتون تشریف ببرید وبپرسید همکارا در حال گریه کردن هستند.خداوند حافظ شما باشد انشاله

خاک تو سر این مسئولین دولت کنن با مدیریت کردنشون که ما کارگران رو اسیر این کشور کردن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *