پیاده‌ ها ؛ مرور مصوری بر جنبش ضدنژادپرستی امریکا

این روزها که جهان تحت تاثیر مرگ تاسف‌برانگیز جورج فلوید است، بهترین کتابی که می‌توان خواندن آن را آغاز کرد، « پیاده‌ ها » اثر مصور و متفاوت جان لوییس است.

 

به گزارش کاماپرس، کتاب پیاده‌ ها به شیوه‌ای جذاب و منحصربه‌فرد جنبش مدنی حقوق سیاه‌پوستان امریکا را از زبان جان لوییس، یکی از رهبران قدیمی این جنبش و همچنین اندرو آیدین روایت کرده است. جذابیت این کتاب در کمیک بودن آن است. تصاویر کتاب توسط نیت پاول که یکی از طراحان معتبر امریکایی است، خلق شده‌اند. این کتاب توسط محمد جباری ترجمه و توسط نشر اطراف دو نوبت چاپ شده است.

قدرت‌بخشی طراحی

ماجرای کتاب 560 صفحه‌ای پیاده‌ ها که سرشار از طراحی‌های خلاقانۀ و سیاه و سفیدِ «نیت پاول» است، از 7 مارچ 1965 شروع می‌شود؛ زمانی که جان لوییس جوان به همراه دیگر فعالان حقوق مدنی در راهپیمایی سلما به مونتگمری شرکت کرده است؛ راهپیمایی‌ای که بعدها به «یکشنبه خونین» معروف شد. آنها با پلیس‌های ایالتی روبه‌رو می‌شوند و پلیس از شرکت‌کنندگان در راهپیمایی می‌خواهد پراکنده شوند. وقتی آنها به درخواست پلیس توجه نمی‌کنند، پلیس‌ها حمله می‌کنند، کتک‌شان می‌زنند و گاز اشک‌آور به سمتشان شلیک می‌کنند.
طرح‌های سیاه و سفید پاول، محتوای رواییِ کتاب را واقعی‌تر کرده است. مجله بوک‌لیست در این مورد نوشت: پاول خطر و تنش را در نماهای سینمایی درخشانی به تصویر در آورده است که به شکل دراماتیکی داستان قدرتمند لوییس را کامل می‌کند.
روزنامه امریکایی بوستون گلوب که در ایالت ماساچوست منتشر می‌شود نیز در مورد این کتاب نوشت: وقتی یک داستان مصور می‌خواهد خوانندگان جوان را به موضوع مهمی علاقمند کند، معمولا خیلی نچسب به نظر می‌رسد. اما قضیه در مورد کتاب پیاده‌ها با تصاویر و کلمات قدرتمندی که به کار برده است، فرق می‌کند.
مجله اینترنتی اسلیت نیز در تحسین این کتاب نوشت: طراحی‌های پاول در پیاده‌ها گستره حماسی تاریخ را با جزئیات شخصی بنیادین خاطره‌پردازی ترکیب می‌کند و داستان لوییس را طوری زنده می‌کند که کاملا جدید به نظر می‌رسد. پیاده‌ها اثر مهمی را در ترکیب تاریخ و ادبیات مصور سر و شکل می‌دهد.

روایت نماینده دموکرات کنگره از یکشنبه خونین

پیاده‌ ها با عنوان اصلی March به عنوان یک مجموعه سه‌گانه در سال 2013 منتشر شد. این کتاب روایت مستند و مصور جنبش حقوق مدنی و مبارزات سیاه‌‏پوستان آمریکا در یکی از پرالتهاب‌ترین دوره‌های تاریخی این کشور است که از زبان جان ‌لوییس، نماینده‌ دموکرات کنگره، بیان می‌شود.
این کتاب تاکنون جوایز مختلفی از جمله جایزه کتاب ملی آمریکا، جایزه ویل آیزنر (جایزه ویژه کتابهای مصور) و جایزه رابرت اف. کندی را کسب کرده است.

محمد جباری، مترجم این کتاب در مقدمه آن به روند نگارش و طراحی پیاده ‌ها اشاره کرده است؛ اندرو آیدین، مشاور رسانه‌ای جان لوییس وقتی در سال ۲۰۰۸ در سفرهای تبلیغاتی انتخابات همراه با وی بود، از وی شنید که علاقمندی لوییس به جنبش حقوق مدنی از خواندن یک کمیک شانزده صفحه‌ای در نوجوانی شروع شده است. کتاب کمیکی که لوییس به آن اشاره می‌کرد، کتاب کوچک مارتین لوتر کینگ و داستان مونتگمری بود. این کمیک شانزده صفحه‌ای ماجرای رزا پارک و تحریم اتوبوس‌ها در مونتگمری به خاطر تبعیض نژادی و اصول جنبش پرهیز از خشونت لوترکینگ را به تصویر می‌کشید. اندرو آیدین بعد از این ماجرا بارها به لوییس پیشنهاد کرد که خودش هم یک کتاب کمیک مثل همان کتابی که در نوجوانی شیفته‌اش بود، بنویسد اما لوییس این پیشنهاد را قبول نمی‌کرد. چراکه وی سال 1998 کتاب «پیاده‌روی با باد: خاطراتی از یک جنبش» را درباره آن دوران نوشته بود که برنده جایزه رابرت اف. کندی شده بود و در فهرست بهترین‌های سال نیویورک تایمز و پنجاه کتاب برتر نیوزویک قرار گرفته بود و تصمیم نداشت کتاب دیگری در این‌باره بنویسد. ولی سرانجام با اصرار آیدین، لوییس با شرط کمک گرفتن از او، پذیرفت که کتاب روایت مصوری از جنبش بنویسد.

داستان‌های مصور اطراف

اطراف یک انتشارات جوان است و از سال 1396 فعالیت خود را با مدیریت نفیسه مرشدزاده، روزنامه‌نگار باتجربه آغاز کرده است. این انتشارات نگاه ویژه‌ای به داستان‌های مصور دارد. پیش از پیاده‌ها، اطراف سه کتاب «پیونگ یانگ»، «شنژن» و «یانگون» که سفرنامه مصور گی دولیل، کارتونیست کانادایی به کره‌شمالی، چین و برمه است را منتشر کرده بود. البته از این مجموعه یک سفرنامه دیگر که به فلسطین و بیت‌المقدس اختصاص دارد نیز در نوبت مجوز و انتشار است.

انتهای پیام

مرتبط با : نشر اطراف
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *