دورخیز سیمان شمال برای فروش در بازار جهانی

در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های تولیدی به دنبال رضایت مشتری و رفع نیاز‌های آنان هستند، که این امر با ارتقای سطح کیفی محصولات تولیدی امکان‌پذیر است. شرکت‌ها برای دستیابی به اهداف موردنظر خود، دانش و آگاهی مجموعه خود را افزایش می‌دهند، در قدم‌های بعدی تجهیزات کارخانه‌های خود را به‌روزرسانی می‌کنند. در دنیای ساخت و ساز امروز، رکن اصلی هر بنایی، سیمان است، یکی از شرکت‌های فعال در ساخت این محصول کلیدی، شرکت سیمان شمال است، که کاماپرس در ادامه به معرفی بیشتر آن می‌پردازد؛

شکل‌گیری شرکت سیمان شمال

شروع فعالیت شرکت سیمان شمال به سال ۱۳۳۳ بر می‌گردد. سرمایه اولیه شرکت، ۳۰ میلیون ریال بود که به ۳۰۰ سهم تقسیم شد. این مجموعه نخستین خط تولید خود را یک سال بعد با ظرفیت تولید ۱۰۰ تن سیمان در روز، آغاز کرده است، تا اینکه در سال ۱۳۸۶، این ظرفیت به ۴۰۰۰ تن در روز افزایش یافته است، با طرح تبدیل سیمان خاکستری به سفید در سال ۱۳۴۵، تولید سیمان سفید در این شرکت شروع شد.

تجهیزات و ماشین‌آلات این مجموعه تولید سیمان، ساخت کمپانی در آلمان غربی است. این مجموعه به تولید سیمان پرتلند تیپ دو، سیمان پرتلند پوزولانی، سیمان سفید، سیمان رنگی مشغول است. سیمان پرتلند پوزولانی یا سیمان آمیخته، از افزودن درصد مجاز پوزولان به کلینکر تیپ ۱و ۱۱ ساخته می‌شود.

بتن تولید شده در کوتاه مدت، مقاومت اولیه کمتری دارد، اما در درازمدت، دارای افزایش مقاومت ثانویه می‌شود؛ این نوع از سیمان در مصارف عمومی نظیر بتن ساختمان کاربرد دارد. شرکت سیمان شمال در کیلومتر ۳۶ جاده آبعلی واقع شده است.

مدیریت شرکت سیمان به عهده انوشیروان باقری است و ریاست هیئت مدیره را مجید بهرامی به نمایندگی از گروه توسعه مالی مهر آیندگان بر عهده دارد. سرمایه ثبتی شرکت درسال ۱۳۹۸، بیش از ۱ هزار و ۲۹۰ میلیارد ریال بوده است.

راهیابی سیمان شمال به بورس اوراق بهادار

شرکت سیمان شمال با نماد «سشمال» در اسفندماه ۱۳۴۷، در بازار بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان، سهامی خاص با ۸۵۸ سهم و با ۶۶ درصد،سهامدار اصلی این شرکت به حساب می‌آید. از سهامداران دیگر این مجموعه می‌توان، شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان، گروه مالی بانک مسکن و … را نام برد.

ارزش این سهام در بازار امروز، ۱۲ هزار و ۶۳۰ میلیارد ریال و ارزش معاملات آن نیز،  ۵۸ هزار و۷۹۱ میلیارد ریال است.

اقدامات محیط‌ زیستی شرکت سیمان شمال

شرکت سیمان شمال در راستای اهداف محیط‌ زیستی خود اقداماتی نظیر: پایش آنلاین غبارگیر‌های مستقر در دپارتمان مواد و سیمان و ارسال آنلاین داده‌ها به سازمان حفاظت از محیط زیست انجام داده است. این مجموعه همچنین به اصلاح مسیر برخی داکت‌های مکش، شوت‌ها ونقاط ریزش، کاهش مصرف قطعات یدکی کلیه فیلترها، استفاده از توانمندی داخلی برای تامین لوازم جت پالس بگ هاوس‌ها و بگ‌فیلترها با توجه به هزینه‌های بسیار بالای خرید خارجی پرداخته است.

تقویت زیرساخت‌های سازمان، از اهداف شرکت سیمان شمال

شرکت سیمان شمال، اهداف خود را در سامان‌دهی، بازنگری و بهبود مستمر فرآیندهای جاری در جهت بهبود عملکرد و کاهش هزینه‌های سازمان می‌داند. از دیگر اهداف این مجموعه می‌توان به پیشگیری از آلودگی محیط زیست، افزایش سهم و دامنه فروش محصولات شرکت در بازارهای جهانی، پایش مستمر عملکرد انرژی در راستای شناسایی، کاهش و حذف هدررفت‌ها اشاره کرد.

از امتیازات شرکت سیمان شمال، دسترسی به ۳ خط تولید و امکان تولید سیمان سفید ورنگی، نام و نشان تجاری در بازار، دسترسی به ناوگان حمل و نقل،  شروع صادرات سیمان به عراق است.

شرکت سیمان شمال در سال ۱۳۹۸، موفق به اخذ گواهی بهره‌برداری از آزمایشگاه آنالیز مواد از سازمان انرژی اتمی شد.  این شرکت همچنین دارنده گواهینامه‌های سیستم مدیریت کیفیت، مدیریت محیط زیست، مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی، تایید صلاحیت آزمایشگاه‌ها نیز است.

مجموعه سیمان شمال در دی ماه ۱۳۹۸، در همایش بومی‌سازی و مهندسی ساخت داخلی قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنعت سیمان در نمایشگاه بین‌المللی تهران حضور داشته است.

مرتبط با : سیمان شمال
بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.