یارانه 2 میلیون تومانی کالای اساسی جایگزین مناسب برای یارانه 45500 تومانی

بررسی انجام شده توسط روزنامه فرهیختگان نشان می دهد یارانه 45500 هزار تومانی فعلی تنها تامین کننده هزینه نان مصرفی ماهانه یک خانوار 3/3 نفره است و اگر قرار است یارانه کالای اساسی – که طرح آن در مجلس در حال بررسی است – واقعا پوشش دهنده نیازهای اولیه خانوار باشد باید رقم آن تا حدود 2 میلیون افزایش یابد.

به گزارش کاماپرس، طی هفته های اخیر طرحی در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مورد بررسی قرار گرفت که به گفته جبار کوچکی نژاد سخنگوی این کمیسیون بر اساس آن قرار است یارانه کالای اساسی به 60 میلیون ایرانی به ازای هر نفر ماهانه 60 هزار تومان به صورت شارژ در کالابرگ الکترونیک تخصیص داده شود.

کوچکی‌نژاد در تشریح جزئیات این طرح گفته است؛ تدوین این طرح نهایی شده و بر اساس آن ۴۰ میلیون ایرانی به صورت ماهانه یارانه کالایی به مبلغ ۶۰ هزارتومان و ۲۰ میلیون ایرانی(کم درآمدتر و آسیب پذیرتر) یارانه ۱۲۰ هزارتومانی دریافت می کنند. به گفته وی، حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان از منابع بودجه سال ۹۹ به این طرح اختصاص داده شده است و دولت باید در شش‌ماهه دوم سال نسبت به اجرای این طرح گام عملی بردارد و طرح یارانه جدید طبق تکلیف از ابتدای مهرماه امسال لازم‌الاجراست.

این طرح مراحل نهایی بررسی و تصویب خود را طی می کند و بنا به اظهارات این نماینده مجلس قرار است از مهرماه اجرایی شود. به نظر می رسد چنانچه این طرح در مورد ارزیابی هزینه اقلام اساسی مورد نیاز خانوارها و تخصیص یارانه کافی به آنها موفق عمل کند جایگزین مناسبی برای یارانه 45 هزار و 500 تومانی فعلی است که همگان بر ناچیز بودن آن توافق دارند.

اما به نظر می رسد تدوین کنندگان این طرح در محاسبات خود برای تعیین حداقل های معیشتی – کالاهای اساسی مورد نیاز خانوار – چندان دقیق عمل نکرده‌اند.

هزینه ماهانه 2 میلیون تومانی 13 قلم کالای اساسی

روزنامه فرهیختگان امروز در گزارشی با عنوان «هدف‌گذاری کالابرگ، تامین حداقل سبد 2 میلیونی معیشت» ، حداقل سبد معیشتی مردم و راهکار تامین آن را مورد بررسی قرار داده و نوشته است:  بررسی‌های «فرهیختگان» نشان می‌دهد بدون درنظر گرفتن هزینه مسکن که معادل 36درصد هزینه‌های سبد معیشت خانوارهای شهری است و بدون درنظر گرفتن هزینه حمل‌ونقل، بهداشت و درمان، آموزش و لوازم و اثاث خانوار که معادل 20 تا 25درصد هزینه‌های سبد معیشت خانوار را تشکیل می‌دهند، هزینه تمام‌شده ماهانه 13 قلم از اقلام مورد استفاده در تعیین سبد معیشت خانوار برای یک خانوار 3/3 نفره به دو میلیون تومان رسیده است.

نان، برنج، ماکارونی، حبوبات، سیب‌زمینی، سبزی‌ها، میوه‌ها، گوشت قرمز، گوشت سفید، تخم‌مرغ، لبنیات، روغن‌های نباتی و قندوشکر این 13 قلم عمده هستند که جزئیات هزینه‌های این اقلام در جدول شماره یک بیان شده است.

یارانه فعلی 45500 تومان؛ هزینه نان ماهانه خانوار 46000 تومان!

براساس داده‌های محاسبه‌شده در این جدول، اگر خانوار بخواهد هزینه متعارفی برای تامین اقلام خوراکی کند، هزینه نان یک خانوار 3/3 نفره در ماه چیزی حدود 46 هزارتومان می‌شود که کمی بیشتر از یارانه 45 هزار و 500 تومانی است.

برنج 235 هزارتومان، ماکارونی نزدیک به 16 هزارتومان، حبوبات حدود 67 هزارتومان، سیب‌زمینی نزدیک 17 هزارتومان، انواع سبزی‌ها 208 هزارتومان، میوه 222 هزارتومان، گوشت قرمز 417 و گوشت سفید 545 هزارتومان، تخم‌مرغ 50 هزارتومان، لبنیات 198 هزارتومان، روغن نزدیک 35 هزارتومان و قندوشکر نیز رقمی حدود 36 هزارتومان هزینه برای خانوار در پی خواهد داشت.

افزایش 35 درصدی قیمت کالاهای اساسی در 6 ماه اخیر

همانطور که در جدول شماره 2 آمده است، بررسی قیمت 24 قلم کالای خوراکی خانوار که برخی از آنها جزء کالاهای اساسی هستند، نشان می‌دهد طی 6 ماه اخیر به‌طور میانگین قیمت کالاهای اساسی 35 درصد افزایش یافته است.

برنج هندی با 111 درصد رشد قیمتی در رتبه اول افزایش قیمت‌ها قرار دارد. پس از آن، عدس با 97 درصد، تخم‌مرغ با 94 درصد، لوبیاچیتی با 72 درصد، کره با 71 درصد، مرغ با 43 درصد و برنج ایرانی با 30 درصد اقلامی هستند که در رتبه‌های دوم تا هشتم بیشترین افزایش قیمت‌ها قرار دارند.

کارگران؛ ناتوان از پرداخت بخشی از هزینه های خوراک

بدون درنظر گرفتن هزینه‌های مسکن، حمل‌ونقل، بهداشت و درمان و آموزش، هزینه متعارف خوراکی یک‌خانوار کارگری درحال‌حاضر حدود دو میلیون تومان برآورد می‌شود، حال هزینه‌های مذکور را نیز به آنها اضافه کنیم، قطعا به این نتیجه خواهیم رسید که با حقوق و دستمزد فعلی، خانوارها برای تامین هزینه‌های مسکن، بهداشت و درمان، آموزش و حمل‌ونقل و… قطعا مجبور به حذف بخشی از هزینه‌های متعارف خوراکی خواهند شد.

اخبار و گزارش های مهم روز را بخوانید:

روزنامه فرهیختگان در گزارش خود به موضوع خط فقر – که 10 میلیون اعلام شدن آن توسط یکی از نمایندگان جامعه کارگری بحث های فراوانی ایجاد کرده – نیز پرداخته است و در گفتگو با فرامرز توفیقی رئیس کمیته دستمزد کارگران در شورای عالی کار انتقادات وی را از نابرابری شدید هزینه ها و حداقل دستمزد کارگران مطرح کرده است.

نهایتا این که در گزارش روزنامه فرهیختگان – که مهدی عبداللهی، دبیر گروه   اقتصاد این روزنامه آن را نوشته – به این نکته اشاره شده که مجلس یازدهم در ادامه اقدامات مجلس قبلی طرحی با طرح کالابرگ الکترونیکی طراحی کرده که به‌گفته نمایندگان مجلس، این طرح هیچ بار مالی‌ای برای دولت ندارد و یکی از راه‌های کنترل در توزیع است که کالا‌های اساسی به قیمت دولتی به‌دست مصرف‌کننده برسد.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

 

انتهای پیام

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 618
دوست نداشتم: 146
میانگین امتیازات: 4.23

 

 

79 دیدگاه در “یارانه 2 میلیون تومانی کالای اساسی جایگزین مناسب برای یارانه 45500 تومانی

مرگ وننگ بر… که عرصه زندگی رو برما تنگ کردن، ازماست که برماست، ، بذارخودشون هرکی روخواستن بذارن، دیگه هیچ فرقی به حال مانمیکنه

آقای نویسنده عذر می خوام که بهتون تذکر میدم ولی لطفا در نوشتن جملات دقت کنید و حرف تو دهن دولت نزارید که دولت هم بخواد سوء استفاده کنه، این یارانه باید به 45500 تومان اضافه بشه نه اینکه جایگزینش بشه.
ضمنا در مورد یارنه بنزین هم خبری بگیرید اینکه مطرح شده بود که برای هر نفر معادل 30 لیتر بنزین ماهانه در نظر گرفته بشه علاوه بر یارانه 45 هزار تومانی و کمک معیشتی و یارانه کالاهای اساسی
ممنون

بجای دو میلیون بییست میلیون قرار بدن به شرط اینکه دولت مراکز فروش بگذارد که حتی شارژه تلفن همراه رو بتوان از آنجا تهیه کرد که دولت هم ضرر نکند و این پول باعث بالا رفتن نقدینگی و بوجود آمدن تورم کاذب نشود و کنتورول این کار به دست دولت باشد

دقیقا احسنت خداییش راست میگی آخه چیشد بنزین واینکه اینها به یارنه اضافه میشن نه جایگزین

دقیقا احسنت خداییش راست میگی آخه چیشد بنزین واینکه اینها به یارنه اضافه میشن نه جایگزین

باعث این وضع مردم نا کار آمدی وفساد در دستگاه بوده و تمام مردم این را میدانند ،نماینده مجلسی که اول به فکر ماشین شاسی بلند برای خودشه که دلش به حال مردم نسوخته یا آن آقایی که پرینت حسابش تو اینستام دست به دست میشه فرموده بودند مردم مرغ نخورند مگه چطور میشه ،دم خروس رو ببینیم یا دروغای شما رو باور کنیم قدیما میگفتن دروغگو دشمن خداست ،خدا چقدر دشمن داره

سلام . اون فردی که در جدول عنوان کرده خانواده ۳/۳ نفری در ماه ۴۶۰۰۰ تومن پول نون میدن . بگو معلومه که شما اصلا از هیچی در جامعه و مملکت خبر نداری چون از هر طرف تامینی . یک خانواده سه نفری فقط هر کدام یک نون در طول ۲۴ ساعت مصرف کنند در ماه (۳۰ روز ×۳نفر =۹۰ ×۸۰۰ تومن قیمت نون میشه ۷۲۰۰۰ تومن .شما ها هستین با این بی کفایتی که دارین و حتما تصمیم گیرنده مملکت هم هستین مردم رو به این روز سیاه نشوندین . کاسه کوزه تو جمع کن برو پی کارت

بعدبرید موقع رآی دهی صف بکشید..هربلایی سرملت میاد مقصرش خودمونیم…شراایط اینقدرسخته که باماهی 10میلیون تومن هم نمیشه زندگی کرد..چرابین همه کشورهای دنیا فقط مااینقدربایدسختی بکشیم..؟پس کی باید اززندگی لذت ببریم؟کی بایدرنگ خوشی روببینیم؟آرزوهامون چی میشع؟؟بااین همه ثروت چرافقیریم؟؟چرا آقاها و آقازاده ها باید زندگی آنچنانی داشته باشن ولی بچه های ماباید باحسرت بهشون نگاه کنن…شاید واقعا خدایی وجود نداره چون اگه اینامطمعن بودن خدایی هست از ترس خدا اینقدر حق بیت المال رو نمیخوردن..شایدم خدا خدای ظالم ها واختلاصگراس

درود بر شرفت/ اما کو گوش شنوا؟؟ اینها با این دزدیها و اختلاسها؛ روزبروز گردنشون کلفتتر میشه^مثه همون که تو …دم از دین و خدا و…. میزنه؛ تبر گردنش نمیزنه!! خداکجایی؟؟؟؟

عزیز کفر نگو
مال دنیا ارزش کفر گفتن نداره

مال دنیا ارزش نداره.ولی جون آدما چی؟
در ضمن خدا بین ما آدما گیر افتاده.
مظلوم تر از خدا دیدین؟
اون هرچی بهش بگیم بازم هیچی نمیگه
بیکفایتی مسئولین ربطی به خدا نداره.
گردن خدا نندازیم اشتباهاتی که نمیدونیم مسئولشون کیه؟

اره هرکی باباش یا خودش تو این مملکت خرش بره دم از دین و خدا میزنه چون شکمش سیره

نمیدونم کی میخواید بفهمید ملت گشنه دین و خدا واسش بی معنیه

خیلی خیلی ممنون ومتشکریم از این دولت. انشاا… ما مردم ایران بتونیم جبران کنیم.واقعا اگه به جای چهل وپنج هزار بتونن شصت هزار بدن فکرشو بکنیدسرنوشتمون عوض میشه.

زندگیمون از این رو به اون رو میشه با ماهی ۱۵۰۰۰ تومن بیشتر🤣
به خدا این ظلمه😔
با ۱۵۰۰۰تومن بیشتر میشه دو تا کره خرید

ما یه خانواده ۴نفره هستیم که دیگه آب ازسرمون گذشته نه وسیله ای،نه خونه ای و نه زندگی ،دولت اقتصاد و رونق کاری کرد که دیگه همون نون خالی هم نتونیم بخوریم دیگه هم امید به درست شدنش نیست تا وقتی دولت دست … باشه همین دیگه.خدا لعنت کنه همه دست اندرکاران دزد

دولت به جای این مبلغ یارانه ماهانه همین ۱۳ قلم مورد نیاز کارمندان و کارگران دائمی را که به راحتی می تواند در محل کارشان تحویل آنها دهد تامین کند و این مبلغ را فقط به خانوار افرادی که شغل مشخصی ندارند ولی نیازمندند نقدی بدهد مشکل بسیاری از این گرانی ها و تورم روزانه از بین خواهد رفت وقتی این همه کارمندان لشکری و کشوری و کارگران با شغل ثابت مجبور نباشند برای تامین آن ۱۳ قلم نقدینگی خود را به دست ولالان بدهند مشخص است که قدرت خرید سایر اقشار هم افزایش می یابد

سلام چقدرحرفه ای عمل میشه به این طریق کا لا ای ضعیف مثلگوشت منجمد وغیره توسط اقازاده ها واردمیشه حالشومیبرن بعد منت سرمردم و45000تومن گم میشه بعدازمدتی این کالا برگ هم جمع میشه خیلی ارام وبی صدا،اخه دولت نداره،فقط موندم خدایی پول نفت معادن مالیاتهای مدل به مدل ازهرچیزکه فکرکنی،اینهاچی میشن کجامیرن،لعنت بههردوطرف چه فبلیها وچه اینهاکه همگی فقط برای چاپیدن وقدرت به ما نادان هادروغ میگن که واقعا سزاواریم!

چرا مردوم رو مسخره میکنید اینم روز شنبه یکشنبت بود منتظر چی هستی

یارانه رو طوری طراحی کنند که اول طبق سبد معیشت هر نفر باشه و دوم طبق تورم بالا و پایین بره اینجوری دیگه هیچ دولتی نمیتونه سوء استفاده کنه…یعنی اگه تورم شد 20 درصد یارانه هم 20 درصد باید بره بالا و برعکس

به مردم هرچی سریع تر قبل از که دیگه دیر بشه رسیدگی کنید مردم بدجوری گرسنه هستن و درفشار زندگی کمر خم کرده اند

لازم نکرده مثل دادن یارانه معیشتی میمونه که چندرعاز به کسیکه باید میدادید ندادید بعدشم گفتید اگه اعتراض کنید همون یارانه تون قطع میشه تو جامعه هشتاد نود میلیونی ایران هفتاد میلیون نفر باید یارانه بگیرن نه شصت میلیون معیشتیتونم که به بیست میلیون آیا دادید یا ندادید با محاسبه های من درآوردیتون بخدا قشم..خسته مون کردید فقط بیست سی میلیون ماهانه حقوق میگیرید شکماتون سیره خبر از گرسنه ندارید

زندگیمون از این رو به اون رو میشه با ماهی ۱۵۰۰۰ تومن بیشتر.

به خدا این ظلمه
با ۱۵۰۰۰تومن بیشتر میشه دو تا کره خرید
دمشون گرم.
خیلی خدمت میکنن به ما
آخه میدونین برای خدمت مسئول میشن.همش برا خودمونه

سلام ازاین مجلس تازه کارکه کشورباهزاران مشکلات اقتصادی روبرو هست وداره چنین تصمماتی واسه مردم محروم میگیره متشکرم به امیدخدا بیشتروبهتر بفکر این مردم باشند

با سلام
مردم شریف ایران، ان مع العصر یسرا، فان مع العصر یسرا
بعد از هر سختی آسانی است.
اگر ریس جمهور بودم، یارانه هر ایرانی را آنقدر زیاد می کردم که بتواند با آن یک ماه بی دغدغه زندگی کند اما این یارانه را به افراد معتاد، افراد ثروتمند، افراد بی نیاز از یارانه، نمی دادم به همین راحتی. و بی شک چنان عمل می کردم که طی ۸ سال دیگر هیچ نیازمندی به یارانه در کشورم نباشد…. و این امر محقق می شود ان شالله

تو هم بیا برو رییس جمهور شو
همه اولش همینو میگن چشمت که به ماشین وبادیگارد و خونه آنچنانی بحوره حرفات با ی بشکن از یادت میره
تو هم رییس جمهور شو برادر
ما دیگه برامون فرقی نمیکنه
ما انقدر مردم احمقی هستیمم که هیچی نگیم

ببخشید مگر زمان جنگ دولت چیکار می کرد اجناس مورد نیاز مردم رو خودش توضیع می کرد تخم مرغ مرغ گوشت قرمز وگندم برنج رو از خارج وارد می کرد تازه ایران اون موقع محاصره اقتصادی بود وبخش خصوصی هم کاره خودش رو انجام می داد حالا چی شده من دیگه توش موندم

خدایا چی بگی چی بنویسی اینجا اخه مگه این مسولین هیچی رومیبینن مگه این مسولین دلسوز مردمن نه بابا سرشون کردن زیر برف

هیچی باو
اون بخار داراشونم هیچی نتونستن بگن دیگه تو که. بی بخاری بنده خدا…
هیچی ولشون کن
بزار هر کاری میخوان بکنن😉

خاک عالم بر سر ما. که دولت داره صدقه سری میده. خدا را شاهد میگیرم که بد بختر ازمردم ایران، دردنیا وحود نداره. اینهمه در آمد صنعت ومعدن و پتروشیمی ها درآمد نفت و گازاز همه مهمتر در آمد مالیتهای کشوری ولشکری و عوارض به کجا میره. که سرخط کلیه خبرهای مجازی و حبرهای رسانه ایی شده 45500یارانه بروید تا زمین و کفن از این گرونتر نشده. بمیرید بمیرید بمیرید انشاااله.

لعنت بر این زندگی. درآمد نفت و گاز وصنعت ومعدن پتروشیمی ها ومعادن طلا نقره مس آلومینیوم از همه مهمتر در آمد مالیتهای ازحقوف بگیر تاشرکتها مغازه ها ناوگانها و این همه درآمد عوارضها بکجا میره. که سر خط تمام رسانه ها و فصای مجازی شده 45500تومان یارانه. بابا این یارانه را هم فطع کنید تا دیگه خیالتون از این بابت راحت بشه. چطوره همه مردم ایران بروند سر مرز از کشور خاج بشوند خانه ها و ماشینها و املاک برا خودتون لذتشو ببرید. دیگه اگر این کار را بکنیم ولمون می کنید.

من یک نفر هستم صبح یک نان بربری و ظهر یکی وشب هم یکی میخورم یعنی روزی ۳تا بربری میشه روزی ۳هزارتومان یعنی یک نفر ماهی نود هزار تومان نون مصرف میکنه من نمیدونم مجلس چطور حساب میکنه میگه خانواده ۳نفره ۴۵هزار نون مصرف میکنه اینها حتی ضرب و تقسیم هم بلد نیستن شدن نماینده ،همینه مملکت به گا رفته .مردم از زندگی نا امید شدن بفکر مرگ هستن ،اینها تازه به فکر افتادن که امید مردم به زندگی بیشتر شده سن بازنشستگی را ببرن بالا،همه کارهاشون برعکسه……

فکر کنم اگه اینو به مسئولین بگی بهت میگن زیاد می خوری چ خبره ۳ تا بربری😅

سلام خودتان بالا بالادنشستین فکر کسی دیگه نیستی
واقعان بااین شرایت یک کارگر با حقوق ۱۸۰۰ با دوتا بچه خونه اجاره. تا خرخره توی قرض چجوری زندگیش
به چرخونه یکی خودم پیک موتوری هستم

شرایط نه شرایت
شرایطو اشتباه مینویسی ی وقت شرایط بدتر میشه ها
دقت کن برادر

احمدی نژاد 45دلار داشت به هر نفر میداد الان دلار25هزار تومن هست 45دلار به هر ایرانی یارانه بدید تا تازه برسیم به دوران احمدی نژاد که انقدر دربارش بد میگید به عبارتی دیگر یارانه الان باید برای هر نفر1225000یک میلیون دویست وبیست وپنج هزار تومان باشه ن کمتر

سلام من خودم دیابتی هستم ماهیانه ۷۶۰ت حقوق می گیرم پول دارو وقسط دارم خیلی وقته یه چکاپ نتونستم برم چرا یارانه وحقوقهارو با تورم و رشد دلار حساب نمی کنند ما نفت و گاز داریم ولی فقریم شاید دربهشت زندگی بهتری انتظارمان را بکشد یه طرف گرانی وطرف دیگر کرونا خداوند کمکمان کند

انشالله …
فقط خدا میتونه کمکمون کنه از دست اینا کاری ساخته نیست یعنی در واقع به اینا امیدی نیست

واقعا زندگی مردم رو اینطورمیبینن
متاسفم واسه کشوری ک دارم داخلش زندگی میکنم

آقا نویسنده لطفا اول ریاضی بیشتر تمرین کنید که حداقل حساب کتاب بلد باشی بعدش دو مارماهی 45تومن برا خانواده.3.3خودت بده نون خالی ببین میرسه

شما که طرح میدهید ماهیانه 60 هزار حالا یا120 هزار…. واقعا یک سوال؟
شما نماینده عزیز خداوکیلی شما مگر توی کدام کشور زندگی میکنید.مثل این است که شما در ایران نیستید شما جای من بیمار کلیوی با ۴ فرزند و مستاجر که 1/5میلیون اجاره میدم آیا میتوان زندگی کرد ؟ حالا خرج بیماری و ۴ فرزند و بیکاری هم باشد.
با تشکر از شما…

ماسه نفریم ماهی سیصدوبیست هزارتومن پول خونمون میشه تازه اگه شانس بیاریم مهمون نیاد قبل انتن که می‌گرفتیم وزنش زیادبودولی الان گرون شده وزن شم کم شده مسل دلسترانگور که قبلاقرمزبودالان از رنگ افتادن فقط رنگ واب قاطی میکنن میدن به مردم رب گوجه تبرک ایران هفده هزارتومن افغانستان الان پنج هزارتومنه فقط بلدن به ما ملت بفروشن

والا همون ۴۵ تومان هم برای خرید نان کافی نیست فقط یک هفته میشه باهاش نان خرید این دولت مردم را مسخره کرده یا خودشو درد مردم بیشتر از اینها هست

اوقت حالا من بدبخت که یارانه معیشتی بهم ندادن الانم میخوان این یارانه رو باز به همونا بدن بدون بررسی اشتباه گذشتشون تکرار کنن چه گناهی کردم بقران نه ماشین داریم نه خونه تو روستا تو خونه ای زیر 70متر مستاجریم اوقت تکلیف ماها چی میشه چرا اینو باز میخوان بدن به همونا که معیشت دادن یه کم حداقل بررسی کنید

دولت فقط تو این همه سال تونسته قیمت یارانه رو ثابت نگه داره، وگرنه تو بقیه کارها ک…..

بنده روزانه5هزارتومن نون میگیرم سه نفریم ویک بچه اوتیسمی ویتیم…😔بااینحساب ۱۵۰هزارتومن فقط پول نون خالی

خدا لعنت کنه میرزایی رو با اون شناساییش که یارانه بنزین همش اشتباه بود وقرار بود برسی کنن خرداد انجام نداد حالا یارانه کالا رو باز میخوان بدن به همونا باز که همه پولداران وما بدبختها بیکار بدون بیمه وبدون ماشین وخونه ومستاجر از هیچکدوم از این یارانه ها سهمی نداشته باشیم.تو رو قران حداقل برا این بررسی کنید ببینید کی چی داره

تورو قران اینم نکنید مثه یارانه بنزین که فقط به پولدارا دادید قرار بود خرداد برسی کنید نکردید.حداقل الان برسی کنید ببینید کی بیکاره خونه وماشین وبیمه نداره بعد بدید

گور بابای سیاستمدارانی که کشور را این طوری اداره می کنند
اینها شیطانن بخدا

مردم ایران دیگه‌ نان خالی هم برای خوردن ندارند .سیر از گرسنه خبر نداره‌…خودشون در رفاه هستند مردم ایران هم در فقر و گرانی و کرونا می میرند .مرگ خاموش

لعنت بر پدر و مادر کسی که باعث و بانی اینهمه مشکلات معیشتی برای مردم شده است.

چاره رنجبران وحدت تشکیلات است. مجوی ای هموطن بخت خود از ایزد تقدیر، نآید زآسمانها هدیه ای، نی قدرتی غیبی برایت سفره ای گسترده اندر خانه در چیند، طلب کن بخت را از جنبش بازوی سخت خود

مرگ و ننگ بر کسانی که باد که با رقص کمر به دولت ننگ و نا امیدی و بی تدبیر ی رای دادن .و ننگ و لعنت ابدی بر سلیرتی های پرچم که بخاطر آزادی و بی بندباری و بخاطر گرفتن گرین کارت هشتاد میلیون ایرانی رو به روز سیاه نشوندد…

حالا مگه بقیه دولتا چیکار کردن برای مردم
همشون مثل همن
چرا مردم بیچاره رو نفرین میکنی
کی به خاطر رقص دلار ۳۰هزارتومنی رو انتخاب کرده؟
همه میخواستیم بهتر بشه غافل از اینکه اصول گرا و اصلاح طلب فقط یه اسمه واسه کشوندنمون پای صندوق ها، وگرنه هیچکی به فکر ما نیست

خاک تو سرتون با این مملکتتون،تعفن زدین به اسم ایرانی و ایرانی ها ،در تمام نقاط جهان سرمون پایینه و از گفتن اسم این که ایرانی هستیم شرم داریم.
خدا ریشه ظلم و ظالم را بخشکاند.
اینها کاری کردن کسی دیگه نه به خدا باور داره نه به جهان آخرت،انسانیت از بین رفته.
جمع کنید تروخدا.

مسعولین و سران کشور لطف کنید و خودتونو جای این مردم بدبخت بگزارید که از بی پولی و نداری و شرمندگی زن و بچه هاشون روزی صد بار میمیرن و زنده میشن,ننگ بر مسعولین بی کفایت و مردم بیعار که باز هم موقع انتخابات صف میکشن

همون قیمتهایی که نوشتن واقعا خودشون میتونن زندگی کنن یعنی با 46 هزار تومان در ماه میشه نون یه خانواده 3 نفررو داد انگار تو این مملکت زندگی نمیکنید اخه ادم باعقل اول که مردم به غیر از نون خالی چیزی ندارن بخورن بعدشم چرا همش از قیمت نون بربری صحبت میکنید یعنی ادم ضعیف نباید نون سنگک یا تنوری بخوره فقط اقازاده ها لایقن واقعا که براتون متاسفم جمع کنید این مسخره بازیاتونو یکباره همه رو به رگبار ببندیدو خلاص بخدا همه راضین با این وضع زندگی نکبت بار

آخآ 60تومن چیه. ویزیت یه دکتر نیست الان. خودتون رو مسخره کردین یامارو؟ شماها کاری کردین که اینهمه فساد بوجود بیاد دیگه.شماها کاری کردین که مرد خانواده بیکار بی پول شرمنده خانوادش بشه.
و ازبی پولی یه خانم بره سرچهارراه یاگدایی کنه یا بامرد نامحرم هرکاری بکنه که ازش پول بگیره. مایحتاج روزانه شوتهیه کنه. داریم کجا میریم ماها؟ چرا کسی جوابگو نیست وکاری نمیکنه برا این مردم بدبخت. لعنت به این زندگی ها که پرشده از کثافت کاریا وبدبختی

خدایا از سال۹۲تا الان توله مار تورم انقدر پوس انداخته که اژدهای آتشین شده و طفل یارانه آنقدر نحیف شده که منتظر مرگ و خورده شدن توسط لاشخورهاس همان هایی که همین ۴۵تومان هم برای دزدیدنش روز یک نقشه میکشن مردم شریف ایران بیایید همه یارانه۴۵تومنی که پول یک پفک است به این دزدان بی شرف بدهیم تا دیگر کم شب و روز بشینن برا این چندر غازک نقشه بکشن این دو میلیون را داری تعریف میکنی خواب دیشب ته عزیز جان ۴۵تومن رو میخان بدزدن حالا بیا دو میلیون بدن خوش خیالین بقران ای تف به ذات دزدتون چحور پول حرام از گلوتون پایین میره چجور شب راحت میخوابین درحالی که بیت المال این ملت را مث آب خوردن سر میکشید چطور از خدا نمیترسید مگر آخر دومتر کفن بیشتر میبری به ولا پولت برای بچه حرام خورت جامیمونه که جنازتو به یه گورکن میده دفن کنه ای وای بر شما ای وای برشما خدا و قیامت را فراموش کردیدوحق یتیمان و فقیران را مث سگ میخورید لعنت پیامبر خدا برشما لعنت اولین و آخرین قاضی عدالت علی برشما لعنت و نفرین زینب برشما جماعت شمرصفت

ملت شریف ایران بیایید همه باهم با دل های شکسته وپیشانی چروک شده دست به درگاه خداوند متعال ببریم همه هر صبح و هرشام این دعا را تکرا کنیم
خدایا تو خوشاهد بر هرغیبی هستی و آگاه بر هر سری خدایا ما ۶۰میلیون گرسنه به حال خود راه شدیم و همه تو این شیر تو شیر مملکت فکر بستن چمدان خودشان هستند خدایا ما شرمنده زن وبچه هستیم خدایا قلب های ما زخمی و تکه تکه شده خدیا فریاد رسی حز تو نداریم خدایا صبرت رابشکن وببین کودکان وپیران گشنه هستند خدایا بنیان هرکس که در این مملکت ظلم میکند حق را نا حق میکند دزدی میکند رانت خواری میکند و از حق ما میخورن به بلایی گرفتار کن که زیر خودشان شاش کنن و از بوی تعفنشان حتی عزیزانشان نیز آنها راترد کنن و فرزندانشان را که شکمشان از لقمه حرا پر است آنچنان عاقبت به شر کن و نسلشان رامقطوع کن و شر آنها را از سر مردم نجیب و زجر کشیده وطن من بردار ودر جهان هم آن حرام زاده هایی که تحریم میکنند تا این حرام زاده ها بهانه داشته باشند به تمام بلایای زمینی گرفتار کن و آب خوش از گلوی خودشان ومردم کشورشان پایین نبر به حق رمز هستید بحق عزیزترین آفریده ات وبحق چیزی تورا قسم میدهیم که اگر به آن قسم داده شوی عقوب بدی از این بی شرف ها میگیری خدایا خودت صاحب ملکت هستید دعای مارا سریع العجابه احابت کن الهی آمین

آیا می دانستید هر بالایی که داره سرمون میاد
مقصر خودمونیم
آیا می دانستید که ما مردم همه در انتخاب ضعیف
هستیم
آیا نباید قبول کنیم که اشتباه کردیم…

سلام اخه60 تومن و45تومن حالاپوله دوتابچه دارم شوهرمم که اصلانمیبینم همش توجاده ماهی یک روزنمیتونه خونه بمونه کرایه خونه قرض و..ازبس داریم روزی یک وعده غذادرس میکنم برابچهام حتی نون ماست ساده نمیتونم بدم بخورن.اخه نیم کیلوماست شده7000تومن.خداالهی لعنتتون کنه ایقدبدبختمون کردین روزبروزگرونتراخه چراهیچ نظارتی نمیکنین همه دارن احتکارمیکنن چون روزبروزگرونترمیشه..بخداهلإک شدیم همش ناراحتی غصه…خدایاخودت دلت بسوزه برابچهامون….

سلام.ما یه خانواده پنج نفره هستیم که حتی روزی ۵ هزار تومان پول کفاف نونمون هم نمیشه نه خونه داریم نه ماشین نه خورد و خوراک مناسب هر روز باید ۴ کیلومتر مسافت برای مدرسه بچه هام پیاده بریم که بچه هامون درس بخونن .وقتی بچه هام ازم میپرسن کی دوچرخه برامون میگیری شرمندشون میشم .چه برسه به موتور یا ماشین که حتی تو خواب هم نمیتونم ببینم.اب از سر ما گذشته دلم به حال بچه هایی میسوزد که اینده شون معلوم نیست .حالا شما هی تلاش کنید که دو میلیون به ما بدن اخرش که چی با این شرایط اگه بیست میلیون هم بدن باز کمه.

سلام اولین یارانه که دادند حدود ۴۰ دلار برای یک نفر بود حالا بجای ۴۰ دلار به هرنفر برابر ۲۰ دلار بدند.خوبه…..

سلام همه چیز چند برابر شده جز یارانه. میتوانید اقلام حیاتی را بقیمت ۸ سال پیش و کوپنی به مردم بدهید و۴۵/۵۰۰ را قطع کنید.

جناب شما بجای نویسدگی در مورد محاسبات هزینه زندگی مردم باید بروید داستانهای کوتاه برای کودکان زیر 6سال مینوشتیدهدف ومنظور شما در اینده مشخص خواهد شد توهین به شعور مردم حدی دارد مشکل شما در واقع بینی مسائل است تفیسیر شما به درد سر دبیر فرهیختگان میخوردو بهره برداری سودجویان لطف بفرمائید با نویسندگی کاری نداشته باشید ان هم با مسائل اقتصادی

خدا لعنتون بکنه یک ماشین تو قرعه کشی برنده شدیم بعد دو ماه وآسه تکمیل وجه ۵۰ میلیون گرون تر شده وانت نیسان ماشین لاکچری نیست که بگویند حقت است یک کارگر از کجا بیاورد ۵۰ میلیون اضافه بده …رئیس قوه قضائیه دم از مبارزه با فساد میزنه مگر فساد تر از این دو بنگاه خودرو ساز کس دیگر هست چقدر قدرت دارند که هیچ کس چاره اینها نمیکند…نیاز به یک خود کشی دست جمعی داریم

هرچه که انسان می کشد از دست خودش می کشد، این انتخاب بد بود که این ثمره را آورد، بنده خدا چرا به خدا کفر می گویید، مگه آزادی نمی خواستند، خدارا در نظر نگرفتند،دین خدا را در نظر نگرفتند،معصومین علیهم السلام را در نظر نگرفتند، شهدا را در نظر نگرفتند وازآنهاخجالت نکشیدند، به حرف عقلای متدین گوش ندادند، دیگر چه منتی هست که به خدا نعوذبالله خرده می گیرید، اسلام به ذات خود ندارد عیبی، هرعیب که هست از مسلمانی ماست….گفتیم تنور داریم وآرد وآب وخباز، گفت بگو دیگر چه دارید باز، گفتیم همه چی هست نداریم به نان همسایه نیاز، گفت،نان همسایه خوش تر است فقط دهانتان را کنید باز، نیک بنگر رفیق دهانمان نباید باشد باز، نه از نان خوش طعم همسایه خبری هست ونه خوشی و… به امید نان همسایه نباش ای برادر، نان از بازوی خود خور ومنت همسایه نکش التماس دعا وتفکر…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *