یارانه نقدی 45 هزار تومانی حذف می‌ شود؟

ژیوار

محسن هاشمی رئیس شواری شهر  تهران پیشنهاد کرده است که هزینه پرداخت یارانه نقدی به جای پرداخت مستقیم به مردم، صرف تکمیل ‌مترو و پروژه های عمرانی نیمه تمام شود.

به گزارش کاماپرس؛ از سال ۸۹ که دولت احمدی نژاد تصمیم گرفت طرح پرداخت یارانه نقدی را آغاز کند تا امروز، حرف و حدیث ها پیرامون تبعات اجرای غیرهدفمند این طرح و بار تورمی که به کشور تحمیل می کند، زیاد بوده است.

بنا به اعلام ایسنا اخیرا محسن هاشمی – رئیس شورای شهر تهران – با اشاره به تبعات ناشی از پرداخت یارانه‌های نقدی و آثار تورمی آن پیشنهاد کرده که دولت هزینه‌ یارانه نقدی را در مترو و پروژه‌های عمرانی فعال کند که هم مردم صاحب شغل و از یارانه نقدی بی‌نیاز شوند و هم این‌که معضل ترافیک و آلودگی هوا که مشکل اصلی تهران است.
این پیشنهاد هزینه کردن یارانه نقدی در پروژه های عمرانی به معنی حذف پرداخت مستقیم یارانه نقدی به مردم و تخصیص آن به طرح های عمرانی است.

در حالی رئیس شورای شهر پیشنهاد هزینه کردن منابع یارانه نقدی در پروژه‌های عمرانی را مطرح کرده که رقم پرداختی بابت یارانه‌های نقدی در سال به اندازه و حتی بیش از بودجه‌ای است که ایران بابت پروژه‌های عمرانی خود خرج می‌کند.

برای ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان هم استقراض شد

دریان سفر امید

حدود ۱۰ سال از شروع اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها می‌گذرد، طرحی که قرار بود از منابع ناشی از حذف یارانه انرژی در سه بخش کمک به افراد و خانواده‌های آسیب دیده و ایجاد رفاه اجتماعی، تولید و البته کمک به هزینه‌ها و پروژه‌های عمرانی دولت شود، اما در عمل دولت‌ها با پرداخت یارانه نقدی به تمام افراد متقاضی اعم از نیازمند و غیرنیازمند به گونه‌ای پیش رفتند که نه تنها تمامی منابع حاصل از حذف یارانه و اصلاح قیمت سوخت صرف پرداخت‌های نقدی شد بلکه در مواقعی دولت دست به استقراض از بانک مرکزی برای جبران کسری یارانه پرداختی زد.

اخبار و گزارش های مهم  را بخوانید:

از سال ۱۳۸۹ که قانون هدفمندی یارانه‌ها به اجرا درآمد تاکنون معمولا هر ماه دولت حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان بابت یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی پرداخت کرده که در سال به ۴۲ هزار میلیارد تومان می رسد، ارقام زمانی قابل تامل‌تر می‌شود که طی سال های پرداخت حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بابت یارانه‌های نقدی پرداخت شده که این رقم در حال حاضر نزدیک به بودجه‌ای است که دولت در سال کل کشور را اداره می‌کند.

گرچه رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی بابت یارانه به هر نفر در ۱۰ سال گذشته با وجود فراز و نشیب‌های اقتصادی و تغییرات تورمی هیچ تغییری نداشته است، اما همچنان طبق آخرین اعلامی  از سوی دولت حدود ۷۸ میلیون نفر یعنی بیش از ۹۰ درصد از جمعیت ایران در لیست دریافت یارانه نقدی با این رقم ناچیز قرار دارند که به طور حتم این رقم ناچیز سهمی در زندگی عمده این افراد ندارد.

یارانه کم که نشد یک یارانه دیگر هم اضافه شد

به دفعات نحوه پرداخت یارانه نقدی مورد نقد و از محورهای چالشی بین دولت ها و منتقدان بوده و خواستار اصلاح آن بوده اند، حتی بارها در قانون بودجه دولت مکلف به حذف دهک‌های بالا شده ولی تاکنون این تکلیف قانونی به طور کامل محقق نشده است و این در حالی است که نه تنها روند معیوب یارانه ای تغییری نکرد بلکه از سال گذشته و با اصلاح قیمت بنزین، یارانه دیگری به پرداخت‌های نقدی دولت اضافه شد و از بین ۷۸ میلیون نفر که در لیست یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی بودند ۶۰ میلیون نفر به عنوان خانوار هدف برای دریافت کمک‌های معیشتی از محل درآمد ناشی از قیمت بنزین گزینش شده‌اند و دولت در ماه حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان بابت کمک‌های معیشتی پرداخت می‌کند که در سال به ۳۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

براین اساس در حال حاضر دولت سالانه حداقل ۷۰ هزار میلیارد تومان بابت یارانه نقدی پرداخت می‌کند که این رقم به هیچ عنوان تضمینی برای پرداخت به خانوارهای نیازمند نیست و جمع گسترده‌ای از افراد غیرنیازمند در این لیست قرار دارند که موجب هدررفت حجم بالای درآمدی دولت از محل یارانه‌ها می‌شود.

اما معضل پروژه های عمرانی…

سوی دیگر ماجرا پروژه‌های عمرانی به عنوان یکی از معضلات بودجه‌ای دولت قرار دارد که همواره سهم ناچیزی در مقابل سایر هزینه‌ها در بودجه سالیانه داشته است. از بودجه عمومی دولت در سال سهم عمده‌ای به هزینه‌های جاری و پرداخت حقوق و دستمزد اختصاص پیدا می‌کند و هر آنچه باقی ماند به پروژه‌های عمرانی می‌رسد، به عنوان نمونه در بودجه سال گذشته از رقم ۴۴۸ هزار میلیارد تومانی فقط ۶۰ هزار میلیارد تومان به بودجه‌های عمرانی رسید و از بودجه ۵۷۱ هزار میلیارد تومانی امسال ۷۰ هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های عمرانی پیش بینی شده است.

هزینه تکمیل پروژه های عمرانی به اندازه بودجه کل کشور

این در شرایطی است که از سالیان گذشته تاکنون حجم بالایی از پروژه‌های عمرانی کلنگ خورده، اما به دلایل مختلف از جمله بی‌برنامگی و یا بی‌هدف بودن پروژه‌ها و بخصوص هزینه‌های مالی تکمیل نشده است؛ به طوری که طبق برآوردهای دولت در حال حاضر حدود ۸۰ هزار پروژه عمرانی نیمه تمام ملی و استانی وجود دارد که برآوردها حاکی از آن است که حداقل ۵۰۰ هزار میلیارد تومان برای تکمیل این پروژه‌ها نیاز است. این رقم ۵۰۰ هزار میلیاردی لازم برای پروژه‌های عمرانی به هیچ عنوان امکان تحقق در یک بودجه سالیانه و حتی چند ساله را نخواهد داشت، چرا که رقم منابع عمومی که دولت برای اداره کشور در یک سال مورد استفاده قرار می‌دهد در بهترین حالت تحقق به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد و هر جا که نیاز به صرفه‌جویی بوده و عدم تحقق منابع وجود داشته باشد با توجه به این‌که امکان دست زدن به هزینه جاری دولت چندان وجود ندارد این پروژه‌های عمرانی هستند که همواره با عدم تحقق مواجه بوده‌اند.

همه چیز روی کاغذ بایگانی شد

بر این اساس اگر قرار باشد رقم یارانه‌های نقدی در دو بخش نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی و همچنین کمک‌های معیشتی که در مجموع به ۷۰ هزار میلیارد تومان در سال می‌رسد به پروژه‌های عمرانی اختصاص پیدا کند آنگاه با حدود ۷۰ هزار میلیارد تومانی که در بودجه سالانه برای این بخش پیش‌بینی شده نزدیک به ۱۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود که می‌تواند حجم بزرگی از پروژه‌های عمرانی را در سطح کشور فعال کرده و به ایجاد اشتغال و کسب درآمد برای مردم و البته رشد اقتصادی بینجامد.

اما عملکرد دولت ها و مجلس در بخش یارانه نشان داده که این پیشنهادها و برآوردها تنها روی کاغذ است و دولت‌ها هیچ‌گاه نسبت به پرداخت هدفمند منافع ناشی از یارانه نقدی اقدام نکردند و با وجود تکالیفی که برعهده آنها در رابطه با حذف پردرآمدها وجود داشته، باز هم با اعمال ملاحظاتی از این موضوع عقب کشیده‌اند و تنها در موارد محدودی عملیاتی شده است.

البته در رابطه با هزینه کرد منابع پرداخت‌های نقدی پیشنهادهای متفاوتی در کنار حوزه‌ عمرانی وجود داشته که از جمله آن می توان به حمایت از  اقشار آسیب‌پذیر به نوعی دیگر و یا استفاده از این منابع هنگفت در بخش‌های دیگر بودجه‌ای با توجه به کسری سنگین بودجه دولت طی سال‌های گذشته تاکنون اشاره کرد، اما باز هم تمام نقدها، پیشنهادها و خواسته‌ها از دولت‌ها برای ساماندهی وضعیت پرداخت یارانه نقدی همواره بایگانی شده و تغییری ایجاد نشده است.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم  روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

نهال گشت
تهران آهن
روکش مارال
آژانس هرمس 724
سبیت
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

240 دیدگاه برای “یارانه نقدی 45 هزار تومانی حذف می‌ شود؟

 1. سجاد گفته:

  سیر ازگرسنه خبر نداره مردحسابی یارو پول نونش بگیرن بدن به اقازادها مترو شون تکمیل بشه درامدهای نجومیشون بیشتر سرمایه دارای بی درد

  • حسین گفته:

   اخه‌بنده‌خدا‌همراه‌بابای‌مرحومظ‌تو‌کاخ‌ممر‌خیلی‌سختی‌کشیدن‌‌مجبور‌بودن‌تا‌استخر‌وجگوزی‌پای‌پیاده‌بامشقت‌پیاده‌روی‌کنن‌

  • قاصدک بهاری گفته:

   سلام،،باید قشر معرفه اونهایی که درآمدهای کلان کپسولهای یامفت حسابشان ریخته میشود را حذف کرد اونهایی که دولت را احمق فرض کردند و…..کردند بر شما خبر نگار محترم، M

  • رضا گفته:

   گیرم ۴۵ هزار تومن گرفتی واسه متر تهران
   بعداز یارانه دیگه چی از جون مردم میخوای تو کاخ نشتی داری تز میدی

 2. اقای محمدی گفته:

  یارو تو شهرستان پول یک لقمه نان برای خانواده نداره بده بعد تازه توی این گرانی و بی کاری تازه می خوان یارانه رو هم قطع کنن فکر کنم دیگه مردم نتونن تحمل کنن یا مرگ یا زندگی

  • safar گفته:

   .من از الان مرده هستم .اینده خانواده ام بچه های کوچکم بر باد رفته ۱۸ سال تو بخش خصوصی کار کردم شب و روز چندر قاز بهم دادند تو خونه پدرم زندگی میکنم الانم بیکار به هر جا رفتم جواب سر بالا .میدند رفتم بانک وام بگیرم ۲ تا کارمند بردم و ۴ تا کاسب برا ۵۰ میلی جواب درست نمیدند .اما تا یه اقا زاده میرسه از پشت میز میپره اینطرف جاشو میده به اون چرا اخه مگه ما چیکار کردیم .جرم کردیم کلا که بدنیا اومدیم خدا کنه کرونا خانواده ام رو با هم ببره

 3. علی گفته:

  یکم از بخور بخوراتون کم کنید. یکم در ریخت و پاش بیت المال و برنامه ریزی های غلطی که باعث تحمیل هزینه به مردم میشه کم کنید> نمیخواد دست تو جیب مردم کنید. پروژه های کلان بنام مردم به کام شما!
  سیر از گرسنه خبر نداره! سواره از پیاده!

 4. ح--ر گفته:

  این حرفهای اقای هاشمی نشان میدهدکه ایشان از جامعه نیست و هیچ گونه ارتباطی با مردم ندارد واز خانی که برایش به ارث رسیده بهره مند است و از کوخ نشینانی که امام راحل همواره بیاد انها بود چیزی بیاد ندارد که الان همین 45 تومان بیارزش تنها منبع درامد وامیدشان است

 5. عباس گفته:

  اره حذفش کنیم که به اسم آبادانی مملکت بدن ساشا هااا بزنن زندگیهاشون.آقازادهاا بیکارن مردم،لطفاا شمام یکم کنار بیااین با وزیرای کشور

 6. بنده خدا گفته:

  دزدی و اختلاس کم بشه مشکل همه حل میشه،
  به جایی که یارانه رو بیشتر کنن میخوان کم کنن واقعا که!!!!!!!!!

 7. عباس گفته:

  کسی نیست به این آقای … بگه اگه راست میگی با اون پولی که داری تو حساب های کانادا و بانک های سوئیس را بیار خرج پروژه های عمرانی بکن پس چکار اون تتمه پولی که آن هم حق مردم است داری , به جای اینکه اون را به نرخ روز افزایش بدید میخوای اونرا حذف کنید

 8. صبا گفته:

  این یارانه جدیدتونه لابد.همون که میخواستین نفری بشه صدور بیست هزار تومان!!؟؟حالا می‌خواین اون ۴۵تومنم بگیرین ؟؟خجالت داره خیلی

 9. تحلیل گفته:

  بابت این حدود ۲ دلاری که ماهانه به مردم میدهید ، چند صد دلار ماهانه بطور مستقیم و غیر مستقیم به هزینه های مردم اضافه کردید !!! شما که سربازی نرفتی !!! یک اصطلاح در خدمت سربازی است که وقتی فرمانی را به نادرستی و اشتباه سربازان انجام میدهند ، فرمانده دستور ” حرکت از نو ” میدهد پس حالا حرکت از نو ، همه قیمتها برگردد به زمان قبل از یارانه ها اون ۲ دلار اسباب شرمندگی مردم خدمت شما و آقازاده ، نوش جون ( البته از اون نوعش ) .

 10. اُمیدوار گفته:

  البته ، باید بفکرِ آبادی کشورمان باشیم ، ولی در عین حال می‌بایستی اوضاع و احوالِ مالیِ مردم بزرگ و شهیدپرور ایران نیز از یارانه یِ ۴۵۰۰۰ تومانی که بسیار شرم‌آور است ، بسیار بسیار بیشتر و بهتر باشد.
  شما بزرگانِ نظامِ اسلامی که بهتر میدانید ، فقر که از سوراخِ دیوار یا پنجره بیاد ، ایمان از در ، و در روزِ روشن خارج میگردد!!!

 11. قدرت زارع پور گفته:

  مردم من مستخرج زندگیمان با همین یارانه هاست خداپدراحمدی نژادبیامرزد مترو سرم بخوره من تو روستا نون گیرم نمیاد آرزو دارم کوچه آسفالت کنند میگه عقل از سرت پریده یارانه قطغ بشه نصف بیشتر مردم سکته رازدن

 12. شهریار مشکین گفته:

  حل مشکلات مترو و کارهای عمرانی، خرد می‌خواد، نه دست بردن تو جیب مردمی که کارت یارانه‌شون پیش نونوای محل گروئه.

 13. الن گفته:

  کدوم بی عقل همچین پیشنهادی تو این شرایط اقتصادی داده؟ چرا نمیگن درصد قبض آب و برق و گاز رو کم کنن ، یارانه دادن که مثلاً هزینه آب و برق و … مجانی دربیاد. الان که هر فردی باید یه چیزی از جیبش چهار برابر رو یارانه بزاره که قبض‌های کذایی رو پرداخت کنه . مشکلات اقتصادی رو حل نمیکنن ، این همه سال نفت کشورمون رو به دلار فروختن وسهم ملتو خوردن ، سیر نمیشن. ازحقوقاشون نماینده ها کم کنن و بزارن تو طرح ساخت مترو ، بیشتر از یارانه ملت جواب میده

 14. محسن حسینی گفته:

  سلام خسته نباشید آقایی هاشمی عزیز فک کنم گرسنگی نکشیدی فک کنم تا الان از وضعیت مردم خبر نداری فقر روز به روز داره پر میزنه همونایی که 45 تومان یارانه میگیرن الان زیر خط فقر هستن آقایی هاشمی عزیز خودت که 45 تومان نمیگیری بفهمی مردم چی میکشن پس لطفا از این طرح ها نده مردمو از این بدبخت تر نکن

 15. عدالت گفته:

  واقعا که خجالتم خوب چيزيه توکه اين قدردلت ميسوزه يک ايستگاه صلواتي داﺋم بزن تااين کسايي که نون خشک روبزور توسطل آشغالا پيداميکنند راحت شن

 16. پویا گفته:

  البته اینو بدون دیگه نماینده های این دوره مثل خیلی از نماینده های قبلی جیره خوار شما آقا زاده ها نیستند. خدا بهشون عمر بده و همیشه سالم بمونن. درد آیت الله رئیسی بخوره تو سرتون. اگه چهار نفر مثل اون تو کشور داشتیم خیلی از مشکلاتمون حل میشد

 17. امیر حسین گفته:

  آقای هاشمی بیجا کرده
  من که از اولش نگرفتم ولی اون بدبختی که محتاج همین چندرغازه باید چیکار کنه؟
  اگه تمام یارانه بگیرها شاغل میشن، ایراد نداره
  آقای هاشمی مطمئنا شما به فکر مردم نیستی و به فکر منفعت خودتی.
  واقعا متاسفم برای همچین کشوری که با این همه منابع و معادن لنگ ۴۵تومن مردم باشه.
  صد در صد با حذف یارانه مردم نه تنها گره‌ای باز نمیشه بلکه صدتا گرفتاری دیگه بهش اضافه میشه

 18. حشمت گفته:

  به اقای هاشمی بایدگفت … صدات ازجای گرم درمیاد عمو اگه میشد یه سری بیای تو روستاها اون وقت میفهمی که همین یارانه ناچیز جان چندنفرازانسانهای بدبخت رانجات میده حیف که نمیتونم بیشترتوضیح بدم

 19. نوید گفته:

  …ماهی ۳۰۰میلیون حقوقش هست هنوز چشمش دنبال ۴۵تومان مردم بدبخته که پول دوتا نونه که خیلیا با همین زندگی میکنن چرا حقوق خودت رو کم نکن … ….خواهش می کنم تایید کنید

 20. سلیمان گفته:

  به نظرم شما ودیگر مسولین از ثروت خودتون کم ومالیات وپراید سوار بشید مشکل حل میشه جای جز یارانه پیدا نکرده خیلی بی سواد تشریف دارید استعفا بده بهترین کارو در حق این ملت انقلاب کردی مقام معظم رهبری هم شاد میشه

 21. سیاوش گفته:

  تو هاشمی چ میدانی بیکاری با پدر ومادر پیر یعنی چه؟ اصلا میدانی سوختن وساختن یعنی چه .گرسنگی یعنی چه.نشستی زیر کولر گازی هراز وقتی حرفی بلغور میفرمایی.۱۲ساله ثابت مانده خجالت نمیکشید اسمتان را گذاشته اید نمایندگان ملت در شورا ومجلس.شما غلامان برده بگوش سیاست وپول هستید.عرضه افزایش یا انه چندرغازی باتورم ۳رقمی نداشته اید حداقل … ودرد مردم راتا زه نکنید.میخواهی مترو وعمران را توسعه بدید خوب کم حیف ومیل ودزدی بکنید کشوری ک ۹درصدمپابع دنیا با۱درصدجمعیت دنیا و داره چشمش به ۴۵۰۰۰گرسنگان وبرهنگان ومظلومان دوخته خاک عالم برسرتان .درد مردم همانابیکاری تو م گرانی غول کش و…..رانمژفهمید چ انتظاری از شما چوپانان ک بفهمید درد ملت وخجالت را.خدا گواه که دزدیهایتان انتهایتان میل وحیفهایتان که هیچ حقوقی هم که ب اسم ملت از بیتالمال میگیرید با این ذفکار پلید وضدملیتیتان برشماو خانواده هایتان حرام است ننگ برنیرنگتان که عرق شرمساری مردم میچکد از چنگتان

 22. سیداحمدچراغی گفته:

  آقای هاااااشمی شما زمانیکه مدیرعامل مترو بودید میخواستی خیلی کارا بکنید اززمان ورودتان کلی ازکارمنداتونو اخراج اجباری کردید حالا میخواهید نون شب یارانه ای مردم هم ببریددددد.خجالتم خوب چیزی هست .۴۵ تومان پولی نیست ولی…شما املاک وباغهای زیادی تو رفسنجان داریدو حقوق نجومی از حق مردم میگیرید .آدم سیراز آدم گشنه خیر ندارررره

 23. مهدی گفته:

  باسلام به همه هم وطنان وقتی میگن آن بالاها از پایین ها خبر ندارند ثابت شده ایشان ( هاشمی ) فقط از منافع خودش صحبت می کند خبر ندارد که اکثر ملت شب گرسنه یا با نان سیبزمینی سر بر بالش می زارند ؟ کجای از ملت خبرداری بدبخت مردمی که شما براشان تصمیم میگیرند واویلا.

 24. بانو گفته:

  به خدا من کسایی رو میشناسم بیچاره ها با پول یارانه زندگی میکنن اونم به زور.. حالا میخوان حذفش کنن که مردم بیچاره ای مثه اینا از گرسنگی بمیرن

 25. ناشناس گفته:

  هاشمی در ماه چقدر حقوق میگیری ک داری این حرف رو میزنی. تو باید بگی بیشترش کنن یارانه رو ن این که قعطش کند. آقای احمدی نژاد عزیزمون اگه یارانه رو آورد. تا حالا اگه رعیس جمهور می‌بود. یارانه رو بیشتر می‌کرد و کشور به این روز نمی افتاد. … مترو بخوره توی سرت به فکر ملت فقیر باشید که توی ایران زندگی میکنن اصیل ایرانی. ایرانی که توی جهان رتبه 5رو به خود اختصاص داده از لحاظ ثروت. ب کجا دارین میبرین کشور رو. شما که بلد نیستین کشور اداره کنید ولش کنید بزارین یکی دیگه بیاد آقای احمدی نژاد بیارید لایق اون هست که کشور رو ادراه کنه ن شما شما

  • محمدعبدی گفته:

   الحق که آدم شناسیدزنده باددکترمحموداحمدی نژادانشالله 1400منتظریم این آقامردمی بوده وهس من خودم هزاران باربهش رای خواهم دادهمش به فکرمردم بودهرچرندی درموردش بگن گوش نکنید

 26. ملیحه گفته:

  اگ میخان کاری کنن که چیزی حذف کنن حقوق های نحمجومی مجلسی ها حذف کنن وگرنه یارانه خیلی کم ارزش حڋف نداره

 27. صدف گفته:

  راست میگه قبل پرداخت یارانه کلی پروژه عمرانی و بزرگ اجرا میشد!!! ..‌‌.کمتر اختلاس کنید پول هست گیرتون رو همین ۴۵ تومنه .‌‌‌‌…

 28. فرهاد گفته:

  بی عرضه ها جلو ی دونه اختلاس بگیرین هزینه هاتون در میشه مرد حسابی ایران ثروتمندترین کشور دنیا هستش بازم کم میارین .از حرف امیر امارات خجالت بکشین ک شما اگر کشورداری بلد بودین مردمتون تا کمر تو سطل زباله خم نمیشدن

 29. عیسی‌ گفته:

  خیلی‌ارزونیه‌۴۵تومن‌یارانه‌میدن‌میخوان‌اونم‌ببرن‌خجالتم‌نمیکشن‌واقعاجای‌تاسف‌داره

 30. حلما گفته:

  لطف کنید دزدی ها رو تو مملکت ریشه کن کنید،همه جا آباد میشه،یعنی بندین به این ۴۵۵۰۰ تومن که ی پیره زن با کلی امید چشم میکشه شما بهش بدین بره نون بخره که نمیره،واقعا خجالت آوره

 31. حسین گفته:

  اگر واقعا محسن هاشمی همچین حرفی زده این یعنی اینکه یک … بر مسند نشسته .و باید به این … گفت نرخ اب و برق و گاز و مواد غذایی برگرده به سابق ما یارانه نخاستیم فعلا یارانه تیری شده در چشم مسوولین

 32. جاوید گفته:

  توکل کشور فقط چندتا شهر بزرگ انگشت شمار از مترو استفاده میکنن بیشتر شهرهای کشور حتی پل عابر پیاده هم ندارن
  لااقل از چیزی صحبت کن که به کلمات عمران و آبادی ربط داشته باشه مشتی.
  حداقل دو سوم جمعیت کشور دارن با یارانه روز و شب میکنن.

 33. جاوید گفته:

  توکل کشور فقط چندتا شهر بزرگ انگشت شمار از مترو استفاده میکنن بیشتر شهرهای کشور حتی پل عابر پیاده هم ندارن
  لااقل از چیزی صحبت کن که به کلمات عمران و آبادی ربط داشته باشه.

 34. تکتم گفته:

  میخوان مردم همیشه تو فقر و بدبختی باشن و…. یکم از دزدیاشون بزنن خرج این پروژه های عقب مونده بکنن

 35. امیر گفته:

  چقدر فکر کردی تو تنهایی فکر کردی یا کسی دگه کمکت کرد … پروژه شد اون فقیر هیچ مدرکی نداره میخوای بره گدایی کنه خاک تو سرت با این فکرت تقصیر تو نیست تقصیر اون … هست تورا انتخاب کردن

 36. N گفته:

  برو کشورها یه دیگه که حتما رفتی ببین چقدر به مردمشون میرسن شما چی میبرن ثروت ما رو جایه دیگه این دوزارم به جایه اینکه زیادی کنید میخوان بدین خرج عتینا ما به این دوزار هر ماه یک کیلو چرخ کرده یکم مرغ میگیریم نمیدونی بدون نمیرسه دیگه پولمون گوشت بخریم تو ایران زندگی نمیکنی به فکر مردم باشین

 37. علی گفته:

  آهای یاروشما اگه حرف نزنید نمیگن لالید.یه حرفی میزنی که بگی منم هستم هیچی سرت نمیشه. چه کسی این جور آدما رو پست بهشون میده. تاوقتی این نخاله ها سرکارباشن بایدم نخبه‌ها ازمملکت فرار کنن. افسوس

 38. ؟؟؟ گفته:

  بسه دیگه ما صبوری به خرج میدیم شما فکر نکنید ملت خرن …. ملت خوبی دارین قدرشون رو بدونید ……..وای به روزی که….

 39. ناشناس گفته:

  بعد از حذف یارانه ایشان حتما پیشنهاد میکنند از هر ایرانی ماهانه ۴۵ هزار تومان جهت اتمام طرحهای عمرانی و تکمیل مترو توسط دولت دریافت شود . و پس از آن پیشنهاد میکنن هر ایرانی نصف درامد خود را برای اتمام طرحهای عمرانی به دولت بدهد . همینطور برو بالا ….

 40. آریا گفته:

  این یارانه تنها منبع درآمد مردم در بحران کرونا و بیکاری ست
  بعضی از این مردم با همین پول یارانه زندگیشون رو می گذرونند
  دولت جز گرونی و تورم برای مردم و قشر کارگر در بحران کاری انجام نداده تامین اجتماعی از پرداخت حقوق هم بیمه بیکاری سر باز زده .بسه اینقدر اختلاص کردید پول ساخت مترو رو از همون اختلاص هایی که انجام شده از مسئولین برگردانید و مترو را بسازید به حق مردم کاری نداشته باشید .آقای هاشمی بودجه یارانه مردم را میخواید صرف مترو کنید تا راحت بتوانید اختلاص کنید از کم کردن نمره تیر آهن ساخت مترو گرفته تا دیر پرداخت کردن حقوق کارگران پروژه ها و سودی که از آن بدست میارید .یارانه مردم را حذف کنید تا با خشم مردم رو برو شوید حضرت علی می فرمایند :از جمله »لایُدْرَکَ الْحَقُّ إلاّ بالْجِدِّ» …

 41. ...... گفته:

  آره دیگه حقم دارن بایدم اینو از مردم بدبخت بگیرن اگه اینکارو نکنن باید تعجب کرد … آخه از کجا بیارن جیب دولتیارو پرکنن

 42. روح الله گفته:

  … مردم نون ندارن بخورن آدم هس یک ساله گوشت نخورده اونوقت میخواد با یارانه ما مترو وطرح های نیمه تموم و تموم کنن واقعا این اومده رئیس شورا هم شده ببین این ها شدن مسئول راس میگن وقتی … حاکم بشن این میشه عاقبتمون خدایا خودت رحم کن مارو از دست این ها حفظ کن

 43. آذر گفته:

  اصلا آقای هاشمی میدونه بیشتر مردم دارن با همین ۴۵ زندگی میکنن . چرا پول مردم که حق مردم صرف مترو بشه . مگه مملکت در امد دیگه ای نداره . یکم اختلاس و بخور بخورتون کم بشه همه پروژه ها تکمیل میشه . آقای هاشمی همه مثل شما ارث بادآورده که ندارن

 44. ناشناس گفته:

  بجای پیشنهاد کمک یارانه های نقدی مردم به پروژهای عمرانی سعی کنین کمتر دزدی کنین که هم پروژهارو تکمیل کنین هم حق ملت بدبخت ضایع نشه

 45. رزیتا گفته:

  اگر تو هم مثل من حقوق یک میلیون ونیم می گرفتی، که با آن اجاره و خرج زیاد با این گرونی رو بدی دیگه شاید این ادعا را نکنی،حیف که حقوقت چند برابر منه وفکر ترافیک و پرواز کلاغ های….

 46. mobin گفته:

  مردم بدبختن همه چی از مردم گرفتید میخواهید یارانه هارو قطع کنید میخوای مترو تو به کار بندازی حساب های کانادا و بانک های سوئیس خرج پروژه های عمرانی بکن پس چکار اون پولی که آن هم حق مردم است داری , به جای اینکه اون را به نرخ روز افزایش بدید میخوای اونرا حذف کنید

 47. دانش گفته:

  ایشون خیلی حرف مفت میزنه این سال آخر فقط دارند برای خودشون کار میکنند لطف کنند از ذخایری که به ارث بردند هزینه کنند نه از جیب مردم البته به لطف یارغارشون دیگه جیبی برای مردم نمونده بنده خدا مقام معظم رهبری که چه صبری داره اینها را تحمل میکنه

 48. مشهدالرضا گفته:

  خدا ازتون نگذره مردم رو بیچاره و گدا کردین بجای اضاف کردن میخان قطع کنن آقای….. تو حرف نزنی سنگین تری.

 49. زهرا ناظمی گفته:

  به جای اینکه یارانه افزایش بدید تو این همه گرونی لحظه به لحظه وتحریم خوبه روتون میشه بگید قطع یارانه دم همه مسولینی که اینقدر به فکر ما هستن گرم خوبه قطع یارانه تقصیر تحریم و کرونا ننداختیدلطفا صدای گندمون درنیارید دارید یه جوری گرون میکنید که هجوم ببریم طرف کمیته وخیریه گدایی

 50. علی بلوچ گفته:

  با سلام من نمیدونم بعضی از این مسئولین تو شهر زندگی نمی کنند یارو زن بچه پسر دختر سرش تو سطل اشغال بدنبال یه لقمه نون یکی به این اقا بگه تو یارانه نداده بودی مامسافرت میرفتیم نون میخوردیم پنیر میخوردیم از روزی توی اقا زاده که یارانه شروع کردی به مردم دادن یارانه معلوم نیست پول حرام بود خودشون میگفتن این پول در اختیار بانک بانک سود پول میده به مردم تو مثل اینکه مردم به فقر رسیدن خبر نداری فقط زورتون به یه عده مردم بدبخت میرسه بقول بالایها سیر از گرسنه چه خبر دارد

 51. صمد گفته:

  آقای هاشمی تو این مملکت از ابتدا تا حالا هر آنچه که از دستت بر می آمده چاپیدید کشور های عربی اطراف ما پول نفت را به شکل های مختلف به مردم می دهند حالا جنابعالی برای صنار یارانه برای خودت نقشه کشیدی

 52. بی غم گفته:

  راست میگه،پول یارانه بدیم بهش بدجور لازم داره ،،
  ملت از گشنگی دارن میمیرن عوض اینکه به داد این ملت برین دارن ملتو سرکیسه میکنن، پول یارانه بدیم مترو که زیر نظر خودش هست و مالک اونه روز به روز گردن کلفت کنند
  هر بلایی سرمون بیاد حق ماست

 53. احمد گفته:

  یعنی به این ۴۵ تومن هم نمی خواهید رحم کنید ،
  آقای هاشمی محل سکونت شما کجاست ؟ دریافتی ماهیانه ات چقدره ؟
  واقعا مایه تاسف هست که شما و امثال شما مسئول مملکتی هستید

 54. شاکی گفته:

  واقعا ادم به سواد و شعور همچین مسئولی که چنین پیشنهادی میدهد شک میکند اخه ادم ناحسابی یارانه تمام مردم قطع بشه که مترو ساخته بشه مگه در طرح احداث مترو چند نفر مشغول بکار میشوند اصلا به فرض محال که همه افراد بیکار هم اکمدن سرکار تو پروژه مترو مگه استخدامه یا کار دائم هست که شما میخاید یارانه رو دائم قطع بشه برا فرضا پنج سال کار کردن باز که بیکار میشن خخخ عجب ..مردم رو چی فرض میکنید …

 55. زیر خط فقر گفته:

  با پولهای ک می‌دوزند و از کشور خارج میشه ک بهتره مترو و اتوبوس و تاکسی تهیه کرد تا از ترافیک راحت بشیم یا حقوق های نجومی کمتر کنید لطفاً از جیب خودتون مایه بزارید و ب اصطلاح آقا زاده های کشور نه از جیب مردم مستضعف در ضمن روزی ک جناب احمدی نژاد اون مبلغ آورد سر سفره مردم من خودم یادمه شاگردم ی کیسه برنج می‌گرفت ده هزار تومن نکه ۱۸۰هزار تومن الان در ضمن بجای اینکه با تورم مبلغش زیاد بشه همین چندرغاز میخوان از گلوی مردم بکشید بیرون ب بهانه مترو دولت تدبیر و امید بسه نمی‌خوایم همون قبلی بیارین خودش می‌دونه چیکار کنه هر نه نه قمری میاد ی بادی از دلش خالی می‌کنه از مردمی ک روزی ی وعده غذای هم نمیخورن مایه میزاره واقعا ک رو دارین …این مبلغ ک مال اصلاح قیمت انرژی بود ک قرار بود ک هر وقت قیمت انرژی بیشتر شد اینم زیاد بشه بعد ده سال زیاد ک نکردین ب همین مبلغ هم رحم نمیکنید واقعااااااااااااااااا لطفاً نظر بزارین اگه بیطرف هستین

 56. علی گفته:

  والا اینقدر پول چاپ کردید و تورم ایجاد کردید که این یارانه دیگه ارزشی ندارد
  با یارانه پوشک هم دیگه نمیدن
  لازم نیست قطعش کنید
  یه سال دیگه ارزشش اونقدر کم میشه که میشه باهاش کیک ساندیس خرید
  بازم صبر کنی میشه یه آدامس خرسی

 57. علی گفته:

  ت رو بخدا تو رو ب حضرت عباس ب کی قسمتون بدیم شما ﭺی از جون مردم میخواید ب پیغمبر خیلیا با پول یارانه دارن نون شبشون رو میگیرن همینم میخواید ازشون بگیرید نکنید بخدا اینقدر ظلم نکنید یعنی مملکتی با این همه دارایی خدا دادی لنگ پول یارانه فقرا هست ک پروژه هاشو تکمیل کنه از خدا بترسید

 58. وطن پرست⁦🇮🇷⁩ گفته:

  در وضعیت فعلی مملکت، پیشنهاداتی ازین دست فقط و فقط باعث افزایش فاصله طبقاتی در جامعه می‌شود..
  با وجود افرادی مثل آقای هاشمی در مسند قدرت تفکر و تز آدام اسمیت قوت خواهد گرفت.

 59. المیرا گفته:

  اصن خجالت نمیکشی چشم دوختین به این یارانه 2 دلاری بجا اینکه باتورم زیاد کنید میخواین حذف کنین اختلاسها کم شه مشکل حله بعدشم این یارانه عملا از جیب خود مردمه وقتی بنزین لیتری 100تومنو کردین 500و700یارانه کجا بود بالا بود پول بنزین و دادین اینم نه همشو الانم ک بنزینو کردین 3000هزار تومن این دخل خوبی نبود واقعا واسه……..

 60. عباس گفته:

  شما اگر حرف هم نزنید چرخ مملکت میچرخه پیشنهادتونم نگه دارین واسه خودتون واقعا ک با این اوضاع مملکت و کرونا . گرونی و دیگه این پیشنهادها رو ک آدم می‌فهمه قاطی می‌کنه ‌شما از آدمی ک سه تا بچه داره مستاجر و بیکار داره با موتور کار می‌کنه چی میدونید ؟؟؟؟؟؟

 61. یک هموطن گفته:

  افتابه لگن هفت دست شامو ناهارهیچی.واقعاضرب المثل خوبیه یک یارانه ۴۵تومنی به مردم دادین درعوض خواب وخوراک روازشون گرفتین تواین چندین سالی که گذشت یکنفرنیومدبگه چرااینقدرکه قیمتهارونجومی کردین چرایارانه روهزارتومن اضافه نکردین تاکیش به کشمش میشه کلیدمیکنیدروی یارانه ۴۵تومنی مردم خجالت خوب چیزیه درامدهای میلیونی روزانه خودشون که مثل روزروشنه اماخدانکنه یک سیخ دست مردم بدن باهزارمنت میدن باهزارجورپدرسوخته بازی پس میگیرن یادهنده بی منت توبه دادمردم برس بخاطریک ۴۵تومن که میدن ۴۵باردرروزمیمیریم وزنده میشیم کیسه برنج۲۵۰۰۰۰تومن پاکستانی بدردنخور نان دونه ای۱۵۰۰و….نون نداریم بخوریم اقاتهرونیه زیربادکولرگازی تونازونعمت نشسته تصمیم گرفتن

 62. هدی گفته:

  اختلاس و … آقایون بخاطر تحریم های بانکی و وارد نشدن ارز به کشور دچار ضرر شده بهترین محل هم جیب مردم اگه یه حسابرسی عادلانه در مورد همین … از ابتدای انقلاب صورت بگیره متوجه میشین که این علاقه به زدن جیب مامردم ازکجا میاد
  چرا حاضر نیستین یه مدت دست از … بردارید تا کشور ازاین شرایط بحرانی عبور کنه

 63. محمد گفته:

  ازکجا معلوم منی که بیکارم رو ببرید سرکار همونجا هم همه ی پیرایی که نیاز به پول ندارن رو بردین دورتون جمع کردین.دوما این همه بیکاری بیداد میکرد تو کشور چکار کردین که الان با یارانه به سرتون زده که برید مترو بزنین ومارو ببرین سرکار.سوما شما اگه قرارباشه پول نفت ومنابع دیگه کشور رو که میفروشین به کشورهای دیگه وحتی بیگانه به ما ملت بیچاره بدین خیلی بیشتر از اون ۴۵۵۰۰تومان میشود که به ما هرماه به عنوان صدقه میدین پس هیچ حقی بابت حذف یارانه ندارین بلکه باید بیشترش کنین لطفا اگه بلد نیستین کشور رو اداره کنین بزارین خود مردم اداره کنن شما بشینین کنار.ونگاه کنین

 64. علی گفته:

  این همه منابع انرژی داریم معادن طلا فیروزه وسنگ های قیمتی داریم با اونا پروژه هاتون تموم نمیشه بعد با این چهل وپنج هزارتومان پروژه ها درست میشه فکر منو امثال منو نمی‌کنید که امیدمون همین پول یارانه است

 65. فاطمه گفته:

  بابا دمتون گرم بخدا از حقوقای نجومی کارمنداتون کم کنین چرا همون چندرغازی که میدین به مردم همونم چشم دیدن ندارین خجالت داره بقران کل امور زندگیم با همون معیشتی ویارانه میچرخه همونم بگیرین کاسه گدایی بردارم ت خیابونا هرچند چیزی نیست ولی روزی یک وعده نون میشه خریدکه شکم خودم وبچم سیر باشه کرونا بگیرم بمیرم بهتر از اینه که تو ملتی باشم که دولت مرداش به فکر خالی کردن جیب مردم هستن

 66. hasanbamari625@gmail.com گفته:

  دیدگاه من فقط اگ هنوززنده ایم نفسی میکشیم ازلطف خداونداست ک شایدهنوزمیخوادازاین دنیای نکبتبارمان رنج ودردوعذابمان راحتی زیرخاک هم بیادبیاوریم.دیدگاه مااین است که بله هیچ وقت امیدبهبودی برای آینده مان بچهامون ازعملکردواین همه ازعذاب هم بدتراست وقتی ک هرروزشاهدیه هشداربرای زنده ماندمان فقط ازلحاظ شکم هستیم همین کم بودکه این بشنویم ک پول نانتان راهم قعط میکنیم.ممنون حرفی نیست فقط خدایاراضی هستیم ب رضایت خودت.هرآنی ک خودت دانی.

 67. hasanbamari625@gmail.com گفته:

  دیدگاه.بله فقط همین کم داشتن مردم بدبخت وزیرفقرکه بگویدبله پول نان شکمتان راهم میگیرم.چراهمش ناامیدی.مردم بیشتردردمیکشن ازترساندن وناامیدی.هیچ نمیخوان اماناامدبرای زنده ماندنمان هم باشیم پناه برخدا.شکرت خدایا.

 68. Z گفته:

  یعنی واقعا پیشنهادجالبی بود فاتحه هرچی آدم سیاستمداررو که نداریم بردی بابا چشمت به ۴۵ تومان بیاشماره حساب بده برات کارت بکارت کنم مشتی تودیگه کی هستی خدایدونه زده واسه نمونه خداوکیلی چجوری روت میشه این حرف رو بزنی طرح های نیمه تموم باجیب خودت درست کن چیکار این چندرغاز داری …

 69. ناشناس گفته:

  باسلام،
  جناب هاشمی بنده خدایی که داخل روستا باهمین یارانه زندگی میکند،وبا چارپا کارهاشو انجام میده احتیاج به مترو یا کار عمرانی ندارد وبا یارانه سرمیکند،لطفا از این حرفای خنده دار نزنید

 70. ابراهبم گفته:

  سلام . اتفاقا طرح خوبیه . ولی قیمت حاملهای انرژی . نان . آب . برق . گاز و…… به قیمت قبل برگردد . چون بابت همین ۴۵۰۰۰ تومان قیمتها را دولت هزار برابر افزایش داده ولی یارانه هیچ تغییری نکرده . پس لطفا طرح های الکی ندید .

 71. . گفته:

  از خدا بترسید هیچی نموند که تو ایران قیمتشو 20 برابر به بالا نبرید روز نیست که همه چیز افزایش نداشته باشه حالا هم تو این شرایط میخوایین یارانه رو از گلوی ملت گرسنه بگیرید از خدا بترسید
  ایشالا خدا بزودی جوابتونو میده
  یاحق

 72. sajad گفته:

  عجب صبری خدا دارد. اگر من جای او بودم با یک صاعقه ریشه همه شما ک ب اسم خط امام عزیز دارین راه امام رو ب بیراهه میکشین میخشکوندم و نابودتون میکردم. چ کنم ک جای خدا نیستم و چ کنم ک صبر خدا زیاده و ما فقرا چشم انتظار

 73. مهران‌نادظری گفته:

  این‌۴۵هزارتومنم‌نمیتونین‌ببینین‌یه‌مشت‌بدبخت‌بگیرن‌باهاش‌نون‌‌وماست‌بخرن‌بخورن‌نمیرن؟؟؟؟!!!!!چراسیرایی‌ندارین‌ازاین‌سفره؟؟؟؟؟

 74. عزیز گفته:

  شما که این حرف بیخود رو میزنی بیا یک ماه نه دوهفته جای من زندگی کن ک بجز یارانه دارامدی نداری کارم نتونی بکنی بخاطر اینکه همسرت فلج شده نمیتونی کار کنی بعد ببین بخدا یارانه رو صد برابر میکنی یا نه نمیدونم کی به ایشون رای داده شما شکمت سیره

 75. عشقم یا صاحب الزمان گفته:

  آقای محترمی که میگی یارانه را حذف می کنم داداش این ۴۵ هزار تومن خرج دو روز میشه تازه دو روز هم نمیشه حالا شما میخوای یارانه حذف کنی که چی بشه یعنی واقعاً به کسی بگی ماهی ۴۵ هزار تومن میگیرم بهت میخنده

 76. رضا گفته:

  یارانه معیشتی رابه خانواده من که مستحق بودم ندادند حالا این یارانه را هم از ما فقرا بگیرید وبدهید ثروتمندان

 77. محمود گفته:

  واقعاکه مسعولین ماخجالت نمیکشن ۱۰سال که یارانه۴۵۵۰۰تومان میدن که الان نمیشودپفک گرفت حالاتازه میخوان قط کنن دیگرگشورهارونگاه کنیدببینیدچقدریارانه به مردمش میدن واقعاکه باعث خجالت است یارانه ماهمه چیزگرون شده وسیله چندبرابرشده الایارانه

 78. کمال گفته:

  خدایش خجالت نکشیدی این حرفو زدید شما اگه …….. داشتین جلوی فسادو میگرفتین چندین هزار ملیارد بالا نمیکشیدن به جای 45 تومن 800 تومن به ما میرسید برید بمیرید با این ایدها. تواین بلبشور مرغ اپز شده هم به ما داره میخنده.

 79. ..... گفته:

  شرم آوره بخدا براتون متاسفم یارانه چیکارعمرانی داره آقاتوکه لالایی میخونی چرا خوابت نمیبره دست تو جیب خودت بکن ن حق مردم و میخوای بخوری انصاف نداری نمیدونی الان مردم چی میخورن اومدی میخوای اون 45که صرف هیچی نمیشه قط کنی بجای اینکه زیاد کنید

 80. لتتذبیلتدذرییلنمئدر گفته:

  از جیب خلیفه بخشدن هنر نیست که نماینده ها همه هنرمند هستند تا رای می خوان دولا میشن همینکه رفتن مجلس عقده ها شون را خالی می کنند

  سهام عدالت بهونه بود بیان سراغ یارانه و بقیه چیزها اول گرونی حالا یارانه بعدش هم خودتون حدس بزنید میان سراغ چی

 81. حمزه گفته:

  اینقدر دور زدین تا رسیدین به یارانه … اخه ۹۰درصد مردم فقیر این مملکت رو یارانه زندگی می کنند..

 82. حسین گفته:

  پول نون مردم و بدید مترو بزنید! ….مگه چقدر یارانه میدید !!!!….فکر کنم ۴۵۰۰۰ هزار تومن و با ۴۰۰ میلیون اشتباه گرفته شده مردم بیچاره فقط نفری ۴۵۰۰۰ هزار تومن یارانه میگیرن تازه باید زیاد هم بشه …..

 83. مرتضی گفته:

  برو بابا تو که دیگه کیسه خودت و اهل و حشم پره و غصه ای نداری ، از کیسه خلیفه میبخشی
  بجای اینکه از خود مردم نظرشون رو بخوابی به جای اونا حرف میزنی

 84. زهرانصرآبادی گفته:

  چی داری میگی مرد حسابی شکمت سیره مثل اینکه اینقدر شکمت سیره که الان فقط تمام مشکلت شده متروچرا از مال مردم مایه میذاری مترو میخوای دست تو جیبت کن پول بده برای آقا زاده مترو درست کنن ما از گرسنگی حال نداریم حتی حرف بزنیم مترو میخوایم چکار کنیم بامترومیتونیم شکممونو سیر کنیم

 85. کسری سلطانی گفته:

  بابا به مرتضی علی دلتون خیلی خوشه ،ملت نون ندارن بخورن شما پول اب برق گازو استحلاک ملتو اضافی که کردی هیچ بفکره پروژه‌ای دیگه واسه زمین زدن شونهای ملت هستید …؛؛ جواب شماهارو باید خوده خدا بده

 86. بی نام گفته:

  به نظرم بهتر این مسئول حرف نزنه کشورهای دیگه یارانه به مردم میدن که باهاش کلی کار میشه کرد تو جامعشونم انقدر تورم نیست بعد ایشون که معلوم نیست چقدر خودش داره از جیبه مردم میخوره دهنشو ببنده بهتره بعضیا محتاج همین یه قرونن که دادن با منتم میدن

 87. عدالت علی گفته:

  ایشان بهتر است طرح بدهند که یگ مشت افراد حقوق گیر اضافه مانند خودش را از خدمات دولتب کنار بزنند و افرادی که مثل کنه چسبیدن به بیت المال و دزدان و پولهای درزدی را ظبت کنند میتوانند یک شبکه قطار تتدرو که به همه شهرهای ایران وصل میشود را احداث کنند مگه کشورهای دیگه مانند کویت و…یارانه نمیدند چرا انها کم نمی اورند تازه اونا فقط نفت دارند ما که هر گوشه کشورمان سرشار از معدن هست تازه یارانه کشورهای دیگه شایدسی برابر یارانه ما در ایران باشد

 88. علی گفته:

  بابا بسه ما داریم اینجا زیر خط فقر زندگی میکنیم همه خسته شدن یارانه رو قطع کنید ولی در شرایطی که همه راضی باشن ازتون جوری باشه که کسی احیاج نداشته باشه من خودم رو یارانه حساب میکنم چون ادم فقیری هستم بخداااااا فقیر تر از ماهم هست به فکر اوناهم باشیم

 89. منور گفته:

  واقعا متاسفم برای خودم و ملت این سرزمین
  چرا از یارانه مردم حساب می کنید حساب بانکی خودتون نگاه کنید

 90. عباس گفته:

  مردم به همین یارانه اندک محتاج هستند. مغز گچی مگه ایران فقط تهرانه که زر میزنی یارانه را اختصاص بدهند به مترو و طرح های دیگه. پیشنهاد بده جلو اختلاس و رانت و فساد را بگیرن و پولش را صرف آبادانی و عمران کنند. آره!!

 91. اریایی گفته:

  بخدا همین که میگی…خوب پول یارانه اون منطقه که مترو میخوان بزنن رو صرف مترو کنن..منی که 33سال دارم هنوز یکبار تهران نرفتم واسه چی باید یارانم خرج مترو بشه…

 92. عدالت علی گفته:

  من تو کشورهای همسایه کار کردم دولت هیچ پول نقدی به مردم نمیده که باعث تورم شود ولی.ولی.ولی.ولی.ولی.ولی.ولی.انقدر مواد غذایی مرغوب مثل بهترین گوشت گوسفندی برنج .گوشت گوساله..وهمه ارقام مورد نیاززندگی را مجانی و بدون پول در اختیار مردمش میزاره در طول یک ماه که دیگه نیاز به خرید مازاد نباشه .این مواد انقدر هستند که یگ خانواده هشت نفری (انجا جمیت خانواده ها بالا است هشت نفری خانواده کوچک به شمار می اید)مواد غذایی و شوینده و….یک ماه خود را در دو نوبت میگیرند هر نوبت یک وانت بار میشود حالا ببینید خانواده های پر جمعیت چه قدر میگیرند حالا اینا میخان به بهانه ای این چندر غاز رو هم ندند و هر نوبت تعدادی از ان را کم میکنند

 93. ناشناس گفته:

  فقط متاسفم برات جناب
  چیه ?
  حقوق بیشتر از سی میلیون میخوای
  چه خبر دارین از حال و روز مردم بینوا
  من خودم وضعم بد نیست اما دلم به حال مردم مملکتم میسوزه که یکی مثل شما شده مسوولش
  عوض اینکه درد مردم رو درمون کنید دارید نمک میپاشین به زخمشون
  حیف از غیرت این مردمی که با وجود رای اونا جنابعالی شدی چاره گشای دردشون

 94. حسن گفته:

  یارانه مردم چه ربطی به مترو داره
  مگه مترو درآمدش رو میده به مردم ؟
  آقا دست تو جیب ملت نکن خرد داشته باش درست کن قرار داد ویلموتس رو ندید درست میشه

 95. علیرضا گفته:

  آره درست میگن اگه میخواین مترو بسازین با یارانه بالا نشین های تهران بسازین چرا با یارانه بیکارها و مستمندان میخوایید یه پولی تازه ای واسه خودتون کنار بزارید

 96. حقیقت گفته:

  جناب هاشمی بجای حذف یارانه مردم یه مقدار از زمینهای بابات بفروشید خرج دولت کنید .متروی تهران که هیچی تمام متروهای ایران و کشورهای خاورمیانه رو میشه درست کنید . یه ذره هم انصاف داشته باشید

 97. مجتبی گفته:

  با سلام به مردم عزیز ..خداییش خجالت آوره کشوری که پنجمین کشور ثروتمند دنیاست با این همه منابع طبیعی خداییش خجالت داره مردمش تا کمر تو سطل زباله ان اگه چشم شما دنبال این یارانه پس بردارید مثل اینکه شماها بیشتر نیاز دارین تا ما…یا علی مدد.

 98. مو شکاف گفته:

  جناب آقای طراح و مهندس بعد ازین
  بنده یک پیرمرد معلول 62سالهء مددجوی بهزیستی هستم که زندگی شخصیمو بعلت این ک راه دزدی و چپاول رو بلد نبودم از دست دادم و دلخوش همین چندرغاز یارانه هستم
  سالهای گذشته ی بسته باطری سمعک رو میخریدم 3 تومن ( چون بهزیستی فقط بهترزیستن برای کارمندان محترمشه ن مددجوی بدبختش ) و الان باید بخرم 25 تومن اگه توی این 1 ماه گرونتر نشده باشه
  اول قیمتها رو بیارید روی همون قیمتهای همون 14 سال قبل بعد نسخه بپیچید برای این ملت بدبخت تا کمتر زندگیهاشون منهدم بشه
  خیلی دلسوز تهران و کلانشهرهای دارای مترو و هوای آلوده هستید ؟ لطف کنید از دراومدهای خودتون و اون افرادی ک با داشتن شغل و کار و ماشین و خونه دارن از کنار یارانه و حق مستحقین و مستمندین این مملکت ارتزاق میکنن بهره بگیرید ن امثال بنده ک کم هم نیستن توی جامعه

 99. آرمان گفته:

  خرجتون رو از اون بنزینهایی که ب نرخ دلار ب خارجیا میفروشین دربیارین
  ازصادرات خاک هزاران هزار معادنی که دستتونه دربیارین
  ازپس گرفتن میلیارد میلیارد اختلاصی که مسعولین نامرد ميبرن دربیارین
  و……
  نه از این دوزاری که بهمون میدین که همینم چندبرابر شو بابت پول آب برق گاز تلفن بنزین هزاران کوفت دبگه ازمون میگیرین

 100. مهدی گفته:

  کسی باید از مردم حرف بزنه که بین مردم باشه و مثل مردم جامعه زندگی کرده باشه
  تا کی میخاین از جیب مردم خرج مملکت کنید؟

 101. ق رحیمی گفته:

  ۸۰ در صد از ثروت مسئولین را بگیرند نه به مترو کمک میشود به خیلی هدفهای که این آقا گفته خواهند رسید.

 102. عباس گفته:

  یکی نیس به این آقازاده بگه که همین ۴۵۵۰۰که بنظرشون باید حذف بشه وواسه متروها وغیره سرمایه گذاری بشه تنها درامد بعضی خانواده هاست راست گفتن که تو تنعم ورفاه بزرگ شده خبری از فقیر ها نداره

 103. علی گفته:

  عزیزان نمردیم دیدیم بالاخره مسئول نشر دیدگاهای مردم رو بدون سانسور انتشار کرده فکر کنم خودش هم یارانه بگیر هست این بار دمت گرم مطلب دیگه اینه که دوستان این سران مملکت دیگه کم کم داره جیبشون خالی میشه دیگه نفت رو نمیخرن پس در نتیجه بعد از این هیچ کاری از اینها بعید نیست شاید یه روز بگن که هر نفر ماهی 100 هزار تومن هم باید بده

 104. حسین گفته:

  نمیدونم اینا واقعا چرابدون اینکه وضع کنونی مردم بدبخت رو ببینن اینطوری از شکم‌سیری حرف میزنن منو آقای هاشمی واقعا نمیدونی چه خبره یا واقعا میدونی ونمیدونی چه خبره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 105. هدایت گفته:

  هزینه تحمیلی ویلموتس به فوتبال ایران 165 میلیارد تومن هزینه کل یارانه با پروژه های عمرانی 142 هزار میلیارد تومن کمی تفکر کنیم چند هزار از این پروژه های اشتباه تو این مملکت هست که فقط پول هدر میده هر بار هم کم آوردن ملت در صحنه اند بخدا تو خیلی از استان‌های محروم یارانه 2 دلاری امید خونه هست.

 106. Mina گفته:

  آقا جان طرف پول نداره ی دونه نون بخره بعد پول سوار شدن مترو رو میخواد از کجا بیاره؟ چشم دیدن همین ۴۵ هزار تومن رو که تو جیب مردم میره رو هم ندارین ، برو آقا برو جان امواتت فکر نون باش که خربزه آبه ، چی میگین شما ها اخه ، میگن سیر از گشنه خبر نداره ، خیلی میخواین لطف کنین بجای مترو که اونم ی بهانه بیشتر نیست ، جای اون به داد گشنه ها برسید ، مردم دارن از گشنگی میمیرن شماها به فکر چی هستین ، بخدا که شما به فکر مردم نیستید ، بجای قطع یارانه ملت ایران لطف کنید اینهمه کالا و غذا و کوفت و زهرمار که به کشورای گشنه میدید قطع کنید جای سیر کردن گشنه های کشورای دیگه بفکر مردم ایران باشید ، میخواین تظاهر به نوع دوستی کنین در حالیکه ملت کشور خودتون داره از گشنگی و گرونی تلف میشن آخه یکی پیدا نمیشه که انصاف داشته باشه و حرف بفهمه؟

 107. بی نام گفته:

  این 45تومان پول یارانه حامل های انرژی که تواین چند سال صد برابر شده ولی 45 تومان با صد منت همون 45 تومان باقی مانده تازه میگین دولت قرض می‌کنه تابه مردم یارانه بده صد برابرش را که از جیب مردم سر هر قبض آب .برق و گاز از مردم در میگیره

 108. حسین گفته:

  فقط متاسفم مگه از مدیریت خوب شما نیازی به این پول خیلی کلان به مردم میدید هست؟ما باید تا آخر عمر در حسرت یه موتور بمونیم وشما با پول نون مردم برا خودتون آبادانی کنید.خجالت بکش مسول بی مسئولیت،یه کیسه برنج ۱۰کیلویی۲۰۰هزار شده که قبلا ده هزار بوده لطفآ متخصص نرخ کالا را به قبل برگردونید ما۴۵هزار بیشتر بهتون میدیم گرسنه نمونید

 109. سید حسین گفته:

  این اقا از حد خودش داره بیشتر حرف میزنه تو نگرانه ۴۵ هزار تومان ناچیز نباش انشاا. که به هر نفری یک میلیون تومان بدهند تازه اگه استخدامی هم اگه باشه به شماها ودوستانتون میرسه الان یک کسی هست دولیسانس وزبان انگلیسی فول بیکاره هرجا هم رفته گفتن نه پارتی باید داشته باشه بعد داری از قطع یارانه حرف میزنی انشاا. که این اتفاق هیچ موقع نیوفته

 110. علی حسین گفته:

  جناب آقای هاشمی ریاست محترم شورای شهر مثل شما تا به حال اجازه نشین نبودید بلکه در آسایش و رفاه زندگی کردید و خبر از مردم و آنان که با سختی و با اجازه بالا که به علت کمبود جمعیت و نداشتن کلاس های درسی راهنمایی و دبیرستان مجبور به ترک روستای خود و اجازه نشینی را انتخاب می کنند تا فرزندان آنها با آسایش به ادامه علم و دانش بپردازد تا انشاالله موفق و پیروز باشید سرمایه کشور ما ایران به قیمت های بالایی برخوردار است( نفت، گاز ،معادن و ………) دارد ولی آیا خدمتی به مردم شده به علت گرانی و خرید یا ساخت مسکن اگر به فکر وام به مردم البته بلند مدت حدود 30ساله که به خوبی زندگی خود را ادامه دهند با تشکر

 111. مرجام گفته:

  هاشمی نفست ازجای گرم بلند میشه شما خانوادتن جزو پولدارهای کشورهستین نمیتونین مردم فقیر رودرک کنین مترو عمران کنی اقا چی به ما خوزستان متروداره یارانه ش قطع شه ما با این ۴۵ هزار تومان زندگی میکنیم قطع کنی نفرین همه خانواده های فقیر وزحمتکش پشت سرتان است

 112. ناشناس گفته:

  قرار بود پول نفت رو به مردم بدین ولی الان دارین نفت رو به خود مردم میفروشین اینقد وقیح هستین که به رو خودتون نمیارید چی به سر این مردم آوردین یه خانواده تو سیستان برای چی باید از حقش بگذره که مترو تهران راه بیفته اصلا میدونی چی میگی و بعدش اینکه اسم مترو رو آوردی و چند سال هم مسئول مترو بودی نشون میده چقد برات نون داشته که این پیشنهاد رو میدی

 113. احمد گفته:

  برای کار های عمرانی میشه مالیات را به درستی از آنهای که ثروت های هنگفت دارند اخذ کرد چرا که تورم درآمدهای ناچیز مردم را به ثروت ثروت مندان اضافه می کند یعنی همین چندر غاز هم به جیب پول دار ها میره بهتر است که مثل کشور هایکه بهشون علاقه دارید مالیات بگیرید ،شما در واقع خواستید بگویید یارانه های نقدی کار غلطی بوده ،ولی می شود ده ها دلیل محکم برای تایید این روش آورد ،شما به چه روشی اثبات کردید که دلیل تورم، یارانه های نقدی است ،در هر بازه ای از زمان به دلیل استثمار کارگران وانباشت ثروت ناشی از استثمار در دست ثروت مندان چند ده برابر یارانه های نقدی است، بنا بر این آن یارانه ی نقدی که به مردم داده می شود اگر به جای درصد کوچکی از پولی فرض کرد که کارگر وتوده مردم استثمار می شوند ،هیچ پول اضافه ای تزریق نشده ،بنا بر این تورم دلیلش تقاضا زیاد مصرف کننده نیست بلکه باز بودن دست ثروت مندان است که با واسطه گری وسفته بازی وهمچنین شامورتی بازی دولت ،تورم را به صورت فزاینده ای بالا می برد،مردم با وجودی که شب وروز کار می کنند ولی در تنگنا هستند یعنی دریافت های نقدی آنها بسیار کم است ،

 114. رضا فرجی گفته:

  …از نظر ایشان ۴۵تومان پول یک عدد آدامسه
  ولی اقای هاشمی و امثال هاشمی،اینو بدونید با همون پول ادامس شما خانواده هایی هستند که نانی میخورند که زنده بمانند
  اگه باور نداری بیا من نشونتون بدم

 115. امین گفته:

  اقای هاشمی دوبرابر این پولی که به مردم دادین تا الان تو این چندسال اختلاس شده جلوی اونا رو بگیرین ایران رو اباد کنید نه اینکه تو این ده سال یارانه ده ملیون بار حرف حذف یارانه رو زدین اونم دو دلار ناقابل

 116. الوالفضل گفته:

  اقا زاده اگر پدرمن رئیس جمهور بود رئیس مجلس من اقا زاده بودم روی صندلی مینشتم و سر برج حقوق می گرفتم ومعلوم نیست حقوق چنداست که این حرف می زنی

 117. یه بنده خدا گفته:

  وقتی قیمتا برگشت به زمان قبل یارانه اونوقت ازین فکرای به سروته و غیرمنطقی کن
  چرا از حقوق شما و مسولین کم نکنن
  والا ما کارگرا هرچی از صبح تا شب بدوییم بازم لنگیم حتی لنگ همین۴۵تومن
  بخدا که اینا از ما نیستن یکی نیست بگه وقتی بلد نیستی منطقی فکرکنی آقا فکرنکن
  زن و بچه مردم چه گناهی کردن آخه

 118. مرجان گفته:

  بجای این همه صغری کبری چیدن واسه شندقاز یارانه برن درباره حقوق ۲۰۰ ، ۳۰۰ میلیونی مجلسیون تحلیل کنن مطمئنا از اون راه پروژه های عمرانیشونم زودتر انجام میشه.. واقعا متاسفم..
  روحانی گفت اونقدر رونق ایجاد میکنیم ک مردم ۴۵ تومن یارانه ب چشمشون نیاد و دیگه یارانه رو نخوان البته تا حدی ب حرفش عمل کرد با یه تغییر کوچیک! اونقدر تورم بوجود اومده ک دیگه مردم بود و نبود یارانه هم ب هیچ دردشون نمیخوره…

 119. بی نام گفته:

  دولت های دیگه تو این شرایط حسابی به مردم کمک کردن اونوقت اینا پول یا مفت که سهم مرد بوده و ندادن و الان چندر غاز واریز میکنن اون این مردک میگه بدین به من بریزم تو حلقومم که پولام زیاد خرج شده، اهای ادم بی لیاقت ما هر ماه منتظریم این پول بیاد و قسط و بدبختی عقب موندمون رو که با وجود 3 تا بچه هم همراه میشه برسونیم ما به عنوان تماشاچی اومدیم شما بخورید و هر روز پروار تر بشین ماهم بشینیم و لذت هایی که شما میبرین رو نگا کنیم مطمئن باشین تا چند سال دیگه هیچ جوانی نیست که بخوایین بگین بچه دار شه تا برای شما کار کنه

 120. فاطمه گفته:

  درود ب ایران و ایرانی ،یارانه نقدی حذف بشه ب شرطی ک همه افراد جامعه اعم از وزیر و رییس جمهور و رییس مجلس ،نماینده ها ،دکنرها ،مهندسین و کارمند و کارگر و….. همه و همه یک رقم حقوق بگیرن ،اگر اجرا بشه منه ایرانی،ساکن ایران،ک نیاز مبرم ب این مبلغ ناچیز یارانه دارم باکمال افتخار قبول میکنم حذف بشه.

 121. سجاد گفته:

  سلام
  اقای هاشمی به جای دادن پیشنهاد حذف یارنه چرا ننیگید که اگر از حقوق هر مسول ایرانی ۱۰۰ هزار تومن کم بشه نه تنها کلیه پروژه ها افتتاح میشن بلکه کلی سرمایه هم به دولت جهت راه اندازی مشاغل جدید به دست خواهد آمد
  وحتی میشه یارانه مردم کم درامد بیشتر کرد

 122. ح گفته:

  دقیقا درست میگن ایشون
  آخه هم، پراید۱۰۰میلیونی سوارن
  هم، ماهی۲میلیون بیشترحقوق نمیگیرن
  هم، ماهی امیلیون اجاره خونه، توی یکی ازمحله های پایین شهر،دارن میدن
  هم …….
  آقاشماماهی ۴۵ تومان براتون چیزی نیست
  تورو جون عزیزت بیخیال مردم بشین برین جلوی اختلاس روبگیرین مشگلات حل میشه
  راستی ببخشیدا ازخواهروبرادر گلتون چه خبر میشه لطفا درمورد اونهاصحبت کنی بیخیال مردم بشی.

 123. محمد گفته:

  ارقام یارانه بگیران هم که میگن ۷۸ میلیون نفر پرداخت میشود به جد خیلی کمتر میباشد و این اختلاف ارقام خودش در ماه و سال مبالغ هنگفتی میشود که تو جیب چه کسانی میرود خدا میداند.

 124. ناشناس گفته:

  خیلی ها توی این شرایط اقتصادی دلشون به همین چندرغاز خوشه حالا اینم میخواید حذف کنید .بودجه ندارید دیگه

 125. Alir@@@ گفته:

  تو را خداوند ببین کارشناسی این یکی را…. یارانه نقدی را خرج مترو کنند.. تا مردم صاحب کار شوند…. تا یکی مثل تو کارشناسی کند… وای به حال مردم

 126. آیلار گفته:

  ازهمون گنجی که از منطقه ییلاقی ما به تاراج بردید اگه یک چهارمشو بدیدن کل ایران آباد میشه،خرج کنید ،نه اینکه راه و بیراه دستتونا تو جیب مردم باشه واسه ماست مالی کردن گنده کاریاتون،اون گنج متعلق به طایفه مابود چون از ملک شخصی ما در آوردین

 127. حائری گفته:

  خدا لعنت کنه کسانی و که ب اسم نماینده و مدافع مردم هرکار دلشون میخواهد و انجام میدن،چرا یارانه رو ب قیمت دلار زیاد نکردیین، ده سال پیش یارانه ده دلار بود حالا چی.

 128. سعید گفته:

  یارو تو شهرستان کارت یارانش را داده به نانوایی سر کو چه بهشون نون بده پول نونشون را ندارن بدن اون وقت شما میگی یارانه رو قطع کنند مترو بسازند والا چی بگم سیر از گرسنه خبرنداره همینه ها

 129. مهدی گفته:

  چرا حالا دیگه دست از سر مردم برنمیدارین.
  چی میخواین از جون مردم.
  دیگه توان ماشین وخونه خریدن وگردش ندارن .
  با هزار بدختی وبزور دارن شکمشون ی جوری سیر میکنن.

  • یک ایرانی ...فرهاد کرمی گفته:

   با چه دیدگاهی و طرز تفکری اجازه میدید.یکنفر از اعظایی شورا شهر برای مردم یک کشور تصمیم بگیره
   آقای محسن هاشمی ایا از وضعیت معیشت همه مردم
   در سراسر کشور با خبر هستی؟؟که این پول دردی دوا نمیکنه از مردم ؟؟
   یا اینکه یک مدیر کل دیگه برای اختلاس و فرار از کشور نیازمند
   چند هزار میلیارد دلار پول هست و هیچ منبعی بهتر از یارانه در دست ندارد که به هدفش برسد

   آیا شما وضعیت مردم در تمام جاهای کشور بررسی
   میکنید ..
   از باز خورد این رفتار بترسید که خداوند شما را مواخذه میکند…من فرزند معلول دارم خودم مریضم شغل ندارم مردم به من کمک میکنند تا کی باید گردن من جلو دیگران کج باشد از خدا بترسید

 130. سارا گفته:

  اگر انقدر دزدی نکنید و حقوقهای صد میلیونی ندیدن به مدیرای بی کفایت میز نشین بی سوادتون و انقدر داداش و خانواده هاتون اختلاص می کنن چشم پوشی نکنید انقدر مملکت تو گرفتاری نیست ما تا شمالم نمی تونیم بریم بچه هاتون تو خارج از کشور با پول کی با پول بیت المال مرده یارانه اید به خاطر همین یارانه کپون را برداشتید یارانه اتوبوس و کلی چیزا را حذف کردید قیمت نان و حمل و نقل گرون شد جیبتون چقدر گشاده که هرچی می ریزید پر نمی شه

 131. مریم گفته:

  هه چ حرفای مسخره میزنید خب الان این طرح ب چ درد مردوم استانهای دیگه مخوره وقتی میتروتون واس تهرانه

 132. مهدی گفته:

  به جای پرت کردن حواس مردم ،سهام عدالت جاماندهها که ارزشش به قول خودتان ده بیست میلیون است بپردازید ،اینقد با شعور مردم بازی نکنید ،من خانواده شش نفره ضعیف هستم که به من سهام ن ادید.

 133. بی پول گفته:

  مگه قرار نبود پول آب و برق و گاز زیاد بشه و یارانه بدن حالا که همه ی اینا چند برابر شده اون چندر غاز پول روهم میخواین هاپولی کنین؟ مردم بیچاره چه گناهی کردن تو ایران زندگی میکنن!!

 134. اقاسید گفته:

  آقای رفسنجانی.شماهرشب شکم.سیرخوابیدی‌داری‌خواب‌میبینی….فرداچی درست کنی بخوری.بنظرمن.شماباید بیایی بری توی یک روستا بدون کارت بانکی .و پولی.جیب خالی لااقل ۱ماه بمانی اونم با پول ۴۵هزارتومن زندگی بکنی.با۳تا بچه.که.یکی‌هم‌مریض‌باشه.فقط پول داروها.کمش۱۰۰تا۱۳۰تومن.میشه.زندگی بکنی.اگه مردی برو بعدا از حذف همین ۴۵هزارتومن حرف نمیزنی.بعدا هرکی حرف حذف توی اداره کرد بزنی دهنش……… شماشکمت سیر هست از همسایه گرسنه خبر نداری که شب با چندتا بچه شب سر….زمین…..میزارن.میخوابن…..برودادو.فکر.پولهایی باش که دارن میبرن.هرزوزازروزدیگه.بیشترمیبرن….خداخیرت.بده………رهبرعزیزم.روهم.دوست.دارم.یاعلی.مدد‌

 135. خسرو گفته:

  سلام،
  چه بحث و جدلیه بر سر پول یک عدد هندوانه متوسط برای یکماه یک فرد.
  واقعا شرم آوره بازی با غرور مردم برای پوشش به ضعف انباشته سالها مدیریت نا کارامد… و ادای مدیر دراوردن و تزهای غیر کارشناسی دادن…

 136. سودا گفته:

  ظلم به مردم نکنید به عذاب خدا گرفتار میشید صبح تا شب در حال بخور بخورید ۴۵ تومن چیه م بخایین اونم دریغ کنید بی عدالتی میکنید که خدا این همه بلا سر کشور میاره

 137. ممممم گفته:

  این همه اختلاس و دزدی و غارت و منابع کشور بسشون نیس حالا دارن واسه 45تومن برنامه میریزن من موندم تا کی خدا میخاد این ظلمی ک در حق کارگر جماعت میشه رو تحمل کنه

 138. ایمانجان گفته:

  سلام آقای هاشمی شمالطف کنیدیارانه رابرداریدوبه جاش قیمتهارابه روال قبلش بازگردانیدن تامردم نجات کنندبنده سرکارم ماهی یک ملیون میگیرم بااین چندرقاض کرایه خانه بدم یاخرج ومخارج زندگی شما بهترین حقوق نجومی میگیریدوخیال شماراهت است من که نه خانه دارم و نه شغل درست درمان چه باید بکنم گناه گردم که در جمهوری اسلامی زندگی میکنیم بخدااگه جلوی دوزدیهاگرفته شودوپول بیت المال یاپول این ملت شریف رابه بهانه کمک به کشور دیگری نفرستیدیک آدم فقیری پیدانمیکنیدوبه فکرملت خودباشیداین 45هزارهمین قدرکاراندازاست که مجلس هم به دنبال همین 45هزاراست وشماهم بااین پول میخوای متروبزنی نخواستیم ملکه توروستاهستیم ونیازبه مترونداریم باید به چوب چه کسی بسوزیم از اینکه به فکرزیادشدن یارانه باشیدتاشایدبه ملت خود کمک کرده باشی وچندادم بدبخت که شبانه روزداخل اشغالهای خیابان افتادن نجات کنندواقعلاجای تاسف برای همه نمایندگان ملت دارد که از اینکه 45هزارزیادبشه می‌خوان اینم ازملت بگیرن آخه این انصاف است یکی پول داخل پنج گیلوپسندازکندودیگری اشغال جمع کندوای برشماواقعلااین کجاجمهوری اسلامی برق دوبله از مردم پول میگیریدنان شبشان را دوبله گردیداب همین طور دیگه چیه مانده از مردم بگیریدوبه نفع خودتان واقازادههاتمام کنیدتاکی بدبختی صبوری هم حدی داردوسلام

 139. صونیا گفته:

  همه جارو خوردین مونده فقط یارانه مردم بدبخت آقا ما حرفی نداریم قیمتارو بیارین ده سال پیش بعداً یارانه رو بخورین. مترو نبود چه بهونه ای می‌آوردیم مگه قراره به دهات ها هم مترو بکشین

 140. محمد گفته:

  این مسءولین که امروز شکمشون خیلی سیره و اطلاع ندارن که همین یارانه ناچیز نون شب خیلی از مردمی هست که شغل و مسکن ندارن…داداش کل سرمایه ملت رو خوردین حالا نوبت همین چندرغاز یارانه هستین….خود مردم فهمیده هستن ببینم دولتی براشون کار می‌کنه و شغل ایجاد می‌کنه و…… خودشون یارانه رو نمیگیرن
  برو داداش خودتی ما خوب هدف شما رو میفهمیم

 141. رحمن گفته:

  سلام جناب هاشمی شمااگه یک ماه بیایی خانه یالونه من زندگی کنی باپول کارگری که به لطف کرناهمونم الان هفت ماه تعطیله زندگی کنی گرماوسرمابچشی کل علائم زندگیت ازبین میره دیگه نمیتونی فکرکنی چه برسه به دین وایمان اگه خرج چهارنفرپات بودوبیکاربودی هفت ماه هیچ سرمایه ای هم نداشتی حرف ازپروژه نمیزدی فقط فکرگرسنگیت بودی نمیدونم چراافرادی مثل ماهاهنوززنده ایم

 142. علی گفته:

  اولاً تهران به ما ربطی ندارد 2تو شورا گرری تو کن پاتو از گلیمت دراز ترنکن اگه خیلی دلت به حال متروی تهران میسوزه ازجیب خرج کن

 143. پانی گفته:

  کی گفته مردم به یارانه احتیاج ندارن!!!!من باهمین یارانه دارم یک قسمتی ازقرض وقسطا وبدبختیامومیدم خیلی های دیگه ام مثل من اونوقت میگین یارانه بدردمردم نمیخوره!همین چندرغازم میخاین بگیرین چشمتون دنبال همین دوقرونه خجالت بکشین بابانون ندارن مردم بخورن دوقرونه یارانه روهم بگیرین متروبسازین!!ای خداخودت برس ب دادماواقعا

 144. رضا گفته:

  سلام مرد مومن تو و 100نسل سیری داری. ملت با همین 45500دارند زندگی می‌کنند. هزینه های نجومی شهرداری رو کمتر به جیب مبارک بزنید. ی واحد خونه ساختم سال 90 شش میلیون هزینه پایان کار شهرداری دادم کجا میره این مبالغ. برو مشتی

 145. معلم گفته:

  اگه جلو اختلاسهای نجومی گرفته بشه واز طرفی نجومی بگیران به حقوق معمولی قانع بشن نیازی به قطع کردن یارانه نیست مروم بیچاره وبینوا نیست و میشه پروژهای عمرانی کشور را چند برابر ساخت

 146. حامد گفته:

  یطور تیتر میزنین انگار داری واقعا راست میگی..
  کی با حرف یه ‌شورای شهر قانووی منع یا تصویب شد؟

 147. ح گفته:

  خدایا شکرت سیر از گرسنه خبر نداره
  تو این شرایط اقتصادی ب جای اینک تو این وضعیت اقتصادی طرحی بده ک ب یه درد از مردم کمتر کنه؛ این آب باریکه رو هم میخواد قطع کند

 148. نرگس گفته:

  یعنی خاااااک!!!!
  حالا انگار چقد یارانه میدن! بدبختا یارانه امون ۲ دلار هم نمیشه
  یه خانواده ۵ نفری با پولش یه کیسه برنج هم نمیتونن بخرن!
  یعنی الان همه مشکلاتو حل کردین مترو مونده!؟
  همین که تا الان از گرسنگی نمردیم شانس آوردیم بعد شما به فکر تکمیل پروژه های عمرانی هستین!؟
  آخه بی مسئولیتی تا کی؟؟ بخدا دیگه تحمل ما هم حدی داره!!

 149. حسین گفته:

  خدایش اینا رو کی مسئول میکنه؟؟؟بعضیا واقعا وضع معیشتی بشدت بدی دارن همین 45تومن ازشون بگیرین.شما کی سیر میشین ملت بشینن سرسفره انقلاب؟؟؟؟بسه دیگه از همه طرف دارین میخورین چشتون دنبال 45تومنه؟؟فقر و بیکاری و فساد سرتا پا مملکتو گرفته عین خیالتون نیست,بجای این اراجیف فکری بحال ملت کنید (این کاسه صبر یه روزی لبریز میشه)

 150. رضا گفته:

  اقای و یا خانم خبرنگار لطفا اول دلت بحال این مردم بیچاره بکن که نون شب ندارن یه وقت احتیاجشون به همین ۴۵ هزار تومنه تا شکم خانوادشو سیر کنه شاید طرف بدهکار باشه داره بدهی میده لااقل یک ۴۵ هزاری باشه تا نون شبش تهیه کنه .
  دلت بحال مترو تهران نسوزه عزیزم اونم یواش یواش ساخته میشه
  فکر کنم خودت کاخ نشینی خخخخخخه . خودت مایه بزار برای ساخت مترو چکار بکار مردم داری . ممنون ،،،،

 151. جهانشیر روشن گفته:

  آیا مردم گرسنه گوشه وکنار مملکت وروستاها که نان شب ندارند میتواند ایشون با مترو وطرحهای عمرانی شکمشون را سیر کند ومترو وطرحهای عمرانی را جزو وعده های غذایی مردم بدبخت وبیچاره کند ؟؟؟؟؟؟
  ما فکر میکردیم این آقا از مردم وجامعه چیزی میدونه اصلا”اینجور ناشی فکر نمی کردیم!!!!!!!!

 152. یه بدبخت گفته:

  جناب هاشمی حقوقت چقدره اگه راست میگی شفاف سازی کن بابا من الان چند ساله بیکارم همسرمو بخاطر بیکاری از دست دادم الان دارم مهریه میدم اگه خیلی زرنگی برو قیمت سکه ای که یازده میلیونه رو کم کن نه اینکه جیب مردمو خالی کنی

 153. زهرا گفته:

  خواهش میکنم شما نظرتون را برا خودتون نگه دارید .سیر خبر از گرسنه نداره .منی که همسرم زندان بوده و تمام دارایی و زندگیمون را دادیم به شاکی حالا نون شب نداریم و شوهرم بیکار چه خاکی تو سر مون بکنیم پسرهامون را به اقتدار دولت گرامی جرائت نمیکنیم بفرستیم بیرون چون فوری مواد میدن دستش .بعد هم که میگیم میگن نکشند .خوب ابن دولت چیکار داره میکنه خدایی .جلوی مواد که گرفته نمیشه .جلوی اختلاس که گرفته نمیشه .جلوی فحشا که گرفته نمیشه .جلوی ناحق ها که گرفته نمیشه .برید از خدا بترسید ببینید چقدر جوان تو زندان داریم که قاضی ها الکی آزاد نمیکنن .فقط میتونید یارانه مردم بدبخت که نون خوردن ندارند را قطع کنید .

 154. محمد گفته:

  یه کم از ریخت و پاش هاتون تو شورا کم کنید خرج مترو در میاد ننیخواد چشمتون به این چندر غاز باشه که پول نون هم نمیشه.

 155. مهدی رستمی گفته:

  قبول دارم که مشکلات است ، و این هم می دونم که خیلی کثیری از مردم محتاج نون شب خودشون هستند.
  اما از دیدگاه من ، عامل اصلی همین تورم و فلاکت کشور ، همین یارانه ها هستش و بهتره همه ی ما ماهیگیری یاد بگیریم تا از این اوضاع نابه سامان رها بشیم.
  اتفاقا خیلی پیشنهاد عالی هستش و هم می تونه کمک به بخش عمرانی کشور کنه و هم باعث اشتغال بشه که شرط حذف یارانه ها
  باید همین باشد که در غیراینصورت عواقب ناخوشایندی برای کشور در پی خواهد داشت.
  یاعلی مدد

 156. حشمت اله احدی گفته:

  آقای محسن هاشمی اجازه ندارد دستور رییس جمهور
  اسبق راقطع کندآقای احمدی نژادنفت را آوردند سرسفره
  کم درآمدها سال حدود88یا89 مبلغ 455هزارریال
  آقای هاشمی چشم به این مبلغ ناچیز دوخته
  زمان آقای روحانی عده یارانه بگیر اضافه شده هرشخصی که ماشین دارد نباید نه یارانه نقدی بگیرد نه یارانه معیشتی 78میلیون یارانه بگیر هستند
  راهنمایی میکنم ازدوره 10به بعد یارانه هارا قطع کنید یاآنان که ماشین دارند هردو یارانه قطع شود

 157. زهرا گفته:

  آدم بی درد چی می فهمه! همه چی بالا رفت الا این یارانه…! اینم میخواین قطع کنید به حال این ملت باید گریست😔😔

 158. سیدجعفرکاظمی گفته:

  آقا لطفا برای حق وحقوقخودت تز بده . لازم نیست وکیل ووصی مردم باشی . مردم باندازه کافی وکیل دارند.
  بمن میگن قبلا هم چنین دیدگاهی داشتی ولی دروغ میگن . من این خبررا امروز خوانده ام.

 159. کسری+سلطانی گفته:

  باااااازم سلام وبااااز خسته نباشید
  اقای محسن هاشمی نمیدونم بخدا تو این جامعه زندگی میکنند یا فقد از اینترنتو اخبار ب مشگلات ن جوون بلکه ب کل جامعه میپرذازند
  بقول معروف بیرون گوده زندگی نشسته به همه میگه لنگش کن، درسته این مبالغی ک دریافت میکنیم با دریافت نکردن هیچ فرقی نداره ولی یکی نیست بگه ادم مؤمن همین مبالغ کوچیکی میدید یه اب باریکه تو زندگیه مردنه ک چه بسا خیلیا با همین صنار دارن زندگیشون نگید نه ک واقعأ ادارن با زلت اداره میکنند
  نکنید اینکارارو از خدا بترسید اقایان مسئول، ای بابااا دارم ب کی میگم اینارو، دم همتون مرم &

 160. بهزاد گفته:

  سال ۸۸یارانه ۴۵۰۰۰هزار تومان بود قرار بود چیزی گرون نشه جنس ها هزار برابر شد الان سال ۹۹چهل پنج هزار هیچی نمیشه اگه چهل پنج هزار سال ۸۸ باالان حساب کنی اون چهل پنج هزار تومان میشه چهارصد پنجاه هزار تومان خجالت بکش

 161. پروین گفته:

  جناب آقازاده ی تریلیاردرجهانی.زمانی که هیچ رئیس جمهوری جراتش را نداشت نه بنزین راگران کند نه سوبسید راازنرخ حاملهای انرژی وبرق ومایحتاج مردم بردارد که بهایش روز بروز کمرشکن تر می شود،این مرد ساده لوح احمدی نژاد را که در دل مردم مستضعف جای داشت تشویق کردند کارِنکرده ی قبلی ها را مطرح کنددلار شد۱۰۰۰ تومان یارانه هم ۴۵ دلاردرظاهرراضی کننده ی مردم.اما مطمئنم خودِایشان از فریبی که خوردند واشتباهی که کردند در قانونی نکردن مبلغ یارانه مطابق تورم و ارزش دلارِ آزاد،پشیمانند.آقای مهندس هاشمی خوب بود به وظیفه ی اصلی واکنونِ خود می پرداختید واز شهردار سابق وفعلی تقاضامی کردیدکه چندین سال است پیش پیش از این مردم فلکزده پول اتصال فاضل آب را گرفتید چرا وصل نمی کنید؟؟؟! مگه پول علف خرس است که هم برای فاضلابِ نکشیده بپردازیم هم طیِّ این مدّت برای چاه های پُرشده ی ساختمان،کلّی باز باید پول جمع کنیم! پس این خدا کی جواب اهمال کاری هاو زور گویی های شماها رو می دهد؟؟؟

 162. یوسف بخشی زاد گفته:

  با سلام .آخه آقای هاشمی می تواند در مسایل کلان کشوری که هیچ ربطی به شرح وظایف شورای شهر تهران نداره .دخالت کنه؟
  بهتره وظایف خودتو انجام بدی (که زیرش موندید).بعدش بری به مسایل کلان کشوری دخالت کنی

 163. به تو مربوط نیست گفته:

  آقای محسن هاشمی، رئيس شوراي شهر تهران، سلام
  روی صحبت من با شخص شماست….
  بخاطر افکار و رفتاره مسؤلین بی کیافت و نالایغ، مانند شما….
  و حرف های نسنجیده که از شکم سیری و حساب بانکی که، فقط خدا ازش خبر داره، به زبون میارید، آیا به عواقبش هم فکر کردید…
  بدون شک نکردید،….و برای من قابله درکه…
  چون میدونم و ایمان دارم که….
  تو سرت چیزی بنام مغز نیست و جایگاهی که داری رو از صدقه سر، مقام معظم رهبری، که خودم جان فداهش هستم، جونمو میدم براش، و همین ملتی که تو 8سال جنگ بخاطر ناموس و کشور عزیزمون ایران، خونشون ریخته شد،.. داری…
  اگر جمجمه تو باز کنن، شک نکن توش مغزی نیست،
  دو تا خر، نشستن دارن قلیون میکشن…..
  اگر رئيس شوراي شهر تهران بودن، آنقدر سخته که مغز… و میگی یارانه رو باید قطع کنن و خیلی ها به امیده همین یارانه، هر چقدر ناچیز، زندگی میکنن…
  من بیشنهاد میکنم بهت، بیا جایگاهتو به من بده،
  تو خونه نشین شو، و هر روز عین من، شرمنده و خجالت زده ی زن و بچت بشو، منم جایگاه تورو دست میگیرم و به شرافتم قسم،…
  اولین کاری هم که میکنم اول یارانه تو قطع میکنم، بعدش امید به زندگی کردن…..
  ببین چه حالی میشی…
  خجالت بکش، انسان باش، میدونم سخته و نمیتونی..
  ولی شدنیه…
  یارو تو خرج نون، صبحانش مونده
  تو میگی قطع کنن یارانه هارو
  بخدا اگر قدرت شو داشتم، آبدارچی شورای شهر تهرانم بهت نمیدادم
  چون لیاقت شو نداری، آقا زاده

 164. بی نام گفته:

  با سلام
  پیامایی که مردم عزیز گذاشتن جالب بود و غم انگیز! مردمی که بعضیاشون باهمین نفری حدودا ۲دلار زندگی میکنن!
  واقعا سیر از گرسنه خبر نداره.
  این آب از چشمه گل آلوده. اصلا از اول طرح هدفمندیه یارانه ها اشتباه بود. قرار بود با افزایش قیمت حامل های انرژی یارانه هم افزایش پیدا کنه ولی نشد. ما عادت داریم به وعده های پوچ.
  مثلا قرار بود راه امام و شهدا رو پیش بریم! مثلا قرار بود از راهنمایی های مقام معظم رهبری استفاده کنید ولی کو گوش شنوا و چشم بینا؟ واقعا رهبر معظممون عجب صبری دارن!
  شما مسولین نماینده های مردمید. شما با رای این مردم مسول شدین اونوقت دستشونو که نمیگیرید هیچ، پاشونم میکشید بدتر بخورن زمین.
  مردم رو به جای اینکه به زندگی خوبی که وعده میدید برسونید(قولهایی که موقع انتخابات میدید) بدتر به بیراهه کشوندین. چقدر جوون تحصیل کرده که به امید بازار کار سختی کشیده و بیکاره داریم، چقدر جوون معتاد داریم که از بیکاری به این دام افتادن، چقدر کاسب ورشکسته داریم که بخاطر بی کفایتیه بعضیا توی زندانن، و چقدر زن و بچه فقیر که بخاطر یه لقمه نون توی سطل آشغالن!
  این آقا خودش صاحب درآمد بخش متروست. معلومه که دلش برای خودش میسوزه تا مردم بیچاره. بماند که چه منابع درامد دیگه ای هم دارن! از حقوقای نجومی گرفته تا درآمد بخش شیلات و واردات لوازم خانگی و…
  واقعا عجب طرحی دادن!
  درود به شرفشون!
  ببخشید پر حرفی کردم.
  علی نگهدارتون

 165. محمدرضا گفته:

  اول انقلاب هم،مرحوم امام خمینی گفت پول نفت به مردم بدید مرحوم هاشمی پدر همین اقا مهدی نگذاشت گفت مردم مصرفی بارمیان وکارنمیکنندو مثلا الان عربها صدساله مثل اقا زندگی میکنند روزشون شب نشده

 166. ب گفته:

  سلام و درود فراوان خدا بر یاور محرومان و مظلومان، مرد پاک و با اخلاص،دکتر محمود احمدی نژاد.به والله تا ابد در قلب محرومان حاکم خواهی بود.خدا بهت سلامتی بده و عاقبت بخیری

 167. ب گفته:

  به قرآن شما آدم بی لیاقتی هستی اگه میتونستم از مسئولیت که هیچی انفصال دائم بهت میدادم،تا آخر عمر میفرستادمت یکی از روستاهای سیستان زندگی کنی

 168. ارسلان گفته:

  شماها خجالت نمیکشید واقعا؟!!!
  همه چیز ۱۰ برابر شده یارانه هم باید بشه ۴۵۰ تومن
  نه اینکه حذف بشه

 169. روزگار گفته:

  خوب چی میشه این آقا حقوقش رو مثل من کارگر ۲۵۰۰ بگیره و آقایون مسئول دیگه هم همین قدر حقوق بگیرن و زندگی کنن ببینیم چرا حرف مفت میزنن با حقوق نجومی که میگیرن خودشون احتیاجی به یارانه احتیاج ندارن خوب حقوق خودشون رو ببخشن به مترو چی میشه

 170. قلی خان گفته:

  اگر همچین شاخ غولی را میخواهید بشکنید و به مترو در کلانشهرها بزنید وتوانش رو دارید از همان کلانشهرها قطع کردن یارانه رو شروع کنید ببینیم فردا میتونید سرکارتان حاضر بشید پس لطفا طرحهایی که باز هم جیب شماهها رو پر میکه ندید
  کسی که حقوقهای نجومی میگیرن حرفهای گنده هم میزنن چون خودشون برای خرید حتی نان شکمشان بیرون نمیرن و فقط ادعای بزرگ دارن

 171. گمنام گفته:

  ای بابا شماهم ک یه یارانه ب مردم میدین هر دیقه یه تصمیمی میگیرین واسش😒چرا ما باید از یارانه مون بگذریم ک شماها مترو درست کنید؟ما ک خونمون تو روستاس مگ میتونیم از مترو استفاده کنیم؟؟؟؟از صب تا شب سرکاریم..چرا مسئولا از جیب خودشون مایه نمیذارن؟پولدارا هرروز پولدار تر میشن،تکلیف ماها هم ک روشنه هرروز بدبخت تر از دیروز ب لطف تصمیم های شما😒

 172. کلبیبک گفته:

  یه نفر توی روستامونه که خیلی خیلی بدبخت و فقیره
  اینا را بیشتر نداره👇
  دوتا کارخانه داره
  پارسال(سال98) چهارده تا ماشین تک گندم زد رفت برا سیلو
  بیست جریب باغ گردو داره
  خانه ای که در اون سکونت داره تو روستا ده جریبه
  یک ساختمان پنج طبقه دروازه شیراز اصفهان داره
  پسرهاش جزیره کیش هستند
  شش تا ماشین شاسی بلند داره تو روستا
  تراکتور داره و….. .
  و………………………………………….. .
  درحال حاضر یارانه میگیره.
  یه روز بهش گفتم یارانه ام قطع شده بهم خندید گفت شوخی نکن.و رفت.
  ده ساله یارانه ام قطع شده بخشداری فرمانداری استانداری تهران ستاد هدفمندی هم رفتم،وصل نشد
  یه دوچرخه هم ندارم.به نون شبم هم محتاجم، نون شب.
  😔.

 173. خح گفته:

  از زمانی که یارانه دادن همه چیز چند برابر گرون شده دلار از ۲تومن شد ۲۳ تومن بنزین از ۱۰۰تومن شد ۳۰۰۰ تومن حالا این حضرات بجای این که جلو تورم و گرونی رو‌ بگیرن از همون اول گیر دادن به این ۴۵۵۰۰ اخه یه روستایی عزیز یا خیلی از مردم عزیز هستن که مترو به درد شون نمیخوره ولی این یارانه خیلی کمک حال زندگی شون هست /شما بجای این که جلو دزدی ها رو بگیرد می خواهید از جیب مردم بزنید خب بله دیگه از جیب مردم بزنید ذخیره و اماده کنید تا یه نفر مثل شیر بیاد و بردارد و برود یه لیوان اب هویج هم روش میل کنه اقایی که بدون فکر کردن نظر میدی اگه خیلی مترو برات مهمه یکم هم از خودتون مایع بزارید همش که نمیشه مردم &&& بعدشم منت بزارید گردن مردم مترو زدیم براتون شما جلو ریخت و پاش های الکی رو بگیرید که دولت نخواهد ضرر بدهد بعدشم ایران عزیز این همه سرمایه داره پس این پول که در میاد کجا می ره چی میشه /// مگه داریم مگه میشه ؟؟؟؟؟

 174. خدا به فریاد رس گفته:

  از زمانی که یارانه دادن همه چیز چند برابر گرون شده دلار از ۲تومن شد ۲۳ تومن بنزین از ۱۰۰تومن شد ۳۰۰۰ تومن حالا این حضرات بجای این که جلو تورم و گرونی رو‌ بگیرن از همون اول گیر دادن به این ۴۵۵۰۰ اخه یه روستایی عزیز یا خیلی از مردم عزیز هستن که مترو به درد شون نمیخوره ولی این یارانه خیلی کمک حال زندگی شون هست /شما بجای این که  جلو دزدی ها رو بگیرد می خواهید از جیب مردم بزنید خب بله دیگه از جیب مردم بزنید ذخیره و اماده کنید تا یه نفر مثل شیر بیاد و بردارد و برود یه لیوان اب هویج هم روش میل کنه اقایی که بدون فکر کردن نظر میدی اگه خیلی مترو برات مهمه یکم هم از خودتون مایع بزارید همش که نمیشه مردم ☈☉☈ بعدشم منت بزارید گردن مردم مترو زدیم براتون شما جلو ریخت و پاش های الکی رو بگیرید که دولت نخواهد ضرر بدهد بعدشم ایران عزیز این همه سرمایه داره پس این پول که در میاد کجا می ره ؟؟؟ چی میشه /// مگه داریم مگه میشه ؟؟؟؟؟

 175. محسن گفته:

  یه وقتی می گفتند تا مرگ ارزانه باید مُرد ولی الان یه قبر ۲۰ میلیون تومان قیمت داره یه کارگر بازنشسته قبل از مرگش چند ماه حقوقشُ پس انداز کنه تا بتونه یه قبر بخره با دو دلار یارانه که میدند ملت رو خریدند که هر کاری میخواند بکنند گاهی هم یکیشون میگه نمیدیم تا ملت یه درد به درداشون اضافه بشه

 176. hadi گفته:

  یارانه هر شهری رو برای همون شهر خرج کنید. یارانه روستایی‌ها ومستضعفین رو هم قطع نکنید.این به عدالت نزدیکتره.

 177. Mos گفته:

  .اکثر کشورها ده برابر بیشتر از یارانه به مردم میدن ..انوقت فکر قطع کردن یارانه ها هستن….قیمت ها حجومی میره بالا نمیگه چرا رفته به فکر یارانه ها افتاده..یعدفعه بگید ملت بیان جونشون بدن میخوایم شهر بسازیم..یارانه دکترا قطع کردن دکترا هم اعتراض کردن

 178. زارع گفته:

  با سلام مردم زجر کشیده ایران ما الان دقیقا داریم توی کارتون رابین هود زندگی میکنیم این هاشمی وهاشمی ها داروغه توی داستان هستن

 179. jafari گفته:

  اگه خودتم باحقوق یه میلیون پانصدتومن ودوتا بچه محصل وتو یه اتاق زندگی کنی وحتی نتونی یه خونه 40متری اجاره کنی ومجبوربشی سهامتوبذاری برافروش
  وبعددماه تازه 400تومن پول سهامت بیادتوحسابتو دوباره خبری ازپول سهامت نباشه بازم میگی یارانه ها بایدقطع بشن؟
  مردناحسابی یه کیسه10کیلویی برنج پلاستیکی شده200هزارتومن
  بجای اینکه زیادش کنیدتازه میخواید قطعش کنید؟
  یه دفع به مردم بگید اشدونو بگن وآماده باش که میخواین بکشیدشون دیگه این بازیهاچیه سرمردم مبارین؟
  بسه دیگه چقدرمیخواین بخورین؟
  اگه راست میگیدبجای قطع کردن این45تومن
  جلوی این همه اختلاص روبگیریدکه تیلیاردتیلیارد میدزدن وازشونم خبرداریدومیذاریدخیلی راحت فرارمیکنن!(یابهتربگم کمکش میدیدفرارکنه)

 180. ناشناس گفته:

  اقای هاشمی درکاخ مجلل برسرسفره رنگارنگ نشسته.ازخانه های گلی وسفرهای خالی مردم وازبیکاری جوانان مردم خبرندارد.اقای
  هاشمی هرحرفی دلش بخواهدخواهدزد.

 181. آرش سلطانی گفته:

  سلام.خسته نباشین.هر کی این پیشنهاد رو داده خیلی …بود خیلی ها با این یارانه زندگی می کنن این آقایی که چنین پیشنهادی رو داده یه بازدیدی از مناطق محروم بکنه تا بفهمه فقر یعنی چه؟هر چند که جز جیب شهردارها رو پر کردن چیزی عایق مردم نمیشه.آقا شما کار شهردار تون گل و درخت کاشتن بودجه های کلان دولتی صرف گل و درخت میشه برا به تنحراف کشیدن بچه ها.سالی چندین هزار تا پارک درس میشه ولی یه خیابان تعمطر نمیشه یا یه خیابان عرضش بزرگ نمیشه یا یه بزرگراه زده نمیشه.شما کارتون‌اینه اعتبارتون اینه.گل و درخت می کارین عوض خیابان و بزرگراه و مترو پاک می زنین باقی بودجه‌ رو هم می کشین بالا.حالا بیایین یارانه چند هزار فقیر فقرا رو هم به بهونه کارهای عمرانی بالا بکشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز