یارانه نقدی به جای دلار 4200 تومانی ؛ مجلس یارانه 45500 تومانی را افزایش می‌دهد؟

اختلاف نظر بین مجلس و دولت بر سر تخصیص دلار 4200 تومانی به کالای اساسی یا پرداخت یارانه این کالاها به صورت مستقیم به مردم در سخنان قالیباف رئیس مجلس به خوبی منعکس شده است چرا که به گفته قالیباف، مجلس تاکید دارد یارانه کالاهای اساسی را در انتهای زنجیره مستقیما به ‌خود مصرف‌کننده پرداخت کند.

به گزارش کاماپرس، یارانه نقدی در ذهن اغلب مردم همان یارانه 45 هزار و 500 تومانی است که بر اساس آخرین آمارها به بیش از 70 میلیون ایرانی پرداخت می شود.

دولت بعد از گران کردن 3 برابری بنزین اعلام کرد یارانه معیشتی دیگری نیز به 60 میلیون ایرانی کم درآمد تخصیص داده است اما به نظر می رسد بسیاری از اقشار جامعه به دلیل آن که صرفا مالک یک خانه و یک خودرو – هر چند خانه ای کوچک برای سکونت و هر چند خودرویی مدل پائین برای نیازهای خانوار خود – با وجود اثرپذیری شدید از تورم و گرانی از این یارانه محروم شده اند.

یارانه ای نیز بنام یارانه کرونا اخیرا به افراد فاقد درآمد و حقوق که تحت پوشش بیمه بازنشستگی نباشند پرداخت شده که بنا به اعلام دولتمردان 34 میلیون نفر نیز شامل این یارانه شده اند.

یارانه هایی که کمکی به کاهش فشار تورم نمی کنند

با وجود پرداخت این یارانه ها ، تورم و گرانی چنان بر اغلب اقشار جامعه فشار می آورد که یارانه های مذکور حتی برای افرادی که آنها را دریافت می کنند اثر ملموسی ندارد چه برسد به آنها که از این یارانه های محروم مانده اند.

عادلانه نبودن نظام یارانه ای کشور از دیدگاه مجلس

مجلسی ها بخش مهمی از این مشکل را در عادلانه نبودن توزیع یارانه ها و ناکافی بودن منابع می دانند. به عقیده اغلب نمایندگان مجلس منابعی که باید به پرداخت یارانه تخصیص پیدا کند به دلار 4200 تومانی تبدیل شده و به جای آن که این دلار موجب رسیدن کالای اساسی ارزان به دست مردم شود، موجب سوء استفاده رانت جویان شده است.

دلار 4200 تومانی باید جای خود را به یارانه نقدی بدهد

در روزهای اخیر انتقادات نمایندگان مجلس به ارز 4200 تومانی به اوج رسیده است؛ اعتراضاتی که قالیباف رئیس مجلس نوک پیکان آنها را متوجه دولت می کند. از نظر وی و طیف بزرگی از نمایندگان ، دلار 4200 تومانی باید جای خود را به پرداخت یارانه مستقیم بدهد. به نظر می رسد اگر این اتفاق بیفتد پس از سال ها شاهد افزایش یارانه 45500 تومانی خواهیم بود.

روزنامه همشهری نیز در گزارش امروز خود به این موضوع پرداخته و از قول رئیس مجلس نوشته است؛ بودجه‌ای که دولت به مجلس ارائه کرده بیشترین عواید و منافع را نصیب دلال‌ها و سودجویان می‌کند و برای مردم به‌گفته قالیباف جز تورم و گرانی افسارگسیخته ثمره دیگری ندارد.

اخبار مهم امروز را بخوانید:

پرداخت یارانه نقدی مستقیما به مصرف کنندگان

قالیباف همچنین در صحن علنی مجلس نوک پیکان انتقادها را به سمت سیاست ارزی بر مبنای دلار 4200تومانی گرفت و تأکید کرد: در سالیان گذشته به نام کالاهای اساسی، میلیاردها دلار ارز ۴۲۰۰تومانی توزیع شد اما مردم همچنان شاهد گرانی این کالاها بودند. مجلس می‌خواهد این رویه نادرست را اصلاح کند و این یارانه کالاهای اساسی را مستقیم در انتهای زنجیره به خود مصرف‌کننده بدهد.

در ادامه این گزارش آمده است؛ هنوز کمیسیون تلفیق بودجه تصمیم نهایی خود را درخصوص ارز 4200تومانی نگرفته اما مجلس می‌خواهد با پرداخت مستقیم یارانه کالاهای اساسی در انتهای زنجیره به ‌خود مصرف‌کننده، زیان رفاهی خانوارها به‌ویژه قشر ضعیف جامعه را جبران و از هدررفت منابع بیت‌المال جلوگیری کند.

اخبار پربازدید امروز:

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.